Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
tata, niemowlę, karmienie
Dieta

Śniadanko maluszka

Od urodzenia do ukończenia 36. miesiąca życia menu dziecka nieustannie się zmienia. Podobnie dzieje się z jego śniadaniem.

Z badań NUTRICIA Polska wynika, że niemowlęta w wieku 0-12 miesięcy spożywają głównie mleko matki (prawie 50%), ponadto otrzymują pokarm właściwy dla swojego wieku (prawie 40%) oraz niewielką ilość jedzenia „zwykłego”, tj. nie przeznaczonego dla nich (15%). Z wiekiem proporcje te się zmieniają: maleje ilość podawanego mleka, rośnie ilość pokarmów „typowo dorosłych” oraz nieznacznie maleje podawanie produktów żywnościowych dla dzieci (niecałe 30%).

Pełen zestaw składników
Śniadanie, jako pierwszy posiłek po kilkugodzinnej nocnej przerwie, musi być wystarczająco pożywne, by dostarczać energii na aktywną porę dnia. Prawidłowo zbilansowana dieta wpływa na kondycję fizyczną i intelektualną dziecka, dlatego śniadanie powinno dostarczać odpowiednich dawek białka, węglowodanów i tłuszczów nienasyconych oraz witamin i składników mineralnych. Zimą szczególnie ważne jest, by śniadanie przygotowane było w postaci ciepłego posiłku i rozgrzewało malca przed wyjściem na spacer.

Rodzice powinni pamiętać, że stanowią wzór dla swojego dziecka, które bardzo szybko się uczy i przyswaja ich nawyki. Zadbajmy, aby były to tylko zdrowe nawyki, stosując:
• codziennie owoce i warzywa – jako dodatek do śniadania lub przekąska w ciągu dnia;
• zamiast soli – zioła, minimum cukru;
• tłuszcze – najlepiej roślinne;
• zboża z pełnego przemiału – jako źródło błonnika;
• nabiał każdego dnia.
A po śniadaniu – i nie tylko - jak najwięcej ruchu, najlepiej na świeżym powietrzu.

Najczęstsze błędy żywieniowe
Mamy często będąc w pośpiechu i nie wiedząc, co podawać dziecku na śniadanie, dają kilkunastomiesięcznym maluchom to, co jedzą dorośli, na przykład jajecznicę i parówki. To błąd. Podobnym błędem jest dosładzanie lub dosalanie potraw maluchów, podawanie gotowych, wysoko przetworzonych produktów garmażeryjnych lub typu „fast food”, czy jedzenie posiłków „w towarzystwie” telewizora.

Jak być powinno?

Dieta niemowląt
Dieta dziecka zmienia się wraz z jego rozwojem. Od pierwszych dni życia niemowlę potrzebuje odpowiednich dawek energii oraz niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników mineralnych. Najmłodszym niemowlętom do 6. miesiąca życia wszystkich potrzebnych składników pokarmowych dostarcza mleko – mamy lub modyfikowane. Jednak już w połowie pierwszego roku warto uzupełnić dietę malucha bardziej sycącymi składnikami, jak mleko modyfikowane z dodatkiem kleiku ryżowego, sam kleik czy kaszka. Po 12. miesiącu życia dziecka można podawać już pokarmy o stałej konsystencji coraz bardziej wymagające gryzienia (serki, warzywa, zboża, naleśniki).

Dieta juniorów
Dla dzieci w drugim roku życia idealne śniadanie to kaszka mleczna, nieco starsze maluchy mogą zjeść płatki śniadaniowe na mleku (do końca 3. roku życia - wyłącznie na mleku modyfikowanym). Dla urozmaicenia i wprowadzenia nowych smaków i konsystencji można przygotować dwuletniemu łasuchowi kanapki z wędliną, jajko lub twarożek z natką pietruszki. Kanapki warto wzbogacić dodatkiem warzywnym lub świeżymi owocami. Absolutnie nie można zapominać o mleku. Dzieci do ukończenia 36. miesiąca życia powinny pić codziennie mleko modyfikowane lub produkty pochodzenia mlecznego (jogurt lub maślankę).

Kupujemy krzesełko do karmienia - film

maluch, jedzenie
Żywienie
Co warto wiedzieć o diecie dziecka
Przeczytaj 23 ciekawostki, które warto zastosować w dziecięcym jadłospisie.

1. Dzienne zapotrzebowanie na sól wynosi około 3g i pokrywamy je jedząc niesolone pokarmy , ponieważ chlorek sodu (sól) występuje w naturalnych pokarmach. 2. Pierwsze trzy lata życia dziecka to czas najintensywniejszego rozwoju i wzrastania organizmu, do którego niezbędne są odpowiednie dawki składników mineralnych i białka. 3. Nawet do 80% dziennego zapotrzebowania na witaminę D3 może być „wyprodukowane” czyli uaktywnione w skórze dziecka pod wpływem światła słonecznego. 4. Okres do 3. roku życia to czas, w którym kształtują się nawyki żywieniowe dziecka na całe życie – warto zadbać, by od początku dziecko jadło zdrowo! 5. Zapotrzebowanie dziecka na białko zależy od masy jego ciała. Dziecko powinno otrzymać dziennie 1 gram białka na kilogram masy ciała. 6. Białko powinno pochodzić z różnych produktów. Pokarmy bogate w białko to mleko, sery, twarogi, mięso, ryby, jaja. 7. 2 szklanki mleka (najlepiej mleka modyfikowanego!), kubeczek jogurtu i 30g sera wystarczą by pokryć dzienne zapotrzebowanie dziecka na wapń . 8. 20% zapotrzebowania na witaminę D3 pokryją pokarmy: tłuste ryby, masło, tran, wątróbka i mleko. 9. Zamiast soli wskazane jest dodawanie do potraw mieszanek ziołowych, np. rozmarynu, estragonu, kopru, majeranku. 10. Dobrym żródłem żelaza są także warzywa strączkowe, chleb pełnoziarnisty, morele, sałata. 11. Niedobór jodu u dzieci zmniejsza zdolność uczenia się i spowalnia wzrost i rozwój fizyczny. 12. Żelazo z produktów pochodzenia roślinnego wchłania się gorzej niż z produktów mięsnych – tylko w 1%. 13. Mleko krowie zawiera obciążające nerki dziecka zbyt duże ilości białka i sodu oraz niekorzystne dla organizmu małego dziecka nasycone kwasy tłuszczowe. Zbyt mało jest w nim natomiast żelaza, nienasyconych kwasów tłuszczowych i niezbędnych do prawidłowego rozwoju witamin A, D, E i C. 14. Najlepiej...

dziecko, maluch, karmienie, obiad
Żywienie
Planowanie posiłków
Jeśli posiłki będą atrakcyjne i pożywne, dziecko nie będzie szukało przekąsek uzupełniających jego jadłospis.

1. Śniadanie To najważniejszy posiłek dnia. Po nocnej przerwie dostarcza energii na cały aktywną porę dnia, wpływa na kondycję fizyczną i intelektualną dziecka. Powinno być pożywne i pełnowartościowe, a więc dostarczać białka, węglowodanów i tłuszczu oraz witamin i składników mineralnych. Dla małych dzieci (w drugim roku życia) idealne śniadanie to kaszka mleczna, nieco starsze maluchy mogą zjeść płatki śniadaniowe na mleku (najlepiej na modyfikowanym), kanapki z wędliną, jajko lub twarożek i popić mlekiem. Kanapki warto wzbogacić dodatkiem warzywnym lub/i świeżymi owocami. Szczególnie zimą ważne jest by śniadanie przygotowane było jako ciepły posiłek i rozgrzewało malca przed wyjściem na spacer. 2. Drugie śniadanie Powinno tylko łagodzić uczucie głodu w oczekiwaniu na obiad. Może to być mała kanapka z twarożkiem i sok, mleko z kawałkiem ciasta drożdżowego, jogurt lub owoce. 3. Obiad Najlepiej, gdy jest złożony z dwóch dań. Zupy należy przygotowywać na wywarach jarzynowych lub mięsnych (nie należy gotować wywarów na kościach i na "kostkach rosołowych"). Jarzyny do zupy można rozgnieść widelcem lub pokroić w kostkę. Drugie danie to zwykle porcja mięsa, ryba lub jajko np. sadzone, ale raz w tygodniu można przygotować obiad jarski, np. makaron z serem, ryż z truskawkami i ze śmietaną, naleśniki itp. Do obiadu jako dodatek warto przygotować "jarzynkę" (warzywa gotowane) lub/i surówkę. Kalorycznym i sycącym składnikiem drugiego dania są ziemniaki, ryż, kasze lub makaron. 4. Podwieczorek To niewielki posiłek popołudniowy, wskazany jeśli obiad był dość wcześnie. Najlepsze na podwieczorek są świeże owoce, napoje lub desery na bazie mleka. 5. Kolacja Jet to ostatni posiłek przed snem, dlatego też nie powinien być spożywany zbyt późno, aby nadmiernie nie obciążać przewodu pokarmowego. Nie powinien być zbyt obfity i...

dziecko, miseczka, śniadanie, kuchnia
Panthermedia
Dieta
Co na śniadanie dla dziecka
Skoro już wiesz, dlaczego tak ważne jest śniadanie, przekonaj się, że równie istotne jest, co dokładnie dziecko zje.

Chleb czy biała bułka z dżemem albo nawet miodem lub słodkie płatki w czekoladzie to nie najlepszy pomysł na śniadanie, w każdym razie nie codziennie. Podobnie parówka na ciepło z kromką chleba i łyżką keczupu to nie jest najzdrowszy zestaw na śniadanie. Co w takim razie podawać smykowi? Sporo zależy od wieku dziecka. Generalnie na zdrowe śniadanie powinny składać się: Produkty zbożowe Są źródłem węglowodanów, które dostarczają niezbędnej energii. Niemowlakowi, który do niedawna zadowalał się wyłącznie mlekiem, podawaj gotowe kaszki i kleiki. Przyrządzaj je na wodzie lub mleku modyfikowanym i wzbogacaj owocami (mogą być ze słoiczka albo mrożonki).  Starszemu smykowi (od 10. miesiąca) możesz przyrządzać także płatki owsiane lub jęczmienne. Przyzwyczajaj maluszka do różnorodnego pieczywa. Poza zwykłym chlebem i białymi bułeczkami podawaj mu także grahamki (po 1. roku) i razowiec (po 2. roku życia) – są w nich węglowodany złożone, które nie „huśtają” poziomem cukru we krwi, oraz błonnik, który jest ważny dla prawidłowej pracy jelit. Mleko i przetwory Dostarczają wapnia, który jest potrzebny m.in. kościom i zębom. Maluch do 3. roku życia powinien pić mleko modyfikowane. Od 11. miesiąca życia podawaj mu także jogurt, kefir, twarożek, a po 1. urodzinach także kakao (ale ostrożnie – obserwuj dziecko, czy nie ma uczulenia), kawę zbożową i żółty ser. Warzywa i owoce Zawierają mnóstwo witamin i składników mineralnych, jednak malec nie musi zjeść rano góry jarzyn. Niemowlakowi wystarczy kilka łyżek (ewentualnie pół małego słoiczka) owocowego lub warzywnego przecieru dodanego do kaszki.  Starszemu smykowi połóż na kanapce plasterek pomidora czy ogórka, dodaj do twarożku startą rzodkiewkę, kiełki  albo owoce (mogą być także mrożone albo ze słoiczka), posyp jajecznicę szczypiorkiem albo daj kawałek papryki...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak