Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Żywe kultury bakterii
Dieta

Żywe kultury bakterii, czyli tzw. „probiotyki”, cieszą się niespotykaną popularnością. Czy jednak wybieramy je świadomie i bezpiecznie?

Żywe kultury bakterii to obecnie światowy trend, który od kilku lat jest bardzo widoczny w Polsce. Na naszym rynku obecnych jest już około 200 marek zawierających „dobre bakterie”, w ramach których dostępnych jest aż 400 różnych produktów: kropli, kapsułek i innych form podania.
W samym tylko 2018 roku w aptekach pojawiło się około 60 nowych wariantów. Nie dziwi ten fakt, zważywszy, że firmy farmaceutyczne obserwują środowisko naukowe, które obecnie jest bardzo zainteresowane tym tematem. Jeszcze w 1999 roku liczba publikacji naukowych (w tym badań klinicznych) na temat żywych kultur bakterii to ponad 350 (zgodnie z danymi z bazy PubMed). W maju tego roku jest to już ponad 24 tysiące publikacji. Coraz większe zastosowanie żywych kultur bakterii w wielu obszarach (nie tylko osłonowo przy antybiotykoterapii) znajduje odzwierciedlenie w coraz większym zainteresowaniu - lekarzy, farmaceutów i konsumentów, w tym szczególnie mam.

Jakość gwarancją bezpieczeństwa

W samej tylko Polsce w 2018 roku sprzedało się ponad 20 mln opakowań tych preparatów. Jednak wraz z ogromnym zainteresowaniem, wśród masy wprowadzanych produktów mogą zdarzyć się sytuacje, że ich jakość nie tylko nie gwarantuje działania, ale wręcz może być niebezpieczna. W opublikowanym przez NIK raporcie z lutego 2017 roku wśród kilku produktów zawierających żywe kultury bakterii stwierdzono obecność niewykazanych w składzie szczepów drobnoustrojów. W innych zaś próbkach zaobserwowano niższą niż deklarowana na opakowaniu liczbę bakterii probiotycznych (w niektórych nie było ich prawie w ogóle!). W jednej z próbek wykryto nawet obecność bakterii chorobotwórczych z grupy Enterococcus faecium, która, choć fizjologicznie występuje w przewodzie pokarmowym człowieka, może być również czynnikiem chorobotwórczym i wywoływać np. zakażenie układu moczowego lub zapalenie wsierdzia. Całe szczęście, że produkt szybko został wycofany z rynku.

Żywe kultury bakterii w obiegu

Tego typu niebezpieczne sytuacje wynikają z faktu, że niektórzy, nie do końca rzetelni producenci, ulegają pokusie szybkiego skorzystania z dużego rynku. Działają „byle szybciej”, „byle taniej” a wtedy o odpowiednią jakość jest bardzo trudno. Korzystają z sytuacji, że ze względu na regulacje prawne żywe kultury bakterii zarówno na świecie, jak i w Polsce to przede wszystkim suplementy diety. To z kolei oznacza, że wprowadzenie nowych produktów do obrotu jest stosunkowo proste. Wystarczy zadeklarować jego skład organom sanitarnym w drodze tzw. notyfikacji. Stąd tak duża na rynku różnorodność i dostępność produktów niemal z każdej kategorii. Nie zawsze to wtedy idzie w parze z jakością. A to ma absolutnie kluczowe znaczenie dla naszych małych dzieci. Pamiętajmy, że w przypadku noworodków pierwsze 1000 dni życia jest najważniejsze przy kształtowaniu mikroflory jelitowej, a to z kolei ma potem olbrzymie znaczenie dla całego organizmu.

Żywe kultury bakterii

Czy wiesz, co podajesz maluszkowi?

Dlatego też zawsze należy zadać sobie pytanie: czy jesteś pewna, że wiesz, co podajesz swojemu dziecku? Czy to, co wybierasz, jest dla niego bezpieczne? A z tym związane jest kolejne pytanie, czyli jak wybrać dobrej jakości preparat?
Podpowiadamy, co zrobić, aby mieć pewność, że wybieramy najlepszej jakości produkt zawierający żywe kultury bakterii. Wystarczy wykonać kilka prostych kroków:
1. Zaufaj rekomendacji pediatry – zazwyczaj pediatrzy są doskonale zorientowani w kategorii żywych kultur bakterii. Znają rzetelnych producentów, mają dostęp do publikacji medycznych opisujących, w jakich obszarach stosować żywe kultury bakterii (nie tylko przy antybiotykach) i zazwyczaj wiedzą, które szczepy charakteryzują się bezpieczeństwem stosowania. Szczególnym przykładem szczepu bakterii jest Lactobacillus rhamnosus GG (LBGG), który jest obecnie najlepiej przebadanym szczepem bakterii. Łącznie to już prawie 1000 publikacji, w tym ponad 150 badań klinicznych (baza Pub Med). Nie ma drugiego takiego szczepu, więc zazwyczaj pediatrzy to wiedzą.
2. Zapytaj farmaceuty – farmaceuci także należą do środowiska medycznego i znają kategorie żywych kultur bakterii. Jednakże pamiętajmy, że czasami farmaceuci w trosce o kieszeń klienta, lub też z innych, im tylko znanych pobudek, mogą zaproponować produkty, które tylko teoretycznie będą odpowiednikiem np. tych przepisywanych przez lekarza. Ale produkt produktowi nierówny. Przykładowo wspomniany szczep Lactobacillus rhamnosus GG w porównaniu do ogólnie określonego jako Lactobacillus Rhamnosus wcale to nie jedno i to samo. Literki „GG” oznaczają konkretny szczep, a to jest kolosalna różnica. Do tego pamiętajmy, że nawet jeśli produkt ma konkretny szczep, którego szukamy w swoim składzie, należy zadać sobie pytanie, czy mamy gwarancję, że został wytworzony w standardzie farmaceutycznym – czyli w takim, w jakim produkowane powinny być leki. Dlatego też:
3. Sprawdź, czy dany produkt posiada:
a. wiodącą i ugruntowaną pozycję na rynku od wielu lat, w tym szerokie rekomendacje lekarzy
b. dobre opinie innych mam,
c. zaplecze producenta, które pozwala na prowadzenie stałych badań czystości mikrobiologicznej i badania stabilności (czyli badań gwarantujących, że liczba bakterii deklarowana na opakowaniu będzie taka sama do końca okresu przydatności).

Żywe kultury bakterii

Pamiętajmy jeszcze o dwóch niezwykle istotnych czynnikach:
1. Mitem jest, że im więcej kombinacji szczepów lub im większa dawka bakterii określona przez producenta, tym produkt bardziej wartościowy. Najczęstsze przekonanie jest takie, że jeśli szczepy bakterii posiadają zalecenia do stosowania w danym obszarze (np. LBGG), to połączenie ich z innymi szczepami da jeszcze lepsze efekty. Może być wręcz przeciwnie – różne szczepy mogą działać na siebie antagonistycznie lub synergistycznie i – tylko wiarygodne badanie preparatu wieloskładnikowego może potwierdzić jego działanie.
2. Cena preparatu ma znaczenie. Należy zadać sobie pytanie, ile powinien kosztować dobry preparat? By zadbać o wszystkie aspekty jakościowe i wyprodukować produkt u certyfikowanych producentów, raczej nie ma możliwości, by przykładowo buteleczka kropli ze sprawdzonym szczepem bakterii kosztowała w okolicach kilkunastu złotych. I wygląda na to, że większość mam to wie, gdyż najczęściej kupowane w Polsce krople z zawartością LBGG kosztują w okolicach 30 PLN za buteleczkę 5ml. To ok. 120 kropli, które po otwarciu można przechowywać przez około miesiąc (niektórych marek nawet nie trzeba przechowywać w lodówce, pod warunkiem przechowywania poniżej 25ºC). Czy warto wydawać znacznie więcej?? Hmm…chyba niekoniecznie.

Sezon antybiotykowy już za nami, ale wakacje tuż, tuż! Zmiana klimatu lub diety to moment, by pomyśleć o włączeniu wsparcia mikroflory jelitowej zarówno dla mamy, jak i dziecka. Odpowiednia jakość produktów zapewni spokój obojgu. I tego Wam drogie mamy życzymy.

Artykuł przygotowany we współpracy z Bayer
L.PL.MKT.05.2019.7259

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
300 plus - kiedy wypłata świadczenia dobry start
Aktualności
300 plus – kiedy wypłata świadczenia „Dobry start”?
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
ugryzienie szerszenia
Zdrowie
Ugryzienie szerszenia może być groźne (ale nie musi!)
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak