Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
wakacje, dziecko, picie
Panthermedia
Dieta

Napoje dla dziecka na lato

Ile wody podawać niemowlęciu, gdy jest gorąco? Czym powinna gasić pragnienie karmiąca mama? I od kiedy dziecko może pić soki, herbatę, kompot?

Łatwo powiedzieć: „Podczas upałów dziecko powinno pić więcej wody”. Tylko co dokładnie znaczy słowo „więcej”? Pół litra? Litr? Czy ta rada dotyczy także bobasków karmionych piersią, którym przecież przez pierwsze pół roku nie powinno się podawać niczego poza mlekiem mamy? Co wlać do kubeczka maluszkowi, a co przedszkolakowi? Odpowiadamy na pytania mam.

 

Antoś jest karmiony piersią. Czy mój pokarm wystarczy mu, gdy jest gorąco?

Specjaliści od karmienia piersią twierdzą, że przez pierwsze pół roku karmione naturalnie niemowlę nie potrzebuje żadnych dodatkowych płynów także wówczas, gdy jest gorąco – wystarczy przystawiać je do piersi częściej niż zwykle (tak często jak chce, ale nie rzadziej niż co trzy godziny) i samemu więcej pić. Jeśli jednak z nieba leje się żar, twój maluszek jest niespokojny, a ty nie nadążasz z zaspokajaniem własnego pragnienia, nie musisz trzymać się kurczowo tej zasady. Podaj mu przegotowaną wodę, wodę mineralną (ją także przegotuj) lub herbatkę dla niemowląt.

 

 

Moja córeczka ma niecały rok. Ile wody powinna wypijać podczas upałów?

Przyjmuje się, że dziecko ważące do 10 kg potrzebuje mniej więcej 100–120 ml płynów na każdy kilogram swojego ciała (a więc ponad 900 ml, jeśli waży 9 kg), a to, które waży od 10 do 20 kg – litr plus dodatkowo 50 ml na każdy kilogram powyżej dziesięciu (a więc np. 1100 ml, jeśli waży 12 kilogramów). Gdy jest bardzo gorąco, powinno pić więcej. Ile dokładnie? Nie da się tego określić precyzyjnie, bo zapotrzebowanie na płyny zależy m.in. od tego, jak bardzo jest gorąco, od aktywności malucha (im więcej się rusza, tym bardziej się poci), a także od jego diety (owoce, jogurty czy zupy zawierają dużo wody, czyli częściowo zaspokajają pragnienie). Najlepiej więc kierować się zdrowym rozsądkiem: maluch, który mimo upału biega na czworakach i wspina się na meble, potrzebuje więcej nadprogramowego picia niż ten, który leniuchuje w cieniu.

 

 

Karmię dziecko piersią. Czy teraz, gdy jest gorąco, powinnam pić więcej niż zwykle? Czym – poza wodą – mogę gasić pragnienie?

Na ogół wystarcza ci 2–2,5 litra płynów, jednak gdy jest gorąco, pocisz się bardziej niż zwykle, a więc powinnaś pić więcej. Ile? Tyle, ile potrzebujesz! Słuchaj własnego organizmu – jest najlepszym doradcą. Poza niegazowaną wodą mineralną (nisko- i średniozmineralizowaną) możesz pić także herbatki owocowe i ziołowe, mleko (jeżeli dziecko lub ty nie macie objawów alergii pokarmowej), kompoty, soki owocowe.

 

 

Jaki napój jest najlepszy dla niemowląt i małych dzieci?

Zdecydowanie woda. Powinny ją pić niemowlęta, maluszki i przedszkolaki. Woda jest napojem idealnym, bo świetnie gasi pragnienie, nie ma kalorii, nie psuje zębów i nie odbiera apetytu na obiad czy kolację. Niemowlę powinno pić wodę mineralną niskozmineralizowaną (ilość rozpuszczalnych składników nie powinna przekraczać 500 mg na litr) i niskosodową (do 20 mg sodu na litr). Starsze smyki mogą pić również wodę średniozmineralizowaną. Wybieraj wodę z pozytywną opinią IMiD lub CZD.

Jak zrobić bębenek - instrukcja [WIDEO]

żywiec
materiały prasowe
Żywienie
Co powinno pić dziecko?
Woda stanowi ok. 60 proc. ciała dorosłego człowieka, u noworodka – aż 75% Ile płynów powinno pić dziecko i co podać do picia maluchowi?

O tym, że my, dorośli powinniśmy wypijać ok. 2 litrów płynów dziennie, doskonale wiemy. To, czy stosujemy się do tych zaleceń, to już zupełnie inna kwestia. Jak jest natomiast z dziećmi? Czy one też muszą tyle pić? I co podać dziecku do picia: soczek, napój, a może wodę? Mały człowiek – duże potrzeby Mogłoby się wydawać, że skoro dziecko jest znacznie mniejsze niż dorosły człowiek, ma też zdecydowanie mniejsze zapotrzebowanie na płyny . To jednak nie jest zupełnie prawdą, a my - dorośli powinniśmy dbać, aby dzieci regularnie uzupełniały płyny . Dlaczego? Maluchy dużo się ruszają, a więc intensywniej oddychają i więcej się pocą, a  zajęte zabawą z łatwością zapominają się napić. Właśnie dlatego, są bardziej narażone na odwodnienie niż dorośli.   Ile powinno wypijać dziecko? Noworodek potrzebuje ok. 680 ml lub 100-190 ml/kg płynów dziennie. Maluszek karmiony piersią potrafi jednak świetnie zadbać o swoje potrzeby i w zupełności wystarczy mu mleko mamy , dlatego nie musisz podawać mu żadnych innych płynów. Takie samo zapotrzebowanie na płyny ma niemowlę do ok. 6 m.ż. W drugim półroczu życia dziecka ilość potrzebnych płynów wzrasta do ok. 0,8 – 1,2 litra dziennie i nadal sukcesywnie rośnie. Maluch w wieku 1-2 lat dziennie powinien wypijać około 1,1 – 1,2 litra płynów, a 3-latek ok. 1,3 litra. Dziecko w wieku 3-8 lat – powinno pić już 6 szklanek płynów każdego dnia, czyli ok. około 1,6 litra. To całkiem sporo, dlatego warto zapytać, po co dzieciom aż tyle płynów. Już niewielkie niedobory płynów mogą spowodować bóle i zwroty głowy, kłopoty z koncentracją i koordynacją ruchową, a nawet omdlenia. Dlatego zawsze powinnaś mieć przy sobie coś do picia dla dziecka. No właśnie, jaki napój zaserwować maluchowi? Herbatkę, soczek, a może wodę? Woda – napój idealny Dorosłym...

niemowlę, picie, karmienie butelką
Zdrowie
Odwodnienie jest groźne: jak do niego nie dopuścić?
Im młodsze dziecko, tym szybciej może dojść u niego do odwodnienia i tym groźniejsze mogą być jego skutki. Kiedy może do niego dojść? Jak mu zapobiec?

Ciało niemowlęcia składa się w trzech czwartych z wody. To właśnie ona jest najważniejszym składnikiem komórek. Bierze  udział  w różnych ważnych procesach,  jest środkiem transportu dla substancji odżywczych i  produktów przemiany materii, reguluje temperaturę. Gdy zaczyna jej brakować, organizm radzi sobie póki może: zagęszcza mocz, zmniejsza pocenie, „zakręca kurek” z łzami. Jeśli jednak nadal trwa kryzys, wszystko zaczyna szwankować. W końcu serce przestaje pracować jak należy i zachodzi mnóstwo innych groźnych zjawisk. Nie wolno dopuścić do takiej sytuacji. Kiedy trzeba szczególnie uważać? Odwodnienie spowodowane biegunką i/lub wymiotami To właśnie wtedy traci się najwięcej wody . Niemowlę , które równocześnie wymiotuje i ma biegunkę (robi wodniste, czasem nawet  pieniste,  obfitsze niż zwykle  kupy o kwaśnym zapachu),  może w parę godzin stracić nawet 10 procent masy ciał a, a to stan zagrażający życiu ! Dlatego nie wolno czekać aż pojawią się niepokojące objawy : śluzówki staną się suche, ciemiączko zapadnięte,  a skóra mało elastyczna. Trzeba działać ZANIM to nastąpi! Jak pomóc? Przystawiaj malca częściej do piersi . Nie musi pić długo, ale powinno robić to często. Dopajaj . Woda powinna być chłodna, bo to zmniejszy odruch wymiotny. Podawaj płyn powoli, regularnie, najlepiej po łyżeczce, żeby maluszek nie zwrócił. Wezwij lekarza . Jeśli niemowlę ma mniej niż pół roku zrób to natychmiast. W przypadku starszego niemowlęcia (powyżej 6 miesięcy) zrób to jeśli objawy nie mijają w ciągu paru godzin, nasilają się, w kupie widać śluz albo krew. Niezależnie od wieku dziecka  wezwij lekarza albo jedź do szpitala jeśli do biegunki dołączają wymioty i/lub malec ma objawy odwodnienia (Piszemy o nich niżej). Podaj środki...

niemowlę, butelka, karmienie butelką
Karmienie
Czy niemowlę trzeba dopajać? A jeśli tak, to czym dopajać? Sprawdziliśmy!
Czy można dopajać niemowlę, a jeśli tak, to czym i jak często? Wszystko zależy, czy karmisz dziecko piersią, czy podajesz mu mleko modyfikowane.

Niemowlęciu może chcieć się pić: szczególnie w upalne dni, gdy zostało ubrane za grubo, w mieszkaniu jest duszno i gorąco. Również wtedy, gdy niemowlę ma biegunkę lub gorączkę, powinno więcej pić, gdyż traci wodę.  Czym dopajać niemowlę karmione piersią Niemowlę karmione piersią, najlepiej dopajać... podając mu pierś! Kobiecy pokarm zaspokaja zarówno głód, jak i pragnienie. Jeśli widzisz, że chce mu się pić, ma gorączkę, biegunkę, najlepiej na chwilę przystawić je do piersi. Na początku każdego karmienia mleko jest mało kaloryczne i bardzo wodniste: zaspokaja pragnienie. Niemowlęciu wystarczy kilka łyków, żeby się napiło.    Czym dopajać niemowlę karmione butelką Zdrowe niemowlę karmione butelką: mlekiem modyfikowanym lub leczniczą mieszanką nie musi być dodatkowo dopajane. Mleko modyfikowane zawiera w składzie (po przygotowaniu) mniej więcej tyle samo wody co kobiecy pokarm.  Jednak w gorące dni, a także wtedy, gdy dziecko ma gorączkę czy biegunkę, najlepiej podać mu wodę dobrej jakości. Najlepiej butelkowaną, niskozmineralizowaną.       Czym dopajać niemowlę karmione piersią i butelką Jeśli karmisz niemowlę sposobem mieszanym, czyli zarówno piersią, jak i butelką, to gdy chce mu się pić, najlepiej podać mu pierś. Jeśli to nie wystarcza, możesz podać mu wodę.       Jaka woda nadaje się dla niemowląt Podawaj wodę dobrą jakościowo, która zawiera mało substancji mineralnych (ilość rozpuszczalnych składników nie może przekraczać 500 mg/dm3) oraz mało sodu (do 20 mg Na+ na litr). Te warunki spełniają niektóre naturalne wody źródlane i mineralne. Nieodpowiednia dla niemowląt jest woda ze zwykłych studni przydomowych. Może zawierać zanieczyszczenia oraz substancje szkodliwe: wypłukane z gleby azotany, środki ochrony roślin czy nawozy....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak