Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Dieta

Karmienie starszych niemowląt

Kiedy dziecko ma około pół roku, chce jeść samodzielnie, bez pomocy mamy czy taty. A oto kilka porad, które pomogą Ci nauczyć maluszka samodzielnego jedzenia.


566v7391_220.jpgKiedy dziecko ma około pół roku, chce jeść samodzielnie, bez pomocy mamy czy taty. A oto kilka porad, które pomogą Ci nauczyć maluszka samodzielnego jedzenia.

Posadź dziecko na wysokim krześle i zabezpiecz przed upadkiem.

Spraw, by dziecko skoncentrowało się na samodzielnym jedzeniu niż np. na oglądaniu telewizji.

Zabezpiecz ubranie malucha i podłogę wokół krzesełka.

Daj dziecku jego własną plastikową łyżeczkę. Powinna ona być płytka i mieć zaokrąglone brzegi.

Podczas karmienia pomagaj maluszkowi w nabieraniu pokarmu i wkładaniu go do ust. Zanim nauczy się jeść samodzielnie, łyżeczkę będzie traktował jako kolejną zabawkę.

Stabilne naczynie z prostymi ściankami ułatwia dziecku nabieranie jedzenia - dzięki temu samodzielne spożywanie posiłku jest znacznie prostsze.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

niemowlę, kuchnia, rozszerzanie diety niemowlaka
Dieta
Czy dziecko jest gotowe na nowe dania - test
Wciąż uważasz, że jeszcze nie czas na pierwszy krok w świecie nowych smaków? Sprawdź, czy twoje dziecko już do tego dojrzało.

    var pyt = new Array(0); var odp = new Array(0); var pkt = new Array(0); var prawidlowe = new Array(0); var odpowiedzi = new Array(0); pyt[0]=' Po mlecznym posiłku dziecko: '; odp[0] = new Array(0) odp[0][0]='jest niespokojne, często budzi się w nocy'; odp[0][1]='jest zadowolone, wygląda na najedzone'; odp[0][2]='szybko domaga się kolejnego karmienia'; prawidlowe[0] = '0|2'; odpowiedzi[0] = ' DOBRE ODPOWIEDZI: jest niespokojne, często budzi się w nocy szybko domaga się kolejnego karmienia Same mleczne posiłki mogą przestać wystarczać maluchowi, jeszcze zanim skończy pół roku, choć specjaliści uważają, że mleko mamy powinno wystarczyć dziecku na całe pierwsze półrocze życia. Zdarza się jednak, że niektóre dzieci mają większy apetyt, zwłaszcza wieczorem – wtedy pediatra może zalecić podawanie wieczorem kaszki lub kleiku, by maluch nie budził się w nocy tak często. Jeśli dziecko pije mleko modyfikowane, zalecenie jest takie, żeby zacząć wprowadzać nowe posiłki już w piątym miesiącu życia. Pediatra w szczególnych przypadkach może jednak zdecydować inaczej, czyli np. opóźnić rozszerzanie diety.'; pyt[1]=' Twoje dziecko potrafi już: '; odp[1] = new Array(0) odp[1][0]='unosić samo główkę'; odp[1][1]='samodzielnie siedzieć'; odp[1][2]='przekładać grzechotkę z rączki do rączki'; prawidlowe[1] = 1; odpowiedzi[1] = ' DOBRA ODPOWIEDŹ: samodzielnie siedzieć Z powyższych umiejętności najważniejszą oznaką gotowości na rozszerzanie diety jest samodzielne siedzenie (oczywiście nie stanie się tak, nim dziecko nie będzie unosiło główki) – to naturalna pozycja podczas jedzenia, a zdobycie tej umiejętności przez dziecko zmienia jego perspektywę postrzegania świata i zachęca do bardziej intensywnego jego poznawania, również za pomocą zmysłu smaku. Maluchy, które jednak same nie siedzą, można karmić pierwszą zupką w pozycji półsiedzącej w leżaczku...

kuchnia dla malca, niemowlę, jeść, warzywa
Dieta
Naucz dziecko samodzielnego jedzenia - 9 kroków
Zanim dziecko samo trafi łyżeczką do buzi, musi troszkę potrenować, porozlewać, porozrzucać. Oto co trzeba zrobić, by nauka samodzielnego jedzenia przyniosła efekt.

Jeśli twoje dziecko usiłuje złapać łyżeczkę, którą go karmisz, i interesuje się tym, co jest na talerzu, to znak, że może już zacząć uczyć się jeść samo. Nie przegap tej ważnej chwili – zwykle nadchodzi, gdy dziecko skończy pół roku. Posiłki będą co prawda trwały dłużej i maluch może się brudzić, ale zalety wynikające z osiągnięcia tej ważnej umiejętności są ogromne. Mały człowiek, który je samodzielnie, czuje się niezależny, nabiera wiary w siebie – to dla niego ważny bodziec do rozwoju. Zupkę od początku podawaj łyżeczką Choć karmienie butelką jest wygodne, nie ulegaj pokusie, by półrocznemu niemowlakowi podawać zupkę przez smoczek. Jedzenie łyżeczką pozwoli szybciej opanować ruchy ust, które są niezbędne do samodzielnego spożywania posiłków. Wypróbuj 5 przepisów na zupki dla niemowląt. Łyżeczkę wkładaj do buzi dziecka poziomo I tak samo ją wyjmuj. Ten sposób karmienia wymusza na dziecku zamykanie buzi, aby mogło zgarnąć jedzenie, a to rozwija i wzmacnia mięśnie ust. Zapobiega też ślinieniu się. Umiejętność sprawnego otwierania i zamykania buzi ułatwia dziecku wymawianie głosek „m”, „p”, „b” i pomaga w prawidłowym rozwoju mowy. Nie kupuj sztućców o dziwnych kształtach Aby niemowlak uczył się prawidłowo zgarniać jedzenie z łyżeczki, powinna być ona podobna do tych, których używają dorośli, tylko trochę mniejsza. Powinna mieć zaokrąglone brzegi, wygodny uchwyt, który nie może być ustawiony pod nietypowym kątem. Na początku wybieraj łyżeczki z plastiku – są bezpieczniejsze do nauki, bo nie urażą delikatnej buzi dziecka. Wcześnie zacznij naukę picia z kubka Jeśli karmisz piersią, nie podawaj dziecku picia w butelce, ale od razu w kubeczku. 7-miesięczny niemowlak, który ma coraz lepszą kontrolę nad swoim ciałem, a jego ruchy są bardziej...

Pam 042-011.jpg
Rozwój dziecka
Jak nauczyć dziecko samodzielnego jedzenia? 8 łatwych kroków
Umiejętność samodzielnego jedzenia jest ważna dla małego dziecka. To daje mu poczucie niezależności i wiarę w siebie. Choć podczas nauki sporo przy tym bałaganu, to nie utrudniaj jej dziecku. Zobacz nasze rady, jak nauczyć je samodzielnego jedzenia.

Nie przegap tej ważnej chwili, gdy dziecko jest chętne do samodzielnego jedzenia . Posiłki będą co prawda trwały dłużej i dziecko może się brudzić, ale zalety wynikające z osiągnięcia tej ważnej umiejętności są ogromne. Dziecko, które umie samo jeść , czuje się niezależne, nabiera wiary w siebie – to ważny bodziec do rozwoju. Oto rady, które pomogą wam w tej nauce. 1. Daj dziecku łyżeczkę do rączki Na początku możecie jeść na dwie łyżki, a nawet na dwa talerzyki! Nakładaj jedzenie do dwóch miseczek: z jednej maluch będzie jadł sam, z drugiej ty będziesz go karmić. Praktyczne są miseczki i talerzyki z przyssawkami lub z obciążonym dnem – trudno je wywrócić. Gdy dziecko nie umie jeszcze nabrać jedzenia łyżeczką , dawaj mu do rączki łyżeczkę napełnioną pożywieniem. Nawet się nie obejrzysz, jak samo się tego nauczy! 2. Pokaż dziecku jak wkładać łyżeczkę do ust Czyli poziomo do buzi. Ten sposób karmienia wymusza zamykanie ust w celu zgarnięcia jedzenia, a to rozwija i wzmacnia mięśnie ust, zapobiega też ślinieniu się. Umiejętność sprawnego otwierania i zamykania buzi przyczynia się również do prawidłowego rozwoju mowy. Jest niezbędna przy wymawianiu głosek „m”, „p”, „b”. Zobacz też: Jak powinno jeść dziecko po pierwszych urodzinach? 3. Nie kupuj sztućców o dziwnych kształtach Aby maluch uczył się prawidłowo zgarniać pokarm z łyżeczki , powinna być ona podobna do tych, których używają dorośli, tylko trochę mniejsza. Trzonek nie może być ustawiony pod kątem. Na początku wybieraj łyżeczki z plastiku . 4. Wcześnie zacznij naukę picia z kubeczka Najpierw daj dziecku do rączki tzw. kubek-niekapek – maluch karmiony piersią ma tak silny odruch ssania, że łatwiej będzie mu z niego pić. Jeśli tego nie zaakceptuje, bądź cierpliwa i niczego nie rób na siłę. Po prostu...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak