cukierki, słodycze
© Boris Bulychev - Fotolia.com
Dieta

Słodycze dla dziecka - dawać, czy nie?

Jak rozsądnie dawać dziecku słodycze radzi dr n. med. Piotr Albrecht, specjalista w sprawach żywienia.

Musimy sobie uświadomić, że każdy z nas ma od czasu do czasu ma ochotę na coś słodkiego, dzieci również. Im jest jednak trudniej opanować to pragnienie, ponieważ są większymi łasuchami i nie mają jeszcze wyrobionych nawyków żywieniowych. To rodzice powinni czuwać nad tym, kiedy maluchy jedzą słodycze i w jakich ilościach. Dlatego najlepiej jest wprowadzić pewne zasady.

Pozwólmy się nasycić

Przede wszystkim należy wyznaczyć jeden lub dwa dni w tygodniu, kiedy dzieci otrzymują łakocie. Ja jestem zdania, że w takie dni powinniśmy pozwolić na jedzenie słodyczy, aż dziecko całkowicie się nimi nasyci. Np. żelki Haribo czy gumy rozpuszczalne Maoam nie mogą zastąpić normalnych posiłków, ale będą dobrym ich uzupełnieniem. Nie zapominajmy również, aby przypomnieć dziecku o umyciu zębów po zjedzeniu łakoci.

Wyznaczajmy granice

Jeżeli dziecko bardzo często ma ochotę na coś słodkiego, postarajmy się podawać mu także zdrowe przekąski (owoce, jogurty, budynie czy kaszki na bazie mleka). Poza tym nie powinniśmy traktować wszystkich słodyczy, jako całkowicie bezwartościowego pożywienia – np. niektóre produkty Haribo zawierają witaminy i składniki mineralne. Takie łakocie są dobrą alternatywą.

Rodzice muszą również pilnować, aby dzieci nie jadły słodyczy mechanicznie i bez zastanowienia – pogryzanie łakoci nie może być czynnością towarzyszącą innym zajęciom. Torebka żelek pałaszowana podczas oglądania bajki albo przed komputerem z pewnością zostanie zjedzona w całości, a dziecko nawet nie zauważy, kiedy pochłonęło wszystkie słodkości. Musimy również unikać jedzenia słodyczy prosto z opakowania. Maluch będzie sięgał po żelki lub pianki do momentu, aż trzymana przez niego paczka będzie całkowicie pusta. Wtedy z pewnością zje więcej, niż byśmy chcieli.

Warszawa, 2 marca 2007 r.

Zobacz też:  Prawdy i mity o nadwadze

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

słodycze dla dziecka w nagrodę
Fotolia
Wychowanie
Czy można nagradzać dzieci słodyczami? I karać ich brakiem?
Niezwykle ważne jest, jakiego stosunku do jedzenia uczysz dziecko. Dotyczy to także słodyczy. Czy podajesz je w nagrodę, pocieszasz nimi, czy ich brak jest karą. Nie tylko dieta wpływa na to, czy maluch będzie miał w przyszłości nadwagę czy też nie.

„Jak będziesz grzeczny, kupię ci żelki”, „Jeśli nie będziesz płakał u lekarza, pójdziemy na lody”. Takie jedzeniowe targi z dziećmi to dość łatwy, ale nie najlepszy sposób, żeby uzyskać coś od nich, bo prowadzi do... wartościowania jedzenia, które staje się formą nacisku. Tymczasem jest ono po to, by zaspokajać głód i sprawiać przyjemność.   Nagroda – nie Słodycze czy inne niezdrowe (lub za takie uważane) jedzenie, np. czipsy , to nie nagroda! Nie obiecuj dziecku, że je kupisz, jeśli: ładnie zje obiad, będzie grzeczne, odda zabawkę koledze. W ten sposób tworzysz w nim przekonanie, że jedzenie jest wyrazem aprobaty, docenienia wysiłku, pracy czy dobrego zachowania. To sygnał jak wyjątkowe i wspaniałe są łakocie. A przecież tak naprawdę to jedzenie jak każde inne. Pocieszenie – nie Równie niebezpieczne jest uczenie zagryzania smutków słodyczami. Jeśli pokażesz dziecku, że słodki batonik niweluje smutki, wynagradza krzywdy, to w przyszłości chętnie skorzysta ono z takiej nauki i będzie pocieszać się np. pudełkiem lodów. Niełatwo będzie zmienić takie myślenie. A z czasem smutków i stresów będzie coraz więcej. Również tych związanych z nadwagą – bo do tego najczęściej doprowadza nadmiar słodyczy. Zobacz też: 6 niewychowawczych zachowań, które wywołują w nas wyrzuty sumienia Brak za karę – nie Brak deseru czy tygodniowy zakaz słodyczy jako kara? To też droga donikąd, bo tym razem słodkość staje czymś cennym, bo niedostępnym, co można odbierać za złe zachowanie. Kara zaś powinna polegać na tym, że dziecko ponosi konsekwencje swojego czynu i wynagradza poszkodowanemu krzywdy. Ważne jest też tłumaczenie dziecku, dlaczego to, co zrobiło, jest złe. Mądre podejście – tak Słodycze powinny być po prostu jedzeniem. Jednym z jego rodzajów, które nie...

Edukacja
Znaczenie wczesnej edukacji przedszkolaka
Edukacja prowadzona we wczesnych latach dziecka ma ogromny wpływ na dalszy rozwój małego człowieka.

Edukacja prowadzona we wczesnych latach dziecka, przede wszystkim w przedszkolu, ma ogromny wpływ na dalszy rozwój małego człowieka. Badania naukowe wskazują na wyraźny związek między nauczaniem przedszkolnym, a przyszłymi osiągnięciami w nauce. Nauka poprzez zabawę Umysł małego człowieka jest w tym okresie bardzo chłonny na nowe informacje. Należy jednak zadbać o odpowiednie przekazywanie wiedzy. Ponieważ przedszkolaki nie mają wyrobionej trwałej uwagi i nie potrafią skupić się przez dłuższy czas na jednej czynności, dlatego najlepszym sposobem na naukę jest dla nich zabawa. Dzięki temu dzieci mimowolnie przyswajają nowe informacje i zdobywają kolejne umiejętności. Ponadto udowodniono, że szybciej i lepiej zapamiętujemy, gdy nauce towarzyszą pozytywne emocje. Świat pełen zabaw, jakim dla dziecka powinno być przedszkole, jest ważny również z innego powodu. Codzienny kontakt z ukochaną panią przedszkolanką i kolegami oraz ciekawe zabawy sprawiają, że rozstania z rodzicami są dla malucha mniej stresujące, a czas rozłąki mija dużo szybciej. Interesujące zajęcia Zajęcia prowadzone w przedszkolu powinny rozbudzać i rozwijać różnorodne zainteresowania dzieci. „Przygotowywanie przedstawień, rytmika, gra na najprostszych instrumentach (np. bębenek, trójkąt) to tylko przykłady, jak ciekawie zorganizować czas spędzany w przedszkolu” – mówi Anna Gruszczyńska, pedagog i wieloletni dyrektor przedszkola Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. „Dla maluchów często jest to pierwszy kontakt z muzyką, tańcem czy teatrem, który może przerodzić się w ich przyszłą pasję” – dodaje Anna Gruszczyńska. Bardzo istotne w rozwoju dziecka są także zajęcia plastyczne, które kształtują kreatywność małego człowieka. Dlatego wychowawcy powinni zachęcać do spontanicznego tworzenia prac nie tylko samodzielnie, ale również wspólnie z rówieśnikami....

Zakupy
HARIBO Ingwer-Zitrone - żelkowa recepta na zimową aurę
Jak przetrwać zimową szarugę 
przy pomocy żelków Haribo i cieszyć się dobrym samopoczuciem przez cały rok?

Choć aura nie zachęca do spacerów i aktywności fizycznej na dworze, to jednak powinniśmy pamiętać o codziennej dawce ruchu. Nawet półgodzinny spacer może poprawić Twoje samopoczucie i korzystnie wpłynąć na funkcjonowanie organizmu. Pamiętaj też, że równie istotne dla Twojego zdrowia jest rozgrzanie się tuż po powrocie do domu, aby zapobiec przeziębieniu. Najpopularniejszy sposób to z pewnością kubek gorącej herbaty, ale warto pomyśleć o innym rozwiązaniu, które z pewnością przypadnie do gustu Twojej rodzinie. Spróbujcie HARIBO Ingwer-Zitrone , jedynych w swoim rodzaju, soczyście żółtych żelków, zawierających ekstrakt z korzenia imbiru oraz koncentrat soku z cytryny. Imbir jest jedną z najstarszych roślin leczniczych i przyprawowych. Wyciąg z korzenia imbiru ma właściwości stymulujące odporność, rozgrzewające, poprawiające krążenie; działa także odkażająco i antyseptycznie. Z kolei cytryna jest niezastąpionym źródłem witaminy C, tak ważnej w okresie jesiennych przeziębień i grypy. Żelki HARIBO Ingwer-Zitrone dostępne są w opakowaniach 175 g w sprzedaży detalicznej 
w sieciach E.Leclerc i Intermarché na terenie całego kraju. Cena: ok. 6,00 zł brutto/175 g

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj