Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, piknik, szklanka, woda
Dieta

Letni piknik z dzieckiem

Teraz, kiedy jest ciepło, całe dnie spędzacie poza domem. Rano pakujecie wózek, koc, kilka pieluszek, butelkę z mlekiem... No właśnie – ta butelka! Im cieplej na dworze, tym większy kłopot z karmieniem maluszka.

Kiedy słońce zaczyna coraz mocniej przygrzewać, nie tylko ludzie, ale także bakterie odzyskują wigor! Jeśli tylko dostaną się do mleka albo do słoiczka z dziecięcą zupką, zaczynają szybko się namnażać – i mogą spowodować kłopoty. Dlatego w ciepłe dni szczególnie uważaj, przygotowując jedzenie dla dziecka. Pamiętaj też, że w upalne dni zasady karmienia malca są trochę inne niż zwykle.

Przygotuj mleko tuż przed podaniem
Jeśli planujesz na spacerze podać dziecku mleko, zabierz ze sobą oddzielnie wodę i proszek. Butelkę z lekko ostudzoną wodą włóż do pojemnika termoizolacyjnego (możesz też wziąć dwie butelki, jedną z ciepłą, drugą z zimną przegotowaną wodą), a mieszankę wsyp do wyparzonego pojemnika. Dopiero gdy malec zgłodnieje, rozmieszaj proszek mleczny z wodą i od razu podaj do picia (w ciepłe dni gotowa mieszanka nie może stać w butelce dłużej niż piętnaście minut). Jeśli dziecko nie wypije mleka do końca, wylej resztki.

Przechowuj mieszankę w zamknięciu
Nawet latem mleka modyfikowanego w proszku nie trzeba wstawiać do lodówki, wystarczy, że będzie w ciemnej szafce. Opakowanie musi być szczelnie zamknięte, by nie dostała się do środka wilgoć. Nawet odrobina wody może sprawić, że proszek zacznie się zbrylać, a wtedy będzie świetną pożywką dla bakterii.

Często proponuj malcowi picie
Co prawda nie zawsze konieczne jest dopajanie dziecka karmionego sztucznie, jednak szczególnie w bardzo gorące dni warto mieć przy sobie dodatkowe picie. Najlepiej wodę (niskozmineralizowaną, z atestem IMiD i koniecznie przegotowaną). Jeżeli malec skończył cztery miesiące, możesz też czasem podać mu sok – ale uwaga! – tylko ten przeznaczony dla niemowląt. Na spacer zabierz soczek w zamkniętej oryginalnie butelce, a kiedy będziesz chciała podać go malcowi, przelej do butelki lub kubeczka tylko tyle soku, ile może wypić naraz. Resztę najlepiej od razu wypij sama: sok, tak jak mleko, w ciepłe dni łatwo się psuje.

Uważaj z nowościami
Wprowadzając nowe potrawy do jadłospisu malca, proponuj mu je rano, jeszcze przed wyjściem na spacer, lub np. po poobiedniej drzemce, gdy wrócicie do domu. W pierwszych tygodniach nowej diety, kiedy malec zjada tylko kilka łyżeczek zupki, korzystaj z gotowych dań w słoiczkach – to zdrowe i wygodne. I jeszcze jedno: nie podawaj dziecku nieznanych potraw tuż przed snem. Niech po posiłku maluch jeszcze trochę się pobawi, porusza. Dzięki temu będziesz mogła zaobserwować jego reakcję na nową potrawę i w razie biegunki, bólu brzuszka albo pojawienia się wysypki – szybko zareagować (np. podać maluchowi probiotyk).

Spakuj prowiant na podróż
Planujecie kilkugodzinną podróż? Nie zapomnij zabrać picia i lekkiej przekąski. Jeszcze przed wyjściem z domu podaj maluszkowi mleko – dzięki temu zgłodnieje dopiero za 2–3 godziny. Do samochodu zabierz coś lżejszego do jedzenia, np. herbatniczki albo owocowy mus. Deserki w słoiczkach idealnie sprawdzają się na spacerze i w podróży, bo ich szczelne zamknięcie chroni jedzenie przed atakiem bakterii.

Nie zmuszaj do jedzenia
To normalne, że w gorące dni malec je nieco mniej niż zwykle (ale na pewno zje tyle, ile potrzebuje). Jeśli martwisz się swoim niejadkiem, podawaj mu obiadek w dwóch ratach: najpierw zupkę (nieco bardziej rozwodnioną), a dopiero po 2–3 godzinach – bardziej sycące drugie danie. Gdy dziecko nie chce jeść mięsa, nie zmuszaj go. Najpewniej po kilku dniach, gdy przyzwyczai się już do gorąca, jego apetyt wróci do normy.

Na to uważaj!
Zanim podasz maluszkowi picie, sprawdź, czy na kubeczku albo na smoczku od butelki nie usiadła osa albo pszczoła. Użądlenie mogłoby być bardzo niebezpieczne!


Konsultacja: dr n. med. LIlianna Baran, pediatra neonatolog, pracuje w I Klinice Położniczej we Wrocławiu.

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

Jak odstawić dziecko od piersi? Poznaj sposoby mam – film

Karmienie
Nie chce butelki
Co zrobić, gdy dziecko wpluwa smoczek, choć w butelce zostało jeszcze dużo mleka? Podpowiadamy, jak namówić malca do jedzenia.

Co zrobić, gdy dziecko wpluwa smoczek, choć w butelce zostało jeszcze dużo mleka? Karmić je za chwilę czy kiedy zgłodnieje? Podpowiadamy, jak namówić malca do jedzenia. Sprawdź wagę malca Policz, ile zjada w ciągu dnia. Jeżeli jest to niewiele mniej, niż zalecają lekarze (od 50 do 100 mililitrów dziennie), nie ma problemu. Zważ dziecko w przychodni, sprawdź, jak przybiera na wadze. Jeśli powoli, ale harmonijnie, mieści się w centylach, a przy tym jest pogodne – wszystko w porządku. Widocznie wystarcza mu mniej mleka niż rówieśnikom. Jeżeli zaś nie mieści się w normach wagowych, lekarz może zalecić badania (przyczyną niechęci do jedzenia bywa np. anemia). Nie zmuszaj do jedzenia Nie karm malca na siłę, nie zabawiaj podczas jedzenia, nie zagaduj, starając się za wszelką cenę, by skończył porcję. To nie rozwiąże problemu, tylko odroczy go do następnego karmienia. Poproś kogoś o pomoc Są niemowlęta, które chcą pić mleko tylko z piersi, a nie z butelki. Gdybyś nie planowała powrotu do pracy, pewnie nie byłoby problemu. Ale wracasz, a maluch jest za mały, by jeść łyżeczką zupkę czy kaszkę. Bądź cierpliwa. Niektóre dzieci do picia z butelki przyzwyczajają się kilka tygodni. Świetnie się sprawdza zmiana osoby karmiącej. Maluch może chętniej wypić mleko, gdy butelkę poda tata lub babcia. Spróbuj! Zmień butelkę i smoczek Jeśli dziecko do tej pory ssało tylko pierś i nigdy nie miało w buzi smoczka, może się denerwować, że mleko wypływa z butelki szybciej niż przy ssaniu piersi. Kup kilka butelek i smoczków (różnych firm). Wypróbuj, który zestaw okaże się najlepszy. Trzy-, czteromiesięcznemu brzdącowi możesz już podać mleko z kubeczka z dzióbkiem. Zapytaj lekarza o inne mleko Mieszanki dla niemowląt różnią się od siebie składem i smakiem. Jeżeli inne sposoby zachęcenia malca do jedzenia nie pomogły, porozmawiaj z lekarzem,...

mama, tata, niemowlę, karmienie piersią, lato
Karmienie
Letnie karmienie
W upalne dni często nie chce ci się nawet myśleć o jedzeniu. Nie zdziw się więc, gdy i smyk nie będzie miał ochoty na ssanie. Spokojnie, jego organizm wie, co robi.

Gdy z nieba leje się żar, musisz karmić maluszka inaczej niż zwykle. Czasem nawet go trochę przechytrzyć. Mleko z piersi W upał dziecko ssie krócej, mniej chętnie. Zwykle wypija wtedy tylko tzw. mleko pierwszej fazy , które pojawia się na początku karmienia. Zawiera ono więcej wody, szybko zaspokaja pragnienie. Na bardziej kaloryczny pokarm smyk nie ma ochoty. Staraj się podawać maluszkowi pierś częściej wtedy, kiedy jeszcze nie jest gorąco: rano, po powrocie ze spaceru, wieczorem. Nie zapominaj też o nocnym ssaniu. Twój pokarm jest wtedy najbardziej tłusty i kaloryczny – dziecko, pijąc go, najszybciej rośnie. Wtedy też łatwiej wydziela się prolaktyna, czyli hormon, od którego zależy ilość mleka w piersiach – zatem nocne karmienia są ważne dla prawidłowej laktacji. Jeśli będziecie dłużej na spacerze, maluszkowi może zachcieć się jeść lub pić. Możesz szybko wracać do domu, ale możesz też  karmić na dworze . Poszukaj spokojnego miejsca. Pamiętaj, że w gorące dni ty też musisz więcej pić. Pocisz się, a więc tracisz wodę, a jest ona niezbędna do „wyprodukowania” mleka. Pij 2–3 litry dziennie. Najlepsza jest niegazowana woda średniozmineralizowana, butelkowana, domowy kompot lub sok. Mleko z butelki Rano, po południu i wieczorem, gdy jest chłodniej, dziecko ma dobry  apetyt. W ciągu dnia, kiedy temperatura przekroczy 25ŻC, może już nie chcieć jeść. Zaplanuj więc dzień tak, by chodzić na spacer pomiędzy porami karmienia. Dla noworodka najlepsze jest świeżo przygotowane mleko, więc będzie ci wygodniej podawać je w domu. Trzy-, czteromiesięczne niemowlę możesz też nakarmić na dworze. Nie zabieraj jednak rozrobionego mleka w butelce (mogą się w nim mnożyć bakterie). Weź tylko butelkę z przegotowaną, lekko ostudzoną wodą (wstaw ją do termosu) i osobno mleko w proszku (odpowiednią ilość wsyp do pojemniczka lub...

02_akademia-piers_mtj_05.jpg
Karmienie
Karmienie piersią - prawdy i mity
„Nie podawaj maluszkowi smoczka i butelki, bo zrezygnuje z piersi”, „Daj mu wody, bo chce pić”... Co w obiegowych stwierdzeniach jest prawdą, a co nie? Sprawdziliśmy!

Często zadajesz sobie pytanie: czy twój pokarm wystarcza dziecku? A co zrobić, gdy po nakarmieniu płacze? Podać mu swój odciągnięty pokarm, inne mleko, a jeśli tak, to w butelce czy łyżeczką? I jak to jest z piciem – może jednak malec czasem powinien napić się herbatki? Zobacz, co mówi specjalista. Przez pół roku maluszkowi wystarczy pierś. MIT. To prawda, że dziecku nie jest potrzebne żadne inne mleko ani odżywka, ale musi dostawać dwie witaminy, których w twoim pokarmie jest za mało. Pierwsza to witamina K, ważna przy krzepnięciu krwi. Jej niedobór może prowadzić do choroby krwotocznej, która objawia się w postaci krwawień z przewodu pokarmowego. Gdy dziecko jest karmione piersią, lekarze zwykle zalecają podawanie witaminy K od drugiego tygodnia do końca trzeciego miesiąca. Od trzeciego tygodnia podawaj mu też witaminę D (chyba że lekarz zdecyduje inaczej). Jeśli na początku dziecko dostanie mleko z butelki, nie zechce już piersi. MIT. Oczywiście najlepiej od razu karmić piersią. Zdarza się jednak, że na początku jest to trudne, a czasem w ogóle niemożliwe, np. po trudnym porodzie, gdy nie pozwala na to stan zdrowia mamy albo dziecka. Czasem laktacja bywa opóźniona po cesarskim cięciu. Nie oznacza to jednak, że malec nie będzie już ssać piersi. O dodatkowym podaniu mleka noworodkowi musi decydować lekarz. PRAWDA. Tylko on oceni stan zdrowia dziecka. Może zadecydować o podaniu dodatkowego mleka, np. wtedy, gdy noworodek stracił na wadze więcej niż 10 proc. swojej wagi urodzeniowej, jest odwodniony (świadczy o tym suchość skóry, rzadkie siusianie, apatia). Lekarz podejmie też decyzję, ile podać dziecku mleka oraz jakie – czy może być to zwykłe modyfikowane, czy też specjalistyczna mieszanka. Mleko z butelki oznacza koniec karmienia piersią. MIT. Często kobieta, która początkowo musiała podać butelkę, potem karmi piersią przez długie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak