Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, picie
Panthermedia
Dieta

Prawdy i mity o piciu

„Najlepszy jest domowy kompot!” – mówi babcia. „Dziecko powinno pić wyłącznie wodę” – twierdzi koleżanka. Kto ma rację? A co z soczkami, herbatą i innymi napojami?

Tak bardzo koncentrujemy się na tym, co dziecko zjadło, że mniejszą uwagę zwracamy na picie. Niesłusznie, bo to właśnie płynów zaczyna w organizmie brakować najszybciej. Co powinno pić małe dziecko? Podpowiadamy, które z przekonań na temat napojów są prawdą, a które nie.

 

Niemowlęta i małe dzieci nie znoszą wody

Nieprawda. Jeśli od samego początku będziesz podawać malcowi wodę, zaakceptuje jej smak. I dobrze, bo to idealny napój: świetnie gasi pragnienie, nie zawiera kalorii, nie psuje zębów, nie odbiera apetytu, ma za to składniki mineralne (np. żelazo, fluor).

 

 

Nie każda woda mineralna nadaje się dla najmłodszych dzieci

Prawda. Dla niemowlęcia i małego dziecka najbardziej odpowiednia jest woda butelkowana, niskozmineralizowana (ilość rozpuszczalnych składników nie powinna przekraczać 500 mg na litr – tę informację znajdziesz na opakowaniu) i niskosodowa (do 20 mg sodu na litr). Wody średnio- i wysokozmineralizowane zawierają zbyt dużą ilość składników mineralnych, a to sprawia, że układ moczowy maluszka może sobie z nimi nie poradzić. Wybieraj wody, które mają atest np. Centrum Zdrowa Dziecka.

 

 

Poza wodą warto podawać dziecku soczki

Prawda, ale... dziecko nie może ich pić bez ograniczeń. Są zdrowe, jednak w pierwszym roku życia maluch nie powinien pić więcej niż 150 ml soku dziennie. Starszy smyk też nie może pijać ich szklankami. Nadmiar nie jest wskazany, bo może powodować otyłość (soki, nawet jeśli nie są słodzone, zawierają sporo cukru) i próchnicę. Gdy dziecko pije ich zbyt dużo, nie ma apetytu na nic innego.

 

 

Dzieci powinny pić wyłącznie soczki dla nich przeznaczone

Prawda. Przygotowuje się je z owoców i warzyw pochodzących z eko-upraw. To gwarancja, że nie ma w nich niekorzystnych dla dziecka substancji.

 

 

Na początek dla dzieci najlepsze są soczki z jabłka, dyni i marchewki 

Prawda. Zaczyna się od nich, bo rzadko wywołują alergię. Jeśli karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym, podaj je już w piątym miesiącu życia, a jeśli piersią – w siódmym. Potem stopniowo włączaj soki z gruszek, malin itd.

Woda z kranu dla niemowlaka – wskazana czy nie? Wyjaśnia ekspert z IMiD

czy noworodek może pić wodę
Adobe Stock
Dieta
Czy noworodek może pić wodę? Kiedy podać wodę niemowlęciu?
Noworodek nie potrzebuje wody, nawet podczas upałów. A od kiedy można podawać wodę niemowlakowi? Przed rozpoczęciem dopajania warto dowiedzieć się, które napoje nie nadają się dla małych dzieci i z czego powinno pić niemowlę.

Rodzice często pytają, czy noworodek może pić wodę. Odpowiedź brzmi: nie. Noworodek nie potrzebuje wody do picia, wystarczy mu samo mleko mamy. Zapotrzebowanie na picie u niemowląt kształtuje się następująco: dziecko ważące 10 kilogramów potrzebuje dziennie 1,2 litra płynów, mniejsze niemowlę nieco mniej, większe natomiast o około 20-50 ml więcej na każdy dodatkowy kilogram masy ciała. Część tej ilości jest oczywiście dostarczana wraz z jedzeniem. Wyjaśniamy, ile wody może pić niemowlę, czy woda przegotowana nadaje się dla niemowlaka i w czym podawać wodę niemowlakowi. Spis treści: Czy noworodek może pić wodę? Co pije noworodek? Od kiedy woda dla niemowlaka? Czy woda przegotowana nadaje się dla niemowlaka? Co jeszcze może pić niemowlę? W czym podawać wodę niemowlakowi? Czy noworodek może pić wodę? Niezależnie od tego, czy karmisz noworodka wyłącznie piersią, czy też mlekiem modyfikowanym – noworodków nie trzeba dopajać. W ogóle nie należy podawać dodatkowego picia niemowlakowi przez pierwsze pół roku życia. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami niemowlę do ukończenia 6. miesiąca powinno spożywać wyłącznie pokarm mamy – o ile to możliwe. Twoje mleko składa się głównie z wody i w pełni zaspokaja pragnienie dziecka. Co pije noworodek? Noworodek powinien pić mleko z piersi mamy, a ono zmienia swój skład w trakcie jednego karmienia! Dlatego właśnie dobrze zaspokaja zarówno głód, jak i pragnienie noworodka i niemowlaka. Na początku posiłku pokarm jest wodnisty, by dziecko mogło się napić, dopiero potem staje się bardziej kaloryczny i stanowi pożywne jedzenie (w drugiej fazie karmienia zawiera więcej tłuszczów, białek i cukrów). Od kiedy woda dla niemowlaka? Woda powinna pojawić się w diecie niemowlaka dopiero w drugim półroczu życia – do tego czasu dziecko...

maluch, szklanka, pić
Żywienie
Mamo, daj mi pić
Cieszysz się, gdy to słyszysz, bo wiesz, że maluch powinien dużo pić. Dużo, czyli ile? No i czego? Sprawdź. Spytaliśmy specjalistę, które napoje są najzdrowsze.

Dziecko, tak jak dorosły, w upały męczy się i poci, jednak z dwóch powodów częściej niż ty potrzebuje pić. Po pierwsze, jego organizm w większej części składa się z wody (70–80%), przez co każdy jej niedobór to większe straty w małym ciałku. Po drugie, ze względu na małą wagę maluch może szybko się odwodnić. Ile płynów powinien dostawać roczny maluch Najlepiej, by codziennie wypijał 100 ml na 1 kg ciała. To dużo i niełatwo spełnić taką normę. Rozwiązaniem jest serwowanie dziecku latem posiłków, które zawierają wodę (chłodników, zup), deserów (koktajle na bazie mleka) oraz wodnistych owoców (arbuzy, brzoskwinie). Co najlepiej zaspokoi pragnienie Woda. Nie zawiera kalorii, ma za to składniki mineralne (np. żelazo, fluor, magnez). Dla dziecka wybieraj wodę niskozmineralizowaną (poniżej 500 mg składników mineralnych w litrze) – duża ich ilość obciąża nerki. Pamiętaj, by była niegazowana, bo dwutlenek węgla może uszkodzić błonę śluzową żołądka. Czytaj etykiety. Możesz kupować wodę z pozytywną opinią IMiD, CZD. Najlepsza jest woda butelkowana, ale taka ze studni głębinowych też nie zaszkodzi dziecku. Zarówno jedną, jak i drugą należy zużyć w ciągu doby. Po tym czasie mogą rozwinąć się w niej bakterie. A co z wodą z kranu? W sytuacji kryzysowej nadaje się do picia, ale musisz ją przegotować. I pamiętaj: trzeba poczekać, aż kranówka wystygnie, bo ciepła zawiera więcej ołowiu niż wystudzona! Dlaczego dziecko nie powinno pić dużo soków owocowych Należy je traktować jako urozmaicenie, a nie jako podstawowy napój malca. Zalecana dzienna porcja soku owocowego to 150–200 ml. Nie przekraczaj tej ilości, bo nadmiar sprzyja otyłości, próchnicy, biegunkom, a także zmniejsza apetyt (stosuj zasadę pół soku – pół wody). Najlepszy jest kompot z wiśni, gruszek, jabłek. Czy soki warzywne są dobre podczas upałów...

niemowlę, kubek niekapek, krzesełko, ciasteczka, kuchnia
Dieta
Kubeczek pełen smaku
To ważne, by dziecko dostało codziennie odpowiednią porcję napojów, bo wysuszone śluzówki są bardziej podatne na infekcje.

Jeśli maluch jest chory i ma wysoką gorączkę, tym bardziej powinien dużo pić. Odpowiednia ilość płynów wypłukuje toksyny z organizmu. Dzieci ważące do 10 kg powinny codziennie dostawać 100 ml płynów na każdy kilogram masy ciała. Dzieci ważące od 10 do 20 kg  – 1 litr oraz dodatkowo po 50 ml na każdy kilogram masy ciała powyżej 10 kg. Ilość wszystkich wypijanych napojów, a więc mleka, herbatek, kaszek, soków i zupek, w pierwszym roku życia powinna wynosić około 1,5 litra dziennie. MLEKO Z piersi lub modyfikowane, gdy nie możesz karmić naturalnie. To pierwszy posiłek, który dostaje twoje dziecko i który zaspokaja wszystkie jego potrzeby żywieniowe przez pierwsze miesiące życia. Nie ma wtedy konieczności podawania mu jakiegokolwiek innego napoju. Mleko zawiera białko, wapń, witaminy, łatwo przyswajalne tłuszcze i składniki mineralne – wszystko, co jest konieczne do prawidłowego rozwoju małego dziecka. UWAGA! Jeśli dziecko jest chore i gorączkuje, a lekarz stwierdzi, że trzeba maluszka dopajać, możesz podać mu letnią przegotowaną wodę niegazowaną. Od kiedy: od 1. miesiąca. WODA Najzdrowsza i dobrze gasi pragnienie. Warto przyzwyczajać malucha do picia jej jak najwcześniej. Dla niemowląt nadaje się woda niegazowana niskozmineralizowana, niskosodowa. Dzięki temu nadmiernie nie obciąża organizmu malca. Dla dziecka w pierwszym roku życia musisz ją zagotować przed podaniem. Wodą możesz rozcieńczać soczki i przygotowywać na niej herbatki. Kupuj wodę z pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Od kiedy: od 1. miesiąca (jeśli jest taka potrzeba). SOK Przecierowy (jest sycący) albo klarowny. Soki zawierają węglowodany i składniki mineralne. Maluchowi w pierwszym roku życia wystarczy do 150 ml soku dziennie – to buteleczka lub mniej więcej trzy czwarte szklanki. Zbyt duża ilość soku może...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak