
Łatwo powiedzieć: „Podczas upałów dziecko powinno pić więcej wody”. Tylko co dokładnie znaczy słowo „więcej”? Pół litra? Litr? Czy ta rada dotyczy także bobasków karmionych piersią, którym przecież przez pierwsze pół roku nie powinno się podawać niczego poza mlekiem mamy? Co wlać do kubeczka maluszkowi, a co przedszkolakowi? Odpowiadamy na pytania mam.
Antoś jest karmiony piersią. Czy mój pokarm wystarczy mu, gdy jest gorąco?
Specjaliści od karmienia piersią twierdzą, że przez pierwsze pół roku karmione naturalnie niemowlę nie potrzebuje żadnych dodatkowych płynów także wówczas, gdy jest gorąco – wystarczy przystawiać je do piersi częściej niż zwykle (tak często jak chce, ale nie rzadziej niż co trzy godziny) i samemu więcej pić. Jeśli jednak z nieba leje się żar, twój maluszek jest niespokojny, a ty nie nadążasz z zaspokajaniem własnego pragnienia, nie musisz trzymać się kurczowo tej zasady. Podaj mu przegotowaną wodę, wodę mineralną (ją także przegotuj) lub herbatkę dla niemowląt.
Moja córeczka ma niecały rok. Ile wody powinna wypijać podczas upałów?
Przyjmuje się, że dziecko ważące do 10 kg potrzebuje mniej więcej 100–120 ml płynów na każdy kilogram swojego ciała (a więc ponad 900 ml, jeśli waży 9 kg), a to, które waży od 10 do 20 kg – litr plus dodatkowo 50 ml na każdy kilogram powyżej dziesięciu (a więc np. 1100 ml, jeśli waży 12 kilogramów). Gdy jest bardzo gorąco, powinno pić więcej. Ile dokładnie? Nie da się tego określić precyzyjnie, bo zapotrzebowanie na płyny zależy m.in. od tego, jak bardzo jest gorąco, od aktywności malucha (im więcej się rusza, tym bardziej się poci), a także od jego diety (owoce, jogurty czy zupy zawierają dużo wody, czyli częściowo zaspokajają pragnienie). Najlepiej więc kierować się zdrowym rozsądkiem: maluch, który mimo upału biega na czworakach i wspina się na meble, potrzebuje więcej nadprogramowego picia niż ten, który leniuchuje w cieniu.
Karmię dziecko piersią. Czy teraz, gdy jest gorąco, powinnam pić więcej niż zwykle? Czym – poza wodą – mogę gasić pragnienie?
Na ogół wystarcza ci 2–2,5 litra płynów, jednak gdy jest gorąco, pocisz się bardziej niż zwykle, a więc powinnaś pić więcej. Ile? Tyle, ile potrzebujesz! Słuchaj własnego organizmu – jest najlepszym doradcą. Poza niegazowaną wodą mineralną (nisko- i średniozmineralizowaną) możesz pić także herbatki owocowe i ziołowe, mleko (jeżeli dziecko lub ty nie macie objawów alergii pokarmowej), kompoty, soki owocowe.
Jaki napój jest najlepszy dla niemowląt i małych dzieci?
Zdecydowanie woda. Powinny ją pić niemowlęta, maluszki i przedszkolaki. Woda jest napojem idealnym, bo świetnie gasi pragnienie, nie ma kalorii, nie psuje zębów i nie odbiera apetytu na obiad czy kolację. Niemowlę powinno pić wodę mineralną niskozmineralizowaną (ilość rozpuszczalnych składników nie powinna przekraczać 500 mg na litr) i niskosodową (do 20 mg sodu na litr). Starsze smyki mogą pić również wodę średniozmineralizowaną. Wybieraj wodę z pozytywną opinią IMiD lub CZD.