Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, kubek niekapek, fotelik
Dieta

Sprawdzamy kubeczki

Czasem trzeba wypróbować kilka modeli, nim smyk zgodzi się zmienić butelkę i smoczek na jeden z nich.

Trochę sprytu oraz konsekwencji mamy i z reguły udaje się przestawić malca na picie z kubeczka. U jednych dzieci dzieje się tak, gdy mają siedem miesięcy, inne potrzebują na to więcej czasu, nawet pół roku dłużej. Ważne, by smyk umiał już pewnie siedzieć (ciężko by mu było pić na leżąco) i trzymać przedmioty w obu rączkach.

Na początek lepiej wybrać tzw. kubek treningowy, który ma miękki ustnik i malutką dziurkę. Płyn wypływa pomalutku, więc nie istnieje ryzyko, że szkrab się zakrztusi. Taki pojemnik ma też gumowe uchwyty dopasowane do dziecięcych rączek. Niektóre modele wyposażono w specjalną blokadę, która zapobiega wylaniu się płynu nawet wtedy, gdy smyk przechyli kubek do góry dnem. Stąd zresztą nazwa „niekapek”. Dzięki niemu dywan, łóżeczko czy kanapy w domu dłużej pozostaną suche i czyste.

Lekcje samodzielności
Bezskutecznie próbujesz przyzwyczaić smyka do picia z kubeczka? Może podziała jeden z następujących patentów:
1. Wybierz dobry moment. Czyli kiedy szkrab jest wypoczęty i zdrowy. Rozdrażniony, nie będzie chciał eksperymentować.
2. Działaj stopniowo. Najpierw zrezygnuj z podawania butelki rano, potem w południe, a na końcu z tej wieczornej.
3. Zacznij od dzióbka. Na to w pierwszej kolejności zwróć uwagę w sklepie. Miękki i silikonowy przypomina smoczek i maluch chętniej po niego sięgnie.
4. Szukaj nowości. Bo są i takie dzieci, które wolą zaczynać od kubka ze słomką.
5. Nie poddawaj się. Nie udało się za pierwszym razem? Spróbuj znowu za dwa tygodnie.
6. Bądź konsekwentna. Kiedy smyk nauczy się pić z kubka, nie podawaj mu już butli.
7. Przytulaj. Wiele maluchów nie chce odstawić butelki, bo kojarzy im się ona z czułością mamy. Bierz smyka na kolana i przytulaj, chwal go, aż wypije sok.

 

 

 

mtj_dopisek.gif

 

 

 

 

Gondola czy wózek wielofunkcyjny? - kupujemy wózek dla niemowlaka

edipresse.IS917-055.jpg
Edipresse
Karmienie
Pożegnanie dziecka z butelką
Każdy maluszek musi się z nią kiedyś z rozstać. Pytanie tylko kiedy, a także, co zrobić, by obyło się bez łez? Z nami znajdziesz odpowiedź.

Każdy maluszek musi się z nią kiedyś z rozstać. Pytanie tylko kiedy, a także, co zrobić, by obyło się bez łez? Z nami znajdziesz odpowiedź. Sprawa wydaje się prosta: wystarczy wlać maluszkowi mleko do kubeczka, zaś kaszkę zrobić nieco gęściejszą, wyłożyć do miseczki i podać łyżeczką. Niektóre szkraby szybko się na to godzą: chętnie wypijają mleczko z kubka. Niestety, są też dzieci, które wcale nie zamierzają rozstać się z butelką i smoczkiem. Oto rady, dzięki którym nie przegapisz najlepszego momentu na podanie malcowi kubka, a nauka picia z niego pójdzie jak po maśle. Wybierz odpowiedni moment Już półrocznemu malcowi możesz podać picie w kubeczku. Szkrab w tym wieku łatwiej znosi zmiany niż dwulatek. Poza tym, butelkowy nałóg nie jest jeszcze w nim tak silnie ugruntowany, jak w przypadku starszego malucha, któremu z butlą trudniej się rozstać. Odzwyczajaj stopniowo Picie z butelki daje maluszkowi poczucie bezpieczeństwa: kojarzy mu się ze ssaniem, mlekiem i mamą. Dlatego nie dziw się protestom i łzom malca, gdy nagle będziesz chciała pozbawić go tej przyjemności. Jeśli smyk jest mocno przywiązany do ssania z butli, nie zabieraj mu jej z dnia na dzień. Stopniowo ograniczaj liczbę posiłków z butelki. Możesz zostawić wieczorne karmienie, bo malec często jest już zbyt zmęczony, by kolację zjeść łyżeczką. Potem umyj mu ząbki. Kup dobry niekapek Dzieci mają różne upodobania: niektóre lubią kubki z uchem, inne bez. Być może będziesz musiała wypróbować kilka modeli, nim smyk jakiś zaakceptuje. Na początek wybierz niekapek z dzióbkiem. Umożliwi on łagodne przejście od ssania do korzystania z dorosłego kubeczka. Z niekapka płyn wypływa powoli, więc smyk się nie zakrztusi. Nie przedłużaj sztucznie fazy picia z „dzióbka”, bo maluch do tego przywyknie, a ma nauczyć się pić ze zwykłego kubka. Pokaż, jak pić z kubka Wlej...

butelka dla rocznego dziecka
Adobe Stock
Aktualności
Butelka dla rocznego dziecka: z czego powinno pić roczne dziecko? [NOWE wytyczne]
Butelka dla rocznego dziecka to nie jest dobre rozwiązanie. Dziecko po 1. roku życia nie powinno pić przez smoczek, co jasno sformułowali eksperci w aktualnym schemacie żywienia. Najpóźniej po pierwszych urodzinach butelkę trzeba zastąpić kubeczkiem, by roczne dziecko nie nabawiło się próchnicy i wad zgryzu.

Butelka dla rocznego dziecka jeszcze do niedawna była oczywistym wyborem dla wielu rodziców. Eksperci są jednak zgodni: choć karmienie butelką jest bardzo wygodne, to roczne dziecko nie powinno pić ze smoczka. Dawanie dziecku butelki do 2. czy nawet 3. roku życia jest szkodliwym rozwiązaniem. Powód? Ryzyko próchnicy i wad zgryzu. Ale nie tylko! Z czego powinno pić roczne dziecko? Roczne dziecko powinno pić z kubka, co oznacza, że po 1. roku życia nie można podawać żadnych pokarmów ani płynów z butelki ze smoczkiem − takie wytyczne znalazły się w nowym, poprawionym schemacie żywienia niemowląt . Co więcej, naukę picia z otwartego kubka należy rozpocząć już ok. 6. miesiąca życia dziecka (dotyczy dzieci karmionych mlekiem z butelki). Pokarmy uzupełniające zaś podaje się niemowlętom twardą i płaską łyżeczką. Uwaga, nowe wytyczne specjalistów pokrywają się z wcześniejszymi zaleceniami co do nauki samodzielnego picia : roczne dziecko powinno pić z otwartego kubka, lepiej więc pominąć etap picia z kubków niekapków i rozsądnie korzystać z bidonów, także tych ze słomką. Kiedy dziecko może pożegnać się z butelką? Roczne dziecko powinno pić z kubka. A po czym poznać, że bez obaw możecie już odstawić butelkę ze smoczkiem? Wymień butelkę na kubek, gdy dziecko: pewnie siedzi (nie da się pić z kubka na leżąco albo półleżąco) dobrze sobie radzi z jedzeniem z łyżeczki (deserki i zupki nie spływają do buzi tak szybko jak woda, więc lepiej zacząć od nich). Butelka dla rocznego dziecka: dlaczego to szkodliwe? Niestety, butelka dla rocznego dziecka sprawia zagrożenie, i to nie tylko czysto teoretyczne. Próchnica, która dotyka niemowlęta i małe dzieci, potrafi zniszczyć nowiutkie mleczaki w rekordowym tempie. Stomatolodzy stworzyli nawet na jej określenie specjalny termin – próchnica butelkowa . Próchnicę butelkową powodują...

kubek do nauki picia
Adobe Stock
Dieta
Kubek do nauki picia – jaki model wybrać i od kiedy dawać go dziecku
Kubek do nauki picia powinien być wykonany z bezpiecznych dla dziecka materiałów. Dobry chwyt zapewnią wygodne uszka po bokach naczynia. Pierwsze próby nauki picia z kubeczka można podejmować dopiero wtedy, gdy dziecko samo stabilnie siedzi i potrafi jeść pokarmy o konsystencji kleików.

Kubek do nauki picia warto wprowadzać, jak tylko dziecko jest gotowe do samodzielnego przyjmowania napojów. Choć picie z butelki jest wygodne, lepiej z niej zrezygnować już w drugiej połowie pierwszego roku życia dziecka. Jeśli maluch będzie zbyt długo pił przez smoczek, mogą pojawić się u niego wady zgryzu i próchnica. Używanie kubka natomiast utrwala właściwy wzorzec oddychania i połykania. I, co równie ważne, dziecko, które umie już pić z kubka, czuje się bardzo samodzielne! Spis treści: Kubek do nauki picia – od kiedy Kubek do nauki picia – rodzaje : - Kubek do nauki picia – niekapek - Kubek do nauki picia – kapek - Kubek do nauki picia – 360 - Skośne kubeczki do nauki picia - Bidon z rurką do nauki picia Jaki kubek do nauki picia wybrać Jak pomóc dziecku nauczyć się pić z kubka Kubek do nauki picia – od kiedy Odzwyczajanie od butelki najlepiej zacząć jak tylko dziecko zacznie stabilnie siedzieć o własnych siłach. Musi już też umieć skutecznie połykać średnio gęsty pokarm, np. kleik. Zwykle następuje to w siódmym albo ósmym miesiącu życia dziecka. Zgodnie z aktualnym schematem żywienia niemowląt , po pierwszych urodzinach dziecko nie powinno już pić z butelki. Ale nie warto czekać, aż skończy roczek, tylko zacząć naukę picia z kubka odpowiednio wcześnie. Dziecko, które umie już siedzieć, świetnie poradzi sobie z kubkiem do nauki picia i z łyżeczką dla niemowlaka , a w dodatku nie jest jeszcze tak mocno przywiązane do butelki, jak mogłoby być po dwóch latach ssania. Nie zabieraj dziecku butelki z dnia na dzień, ale stopniowo przyzwyczajaj je do picia z kubka. Najpierw zrezygnuj z podawania butelki w ciągu dnia, a dopiero po kilku dniach (a nawet tygodniach!) odzwyczajaj od ssania przed zaśnięciem. Wieczorem najtrudniej jest zrezygnować ze starych nawyków. Kubek do nauki...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak