Pierwsze posiłki - jak przygotować się do ich podawania? Oto nasze rady.
a. Zanim przystąpisz do karmienia maluszka, wszystkie potrzebne przedmioty musisz mieć w zasięgu ręki: łyżeczkę, miseczkę i śliniak.
b. Otwierając słoik z jedzeniem, nie podważaj zakrętki ostrym narzędziem.
c. Pamiętaj, że na początku dziecko zjada nieduże ilości pożywienia i tylko część pokarmu zawartego w słoiczku zostanie zjedzona. Dlatego do miseczki przełóż niedużą część dania, a słoik zamknij i wstaw do lodówki. Sprawdź na etykiecie termin bezpieczny dla przechowywania produktu od momentu jego otwarcia.
d. W czasie karmienia pamiętaj też o zabezpieczeniu własnego ubrania.
e. Podczas karmienia dziecka, załóż mu wodoodporny śliniak z kieszenią na dole. Zatrzymuje ona spadający z łyżeczki pokarm. Jednak kiedy kładziesz dziecko do łóżeczka lub wózka- nie zapomnij o jego ściągnięciu!
f. Zanim zaczniesz karmić, upewnij się, że maluch wygodnie siedzi na krzesełku, jest przypięty szeleczkami i nie ma mokrej pieluchy.
g. Miseczka z jedzeniem musi znajdować się poza zasięgiem rączek dziecka.
h. Najpierw, na czubku plastikowej łyżeczki, podaj dziecku małą ilość pokarmu. Umieszczenie pokarmu na środku języka uniemożliwia jego wyplucie. Jeśli jednak umieścisz go zbyt głęboko, maluch może się zakrztusić.
i. Karmiąc dziecko musisz być cierpliwa i wyrozumiała. Zanim niemowlę nauczy się jeść łyżeczką i przyzwyczai do nowych smaków, minie trochę czasu. Jeśli jesteś zdenerwowana, dziecko wyczuje twój nastrój.
j. Jedzenie łyżeczką dziecka jest bardzo niehigieniczne. Pamiętaj, że może być powodem zakażeń.
Przez pierwsze pięć, sześć miesięcy głównym składnikiem diety Twojego dziecka było mleko. Potem nadchodzi czas na poznawanie nowych smaków . Próbowanie pierwszych kaszek to dla malca doskonały trening przed jedzeniem zupek i przecierów. Nie przegap momentu, w którym trzeba ją podać! Od kiedy zacząć je podawać Zgodnie z najnowszymi zaleceniami jako pierwszą do niemowlęcego menu wprowadza się kaszkę glutenową (mannę) – ale zaledwie jej odrobinę (tylko 2–3 g na 100 ml) – jako dodatek do innych dań. Dziecku karmionemu piersią dodaj ją do zupki jarzynowej w piątym miesiącu, natomiast karmionemu sztucznie – w siódmym, możesz też wymieszać z mlekiem modyfikowanym następnym. To pomaga organizmowi maluszka oswajać się z glutenem i lepiej tolerować go w przyszłości. Pamiętaj! Obserwuj reakcję dziecka po takim posiłku. Wzdęcia lub biegunka mogą świadczyć o alergii. Jak zachęcić malca Siódmy miesiąc to w menu malca na piersi i na butelce czas na kaszkę jako samodzielne danie. Zacznij od kukurydzianej lub ryżowej. Dobrze, by w tym czasie Twój szkrab trzymał już stabilnie główkę i utrzymywał się w pozycji siedzącej z podparciem. Powinien też okazywać zainteresowanie nowymi potrawami, np. z zaciekawieniem obserwować posiłek dorosłych. Wybranie właściwego momentu na podanie pierwszego „dorosłego” posiłku to podstawa sukcesu we wprowadzaniu nowych pokarmów. Pamiętaj! Z nową konsystencją oswajaj dziecko powoli, zacznij od jednej łyżeczki. Z dodatkiem mleka czy owoców W sprzedaży są kaszki, które przygotowuje się na mleku modyfikowanym, a także do rozprowadzenia w wodzie. Ich wybór jest tak duży, że na pewno nie znudzą się malcowi. Mogą być: kukurydziane, ryżowe, pszenne, o smaku naturalnym, jabłkowym, malinowym, bananowym, z owocami leśnymi albo z melisą (kaszka na przespaną noc!). Są też wzbogacane w witaminy,...

Jeśli twoje dziecko usiłuje złapać łyżeczkę, którą go karmisz, i interesuje się tym, co jest na talerzu, to znak, że może już zacząć uczyć się jeść samo. Nie przegap tej ważnej chwili – zwykle nadchodzi, gdy dziecko skończy pół roku. Posiłki będą co prawda trwały dłużej i maluch może się brudzić, ale zalety wynikające z osiągnięcia tej ważnej umiejętności są ogromne. Mały człowiek, który je samodzielnie, czuje się niezależny, nabiera wiary w siebie – to dla niego ważny bodziec do rozwoju. Zupkę od początku podawaj łyżeczką Choć karmienie butelką jest wygodne, nie ulegaj pokusie, by półrocznemu niemowlakowi podawać zupkę przez smoczek. Jedzenie łyżeczką pozwoli szybciej opanować ruchy ust, które są niezbędne do samodzielnego spożywania posiłków. Wypróbuj 5 przepisów na zupki dla niemowląt. Łyżeczkę wkładaj do buzi dziecka poziomo I tak samo ją wyjmuj. Ten sposób karmienia wymusza na dziecku zamykanie buzi, aby mogło zgarnąć jedzenie, a to rozwija i wzmacnia mięśnie ust. Zapobiega też ślinieniu się. Umiejętność sprawnego otwierania i zamykania buzi ułatwia dziecku wymawianie głosek „m”, „p”, „b” i pomaga w prawidłowym rozwoju mowy. Nie kupuj sztućców o dziwnych kształtach Aby niemowlak uczył się prawidłowo zgarniać jedzenie z łyżeczki, powinna być ona podobna do tych, których używają dorośli, tylko trochę mniejsza. Powinna mieć zaokrąglone brzegi, wygodny uchwyt, który nie może być ustawiony pod nietypowym kątem. Na początku wybieraj łyżeczki z plastiku – są bezpieczniejsze do nauki, bo nie urażą delikatnej buzi dziecka. Wcześnie zacznij naukę picia z kubka Jeśli karmisz piersią, nie podawaj dziecku picia w butelce, ale od razu w kubeczku. 7-miesięczny niemowlak, który ma coraz lepszą kontrolę nad swoim ciałem, a jego ruchy są bardziej...

Najlepiej, by pierwsze zupki i przeciery miały półpłynną konsystencję. Wbrew temu, co myślą niektóre mamy, malucha karmionego piersią wcale nie trzeba przyzwyczajać do butelki. Umiejętność ssania przez smoczek nie jest takim niemowlętom potrzebna. Najpierw skrobane jabłuszko czy zupka? Jeśli chodzi o konsystencję, to wszystko jedno. Bezpieczniej jednak zacząć od zupki, bo słodkie jabłuszko może maluszkowi tak się spodobać, że nie będzie miał ochoty na zupę (ma mniej atrakcyjny smak). Na początku podawaj zupkę z marchewki i ziemniaka z dodatkiem masła oraz odrobiną kaszki manny. Jeśli nie korzystasz z dań w słoiczkach, zmiksuj ugotowaną zupkę – podawana w 5–7. miesiącu ma mieć gładką konsystencję. To ważne. Pierwsza zupka powinna być półpłynna (spływać z łyżeczki). Dopiero po 3–4 dniach zrób ją gęściejszą, papkowatą. Jak podawać pierwsze zupki? Dziecku karmionemu piersią – łyżeczką, natomiast karmionemu butelką można na początku (przez 3–4 dni) podawać je przez smoczek. Szybko przejdź na bardziej „dorosły” sposób karmienia. To ważne. Podawanie jedzenia łyżeczką pomaga w rozwoju warg i języka, prawidłowym kształtowaniu się zgryzu, zapobiega też wadom wymowy. Malec musi do tego dorosnąć. Kiedy wiadomo, że maluch może już jeść łyżeczką? Gdy potrafi siedzieć (choćby z podparciem), a taką umiejętność dziecko nabywa zazwyczaj w 4–6. miesiącu. To ważne. W połowie pierwszego roku stopniowo zanika odruch wypychania językiem łyżeczki. Kiedy trafia ona do buzi, język powinien nieco się cofnąć, a jedzenie przesunąć do tylnej części jamy ustnej. Początkowo wkładając łyżeczkę, lekko uciskaj język. Trzymać dziecko na kolanach czy posadzić na krzesełku? Jeśli podajesz zupę czteromiesięcznemu maluchowi, który jeszcze nie siedzi, trzymaj go na kolanach tak, by...