Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, picie, słomka
Dieta

Picie przez słomkę

Czy maluchy mogą pić przez słomkę swoje ulubione soczki? Dla dzieci najważniejsza jest wygoda, ale czy mogą skorzystać z tego udogodnienia?

Rodzice od chwili narodzin dziecka natrafiają na często sprzeczne ze sobą informacje dotyczące diety, pielęgnacji czy wychowania potomka. Nauka jedzenia i picia nie jest tu wyjątkiem. Babcia mówi jedno, przyjaciółka drugie, a poradnik podsuwa jeszcze inne rozwiązanie. Czy istnieje jedna prosta odpowiedź na pytanie „czy warto zapoznawać dziecko ze słomką?”.

Od czego zacząć?
Niektórzy uważają, że kolejnym po butelce etapem nauki picia powinno być korzystanie z kubeczka. Maluch uczy się koordynacji manualnej oraz tego, że musi wysunąć języczek, a metodą prób i błędów dochodzi do perfekcji. Jest to kolejny etap zdobywania umiejętności samodzielnego jedzenia.

Zalety
Fizjologowie twierdzą, że słomka przydaje się idealnie starszakom. Co więcej, dzieciom mającym wady wymowy wręcz zaleca się picie przez słomkę, ponieważ fizjologicznie wymusza to prawidłową pracę mięśni. To bardzo wygodne rozwiązanie - wystarczy włożyć słomkę do buteleczki z wodą lub kartonika z soczkiem i napoić szkraba. Aby nauczyć malucha pić przez słomkę, można na początek posmarować gęstym nektarem końcówkę, którą maluch ma wziąć do buzi i zobaczyć, czy sam zacznie ssać.

Ograniczenia
Warto zaczekać z rozpoczęciem korzystania ze słomki – kilkumiesięczny maluch może sobie jeszcze z nią nie poradzić – będzie wsuwał język pod słomkę i pomiędzy zęby, co w konsekwencji może zwiększać ryzyko powstania wady wymowy. Gdy maluch podrośnie, zazwyczaj około 10. miesiąca życia, możesz rozpocząć naukę. Najlepiej w domu, gdzie w razie „katastrofy” podczas nauki możesz szybko przebrać dziecko w coś suchego. Podstawowym naczyniem do podawania płynów dziecku powinien być kubeczek i w takim warto podawać płyny na co dzień. Jednak na spacerze czy w podróży warto korzystać z udogodnień, dzięki którym dziecko się nie zachlapie. Takim rozwiązaniem jest właśnie np. bidon lub kartonik z rurką.

Na wszystko jest czas
Warto zdawać sobie także sprawę, że każde dziecko jest inne i w różnym tempie będzie przyswajać kolejne umiejętności. Nie wymagajmy, aby półroczny malec pił z kubeczka czy przez rurkę, bo nie jest jeszcze do tego anatomicznie przygotowany. Jest również jeszcze jedna ważna zasada: picie przez słomkę powinno być miłym urozmaiceniem do picia z kubeczka, nie wyłącznym sposobem spożywania napojów – urozmaicając nie tylko dietę, ale i sposoby karmienia dziecka – rozwijamy jego umiejętności.

 

Programowanie żywieniowe u dzieci: jak komponować jadłospis, żeby dzieci były zdrowe?

edipresse.IS917-055.jpg
Edipresse
Karmienie
Pożegnanie dziecka z butelką
Każdy maluszek musi się z nią kiedyś z rozstać. Pytanie tylko kiedy, a także, co zrobić, by obyło się bez łez? Z nami znajdziesz odpowiedź.

Każdy maluszek musi się z nią kiedyś z rozstać. Pytanie tylko kiedy, a także, co zrobić, by obyło się bez łez? Z nami znajdziesz odpowiedź. Sprawa wydaje się prosta: wystarczy wlać maluszkowi mleko do kubeczka, zaś kaszkę zrobić nieco gęściejszą, wyłożyć do miseczki i podać łyżeczką. Niektóre szkraby szybko się na to godzą: chętnie wypijają mleczko z kubka. Niestety, są też dzieci, które wcale nie zamierzają rozstać się z butelką i smoczkiem. Oto rady, dzięki którym nie przegapisz najlepszego momentu na podanie malcowi kubka, a nauka picia z niego pójdzie jak po maśle. Wybierz odpowiedni moment Już półrocznemu malcowi możesz podać picie w kubeczku. Szkrab w tym wieku łatwiej znosi zmiany niż dwulatek. Poza tym, butelkowy nałóg nie jest jeszcze w nim tak silnie ugruntowany, jak w przypadku starszego malucha, któremu z butlą trudniej się rozstać. Odzwyczajaj stopniowo Picie z butelki daje maluszkowi poczucie bezpieczeństwa: kojarzy mu się ze ssaniem, mlekiem i mamą. Dlatego nie dziw się protestom i łzom malca, gdy nagle będziesz chciała pozbawić go tej przyjemności. Jeśli smyk jest mocno przywiązany do ssania z butli, nie zabieraj mu jej z dnia na dzień. Stopniowo ograniczaj liczbę posiłków z butelki. Możesz zostawić wieczorne karmienie, bo malec często jest już zbyt zmęczony, by kolację zjeść łyżeczką. Potem umyj mu ząbki. Kup dobry niekapek Dzieci mają różne upodobania: niektóre lubią kubki z uchem, inne bez. Być może będziesz musiała wypróbować kilka modeli, nim smyk jakiś zaakceptuje. Na początek wybierz niekapek z dzióbkiem. Umożliwi on łagodne przejście od ssania do korzystania z dorosłego kubeczka. Z niekapka płyn wypływa powoli, więc smyk się nie zakrztusi. Nie przedłużaj sztucznie fazy picia z „dzióbka”, bo maluch do tego przywyknie, a ma nauczyć się pić ze zwykłego kubka. Pokaż, jak pić z kubka Wlej...

dziecko, kuchnia, pić, sok, szklanka
Żywienie
Sok czy napój
Maluszek nie zawsze daje się namówić na zjedzenie owoców i warzyw, chętnie za to napije się soczku. Czy jednak rzeczywiście to jest tak samo, jakby zjadł świeży owoc? Niestety, niekoniecznie.

Wszystko zależy od tego, co naprawdę znajduje się w butelce lub kartoniku. Sprawdziliśmy. Byłoby ideałem, gdyby maluch pił soki świeżo wyciśnięte z owoców i warzyw, bo znajduje się w nich najwięcej witamin. Jest tylko jedna rzecz ważna w przypadku małego dziecka: owoce i warzywa powinny pochodzić z ekologicznych upraw. Niestety, kupując w sklepie, nie masz takiej pewności. Podobnie jest w przypadku soków – też nie wiadomo, z jakich warzyw i owoców zostały zrobione (wyjątkiem są soczki dla niemowląt). Pamiętaj, że soki zawierają dużo cukru, nawet jeśli nie są dosładzane. Niemowlę w 6. miesiącu może wypić ok. 60 ml soku (a potem co miesiąc o 10 ml więcej); dziecko powyżej roku: 200 ml. Tylko którego? 100% SOK BOBOVITA Sok przecierowy jest dobrym źródłem błonnika, który zapobiega zaparciom oraz pomaga usuwać z organizmu szkodliwe substancje. Sok nie zawiera dodatku cukru, nie ma w nim też konserwantów, barwników. Można go przelać do kubeczka i podać dziecku lub pozwolić mu pić przez słomkę, co będzie dla niego wielką atrakcją. Picie przez słomkę stymuluje też mięśnie potrzebne przy nauce mowy. Dla niemowląt: Z badań Instytutu Matki i Dziecka wynika, że prawie połowa mam podaje dzieciom w wieku 4–12 miesięcy soki niespełniające norm żywności dla najmłodszych. Czyli tzw. soki dla dorosłych. To za wcześnie. Uwaga: niemowlęce soki są kontrolowane pod względem wartości odżywczych. Surowce użyte do ich sporządzenia pochodzą z upraw ekologicznych. Skład (w 100 ml): Kalorie: 54 kcal Cukry: 12,9 g Składniki dodane: witamina C POMARAŃCZA JUPIK To dość typowy napój owocowy składający się przede wszystkim z wody i cukru. Sok to jedynie 20% składu Jupiku. Niestety, w tym napoju jest też mnóstwo chemii (aromaty, stabilizatory, barwniki oraz konserwant: benzoesan sodu). Można go podawać tylko czasem (nie wcześniej...

butelka dla rocznego dziecka
Adobe Stock
Aktualności
Butelka dla rocznego dziecka: z czego powinno pić roczne dziecko? [NOWE wytyczne]
Butelka dla rocznego dziecka to nie jest dobre rozwiązanie. Dziecko po 1. roku życia nie powinno pić przez smoczek, co jasno sformułowali eksperci w aktualnym schemacie żywienia. Najpóźniej po pierwszych urodzinach butelkę trzeba zastąpić kubeczkiem, by roczne dziecko nie nabawiło się próchnicy i wad zgryzu.

Butelka dla rocznego dziecka jeszcze do niedawna była oczywistym wyborem dla wielu rodziców. Eksperci są jednak zgodni: choć karmienie butelką jest bardzo wygodne, to roczne dziecko nie powinno pić ze smoczka. Dawanie dziecku butelki do 2. czy nawet 3. roku życia jest szkodliwym rozwiązaniem. Powód? Ryzyko próchnicy i wad zgryzu. Ale nie tylko! Z czego powinno pić roczne dziecko? Roczne dziecko powinno pić z kubka, co oznacza, że po 1. roku życia nie można podawać żadnych pokarmów ani płynów z butelki ze smoczkiem − takie wytyczne znalazły się w nowym, poprawionym schemacie żywienia niemowląt . Co więcej, naukę picia z otwartego kubka należy rozpocząć już ok. 6. miesiąca życia dziecka (dotyczy dzieci karmionych mlekiem z butelki). Pokarmy uzupełniające zaś podaje się niemowlętom twardą i płaską łyżeczką. Uwaga, nowe wytyczne specjalistów pokrywają się z wcześniejszymi zaleceniami co do nauki samodzielnego picia : roczne dziecko powinno pić z otwartego kubka, lepiej więc pominąć etap picia z kubków niekapków i rozsądnie korzystać z bidonów, także tych ze słomką. Kiedy dziecko może pożegnać się z butelką? Roczne dziecko powinno pić z kubka. A po czym poznać, że bez obaw możecie już odstawić butelkę ze smoczkiem? Wymień butelkę na kubek, gdy dziecko: pewnie siedzi (nie da się pić z kubka na leżąco albo półleżąco) dobrze sobie radzi z jedzeniem z łyżeczki (deserki i zupki nie spływają do buzi tak szybko jak woda, więc lepiej zacząć od nich). Butelka dla rocznego dziecka: dlaczego to szkodliwe? Niestety, butelka dla rocznego dziecka sprawia zagrożenie, i to nie tylko czysto teoretyczne. Próchnica, która dotyka niemowlęta i małe dzieci, potrafi zniszczyć nowiutkie mleczaki w rekordowym tempie. Stomatolodzy stworzyli nawet na jej określenie specjalny termin – próchnica butelkowa . Próchnicę butelkową powodują...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak