Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, kubek niekapek, krzesełko, ciasteczka, kuchnia
Dieta

Kubeczek pełen smaku

To ważne, by dziecko dostało codziennie odpowiednią porcję napojów, bo wysuszone śluzówki są bardziej podatne na infekcje.

Jeśli maluch jest chory i ma wysoką gorączkę, tym bardziej powinien dużo pić. Odpowiednia ilość płynów wypłukuje toksyny z organizmu. Dzieci ważące do 10 kg powinny codziennie dostawać 100 ml płynów na każdy kilogram masy ciała. Dzieci ważące od 10 do 20 kg  – 1 litr oraz dodatkowo po 50 ml na każdy kilogram masy ciała powyżej 10 kg. Ilość wszystkich wypijanych napojów, a więc mleka, herbatek, kaszek, soków i zupek, w pierwszym roku życia powinna wynosić około 1,5 litra dziennie.

MLEKO
Z piersi lub modyfikowane, gdy nie możesz karmić naturalnie. To pierwszy posiłek, który dostaje twoje dziecko i który zaspokaja wszystkie jego potrzeby żywieniowe przez pierwsze miesiące życia. Nie ma wtedy konieczności podawania mu jakiegokolwiek innego napoju. Mleko zawiera białko, wapń, witaminy, łatwo przyswajalne tłuszcze i składniki mineralne – wszystko, co jest konieczne do prawidłowego rozwoju małego dziecka.
UWAGA! Jeśli dziecko jest chore i gorączkuje, a lekarz stwierdzi, że trzeba maluszka dopajać, możesz podać mu letnią przegotowaną wodę niegazowaną.
Od kiedy: od 1. miesiąca.

WODA
Najzdrowsza i dobrze gasi pragnienie. Warto przyzwyczajać malucha do picia jej jak najwcześniej. Dla niemowląt nadaje się woda niegazowana niskozmineralizowana, niskosodowa. Dzięki temu nadmiernie nie obciąża organizmu malca. Dla dziecka w pierwszym roku życia musisz ją zagotować przed podaniem. Wodą możesz rozcieńczać soczki i przygotowywać na niej herbatki. Kupuj wodę z pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka.
Od kiedy: od 1. miesiąca (jeśli jest taka potrzeba).

SOK
Przecierowy (jest sycący) albo klarowny. Soki zawierają węglowodany i składniki mineralne. Maluchowi w pierwszym roku życia wystarczy do 150 ml soku dziennie – to buteleczka lub mniej więcej trzy czwarte szklanki. Zbyt duża ilość soku może sprawić, że dziecko straci ochotę na inne posiłki – stąd to ograniczenie. Soczki możesz rozcieńczać wodą. Zawsze dostosowuj je do wieku dziecka.
Dziecko może też pić świeży sok wyciskany w domu, np. z marchewki i jabłka. Pamiętaj tylko, żeby owoce i warzywa, z których będziesz go robiła, pochodziły z pewnego źródła, np. własnego ogródka, a jeśli go nie masz – od zaprzyjaźnionego rolnika. Możesz również kupować warzywa i owoce z upraw ekologicznych.
Od kiedy: od 5. miesiąca (dzieci karmione butelką), od 7. miesiąca (karmione piersią).

HERBATKA
To dobry napój, ale pod warunkiem, że nie jest to czarna herbata, nawet bardzo słaba. Zawiera ona szkodliwą dla dzieci teinę, a poza tym utrudnia wchłanianie witaminy C i żelaza, hamuje też przyswajanie wapnia. Znacznie lepsze są owocowe herbatki do parzenia, np. z aronii, malin, jabłek, czarnej porzeczki, hibiskusa, dzikiej róży. Nie rób intensywnych naparów i nie dodawaj do nich cukru.
Możesz też podawać dziecku rozpuszczalne herbatki granulowane. Są szybkie w przygotowaniu, poza tym mogą nie tylko gasić pragnienie, ale także pomagać przy niektórych dziecięcych dolegliwościach, np. przy kolce – herbatka koperkowa.
Od kiedy: od 5. miesiąca.

KOMPOT
Ten domowy napój jest pyszny. Teraz najlepiej przygotowywać go z mrożonych owoców, np. śliwek, malin i świeżych jabłek. Aby był jak najbardziej wartościowy, dodawaj do niego tylko odrobinę cukru (a najlepiej w ogóle, wystarczy słodycz owoców) i gotuj krótko, by owoce straciły jak najmniej witaminy C. Kompot przechowuj w chłodzie i krótko – do dwóch dni.
Od kiedy: od. 10 miesiąca.


Konsultacja: dr n. med. Kamil Hozyasz, pediatra, pracuje w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać uczulenie u dziecka?)

czy noworodek może pić wodę
Adobe Stock
Dieta
Czy noworodek może pić wodę? Kiedy podać wodę niemowlęciu?
Noworodek nie potrzebuje wody, nawet podczas upałów. A od kiedy można podawać wodę niemowlakowi? Przed rozpoczęciem dopajania warto dowiedzieć się, które napoje nie nadają się dla małych dzieci i z czego powinno pić niemowlę.

Rodzice często pytają, czy noworodek może pić wodę. Odpowiedź brzmi: nie. Noworodek nie potrzebuje wody do picia, wystarczy mu samo mleko mamy. Zapotrzebowanie na picie u niemowląt kształtuje się następująco: dziecko ważące 10 kilogramów potrzebuje dziennie 1,2 litra płynów, mniejsze niemowlę nieco mniej, większe natomiast o około 20-50 ml więcej na każdy dodatkowy kilogram masy ciała. Część tej ilości jest oczywiście dostarczana wraz z jedzeniem. Wyjaśniamy, ile wody może pić niemowlę, czy woda przegotowana nadaje się dla niemowlaka i w czym podawać wodę niemowlakowi. Spis treści: Czy noworodek może pić wodę? Co pije noworodek? Od kiedy woda dla niemowlaka? Czy woda przegotowana nadaje się dla niemowlaka? Co jeszcze może pić niemowlę? W czym podawać wodę niemowlakowi? Czy noworodek może pić wodę? Niezależnie od tego, czy karmisz noworodka wyłącznie piersią, czy też mlekiem modyfikowanym – noworodków nie trzeba dopajać. W ogóle nie należy podawać dodatkowego picia niemowlakowi przez pierwsze pół roku życia. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami niemowlę do ukończenia 6. miesiąca powinno spożywać wyłącznie pokarm mamy – o ile to możliwe. Twoje mleko składa się głównie z wody i w pełni zaspokaja pragnienie dziecka. Co pije noworodek? Noworodek powinien pić mleko z piersi mamy, a ono zmienia swój skład w trakcie jednego karmienia! Dlatego właśnie dobrze zaspokaja zarówno głód, jak i pragnienie noworodka i niemowlaka. Na początku posiłku pokarm jest wodnisty, by dziecko mogło się napić, dopiero potem staje się bardziej kaloryczny i stanowi pożywne jedzenie (w drugiej fazie karmienia zawiera więcej tłuszczów, białek i cukrów). Od kiedy woda dla niemowlaka? Woda powinna pojawić się w diecie niemowlaka dopiero w drugim półroczu życia – do tego czasu dziecko...

maluch, szklanka, picie
Dieta
Co zamiast bąbelków
Wypłukują wapń z kości, niszczą szkliwo ząbków, powodują otyłość i wcale nie gaszą pragnienia. Co zaproponować przedszkolakowi zamiast nich? Jest w czym wybierać!

Jeśli jest to cola lub pepsi, w składzie oprócz wody i dwutlenku węgla ma cukier (około pięciu łyżeczek w jednej szklance!), barwniki, aromaty i kwas ortofosforowy (regulator kwasowości – dzięki niemu napój długo się nie psuje, ale to on wypłukuje z kości wapń). W napojach udających soki, jak fanta, mirinda, hellena, prawdziwego soku jest nie więcej niż kilka procent (lub nie ma go wcale). Dlatego nie warto ich dawać dzieciom. Lepiej wybrać coś zdrowszego. Napój gazowany Dzieci uwielbiają kolorowe gazowane napoje. Maluchy cieszą się, jak coś im „buzuje” na języku. Takie picie ma jednak mnóstwo cukru, a oprócz niego składa się przede wszystkim z wody, barwników, aromatów (często sztucznych). Zero witamin! Dlatego warto proponować dziecku napoje bardziej wartościowe: 1. Maślanka Ma mniej tłuszczu niż mleko, dlatego to doskonały napój na upały. Dobrze gasi pragnienie. Ma przy tym sporo wapnia, białko, laktozę, witaminy i minerały oraz dobre bakterie wspomagające pracę przewodu pokarmowego. Maślankę możesz podawać przedszkolakowi samą albo z dodatkiem owoców. 2. Herbata owocowa Najlepsza jest z malin, dzikiej róży, jeżyn, bzu czarnego, porzeczek. Szybko gasi pragnienie, a poza tym zawiera wiele witamin, zwłaszcza witaminy C. Oczywiście podawaj dziecku herbatki owocowe, nie zaś czarne z owocowym aromatem (czytaj etykiety). 3. Sok owocowy Zawiera dużo witamin i składników mineralnych. Najzdrowszy jest ten wyciśnięty w domu. Jeśli kupujesz, lepiej wybieraj soki świeże, przygotowane bezpośrednio z owoców, a nie z wody i koncentratu. Przede wszystkim jednak zwróć uwagę, czy kupujesz rzeczywiście sok, czy napój owocowy (przeczytaj skład). Uwaga: soki są sycące i dość kaloryczne, nie podawaj przedszkolakowi więcej niż szklankę dziennie. 4. Kompot Co prawda ma nieco mniej witamin niż sok (spora część witaminy C oraz z grupy B ginie w...

wakacje, dziecko, picie
Panthermedia
Dieta
Napoje dla dziecka na lato
Ile wody podawać niemowlęciu, gdy jest gorąco? Czym powinna gasić pragnienie karmiąca mama? I od kiedy dziecko może pić soki, herbatę, kompot?

Łatwo powiedzieć: „Podczas upałów dziecko powinno pić więcej wody”. Tylko co dokładnie znaczy słowo „więcej”? Pół litra? Litr? Czy ta rada dotyczy także bobasków karmionych piersią, którym przecież przez pierwsze pół roku nie powinno się podawać niczego poza mlekiem mamy? Co wlać do kubeczka maluszkowi, a co przedszkolakowi? Odpowiadamy na pytania mam.   Antoś jest karmiony piersią. Czy mój pokarm wystarczy mu, gdy jest gorąco? Specjaliści od karmienia piersią twierdzą, że przez pierwsze pół roku karmione naturalnie niemowlę nie potrzebuje żadnych dodatkowych płynów także wówczas, gdy jest gorąco – wystarczy przystawiać je do piersi częściej niż zwykle (tak często jak chce, ale nie rzadziej niż co trzy godziny) i samemu więcej pić. Jeśli jednak z nieba leje się żar, twój maluszek jest niespokojny, a ty nie nadążasz z zaspokajaniem własnego pragnienia, nie musisz trzymać się kurczowo tej zasady. Podaj mu przegotowaną wodę, wodę mineralną (ją także przegotuj) lub herbatkę dla niemowląt.     Moja córeczka ma niecały rok. Ile wody powinna wypijać podczas upałów? Przyjmuje się, że dziecko ważące do 10 kg potrzebuje mniej więcej 100–120 ml płynów na każdy kilogram swojego ciała (a więc ponad 900 ml, jeśli waży 9 kg), a to, które waży od 10 do 20 kg – litr plus dodatkowo 50 ml na każdy kilogram powyżej dziesięciu (a więc np. 1100 ml, jeśli waży 12 kilogramów). Gdy jest bardzo gorąco, powinno pić więcej . Ile dokładnie? Nie da się tego określić precyzyjnie, bo zapotrzebowanie na płyny zależy m.in. od tego, jak bardzo jest gorąco, od aktywności malucha (im więcej się rusza, tym bardziej się poci), a także od jego diety (owoce, jogurty czy zupy zawierają dużo wody, czyli częściowo zaspokajają pragnienie). Najlepiej więc kierować się zdrowym rozsądkiem: maluch, który...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz