Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Dieta

Kaszkowe menu

Kaszki to dla malca doskonały trening przed jedzeniem zupek. Nie przegap momentu, w którym trzeba ją podać!



Przez pierwsze pięć, sześć miesięcy głównym składnikiem diety Twojego dziecka było mleko. Potem nadchodzi czas na poznawanie nowych smaków.



Próbowanie pierwszych kaszek to dla malca doskonały trening przed jedzeniem zupek i przecierów. Nie przegap momentu, w którym trzeba ją podać!

Od kiedy zacząć je podawać
Zgodnie z najnowszymi zaleceniami jako pierwszą do niemowlęcego menu wprowadza się kaszkę glutenową (mannę) – ale zaledwie jej odrobinę (tylko 2–3 g na 100 ml) – jako dodatek do innych dań.
Dziecku karmionemu piersią dodaj ją do zupki jarzynowej w piątym miesiącu, natomiast karmionemu sztucznie – w siódmym, możesz też wymieszać z mlekiem modyfikowanym następnym. To pomaga organizmowi maluszka oswajać się z glutenem i lepiej tolerować go w przyszłości.
Pamiętaj! Obserwuj reakcję dziecka po takim posiłku. Wzdęcia lub biegunka mogą świadczyć o alergii.

Jak zachęcić malca
Siódmy miesiąc to w menu malca na piersi i na butelce czas na kaszkę jako samodzielne danie. Zacznij od kukurydzianej lub ryżowej.

Dobrze, by w tym czasie Twój szkrab trzymał już stabilnie główkę i utrzymywał się w pozycji siedzącej z podparciem. Powinien też okazywać zainteresowanie nowymi potrawami, np. z zaciekawieniem obserwować posiłek dorosłych. Wybranie właściwego momentu na podanie pierwszego „dorosłego” posiłku to podstawa sukcesu we wprowadzaniu nowych pokarmów.
Pamiętaj! Z nową konsystencją oswajaj dziecko powoli, zacznij od jednej łyżeczki.

Z dodatkiem mleka czy owoców
W sprzedaży są kaszki, które przygotowuje się na mleku modyfikowanym, a także do rozprowadzenia w wodzie. Ich wybór jest tak duży, że na pewno nie znudzą się malcowi. Mogą być: kukurydziane, ryżowe, pszenne, o smaku naturalnym, jabłkowym, malinowym, bananowym, z owocami leśnymi albo z melisą (kaszka na przespaną noc!). Są też wzbogacane w witaminy, minerały albo probiotyki, które korzystnie wpływają na florę jelit, wspomagają odporność i zmniejszają ryzyko alergii.
Pamiętaj! Nowości do diety wprowadzaj pojedynczo, sprawdzając reakcję dziecka.

Jaka jest najlepsza konsystencja
Kaszka powinna być półpłynna, ale nie wlewaj jej do butelki ze smoczkiem z bardzo dużą dziurką, bo dziecko może się zadławić. Podawaj ją plastikową łyżeczką wprost z plastikowej miseczki, najlepiej
z antypoślizgowym spodem.
Zanim użyjesz łyżeczki, która może zniechęcić malucha, podaj odrobinę kaszki na... własnym palcu. Jeśli dziecko z zaciekawieniem smakuje nową potrawę, nabierz trochę kaszki na łyżeczkę, wsuń ją do buzi malca, lekko naciskając na język. Gdy maluch otworzy usta, daj dokładkę.
Pamiętaj! Nie wkładaj do buzi za dużo jedzenia naraz.

Tekst: Beata Bujak
Konsultacja: Lilianna Baran; Pediatra Neonatolog; I Klinika Położnicza we Wrocławiu

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

dziecko je
fotolia.com
Dieta
Przegląd kaszek dla dzieci
Kleiki i kaszki dla dzieci - bez nich trudno sobie wyobrazić dziecięce menu. Warto, żebyś wiedziała, które kaszki dla twojego dziecka będą najlepsze. Przeczytaj, jak je wprowadzić do jadłospisu dziecka.

Kleiki i kaszki to zdrowe urozmaicenie jadłospisu małego dziecka. Sklepowe półki aż się uginają od bogactwa propozycji. Aby pomóc ci w zakupach, przyjrzeliśmy się rynkowej ofercie. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze wśród dziesiątków smakowitych dań dla dzieci. Radzimy, jak wprowadzać kaszki do niemowlęcego menu. Kleik dla dziecka - na dobry start Kleiki mają prostszy skład niż kaszki – zawierają wyłącznie zboże, bez dodatków (cukru, owoców, itp.). Dzięki delikatniejszej strukturze dziecku łatwiej je zaakceptować. Stanowią dobry „pomost” między mlekiem i „doroślejszymi” papkami (takimi jak przeciery owocowe i zupki). Dziecku karmionemu piersią zaproponuj pierwszy kleik około 6.-7. miesiąca życia, a karmionemu butelką – w 5. lub 6. Na początku podawaj kleiki ryżowe i kukurydziane, gdyż nie zawierają glutenu, który jest silnym alergenem. Tutaj dowiesz się, od kiedy wprowadzać do diety dziecka gluten .  Karmienie dziecka - butelką czy łyżeczką Pierwsze kleiki, zwłaszcza jeśli dziecko ma już pół roku, spróbuj od razu podawać łyżeczką. Jeżeli wcześniej zaczęłaś karmić dziecko kleikami, pamiętaj, że im szybciej zrezygnujesz z kleików i kaszek w butelce, tym prędzej malec nauczy się gryźć. Przyrządzając gęsty kleik uważaj na grudki – dziecko mogłoby się nimi zakrztusić. Na początku rozprowadzaj kleik samą wodą. Możesz dodać do potrawy odrobinę ściągniętego pokarmu z piersi. Dzięki temu dziecko łatwiej zaakceptuje nowy smak. Jeżeli karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym, na początku dodawaj do niego odrobinę kleiku. Potem możesz kupić gotową mieszankę (mleko z dodatkiem kleiku, oznaczone jako 2R, np. Bebiko 2R, Nan 2R). Warto podawać ją jako ostatni posiłek dnia. Jest bardziej sycąca, dzięki czemu dziecko w nocy dłużej śpi, nie czując głodu. Pamiętaj jednak, że rzadkie mleko...

Dieta
Rozszerzamy dietę
Wprowadzaj nowe pokarmy pojedynczo, w co najmniej w tygodniowych odstępach, ale to jeszcze nie wszystko...

Najlepiej kieruj się zasadami zawartymi w schemacie żywienia niemowląt, który udostępni Ci pediatra.  Są to jednak ogólne wskazówki, bo ważne jest, by jadłospis dostosować do potrzeb i upodobań konkretnego dziecka. Od czego zacząć Soczek, zupka czy kaszka? Doświadczone mamy radzą najpierw podać zupkę, by maluch nie przyzwyczaił się do słodkiego smaku soku, ale zrób, jak Ci wygodniej. Wprowadzaj nowe pokarmy pojedynczo, w co najmniej tygodniowych odstępach. Wtedy zobaczysz, jak malec reaguje na nowości i czy nie pojawiają się dolegliwości alergiczne. To ważne. Zacznij od połowy łyżeczki nowej potrawy, a potem codziennie zwiększaj ilość pokarmu o jedną. Podawaj tylko tyle soku lub zupki, ile malec zechce zjeść. Świeże czy ze słoiczków Wprowadzanie nowych pokarmów rozpocznij od podawania dań ze słoiczków. Zawarte w nich owoce i warzywa pochodzą z upraw będących pod stałą kontrolą. Domowe posiłki też mają swoje zalety – są świeże, aromatyczne i zwykle bardziej smakują maluchom. To ważne. Przygotowując posiłki, dbaj o zachowanie higieny, bo niemowlęta są skłonne do zakażeń pokarmowych. Który sok na początek Owoce dostarczają przede wszystkim witaminy C. Słodki smak zawdzięczają fruktozie i nie trzeba ich dosładzać. Najpierw podaj sok z jabłek, potem z marchewki, następnie soki dwuskładnikowe, np. z jabłek i dyni. Szczególnie wartościowe są soki przecierowe. Wprowadź też jabłko skrobane łyżeczką. To ważne. Dzieci karmione butelką mogą dostać soki w piątym, a karmione piersią w siódmym miesiącu. W piątym miesiącu smykom karmionym sztucznie podaj desery owocowe z dodatkiem mleka. Pierwsze zupki jarzynowe Warzywa zawierają m.in. witaminy, w tym beta-karoten, żelazo i błonnik. To niezbędne uzupełnienie diety mlecznej. Na początek najlepsza jest zupka dwuskładnikowa – z ziemniaka i marchewki. Potem stopniowo możesz...

niemowlę, kaszka, karmienie niemowlaka
Dieta
Kaszki na szóstkę
Chcesz, by twoje dziecko lubiło kasze? To mu je często podawaj. I to różne. Wybór smaków jest ogromny. Kasze nie mają prawa maluchowi się znudzić!

Niewiele jest produktów, które mają tyle dobrych właściwości, co kasze. Ich największy skarb to węglowodany złożone. Dzięki nim mózg przez wiele godzin dostaje potrzebne mu „paliwo”. Inne bogactwa kasz to białko potrzebne wszystkim komórkom ciała oraz witaminy z grupy B i magnez – składniki, które wzmacniają układ nerwowy. Która pierwsza Kaszka to często pierwsza nowość, jaką dostaje niemowlę. Możesz ją przygotować na wodzie, dodać do mleka, które pije maluszek, lub do zupki. Od niedawna lekarze polecają, by niemowlęciu karmionemu piersią jako pierwszą podać kaszkę glutenową, czyli pszenną (błyskawiczną) lub mannę (po ugotowaniu). Ale uwaga: tylko odrobinę – pół łyżeczki kaszki (dodanej np. do 100 ml papki jarzynowej, jeśli malec ją je). Potem podaj maluszkowi pierś. Ma to podziałać jak swego rodzaju „szczepionka”, która ochroni go przed zachorowaniem na celiakię – chorobę, przez którą przez całe życie nie mógłby jeść produktów glutenowych, czyli z pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa. Jeśli malec pije mleko modyfikowane, tę „szczepionkę” z kaszki glutenowej podaj mu w szóstym miesiącu. Już jednak miesiąc wcześniej może on spróbować kaszki bezglutenowej, czyli kukurydzianej lub ryżowej (dziecku karmionemu piersią zaproponuj ją najwcześniej: w 6–7. miesiącu). Aż do 10. miesiąca to właśnie kaszki bezglutenowe powinny być podstawą „kaszowego” menu malca. Potem śmiało możesz podawać mu już też te zawierające gluten. „Szczepionka” do tej pory powinna już zadziałać i gluten nie zrobi dziecku szkody. Jakie kaszki dla niemowląt - opinie rodziców Drobne i grubsze Dla malca w pierwszym roku życia najłatwiej przygotować gotowe kaszki niemowlęce. Są robione z wysokiej jakości surowców. Zawierają przede wszystkim łatwo przyswajalną skrobię, dlatego są lekkostrawne....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak