
1. Postaraj się, by dieta nie była problemem
A raczej, by twój maluch nie miał poczucia, że jego dieta to jakiś kłopot. Nie narzekaj np., że bez jajek trudno coś przyrządzić, że z pieczeniem dietetycznego ciasta jest mnóstwo roboty.
2. Nie zniechęcaj
Nie mów: „O Boże, jakie to niesmaczne”. Nie pozwalaj tak mówić rodzinie i znajomym. Potrawy dietetyczne czasem smakują nieco inaczej niż zwykłe, ale to kwestia przyzwyczajenia.
3. Włącz dietetyczne potrawy do jadłospisu całej rodziny
Staraj się, by reszta rodziny nie opychała się zakazanymi pokarmami, klepiąc się przy tym z rozkoszą po brzuchu, bo dziecku na diecie mogłoby być przykro.
4. Nie rezygnuj z przyjęć
Idąc na obiad do babci, poproś, by przygotowała tego dnia coś, co może zjeść także twój maluch. Jeśli wybieracie się na urodziny równolatka – zabierz coś dla swojego dziecka.
5. Nie daj się zwariować
Fakt, że twoje dziecko jest na diecie eliminacyjnej, nie oznacza, że nie możecie pójść do restauracji, w gości albo wyjechać na wczasy. Naucz się, jakie potrawy możesz wybierać z menu. Staraj się załatwiać tego typu sprawy, nie robiąc przy tym wielkiego zamieszania i nie wdając się w dłuższe wywody – dzięki temu twój maluch nauczy się, że mimo ograniczeń może funkcjonować jak inni, i dowie się, jak o siebie łatwo może zadbać.
6. Wytłumacz rodzinie, znajomym i opiekunce, dlaczego twoje dziecko musi być na diecie i jakie są konsekwencje nieprzestrzegania jej
Poproś, by nie częstowali malucha po kryjomu tym, co niedozwolone. Chodzi o zdrowie dziecka!
7. Wytłumacz dziecku, czego nie powinno jeść
Wyjaśnij, że jedne dzieci nie mogą pić mleka, inne są uczulone na truskawki, a ono nie może jeść tego czy tamtego. Nie rób z tego wielkiej sprawy: tak jest i już, trzeba to wiedzieć, ale nie ma się nad czym rozwodzić.
8. Zadbaj o smakołyki
Postaraj się mieć w domu zapas tego, co lubi i może jeść twój smyk.
9. Postaraj się, by posiłki były urozmaicone i wyglądały atrakcyjnie
Je się także oczami.
Nie trzymaj malucha pod kloszem
Poza przestrzeganiem diety nie musi żyć inaczej niż inne dzieci. Niech on dietę traktuje jako coś zupełnie zwykłego. Poszukaj ludzi, którzy mają ten sam problem. Możesz się od nich wiele nauczyć. Znajdziesz ich, wpisując w wyszukiwarkę internetową hasła: „dieta bezglutenowa”, „alergia na mleko” itd. Kopalnią informacji są fora dyskusyjne czy serwisy typu Q&A. Dowiesz się na nich, gdzie i za ile kupić najtańszy automat do pieczenia chleba, jak radzić sobie, gdy dziecko rozpacza, bo nie może czegoś zjeść. Możesz zapytać, o co chcesz, i zawsze znajdzie się ktoś, kto potrafi odpowiedzieć.
Zadaj pytanie na abckarmienia.babyonline.pl
Konsultacja: dr n. med. Tomasz Pytrus, II Katedra i Klinika Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia we Wrocławiu.