
Tak bardzo koncentrujemy się na tym, co dziecko zjadło, że mniejszą uwagę zwracamy na picie. Niesłusznie, bo to właśnie płynów zaczyna w organizmie brakować najszybciej. Co powinno pić małe dziecko? Podpowiadamy, które z przekonań na temat napojów są prawdą, a które nie.
Niemowlęta i małe dzieci nie znoszą wody
Nieprawda. Jeśli od samego początku będziesz podawać malcowi wodę, zaakceptuje jej smak. I dobrze, bo to idealny napój: świetnie gasi pragnienie, nie zawiera kalorii, nie psuje zębów, nie odbiera apetytu, ma za to składniki mineralne (np. żelazo, fluor).
Nie każda woda mineralna nadaje się dla najmłodszych dzieci
Prawda. Dla niemowlęcia i małego dziecka najbardziej odpowiednia jest woda butelkowana, niskozmineralizowana (ilość rozpuszczalnych składników nie powinna przekraczać 500 mg na litr – tę informację znajdziesz na opakowaniu) i niskosodowa (do 20 mg sodu na litr). Wody średnio- i wysokozmineralizowane zawierają zbyt dużą ilość składników mineralnych, a to sprawia, że układ moczowy maluszka może sobie z nimi nie poradzić. Wybieraj wody, które mają atest np. Centrum Zdrowa Dziecka.
Poza wodą warto podawać dziecku soczki
Prawda, ale... dziecko nie może ich pić bez ograniczeń. Są zdrowe, jednak w pierwszym roku życia maluch nie powinien pić więcej niż 150 ml soku dziennie. Starszy smyk też nie może pijać ich szklankami. Nadmiar nie jest wskazany, bo może powodować otyłość (soki, nawet jeśli nie są słodzone, zawierają sporo cukru) i próchnicę. Gdy dziecko pije ich zbyt dużo, nie ma apetytu na nic innego.
Dzieci powinny pić wyłącznie soczki dla nich przeznaczone
Prawda. Przygotowuje się je z owoców i warzyw pochodzących z eko-upraw. To gwarancja, że nie ma w nich niekorzystnych dla dziecka substancji.
Na początek dla dzieci najlepsze są soczki z jabłka, dyni i marchewki
Prawda. Zaczyna się od nich, bo rzadko wywołują alergię. Jeśli karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym, podaj je już w piątym miesiącu życia, a jeśli piersią – w siódmym. Potem stopniowo włączaj soki z gruszek, malin itd.