Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Edipresse
Dieta

Pierwsze dania

Do tej pory dziecko znało smak mleka. Ale gdy skończy kilka miesięcy, czeka je kulinarna podróż! Nasz dietetyk radzi, co zrobić, aby odbyła się ona zgodnie z zasadami.

To bardzo ważny etap rozwoju dziecka – rozszerzanie diety. Maluch, jedząc nowe potrawy, uczy się smaków, konsystencji, zapachów... Od tych pierwszych kulinarnych doświadczeń wiele zależy, np. to, czy w przyszłości na widok owoców twój brzdąc nie powie „beee”, czy brokuły trafią na czarną listę i czy brak sera w lodówce będzie oznaczać koniec świata. Krótko mówiąc, pojawienie się nowych produktów w diecie dziecka kształtuje jego późniejsze nawyki żywieniowe.

Warto zostawić
Dietę dziecka rozszerzamy, gdy skończy piąty miesiąc życia (jeśli dostaje mleko mamy) albo czwarty (gdy zajada się mieszanką). Oczywiście pojawienie się nowych produktów nie oznacza, że rezygnujemy z mleka. Karmienie piersią nadal powinno być stałym punktem dnia. Jeżeli maluch ma ochotę na mleko mamy, niech ssie. Z dziecięcego menu nie znika także mieszanka mleczna. Gdy smyk skończy pół roku, należy ją tylko wzbogacić kaszką zbożową glutenową lub kleikiem bezglutenowym (2–3 g na 100 ml).

Co (i jak) podać
Na start zapraszamy najpierw owoce (jabłka, porzeczki), warzywa (marchewka, ziemniak, pietruszka) i ich przetwory. Wygrywają, bo mają witaminy, składniki mineralne, błonnik, ale też antyoksydanty (przeciwutleniacze chroniące komórki przed zniszczeniem). Kolejni zawodnicy to chude mięso (od szóstego miesiąca), żółtko (połowę od siódmego, całe od dziewiątego), inne warzywa, czyli kalarepa, por, buraki, i owoce, tzn. morele, gruszki (od siódmego), kasze, bułki (od dziewiątego), jogurt, twarożek, kefir (od jedenastego), cytrusy, ryby i miód (po pierwszych urodzinach). Ważne jest, aby produkty podawać kolejno (najlepiej w kilkudniowych odstępach) i osobno, obserwując przy tym reakcje dziecka. Jeśli maluch poskarży się na ból brzuszka, dostanie biegunki lub wysypki, wtedy lepiej zrezygnować z nowego produktu i podać go ponownie po kilku tygodniach. Bezpiecznie jest też karmić smyka nowymi potrawami przed południem, dzięki czemu jego przewód pokarmowy „zapozna się” z nimi jeszcze przed snem nocnym.

Radzę wypróbować
Proponuję zacząć rozszerzanie diety od warzyw. Malec, który nie zna jeszcze słodkiego smaku owoców, łatwiej zaakceptuje warzywa. Do przecierowych zupek jarzynowych warto dodać masło lub oliwę z oliwek, ale już z soli lepiej zrezygnować. Mięso – indyk, kurczak, królik (polecam) – gotujemy osobno, a nie w wywarze na zupę (wywar mięsny wprowadza się dopiero w ósmym miesiącu). I przypominam o kaszach. Są zdrowe!

Czyste ekologiczne
Warto zadbać o to, aby owoce i warzywa dla dziecka pochodziły z upraw ekologicznych. Jeśli trudno zdobyć takie produkty, lepiej kupić gotowe przetwory przeznaczone dla niemowląt.


Tekst: Aleksandra Czarnewicz-Kamińska, specjalistka od żywienia, mama dwuipółletniej dziewczynki.

 

 

mtj_dopisek.gif

 

 

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

rozszerzanie diety niemowlaka
Adobe Stock
Dieta
Rozszerzanie diety niemowląt 2023 – najważniejsze zasady, jak to robić krok po kroku?
Rozszerzanie diety niemowląt polega na stopniowym wprowadzaniu pokarmów uzupełniających. Opisujemy, jak rozszerzać dietę niemowlaka krok po kroku zgodnie z zaleceniami ekspertów od żywienia dzieci. Trzymając się tych zasad, wprowadzisz nowe produkty do menu dziecka zgodzie z jego rozwojem, zapewnisz niemowlakowi wszystko, czego potrzebuje do wzrostu oraz nabywania nowych umiejętności.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Geneva CE'} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Geneva CE'; min-height: 19.0px} Rozszerzanie diety to wprowadzanie do menu niemowlaka nowych pokarmów, które dietetycy nazywają pokarmami uzupełniającymi . Ten nowy etap w karmieniu dziecka rozpoczyna się mniej więcej w połowie pierwszego roku życia. Jednak co najmniej do końca pierwszego roku mleko matki lub modyfikowane nadal stanowi podstawę diety niemowlaka. Zalecenia dotyczące rozszerzania diety, znane również pod nazwą  schemat żywienia niemowląt , co pewien czas się zmieniają. Ostatnia aktualizacja zasad żywienia zdrowych niemowląt miała miejsce w styczniu 2021. Jej autorem było Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (PTGHiŻ). Wyjaśniamy, kiedy i jak rozszerzać dietę niemowlaka, zgodnie z zaleceniami ekspertów. Spis treści: Kiedy rozszerzać dietę niemowlaka? Jak rozszerzać dietę? – najważniejsze zasady Rozszerzanie diety niemowlaka krok po kroku Ile powinno jeść niemowlę? Jaka konsystencja pokarmów podczas rozszerzania diety? Schemat żywienia niemowląt: etapy rozszerzania diety Tabela żywienia niemowląt Rozszerzanie diety BLW Rozszerzanie diety – czego nie podawać? Jak rozszerzać dietę alergika Suplementacja witaminami w pierwszym roku życia Kiedy rozszerzać dietę niemowlaka? Zdaniem ekspertów, rozszerzanie diety, czyli podawanie innych produktów niż mleko mamy lub mleko modyfikowane, można rozpocząć już od 17 tygodnia życia  dziecka (początek 5. miesiąca), ale nie później niż w 26 tygodniu (początek 7 miesiąca). W tym okresie niemowlę zwykle jest gotowe do przyjmowania innych pokarmów niż mleko.  U większości dzieci wprowadzenie...

zakupy, wózek, niemowlę
Żywienie
Jak kupować żywność dla dziecka
Edyta Gulińska, specjalistka w dziedzinie żywienia, radzi, jak kupować naprawdę wartościowe jedzenie dla maluszka i całej rodziny.

Skąd mam wiedzieć, że to, co daję dziecku, jest zdrowe? Kupując produkty w opakowaniach, trzeba zwracać uwagę nie tylko na datę przydatności do spożycia, ale przede wszystkim na skład. Im więcej różnych E i tajemniczo brzmiących nazw (takich jak np. E621 – glutaminian sodu – wzmacniacz smaku), tym więcej chemii. Warto uważać: wiele produktów kusi „zdrowo” kojarzącymi się nazwami, ale po bliższych oględzinach okazuje się, że to chwyt reklamowy. Lepiej także nie liczyć na to, że najtańsza mielonka jest dobrą wędliną, bo nie jest. Warto kupować produkty z certyfikatami IMiD i CZD – są przebadane. Z niektórych reklam produktów dla dzieci wynika, że czekoladka może zastąpić mleko, a sok – owoce. Można im wierzyć? Nie zawsze. Jaskraworóżowy czy jadowicie zielony soczek musi mieć sztuczne dodatki, bo takich owoców po prostu nie ma. Zresztą owoc to owoc, jest w nim więcej witamin i błonnika niż w soku. Podobnie jest z mlekiem (lepiej je pić, niż jeść batony z mlecznym nadzieniem) i innymi produktami. Czy „dobre” musi oznaczać „drogie”? W większości przypadków niestety tak, bo za jakość trzeba płacić. I warto, bo jest ważniejsza niż ilość. Lepiej np. kupić dziecku mały kawałek piersi indyka, upiec ją i podać na zimno na kanapce, niż wydać pieniądze na kilogram najtańszych parówek, w których jest mnóstwo tłuszczu, odpadów mięsnych i wypełniaczy. Zresztą bez przesady: podstawowe produkty (mleko, mąka, jajka itd.), z których można przyrządzić zdrowe potrawy, są tańsze niż niezdrowe „gotowce”. Poza tym zestawy witamin, które mają uzupełniać niedobory, też przecież kosztują. Nie każdy ma gdzie kupować ekologiczne warzywa? Co wtedy? W ogóle z nich zrezygnować? Oczywiście, że nie. W każdym mieście jest jakiś targ, na którym sprzedają rolnicy, można...

słoiczki dla niemowląt
Adobe Stock
Dieta
Słoiczki dla niemowląt: czy naprawdę są zdrowe? Ranking gotowych dań dla dzieci
W słoiczkach dla niemowląt nie ma konserwantów, bo zabrania tego prawo. Są ściśle kontrolowane. Dania ze słoiczków, gotowe obiadki i deserki dla dzieci mogą być w niektórych przypadkach zdrowsze niż domowe potrawy. Przedstawiamy ranking najlepszych gotowych dań dla dzieci – te smakują im najbardziej!

Słoiczki dla niemowląt są wygodne, bo wystarczy otworzyć opakowanie i już można karmić dziecko. Nie trzeba więc szukać ekologicznej marchewki, gotować mięska i warzyw. Ale czy gotowe dania dla niemowląt są naprawdę tak zdrowe, jak zapewniają nas producenci? Obalamy mity o słoiczkach dla dzieci i przedstawiamy nasz ranking słoiczków. Spis treści: Czy podawać dziecku słoiczki? Po czym poznać dobre słoiczki dla dzieci? Słoiczki dla niemowląt: RANKING Czy dieta dziecka może się opierać na słoiczkach? Czy słoiczki dla niemowląt mogą być zdrowsze od domowej zupy? Czy alergik może jeść słoiczki dla niemowląt? Czy słoiczki trzeba przechowywać w lodówce? Czy najprościej karmić dziecko wprost ze słoiczka? Czy dania ze słoiczków trzeba dosalać? Czy podawać dziecku słoiczki? Słoiczki, czyli gotowe dania, zdecydowanie warto podawać dziecku. Ich zaletą jest to, że podczas całego procesu przygotowania są one pod ścisłą kontrolą. Dokładnie sprawdza się surowce: nie wszystkie owoce i warzywa pochodzą z typowo ekologicznych upraw, jednak wszystkie są kontrolowane, czy nie ma w nich pozostałości metali ciężkich, pestycydów i środków ochrony roślin. Potem kontroluje się też „gotowanie”. Ponadto słoiczki dla niemowląt są dostosowane (m.in. konsystencją) do wieku dziecka na cały okres rozszerzania diety i dłużej. Po czym poznać dobre słoiczki dla niemowląt? Warzywa, owoce, mięso, z których przygotowuje się gotowe dania, pochodzą z wyselekcjonowanych upraw i hodowli. Mimo tej gwarancji to ty bądź najsurowszym kontrolerem. Zwracaj uwagę na: Surowce. Skąd się je bierze? Z upraw kontrolowanych. Wszystkie są badane pod kątem zawartości metali ciężkich, pozostałości nawozów sztucznych i środków ochrony roślin. Normy żywności dla niemowląt są rygorystyczne. Niektóre...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak