grzyby dla dzieci
Panthermedia
Dieta

Czy dzieci mogą jeść grzyby?

Grzyby dla dzieci są niestety zakazane. Zatem dzieci mogą je zbierać, ale jeść – w żadnym wypadku! Dlaczego? Sprawdziliśmy!

Grzyby dla dzieci potrafią być śmiertelnie niebezpieczne – przekonuje prof. Maria Korzon; członek zarządu oraz prezes oddziału gdańskiego PTP, kierownik Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Onkologii Dziecięcej Instytutu Pediatrii AM w Gdańsku, wojewódzki konsultant ds. pediatrii. Późnym latem do lekarzy trafia bardzo wiele dzieci zatrutych grzybami. Najmłodszy pacjent Kliniki w Gdańsku, miał tylko dziesięć miesięcy. Duszone grzyby podał mu dziadek – chciał, by malec spróbował, jak smakują.

Grzyby dla dzieci są ciężkostrawne

Nie ma potrzeby, by najmłodsi jedli grzyby. Nie mają one prawie żadnych walorów odżywczych, są za to ciężkostrawne. Często nawet te jadalne powodują zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, np. ból brzucha u dziecka.
Nigdy nie ma też stuprocentowej pewności, czy grzyb nadaje się do jedzenia, dzieci nie powinny więc ich jeść w ogóle. Nawet niewielka ilość grzybów może być groźna dla dziecięcego organizmu, który jest mniej sprawny niż dorosłego.

Grzyby powodują zatrucia

Już w ciągu godziny po zjedzeniu trujących grzybów mogą wystąpić ostre bóle brzucha, nudności, wymioty i biegunka. Objawy te mogą trwać od paru godzin do kilku dni.
Zawsze w przypadku podejrzenia zatrucia grzybami należy zgłosić się z dzieckiem do szpitala. Leczenie jest głównie objawowe – zwykle jak najszybciej wykonuje się płukanie żołądka. W razie gwałtownej biegunki czy wymiotów konieczne jest podłączenie dożylnej kroplówki, by nie nastąpiło odwodnienie dziecka.

Grzyby jadalne łatwo pomylić z trującymi

Najbardziej niebezpieczne są muchomory sromotnikowe. To podstępne grzyby – młode (małe) okazy są bardzo podobne do pieczarek. Po zjedzeniu muchomorów występuje tzw. zespół sromotnikowy. To zatrucie groźne dla życia! Toksyny zawarte w muchomorach, a zwłaszcza w sromotnikowym (falotoksyny), powodują martwicę komórek wątroby. Są odporne na gotowanie. Zachowują się nawet w suszonych grzybach.

Muchomory są śmiertelnie groźne!

Czas od zjedzenia muchomora sromotnikowego do wystąpienia objawów zatrucia grzybami jest dość długi – wynosi od 8 do 24 godzin. Pierwszy okres choroby jest więc bezobjawowy. Potem występują zaburzenia żołądkowo-jelitowe, czyli silne bóle brzucha, wymioty, biegunka. Chory ma zawroty głowy, bóle łydek, spada mu ciśnienie. W następnym etapie choroby stan dziecka pozornie się poprawia, niestety pojawiają się objawy uszkodzenia wątroby. W ostatnim okresie zatrucia występuje silna żółtaczka, zaburzenia świadomości, a nawet śpiączka. Niekiedy obserwuje się skazę krwotoczną.

Po zatruciu muchomorem sromotnikowym szanse na wyzdrowienie, niestety, nie są zbyt duże. Wszystko zależy od dawki sromotnikowej toksyny. Dla dorosłego człowieka dawka śmiertelna zawarta jest już w 20 g grzyba.

Przeczytaj też, jakie inne są zatrucia pokarmowe u dzieci

Jakie leki włożyć do wakacyjnej apteczki – radzi pediatra [WIDEO]

grzyby
Fotolia
Dieta
Nigdy nie dawaj niemowlakowi grzybów!
Grzyby dla małych dzieci, a już zwłaszcza dla niemowląt mogą być śmiertelnie niebezpieczne! Nie podawaj ich w ogóle małym dzieciom, a zwłaszcza niemowlętom. Nie dość że są mało wartościowe odżywczo, to jeszcze mogą być przyczyną olbrzymich kłopotów.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Geneva CE'} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Geneva CE'; min-height: 19.0px} Późnym latem do lekarzy trafia wiele dzieci zatrutych grzybami . Najmłodszy pacjent szpitala w Gdańsku miał jedynie dziesięć miesięcy - dostał odrobinę duszonych grzybów na spróbowanie. Od troskliwego dziadka.  Dlaczego dzieci nie powinny jeść grzybów? Grzyby są przede wszystkim ciężkostrawne , bo zawierają nieprzyswajalną substancję podobną do chityny, z której zbudowane są pancerzyki chrząszczy i innych owadów. Nawet przewód pokarmowy ludzi dorosłych nie zawsze dobrze sobie z nimi radzi. Mają też małą wartość odżywczą (zawierają naprawdę niewielkie ilości składników mineralnych i odrobinę witamin). Przede wszystkim jednak mogą być trujące , a przy zatruciu grzybami ryzyko śmierci dziecka jest nawet wyższe niż w przypadku dorosłych. Korzyści z podawania dzieciom grzybów są niemal zerowe, a ryzyko, że taki posiłek skończy się tragicznie –  olbrzymie.  Zobacz film: Czy grzyby są dla dzieci? Czy zatruć można się tylko świeżymi grzybami? Nie. Do zatrucia może dojść także po zjedzeniu grzyba suszonego , z mrożonki czy marynowanego ze słoika. Zatrucia grzybami są więc możliwe nie tylko latem i wczesną jesienią. Należy być czujnym przez cały rok. Czy pieczarki są dopuszczalne dla dzieci? Choć pieczarki dodawane są nawet do gotowych obiadków już dla niemowląt, nie ma dokładnych wytycznych, od kiedy można zacząć je podawać. Pieczarki , podobnie jak pozostałe grzyby, są ciężkostrawne - nawet dorosły może mieć po nich wzdęcia, bóle brzucha czy biegunkę . Układ pokarmowy dziecka jest o wiele delikatniejszy niż dorosłego, więc objawy niestrawności mogą być u niego bardziej burzliwe. Jeśli jednak bardzo chcesz podać dziecku grzyby, np. podczas...

6-letni Tomek, który po zatruciu grzybami miał dwukrotnie przeszczepianą wątrobę
SE/East News
Aktualności
– Nie dawajcie dzieciom grzybów! – apeluje mama chłopca, który zatruł się muchomorem sromotnikowym
Rodzice Tomka, który z powodu zatrucia grzybami miał dwukrotnie przeszczepianą wątrobę, wiedzą już, jak łatwo o pomyłkę podczas grzybobrania i z jakim ryzykiem to się wiąże. A ty zdajesz sobie sprawę z ryzyka?

– Nie warto podawać dzieciom grzybów !  My raz podaliśmy i mamy nauczkę na całe życie. O pomyłkę podczas grzybobrania nie jest trudno –  mówi mama Tomka, który w latem 2010 roku zatruł się grzybami i wiele miesięcy musiał walczyć o życie. Miał dwukrotnie przeszczepianą wątrobę .  Jego losy śledziła cała Polska. Przeczytaj także: Zatrucie grzybami u dzieci jest śmiertelnie groźne!   Jeden obiad z grzybami... Jakiś czas po zjedzeniu na obiad grzybów chłopiec zaczął chorować. Wymiotował,  miał biegunkę i silne bóle brzucha. 3 dni po zjedzeniu grzybów trafił do szpitala w Przemyślu i jeszcze tego samego dnia przetransportowano go  – już nieprzytomnego – śmigłowcem do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Przeczytaj także: Zrezygnuj z grzybów       dwa przeszczepy wątroby... Niecały tydzień później przeszczepiono mu wątrobę . Na początku września chłopiec zaczął odzyskiwać przytomność. Niestety, przeszczep został odrzucony . W październiku odbył się kolejny. Zobacz film, który powstał podczas pobytu Tomka w szpitalu.        wiele miesięcy w szpitalu... Chłopiec trafił do Centrum Zdrowia Dziecka  w sierpniu,  a wrócił do domu dopiero  tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Dwa lata temu znów musiał spędzić wiele tygodni w szpitalu, bo pojawiły się komplikacje.     ... i całe życie na lekach Tomek ma teraz 12 lat. Czuje się dobrze, ale nadal musi jeździć do Centrum Zdrowia Dziecka   do kontroli.  Musi też stale brać leki, m.in. takie, które zapobiegają odrzutowi przeszczepionej wątroby .     Grzyby mogą zabić! Tomek jest wielkim szczęściarzem: mimo różnych problemów, jego historia skończyła się happy endem. Niestety...

czy małe dzieci mogą jeść pieczarki
Adobe Stock
Żywienie
Czy małe dzieci mogą jeść pieczarki? – odpowiada lekarz
Wielu rodziców zastanawia się, czy małe dzieci mogą jeść pieczarki. W przeciwieństwie do grzybów leśnych, w przypadku pieczarek nie ma ryzyka zatrucia. Jednak ze względu na ich ciężkostrawność, bez uszczerbku dla diety dziecka, można i warto z nich zrezygnować.

Choć pieczarki są już w gotowych obiadkach dla dzieci od 9 miesiąca życia, nie ma dokładnych wytycznych co do tego, od kiedy można zacząć je podawać – mówi dr Diana Kamińska z Oddziału Gastrologii, Hepatologii, Zaburzeń Odżywiania i Pediatrii Centrum Zdrowia Dziecka . – Zdania specjalistów są w tej sprawie podzielone. Jedni uważają, że można je podawać już po 1. roku życia, inni że grzyby (w tym pieczarki) dzieci mogą jeść dopiero po 4. roku albo nawet po 7. Moim zdaniem można to zrobić dopiero w przypadku kilkulatka, ale trzeba się zastanowić, czy naprawdę warto – wyjaśnia dr Kamińska. Dlaczego nie warto podawać pieczarek dzieciom? Pieczarki, podobnie jak pozostałe grzyby, są ciężkostrawne. To dlatego, że ściany ich komórek zawierają nieprzyswajalną substancję podobną do chityny, z której zbudowane są pancerzyki chrząszczy i innych owadów. Nawet dorosły człowiek może mieć po nich wzdęcia, bóle brzucha czy biegunkę. Układ pokarmowy dziecka jest o wiele delikatniejszy niż nasz, więc objawy niestrawności mogą być u niego bardziej burzliwe. – Jeśli jednak koniecznie musimy podać dziecku jakieś grzyby, niech to będą właśnie pieczarki. Mamy przynajmniej gwarancję, że dziecko się nie zatruje – mówi dr Kamińska. Czy wolno podawać dzieciom pieczarki polne? Odradzam – mówi dr Kamińska. – Jeśli już podajemy dziecku pieczarki, niech to będą pieczarki hodowlane. Pieczarki polne są podobne do białych odmian bardzo trującego muchomora sromotnikowego. Łatwo o pomyłkę, której skutki mogą być tragiczne. Czy wyłączenie pieczarek z diety dziecka to duża strata? Nie, choć opinia, że nie ma w nich nic wartościowego, nie jest do końca prawdziwa. Pieczarki są np. dobrym źródłem cynku czy witamin z grupy B oraz witaminy D. Tylko co z tego, skoro trudno je strawić ? Jest tyle innych, łatwiejszych do...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj