Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, talerz, kuchnia, obiad
Panthermedia
Dieta

Idealny talerzyk malucha

Dieta dziecka po 1. roku życia powinna być urozmaicona pod względem doboru produktów.

W pełnowartościowym, dobowym jadłospisie dziecka powinny się znaleźć różnorodne produkty z wszystkich 5 podstawowych grup żywności:

Mięso, ryby, wędliny, jaja
Mięso, ryby, wędliny i jaja są świetnym źródłem najwyższej jakości białka zwierzęcego oraz żelaza, cynku i miedzi. Dodatkowo, ryby są dobrym źródłem jodu i nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3. Mięso – drobiowe bez skóry lub chude mięso czerwone – powinno być spożywane nie częściej niż 2–3 razy w tygodniu, a jajka kurze w te dni, w których nie jest spożywane mięso. Wskazane jest spożywanie ryb, 1–2 razy w tygodniu.

Mleko i przetwory mleczne
Mleko i przetwory mleczne (maślanka, kefir, jogurt) zawierają wapń, magnez, pełnowartościowe białko, oraz witaminy z grupy B. Małym dzieciom zaleca się podawanie dostosowanego do ich potrzeb żywieniowych mleka modyfikowanego i jogurtów.

Warzywa i owoce
Warzywa i owoce zawierają dużo składników mineralnych, witamin oraz błonnik. Dziecko powinno je spożywać 3–5 razy dziennie.

Produkty zbożowe
Produkty zbożowe zawierają węglowodany złożone i dlatego stanowią podstawowe źródło energii. Chleb z pełnego ziarna, kasze, ryż, makarony i płatki śniadaniowe dostarczają także witaminy z grupy B oraz cenny błonnik, niezbędny do prawidłowej pracy przewodu pokarmowego.

Tłuszcze roślinne i masło
Posiłki dla dziecka powinny być przygotowywane z użyciem tłuszczów roślinnych (np. oliwy z oliwek, oleju rzepakowego). Zawierają one niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe oraz sprzyjają wchłanianiu witamin A, D, E i K. Należy natomiast ograniczać spożycie tłuszczów zwierzęcych.

Programowanie żywieniowe u dzieci: jak komponować jadłospis, żeby dzieci były zdrowe?

jak karmić dziecko
Fotolia
Żywienie
Jak powinno jeść dziecko po pierwszych urodzinach?
Po pierwszych urodzinach dziecko wcale nie może jeszcze jeść jak dorosły, choć takie opinie się słyszy. Ci, którzy mówią, że powinno mieć „lekkostrawną dietę dorosłego” są nieco bliżej prawdy. Zastanawiasz się, jak karmić malucha powyżej roku? Oto nasz przewodnik.

Dziecko nie zmienia się w dniu pierwszych urodzin jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, więc nie powinno jeszcze jeść jak dorosły. Także dlatego, że dieta Polaków nie jest na tyle zdrowa, by zaspokoić zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze potrzebne dziecku do prawidłowego rozwoju. Zawiera za mało warzyw i owoców, zbyt dużo tłuszczów zwierzęcych, soli i cukru. Jest też ciężkostrawna, a przy tym jest w niej sporo wysoko przetworzonych produktów. Około pierwszych urodzin małe dziecko powinno powoli przechodzić z diety niemowlęcej na zdrową lekkostrawną dietę tzw. dietę rodzinnego stołu. Czyli? Zobacz, co powinno jeść. Zobacz też: Jadłospis dla rocznego dziecka 1.  Mleko i produkty mleczne Dzieci powinny dostać dwie porcje mleka i jedną porcję produktów mlecznych dziennie. Mleko (w tym modyfikowane) i jego przetwory, czyli kefir, jogurt, maślanka, są źródłem łatwo przyswajalnego wapnia i białka. Zawierają też niektóre witaminy z grupy B oraz witaminę D. Maślanka, kefir i jogurt naturalny są łatwostrawne i bogate w bakterie kwasu mlekowego. Produktami mlecznymi są też sery (biały, żółty), ale twaróg zawiera niewiele wapnia. PORCJA TO: szklanka mleka, pół szklanki jogurtu, dwie łyżeczki twarożku, plasterek żółtego sera. Zobacz też: Co podać dziecku zamiast mleka? 10 sprawdzonych pomysłów 2.  Mięso, ryby i jajka Dziecko powinno codziennie zjeść 1–2 porcje mięsa, ryby lub jajek . Mięso dostarcza pełnowartościowego białka i łatwo przyswajalnego żelaza hemowego oraz cynku, a także witamin: B1, PP, B12. Podawaj mięso kurczaka, indyka, a także mało tłustą wołowinę, cielęcinę, wieprzowinę, jagnięcinę. Piecz je, duś lub gotuj 2–3 razy w tygodniu (drób bez skóry). Ryby, oprócz białka, są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz witaminy D....

dzieci, odżywianie, kuchnia
Żywienie
Dekalog zdrowego żywienia
Aby nasze dzieci rosły i rozwijały się zdrowo, trzeba jeszcze sporo zmienić w ich diecie. Oto dekalog żywienia dla dzieci w drugim i trzecim roku życia.

  O karmieniu niemowląt wiesz wiele. A o diecie dzieci w następnych dwóch latach życia? Tu jest gorzej. Tymczasem ostatnie badania wykazały, że dieta dzieci w drugim i trzecim roku życia daleka jest od ideału. Nie dość, że sporo malców ma niedobory żelaza (zwiększa to ryzyko wystąpienia anemii) i wapnia (dzieci otrzymują tylko 60–70% zalecanej ilości), to w ich diecie jest zbyt mało cynku i miedzi. Za to zbyt dużo białka, tłuszczów zwierzęcych, soli i cukru, a za mało produktów bogatych w cenne wielonienasycone kwasy tłuszczowe (oliwy z oliwek i olejów roślinnych, ryb morskich). Właśnie dlatego grupa ekspertów w dziedzinie pediatrii i żywienia opracowała nowe zalecenia. Oto, co powinno znaleźć się w diecie ponadrocznego malucha, a czego unikać. 1. Wprowadź pieczywo i produkty zbożowe z pełnego przemiału Małe dzieci nie muszą jeść tylko białego pieczywa (zwłaszcza bułeczek). W ich diecie powinny znaleźć się bułki i chleb razowy (dobrze wypieczony), graham, pieczywo z mąką orkiszową, makaron razowy, brązowy ryż, a oprócz manny także inne kasze (gryczana, jęczmienna, jaglana, kukurydziana) i płatki owsiane Warto wiedzieć: Produkty z ziaren mało oczyszczonych zawierają m.in. cenne witaminy z grupy B, witaminę E oraz PP, a także wapń i żelazo. 2. Warzywa i owoce podawaj 5 razy dziennie Warzywa gotuj na parze, podawaj w zupach lub jako surówki. Ze strączkowych (soczewicy, grochu, fasoli) przygotowuj purée. Mają sporo składników mineralnych, białko roślinne i błonnik. Owocami zastępuj słodycze, podawaj je jako deser lub na podwieczorek. Warto wiedzieć: Podawaj też kwaszoną kapustę i ogórki. Są łatwiej strawne niż surowe, zawierają cenne bakterie kwasu mlekowego i witaminę C. 3. Zachęcaj do picia mleka, maślanki, kefiru lub jogurtu W diecie dziecka powinno znaleźć się mleko i jego przetwory. Zawiera ono łatwo przyswajalny wapń,...

kobieta, mama, ciąża, kuchnia, odżywianie w ciąży
Dieta w ciąży
Czy jesz zdrowo?
Rozwiąż nasz test i dowiedz się, jaki jest Twój styl żywienia.

  Zrezygnowałaś z frytek i chipsów, chrupiesz marchewkę i surowe brokuły? Pomożemy Ci sprawdzić, czy na pewno dobrze się odżywiasz! Rozwiąż nasz test i dowiedz się jaki masz styl żywienia! 1. Ile posiłków spożywasz w ciągu dnia: A/ trzy obfite B/ 5-6 mniejszych C/ jem prawie bez przerwy 2. Najczęściej z mięsa jesz: A/ wędlinę B/ mięso pieczone lub gotowane C/ smażone 3. Ile razy w tygodniu jesz ryby morskie, jak np. makrela, sardynka, śledź: A/ sporadycznie B/ co najmniej 1–2 razy w tygodniu C/ nie lubię ryb i ich nie jem 4. Jak często pijesz napoje gazowane oraz energetyzujące: A/ raz w tygodniu B/ nigdy C/ nie mogę się bez nich obejść 5. Ile razy w tygodniu sięgasz po słodycze (czekolada, ciasta, batony): A/ codziennie B/ 1–2 razy w tygodniu C/ kilka razy dziennie 6. Jak często jesz pełnoziarniste pieczywo, płatki zbożowe, kasze: A/ wolę od nich białe pieczywo, bułki, makarony B/ codziennie 1–2 porcje C/ staram się w ogóle nie spożywać posiłków zawierających węglowodany, by za dużo nie przytyć 7. Jakiego tłuszczu używasz do smażenia: A/ oleju sojowego, słonecznikowego lub lnianego B/ oliwy z oliwek, oleju rzepakowego C/ masła, margaryny, smalcu 8. Jak często spożywasz produkty nabiałowe (słodkie lub fermentowane mleko, biały ser) lub przetworzone produkty sojowe (jeśli jesteś uczulona na mleko): A/ kilka razy w tygodniu B/ codziennie, co najmniej 1–2 porcje C/ nie lubię nabiału ani produktów sojowych i w ogóle ich nie jem 9. Ile razy w tygodniu jesz orzechy (jeśli nie jesteś uczulona) i suszone owoce: A/ 1-2 razy w tygodniu B/ więcej niż 3 razy w tygodniu C/ bardzo rzadko 10. Jak często sięgasz po warzywa: A/ codziennie, ale są to wyłącznie warzywa gotowane B/ 2-3 porcje dziennie, staram się, by warzywa były różnorodne C/ bardzo rzadko i są to wyłącznie pomidory i...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak