Reklama

Pierwsze urodziny to prawdziwy przełom w życiu dziecka i całej rodziny. To czas, gdy niemowlę zmienia się w małego człowieka, który odkrywa świat wszystkimi zmysłami. Z każdym dniem nasza pociecha staje się coraz bardziej samodzielna i aktywna, zaczyna chodzić, a nawet biegać, mniej czasu poświęca na sen, zmieniają się także jej potrzeby energetyczne.

Reklama

Po pierwszym roku życia poszerza się asortyment produktów, które wchodzą w skład jadłospisu najmłodszych członków rodziny. Często ich posiłki upodabniają się do menu pozostałych domowników. Należy być jednak bardzo ostrożnym, ponieważ układ trawienny maluszka, który ukończył 12 miesięcy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, a jego dieta powinna być komponowana ze szczególną uwagą.

W tym wieku niezwykle ważne jest podawanie dzieciom posiłków przygotowanych specjalnie z myślą o ich specyficznych potrzebach żywieniowych, takich jak najnowsza linia posiłków Gerber DoReMi przeznaczona właśnie dla maluchów po 1. r.ż.

O czym warto wiedzieć komponując jadłospis juniora:
Sposób odżywiania maluszka po 1. roku życia ma ogromny wpływ na jego zdrowie w przyszłości, ponieważ właśnie w tym wieku kształtują się nawyki żywieniowe. Nie należy nadmiernie solić ani słodzić potraw dla dzieci. Roczny maluch powinien jeść regularnie 4-5 razy dziennie, o ustalonych godzinach. Należy urozmaicać jego posiłki i zadbać o atrakcyjną formę podania, aby jedzenie sprawiało mu przyjemność, dzięki czemu łatwiej będzie przyzwyczaić go do wartościowych produktów, takich jak warzywa, owoce czy gotowane mięso.

Bardzo często jedzenie domowe nie jest odpowiednio przystosowane do potrzeb maluchów powyżej 12. miesiąca życia. Zalecane dzienne spożycie energii u dzieci w wieku poniemowlęcym wynosi ok. 81 kcal na kilogram masy ciała, czyli 3 razy więcej niż u osób dorosłych. Tymczasem pojemność żołądka najmłodszych jest zdecydowanie mniejsza, dlatego tak ważny jest staranny dobór składników, które znajdują się na ich talerzu.


[CMS_PAGE_BREAK] Dzieci po 1. roku życia mają znacznie większe niż dorośli zapotrzebowanie na takie składniki odżywcze jak żelazo, cynk i wapń. Dwa pierwsze elementy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego juniora, natomiast zwiększone zapotrzebowanie na wapń wynika z tego, że układ kostny dziecka w tym wieku intensywnie się rozbudowuje.

Po ukończeniu 1. roku życia maluszek coraz sprawniej żuje i przełyka podawany pokarm, dlatego w jego posiłkach powinny znajdować się większe kawałki. Nie należy nadmiernie rozdrabniać produktów dla najmłodszych. Przyspiesza to co prawda spożycie posiłku przez dziecko, ale nie pozwala mu nauczyć się gryzienia. Jeżeli malec nie nabędzie tej umiejętności, w przyszłości może niechętnie jeść produkty wymagające przeżuwania. Gryzienie sprzyja także rozwojowi żuchwy, co z kolei pozwala malcom rozwijać zdolność mówienia.

Komponując dietę malucha trzeba wziąć pod uwagę jego apetyt i aktywność fizyczną, aby zapobiec jego przekarmieniu lub niedożywieniu. Dzieci, które ukończyły roczek są z reguły bardzo aktywne i potrzebują większych porcji, aby poczuć się syte, w porównaniu do niemowląt, które nie ukończyły jeszcze 1 roku życia. Należy jednak pamiętać o tym, że dla tego wieku typowe są wahania apetytu. Częstym błędem rodziców jest zmuszanie dzieci do spożywania nadmiernej ilości pokarmów, co może wywołać u nich ogólną niechęć do jedzenia. Gdy maluch jest najedzony, sygnalizuje to karmiącemu w bardzo jasny sposób, np. przeczącymi ruchami głowy. Ponadto, nie należy przejmować się naturalnym szczupleniem sylwetki dziecka w okresie intensywnego wzrostu, ponieważ nie świadczy to o niedożywieniu, ale o zużywaniu zapasów tkanki tłuszczowej na potrzeby wzrostu i rosnącej aktywności fizycznej.

Po pierwszych urodzinach dziecko uczy się samodzielnie jeść łyżeczką i pić z kubeczka z przykrywką. Co więcej, jest w stanie poinformować - za pomocą gestów, dźwięków, słów, które dania mu smakują, a które nie. Komponując jadłospis malucha warto pamiętać, że łatwiej zachęcić go do zjedzenia zdrowego posiłku, jeżeli przy okazji jest on smaczny.

Jadłospis malca powinien być urozmaicony i uwzględniać produkty z pięciu podstawowych grup pokarmów, takich jak mięso, ryby, wędliny i jaja, warzywa i owoce, tłuszcze, mleko i nabiał, przetwory zbożowe. Nie należy unikać produktów uważanych za uczulające, jeśli nie ma ku temu wyraźnych wskazań. Jeżeli dziecko nie ma alergii pokarmowych, powinno próbować i przyzwyczajać się do różnorodnych smaków. Zbyt monotonna dieta może prowadzić do niedoborów składników odżywczych i ograniczać jego apetyt. Z tego samego powodu w żywieniu dzieci nie jest zalecane stosowanie diet związanych z dużymi ograniczeniami, np. wegetariańskich.

Więcej na www.gerber.pl

Materiał został przygotowany przez Annę Rzeszotek, specjalistę ds. żywienia w Nestlé Nutrition.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama