Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, kuchnia, krzesło
Dieta

Jedzenie na wynos

Za rok o tej porze maluch będzie już jadł różne przysmaki i pałaszował domowe ciasta. Ale na razie, kiedy idziesz z dzieckiem w gości, lepiej zabierz swój prowiant.

Odwiedziny koleżanki albo karnawałowy obiad u krewnych? Maluszek będzie wymarzonym kompanem. Oczywiście tylko wtedy, kiedy zapewnisz mu wygodne miejsce do leżenia, kilka zabawek i najważniejsze: coś pysznego do jedzenia. Choć na początku karmienie poza domem może wydawać się złożoną operacją, w praktyce okazuje się prostsze, niż myślisz. Potrzebny jest tylko dobry plan.

Spakuj akcesoria
Jeśli maluch pije na razie tylko mleko, zapakuj do torby butelkę i smoczek (wcześniej wyparz je wrzątkiem). Weź też ze sobą zapasową pieluszkę tetrową, na wypadek gdyby po posiłku ulał nadmiar mleka. Do zamykanego pojemniczka wsyp odmierzoną porcję proszku mieszanki modyfikowanej. Jeśli twoje dziecko ma już pół roku, może zamiast mlecznego posiłku zabrać ze sobą np. słoiczek z owocowym deserkiem. Wtedy przyda się plastikowa łyżeczka, śliniaczek i na wszelki wypadek ubranko na zmianę.

Zrób zapasy na drogę
Jeżeli wybieracie się w dłuższą podróż, weź dla maluszka drobne przekąski, które będzie mógł zjeść w trakcie jazdy. Ponadpółroczne dziecko może zjeść np. kilka chrupków kukurydzianych, biszkoptów albo mus owocowy. Do kubka z dzióbkiem wlej sok albo owocową herbatkę, która ugasi pragnienie małego podróżnika. Sprawdź też, czy zabrałaś chusteczki nawilżane oraz wodę w butelce do umycia rąk i przepłukania kubeczka. Uwaga! Nigdy nie podawaj dziecku jedzenia, gdy jedziecie autem. Lepiej na chwilę zjedźcie na pobocze lub zatrzymajcie się na parkingu. Nawet jeśli siedzisz obok, wypięcie siebie i dziecka z pasów, gdy ono się zakrztusi, może zająć ci zbyt wiele czasu.

Weź wodę
Nie zawsze możesz być pewna, że tam, gdzie idziesz, będziesz mogła poprosić o wodę odpowiednią dla maluszka, dlatego lepiej zabierz ją ze sobą. Spakuj butelkę wody mineralnej, niegazowanej i niskozmineralizowanej – tylko taka nadaje się do picia dla dzieci. Zwykła kranówka jest chlorowana i może zawierać zanieczyszczenia.

Przygotuj danie na miejscu
Świeże mleko zachowuje składniki odżywcze w niezmienionych proporcjach, dlatego zawsze przygotowuj je tuż przed podaniem. Przestrzegaj zaleceń producenta: nie wsypuj proszku więcej (to szkodliwe dla nerek dziecka) ani mniej (wtedy posiłek nie jest pełnowartościowy). Przed podaniem mleka wylej kilka kropli na przegub dłoni: powinny mieć temperaturę ciała. Jeśli przygotowujesz danie ze słoiczka, nie podgrzewaj całej zawartości, ale przełóż do osobnego naczynia tylko tyle, ile wystarczy na jeden posiłek. Włóż miseczkę z jedzeniem dla malca do garnka z gorącą wodą i poczekaj kilka minut, aż posiłek się ogrzeje. Wyjątkiem są owocowe musy – te dziecko może zjeść w temperaturze pokojowej.

Nie zmuszaj
Rozdrażniony zmianą rytmu dnia albo tłumem obcych twarzy nad sobą maluszek może, mimo głodu, odmówić jedzenia. Spróbuj wtedy zapewnić mu trochę spokoju: przejdźcie do innego pokoju i zamknijcie się tam tylko we dwoje. Dopiero kiedy chwilę odpoczniecie od gwaru, spróbuj jeszcze raz nakarmić dziecko. Jeżeli nadal nie będzie miało apetytu, podaj mu tylko picie. Najpewniej jedzeniowe zaległości odrobi, gdy tylko wrócicie do domu. Pamiętaj jednak, że z drugiej strony nawet najbardziej odświętne przyjęcie nie jest wystarczającą okazją, aby podawać maluchowi słodycze. Są niezdrowe, a do tego zmniejszają apetyt.

Wyrzuć resztki
Lepiej nie zostawiaj dania „na potem”. Do posiłku mogły dostać się, razem ze śliną dziecka, bakterie, które np. w mleku czy zupce mają idealne warunki do namnażania się. Takie resztki jedzenia zwykle szybko się psują.


Konsultacja: Lilianna Baran, neonatolog, pracuje w I Klinice Położniczej we Wrocławiu.

 

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

 

Programowanie żywieniowe u dzieci: jak komponować jadłospis, żeby dzieci były zdrowe?

mleko dla dziecka
Fotolia
Karmienie
Jak przygotować mleko, by nie było w nim... bakterii
Mleko to świetna pożywka dla bakterii, a układ pokarmowy dziecka jest na nie bardzo wrażliwy. Źle przygotowana mieszanka może stać się przyczyną zatrucia pokarmowego. Jak więc wybrać butelkę i jak przygotować mleko dla dziecka? Jak podgrzać mleko, gdy dziecko od razu go nie wypiło?

Jeśli karmisz dziecko mlekiem z butelki musisz nie tylko wybrać dobre mleko dla dziecka : modyfikowane (lub mieszankę leczniczą). Ważne jest też, by dobrze wybrać butelkę do karmienia . A potem musisz przygotować mieszankę, by była taka, jak mleko mamy: zdrowa i pełna wartości.  Dobrze wybierz butelkę i smoczek do karmienia Butelka do karmienia musi być przede wszystkim łatwa do mycia. Resztki mleka często pozostają w zakamarkach butelki, dlatego dobra butelka do mleka dla niemowląt to taka, którą będzie ci łatwo umyć (szczotką do mycia). Zwróć uwagę, czy butelka ma wyraźną podziałkę (będziesz wiedziała, ile dziecko zjadło). Wybierając smoczek , zwróć uwagę, był miękki i dość szeroki. Ważna jest też ilość i wielkość dziurek (pokarm nie powinien wypływać zbyt szybko ani za wolno).      Jak przygotować mieszankę Mleko przygotowuj tuż przed podaniem go dziecku. 1. Zanim zaczniesz przygotowywać mieszankę , umyj ręce mydłem. 2. Wysterylizuj butelkę i smoczek (możesz użyć sterylizatora lub wysterylizować butelkę we wrzącej wodzie). Jeśli zrobiłaś to już wcześniej, sparz butelkę i smoczek wrzątkiem. 3. Zagotuj wodę (najlepsza jest butelkowana, niskozmineralizowana). Dobrze, jeśli ma na opakowaniu atest Instytutu Matki i Dziecka.  4. Wodę wlej do butelki i ostudź do temperatury ok. 36 stopni Celsjusza. Sprawdź na opakowaniu mleka, ile wody powinnaś wlać, w zaleźności od wieku dziecka.  5. Na opakowaniu mleka przeczytaj, jak je należy rozcieńczać. 6. Miarką dołączoną do opakowania dosyp do wody mleko w proszku. Nie zmniejszaj ani nie zwiększaj ilości dodawanego do wody proszku. 7. Sprawdź temperaturę mleka, wylewając kilka kropli na przegub dłoni. Powinny sprawiać wrażenie ciepła, ale nie parzyć. 8. Podaj mleko dziecku. Niedopite przez dziecko resztki mleka wylej. 9. Umyj butelkę z...

butelka do mleka
Panthermedia
Karmienie
Jak karmić butelką: 10 ważnych rad
Jak przygotować mleko dla niemowlęcia, jak wybrać butelkę, smoczek, skąd wiedzieć, czy dziecko jest głodne: nasz ekspert wyjaśnia.

Jeśli masz trudności z karmieniem dziecka piersią, zanim zdecydujesz się na odstawienie dziecka od piersi i podanie mu sztucznego mleka, poradź się doświadczonej osoby – położnej, doradcy laktacyjnego. Jeśli jednak zdecydujesz się na podanie dziecku mleka modyfikowanego, nie traktuj tego jak porażki – nowoczesne mieszanki są doskonałej jakości: twoje dziecko będzie rozwijać się zdrowo. 1. Wybierz dla noworodka odpowiedni smoczek i butelkę Najlepszy jest tzw. smoczek anatomiczny, przypominający kształtem brodawkę, co ułatwia dziecku uchwycenie go. Dla noworodków polecane są smoczki o tzw. wolnym przepływie. Chodzi o to, by mleko z butelki nie wypływało zbyt szybko, gdyż dziecko może się zakrztusić. Smoczek powinien mieć też odpowietrzacz, by dziecko nie połykało zbyt dużo powietrza. Jeśli niemowlę często miewa kolki, kup specjalną profilowaną butelkę. 2. Dla noworodka używaj wody dobrej jakości Do przygotowania mleka najlepiej używać wody butelkowanej, atestowanej. Powinna być niskozmineralizowana. Układ wydalniczy niemowlęcia jest bowiem jeszcze niedojrzały, nerki nie są w stanie przefiltrować zbyt dużej ilości związków mineralnych. Możesz też używać wody oligoceńskiej (ale powinna być przechowywana w małych buteleczkach w lodówce, najwyżej przez jeden dzień, gdyż inaczej bardzo szybko namnażają się w niej chorobotwórcze bakterie). Jeśli chodzi o wodę z kranu, to wszystko zależy od stanu wody i sieci wodociągowej: warto o to zapytać a najbliższej stacji sanepidu. Wodę powinnaś gotować przez 2–3 minuty. 3. Nie zagęszczaj i nie rozcieńczaj mieszanki dla noworodka Skład mleka modyfikowanego jest przygotowywany tak, by jak najbardziej przypominał skład kobiecego pokarmu. Dlatego trzeba je sporządzać zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Wsypuj dokładnie tyle mlecznego proszku, ile zaleca producent. Często rodzice niejadków wsypują...

mama, niemowlę, podróż, samochód
Święta i uroczystości
Prowiant dla niemowlaka
To, że twój maluch ma kilka miesięcy, nie znaczy, że majówkę musicie spędzić w domu. Co zabrać ze sobą do jedzenia, by podróż była udana? jakie akcesoria spakować? Podpowiada neonatolog.

Nawet na krótka wyprawę z niemowlakiem warto przygotować się z głową. O czym trzeba pamiętać? – radzi Lilianna Baran, neonatolożka, pracuje w I Klinice Położniczej we Wrocławiu. Spakuj akcesoria Jeśli twoje dziecko pije tylko mleko, zapakuj do torby: butelkę i smoczek – wcześniej wyparz je wrzątkiem. zapasową pieluszkę tetrową – na wypadek gdyby po posiłku ulał nadmiar mleka odmierzoną porcję proszku mieszanki modyfikowanej – wsyp ją do zamykanego pojemniczka. Jeżeli twoje dziecko ma już pół roku, może zamiast mlecznego posiłku zabrać ze sobą np. słoiczek z owocowym deserkiem. Wtedy przyda się: plastikowa łyżeczka śliniaczek ubranko na zmianę – to na wszelki wypadek. Uwaga! Zabierz chusteczki nawilżane oraz wodę w butelce do umycia rąk i przepłukania np. kubeczka.   Zrób zapasy na drogę Jeśli wybieracie się w dłuższą podróż , weź dla niemowlaka drobne przekąski, które będzie mógł zjeść w trakcie jazdy. Ponadpółroczne dziecko może zjeść np. kilka chrupków kukurydzianych, biszkoptów albo mus owocowy. Do kubka z dzióbkiem wlej sok albo owocową herbatkę, która ugasi pragnienie niemowlaka. Uwaga! Nigdy nie podawaj dziecku jedzenia, gdy jedziecie autem. Lepiej na chwilę zjedźcie na pobocze lub zatrzymajcie się na parkingu. Nawet jeśli siedzisz obok, wypięcie siebie i dziecka z pasów, gdy ono się zakrztusi, może zająć ci zbyt wiele czasu. Weź wodę Spakuj butelkę wody mineralnej, niegazowanej i niskozmineralizowanej – tylko taka nadaje się do picia dla dzieci. Zwykła kranówka jest chlorowana i może zawierać zanieczyszczenia. Wyrzuć resztki Lepiej nie zostawiaj dania „na potem”. Do posiłku mogły dostać się, razem ze śliną dziecka, bakterie, które np. w mleku czy zupce mają idealne warunki do namnażania się, a wtedy zatrucie gotowe. Takie resztki...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak