karmienie niemowlaka, dieta dziecka, rozszerzanie diety niemowlaka
Panthermedia
Dieta

Źle karmimy dzieci - szokujący raport

Po raz pierwszy eksperci sprawdzili, co naprawdę jedzą niemowlęta. I okazało się, że tylko co 15. mama stosuje się do zaleceń dietetyków i pediatrów.
Anna Stolarczyk - dietetyk
dr inż. Anna Stolarczyk
Konsultacja merytoryczna

Jedno z półrocznych dzieci dostawało aż 17 posiłków w ciągu doby, a na talerzu jego rówieśnika znalazła się kanapka z pasztetem z puszki. Skutkiem takiego odżywiania mogą być poważne choroby.

Patrząc na malca, który chętnie zjada rosół, kanapkę z pasztetem i ogórkiem konserwowym, popijając czarną herbatą (wszystkie te rzeczy znajdowały się w diecie badanych niemowląt!), nie myślisz, że to coś złego. Dziecko wygląda przecież jak okaz zdrowia – jest aktywne, rośnie jak na drożdżach. Problem polega na tym, że jego organizm właśnie „programuje się” na przyszłość.
 

Kalendarz rozwoju niemowlaka
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl


Dziś nikt już nie ma wątpliwości, że od sposobu odżywiania w okresie niemowlęcym zależy, czy za dwadzieścia i więcej lat twój obecnie kilkumiesięczny niemowlak będzie zdrowy, czy pojawi się u niego któraś z chorób cywilizacyjnych: otyłość, miażdżyca, cukrzyca typu 2. – Te choroby w dużej mierze są wynikiem złej diety, już z okresu dzieciństwa – mówi prof. Piotr Socha, kierujący oddziałem Gastroenterologii i Hepatologii Centrum Zdrowia Dziecka.Karmienie dziecka - decydujący czas

Dietetycy opracowali szczegółowe zalecenia, jak odżywiać dziecko w pierwszym roku życia. Problem polega na tym, że większość rodziców albo tych zaleceń nie zna, albo…. stosuje z nich tylko te, które uważa za słuszne i ważne. Nie zdając sobie sprawy z tego, w jaki sposób wpłynie to na dalsze życie dziecka.

Jakie kaszki dla niemowlaka - opinie rodziców

– Wyniki badań, które przeprowadzaliśmy w Centrum Zdrowia Dziecka, we współpracy z Fundacją NUTRICIA, są niepokojące. Okazuje się, że 55 proc. mam jest przekonana, że wie, jak żywić dzieci, ale jednocześnie tylko 7 proc. zna i stosuje się do zaleceń żywieniowych dla niemowląt. Badania przeprowadzano u dzieci w wieku 6 i 12 miesięcy. To dwa przełomowe momenty, jeśli chodzi o sposób żywienia: gdy dziecko ma pół roku, zaczyna jeść nowe dania; kiedy kończy rok – przechodzi do tzw. diety rodzinnego stołu.  

Błędy w karmieniu niemowląt

Najwięcej błędów popełniają rodzice w okresie rozszerzania diety. Dziecko w drugim półroczu powinno jeść 5–6 posiłków dziennie. Tymczasem co piąte 16-miesięczne dziecko je 10 posiłków dziennie, a rekordzista dostawał ich 17–20! – Rodzice nie potrafią rozpoznać u dziecka sygnałów głodu i sytości. Jeśli, ich zdaniem, zjadło ono niewiele, po chwili proponują kolejny posiłek. Dziecko nie zdążyło nawet zgłodnieć, ale rodzice nie patrząc na to, zabawiają je i odwracają uwagę, by skończyło porcję.

Zobacz też: Co może jeść 8-miesięczne dziecko
 

Zobacz także
Mama karmi piersią niemowlę

Problemy z karmieniem piersią. Jak je pokonać? [WIDEO]

Akcesoria, które ułatwią karmienie niemowlaka

Lista rzeczy, które ułatwią karmienie niemowlaka

ile karmić piersią: quiz

Jak długo możesz karmić piersią? Zrób test!

kobieta karmi piersią nowo narodzonego maluszka w szpitalu

Pierwsze karmienie - odpowiadamy na najważniejsze pytania


Nie tylko liczba posiłków jest nieodpowiednia, ale także to, co dzieci podczas nich jedzą. Jedno z półrocznych dzieci dostawało 6 razy kaszę manną na mleku krowim (!), kanapkę z pasztetem z puszki i czarną herbatę z cukrem. W jadłospisie niemowląt znajdowały się też:

  • soki z kartonu,
  • parówki,
  • zupy gotowane na kostkach rosołowych,
  • pierogi ruskie,
  • serki topione,
  • ogórki konserwowe,
  • frytki – dania ciężkostrawne, bezwartościowe. Ba, wręcz szkodliwe, które nie powinny znajdować się w menu niemowlęcia. 

– Takie żywienie prowadzi do nadciśnienia i otyłości. Nie ma u nas jeszcze takich przypadków jak Chińczyk Xiao Hao, który w wieku trzech lat ważył 60 kg, jednak liczba otyłych dzieci niepokojąco rośnie – ostrzega prof. Socha.

Dieta rocznego dziecka - film

gotowanie dla dziecka
Adobe Stock
Dieta
Jakich błędów nie popełniać, rozszerzając dietę niemowlęcia
Podawanie nowych produktów zbyt wcześnie, dosładzanie, dosalanie: jakie jeszcze inne błędy popełniają rodzice, rozszerzając dietę i dlaczego tych błędów lepiej nie popełniać: tłumaczy prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.

Jakie najczęściej błędy popełniają rodzice, rozszerzając dietę niemowlęcia? Pierwszy błąd to zbyt wczesne podawanie nowych produktów . Zdarza się, że rodzice podają nowe produkty nawet w 2–3 miesiącu życia, np. soki, owoce. Drugi błąd to zbyt późne podawanie nowych produktów, np. z obawy przed alergią rodzice nie podają dziecku ryb . To błąd.   Trzeci błąd do za szybkie rezygnowanie z wprowadzania nowych produktów, jeśli dziecko ich nie chce. Czwarty błąd: dosalani e posiłków. Piąty błąd: dosładzanie posiłków Dlaczego nie można solić produktów dla niemowląt? Pewna ilość soli jest potrzebna dla niemowlęcia: jednak tylko tyle, ile jest to zawarte w naturalnych produktach. Nerki dziecka są bardzo wrażliwe na dużą ilość sodu. Nerkom może zaszkodzić nawet taka ilość sodu, która znajduje się w mleku krowim : dlatego nie wolno podawać go niemowlęciu: ta duża ilość sodu mogłaby nawet spowodować śmierć dziecka. Dodawanie do potraw soli grozi nadciśnieniem : pojawia się ono już u niemowląt. Zobacz też: Co po kolei w diecie niemowlęcia Rodzice często dosładzają posiłki, np. warzywne, chcąc, by dziecko je zjadło, bo jak mało je, to będzie chorować... W nowych zaleceniach żywienia niemowląt podkreślamy zasadę: to rodzic decyduje, co dziecko zje, nawet wielokrotnie podając warzywa , których dziecko nie lubi, ale dziecko decyduje, ile zjada. Nie można karmić dziecka na siłę: raz zje ono 50 ml, innym razem 200 ml. Nie musi jeść równo zawsze po 120 ml. A co wtedy, gdy dziecko zawsze zjada bardzo niewiele, znacznie mniej niż 120-150 ml? Rodzice boją się, że dziecko będzie chorować... Takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko. Jeśli dziecko zawsze je za mało, warto skonsultować się z lekarzem . Za tym kryje się jakiś inny problem zdrowotny, a nie niechęć dziecka do poznawania nowych smaków. Zobacz film, na...

karmienie dziecka 5 miesiąc
Adobe Stock
Dieta
Jadłospis 5-miesięcznego dziecka: co może jeść 5-miesięczne dziecko?
Jadłospis 5-miesięcznego dziecka to przede wszystkim mleko: jeśli karmisz piersią, nie musisz jeszcze rozszerzać diety. Jeśli podajesz mleko modyfikowane, także możesz to nadal robić. Od tego miesiąca możesz też wprowadzać do diety dziecka nowe potrawy w małych ilościach. Jak to najlepiej zrobić? Podajemy przykładowy jadłospis 5-miesięcznego dziecka.

Jadłospis 5-miesięcznego dziecka nie musi się zmieniać: po skończeniu 4 miesięcy dietę dziecka możesz wzbogacać, ale nic się nie stanie, jeśli niemowlę nadal będzie dostawać tylko mleko – twoje lub modyfikowane. Zasady rozszerzania diety są teraz bowiem dość liberalne. Zgodnie z aktualnym schematem żywienia oraz wytycznymi WHO wprowadzanie pokarmów uzupełniających można rozpocząć w 17. tygodniu życia (początek 5. miesiąca) i nie później niż w 26. tygodniu życia (początek 7. miesiąca). Jeśli karmisz wyłącznie piersią, możesz nadal to robić do 6. miesiąca życia dziecka. Poniżej przykładowy jadłospis 5-miesięcznego dziecka. Jadłospis 5-miesięcznego dziecka karmionego piersią Dziecko karmione piersią w 5. miesiącu życia może pić tylko mleko z piersi. To najlepszy sposób odżywiania niemowlęcia, nie ma konieczności wprowadzania do jego diety nowych potraw: zupek, kaszek, warzyw czy owoców. Ważniejsze dla zdrowia i prawidłowego rozwoju dziecka jest to, by dostawało pokarm mamy. Dodatkowo podawaj dziecku tylko witaminę D (400 IU na dobę w pierwszych 6 miesiącach życia i 400-600 IU na dobę do 12. miesiąca). Lekarz może jednak zalecić (np. z powodów zdrowotnych), by maluch dostał już teraz jakieś dodatkowe produkty do jedzenia. Jadłospis 5-miesięcznego dziecka karmionego butelką Jeśli karmisz dziecko butelką, po skończeniu 4 miesięcy możesz zacząć rozszerzać mu dietę. Po kolei wprowadzaj do jego jadłospisu nowe produkty. Uwaga! Wszelkie witaminy podawaj tylko wtedy, gdy zaleci je pediatra. Co może jeść 5-miesięczne dziecko: Zacznij od zupki: papki z warzyw. Początkowo z 1 lub 2 warzyw, np. ziemniaka i marchewki. Warzywa obierz, ugotuj w małej ilości wody. Zmiksuj. Możesz zagęścić kleikiem ryżowym i dodać łyżeczkę oleju (rzepakowego) lub oliwy z oliwek albo masła. Podaj dziecku 2-3 łyżeczki nowego dania. Jeśli nie zauważysz...

niemowlę, picie przez smoczek
RF
Dieta
Jak karmić niemowlę? 7 błędów, które najczęściej popełniamy
Karmiąc niemowlęta, popełniamy błędy, które mogą powodować u dziecka nadwagę, otyłość, a w przyszłości cukrzycę i choroby serca. Najważniejsze są pierwsze trzy lata: to wtedy kształtują się nawyki żywieniowe na całe życie.

  Parówki, kotlety schabowe, ogórki konserwowe, napoje owocowe, chipsy: takie rzeczy jedzą dzieci już pod koniec pierwszego roku życia! Błędy, które popełniają rodzice, wyszły na jaw przy okazji pierwszego w Polsce badania sposobu odżywiania niemowląt, które przeprowadzono w Centrum Zdrowia Dziecka. Błędy popełnione w okresie dzieciństwa mszczą się w dorosłości. Dlatego lepiej ich nie popełniać. Tu zobacz, jak prawidłowo rozszerzać dietę dziecka karmionego piersią oraz karmionego mlekiem modyfikowanym. Błąd 1: dosypywanie za dużo mleka w proszku do wody Co piąta mama wsypuje za dużo mleka w proszku do wody, przygotowując dziecku mieszankę! Chce dobrze: by dziecko było "lepiej odżywione", dostało więcej witamin i składników mineralnych. Niestety, okazuje się, że za duża ilość witamin i składników mineralnych jest szkodliwa (m.in. dla nerek), a za duża ilość białka może spowodować otyłość. Błąd 2: za częste karmienie niemowlęcia W drugim półroczu życia dziecko powinno jeść nie więcej niż 5-6 razy dziennie. Rodzice często popełniają błąd: gdy dziecko nie chce zjeść całego przygotowanego posiłku, po godzinie podsuwają mu znów coś do zjedzenia. Mali rekordziści jedzą nawet kilkanaście razy dziennie, co całkiem rozregulowuje przemianę materii. Pamiętaj, że mały żołądek musi odpocząć! Błąd 3: podawanie niemowlęciu słodkich napojów Przyzwyczajaj niemowlę do picia wody. Od czasu do czasu może wypić herbatkę owocową lub ziołową, ale najlepiej niesłodzoną (uwaga: gotowe herbatki dla niemowląt najczęściej zawierają cukier, sprawdź to na opakowaniu). Jeśli chcesz podać dziecku gotową słodzoną herbatkę, wsyp o połowę mniej granulatu niż to zaleca producent. Błąd 4: podawanie za dużej ilości soków niemowlęciu Gdy dziecko karmione mlekiem modyfikowanym skończy cztery miesiące (a karmione...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz