Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, niemowlę, wózek, spacer, jesień
Dieta

Spacerkowe menu

Wybierasz się z maluchem na spacer? Brzdąc prędzej czy później zgłodnieje. A karmienie poza domem wymaga przemyślanej strategii. Przygotuj się więc zawczasu.

Apetyt malucha zależy od pory dnia, samopoczucia, a nawet temperatury powietrza. Na jednym spacerku jest głodny, a na innym nie chce nic wziąć do buzi. Przez pierwszych kilka miesięcy życia jedzenie to jego ulubione zajęcie, ale z czasem się to zmienia. Pod koniec pierwszego roku bardziej niż posiłkiem zaczyna interesować się otoczeniem. Będzie wolał karmić ptaszki, niż próbować zabranych przez ciebie na spacer smakołyków.

Nie ma jak mleko i woda
Jeśli karmisz piersią, włóż pod kurtkę rozpinaną z przodu bluzkę lub sukienkę, luźny T-shirt lub bluzę. A gdy maluszek dostaje butelkę, potrzebna ci będzie odmierzona porcja proszku (wsyp ją bezpośrednio do butelki lub specjalnego pojemnika z podziałką). Zabierz ciepłą wodę w butelce lub termosie. Nie rób mleka na zapas, bo w gotowej mieszance rozwiną się bakterie.
Nasza rada: Wykorzystaj spacer do nauczenia malucha picia wody. Jest najzdrowsza, skutecznie gasi pragnienie, nie zawiera kalorii, więc nie tuczy i nie hamuje apetytu. Liczy się też wygoda w jej podawaniu – nie zepsuje się, a jeśli maluszek się nią zaleje, nie zostawi plamy. Awaryjnie możesz też zabrać soczek lub herbatkę.

Coś smacznego do chrupania
Dla niemowlaka, który potrafi już samodzielnie siedzieć w wózku, do jedzenia poza domem doskonale nadają się chrupki kukurydziane. Zwróć jednak uwagę, aby były naturalne i nie zawierały dodatków smakowych w postaci owoców lub czekolady. Inną bardzo zdrową przekąską są wafelki ryżowe, gryczane lub kukurydziane.
Nasza rada: Jeśli jesteś mamą starszego niemowlęcia, które na spacerku szybciej głodnieje, włóż do torby słoiczek z gotowym przecierem owocowym lub deserkiem. Nawet jeśli roczny maluszek je już pierwsze kanapki, zabranie ich ze sobą będzie dodatkowym utrudnieniem. Masło pewnie się rozpuści, a szynka i pomidor mogą wypaść.

Jabłko zamiast ciasteczka
Unikaj tuczących przekąsek oraz słodyczy, które zawierają łatwo przyswajalne węglowodany, szybko zamieniane w organizmie na tkankę tłuszczową. Starszy maluch z równą przyjemnością schrupie kalarepkę, zje jabłko czy suszoną morelę. Dobrze byłoby, gdyby w spacerowym menu dziecko miało owoce i warzywa. Zawierają one witaminy i błonnik pobudzający perystaltykę jelit i wypróżnianie. Cukry zawarte w owocach są dobrze przyswajalne i dostarczą dziecku energii. Warto pomyśleć o owocach sezonowych, w których witamin jest najwięcej. Jeśli maluch umie już gryźć, dawaj mu je w całości.
Nasza rada: Podróż wózkiem bywa nużąca, a podjadanie owoców może ją urozmaicić (zwłaszcza jeśli maluch jest niejadkiem i nie sposób namówić go na jedzenie w domu). Pamiętaj jednak, że spacer nie służy głównie jedzeniu, a maluch karmiony między posiłkami najada się, dlatego nie ma potem ochoty na danie główne. Karm malca tylko, gdy rzeczywiście zgłodniał, a do obiadu lub kolacji zostało jeszcze dużo czasu.

Wygodnie, bo z niekapka
Podczas spacerków niezwykle pomocny jest kubek niekapek. Specjalny zawór zapobiega wylewaniu się płynu, nawet gdy maluszek odwróci go do góry dnem. Dodatkowo dziecko może łatwo regulować siłą ssania ilość płynu wypływającego z dziubka. Zwykle taki kubek jest zaopatrzony w zamknięcie, które zapobiega pobrudzeniu się ustnika. Jeżeli karmisz malca butelką, koniecznie zabierz kapsel nakładany na butelkę, który ochroni smoczek.
Nasza rada: Przyda ci się pojemnik termoizolacyjny, dzięki któremu woda do przygotowania mleka, soczek lub herbatka zachowają odpowiednią temperaturę (nie wychłodzą się).

Dodatkowy ekwipunek
Do jedzenia ze słoiczka niezbędna jest łyżeczka oraz – w przypadku owoców – pojemniczek (sprawdź, czy ten, który masz, nadaje się do przechowywania żywności). Wybierając się z maluszkiem na plotki do koleżanki samochodem (bagaż może być wtedy większy), zabierz ubranko na zmianę oraz podgrzewacz. Nie podgrzewaj domowego obiadku na zapas, bo zdążą się w nim rozwinąć bakterie. Możesz podgrzać tylko hermetycznie zamknięty słoiczek. Jeżeli natomiast karmisz piersią, nie zapomnij o wkładkach laktacyjnych! Gdy malec ssie z jednej piersi, z drugiej też wypływa mleko, więc będą ci potrzebne. Przy dłuższych wyprawach z wózkiem: na łąkę lub do lasu, włóż do bagażnika samochodowego mały składany turystyczny stołeczek. Dzięki temu łatwiej ci będzie karmić.
Nasza rada: Nie zapomnij o wilgotnych chusteczkach niemowlęcych. Przydadzą się, gdy trzeba będzie wytrzeć maluchowi buzię i rączki. Odpowiednio zaopatrzona torba spacerowa zaoszczędzi ci wiele stresu. Bądź dobrze zorganizowaną mamą!


Konsultacja: dr n. med. Alicja Karney, pediatra, kieruje Oddziałem Pediatrycznym Hospitalizacji Jednego Dnia IMiD w Warszawie.

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

Kupujemy krzesełko do karmienia - film

spacer
Panthermedia
Wychowanie
Wiosenny spacer
Chociaż zrobiło się trochę cieplej, wasze spacery będą wyglądać podobnie jak zimą. Jednak diabeł tkwi w szczegółach! Podpowiadamy, jakie wprowadzić zmiany.

  Rewolucji nie będzie, bo różnice są niewielkie. Sprawdź, jak teraz ubierać maluszka, którym kremem smarować buzię i na jak długo wychodzić. Lżej ubieraj Wiosenna pogoda lubi płatać figle, dlatego zasada ubierania na cebulkę obowiązuje nadal. Trochę ją jednak zmodyfikujemy. - Policz warstwy. W ciepłe dni wystarczy, jeśli włożysz malcowi body (to będzie warstwa izolacyjna, dzięki której zimne powietrze nie dotrze do skóry), śpioszki ze stópkami, skarpetki i sweterek. Zamiast puchowego kombinezonu załóż kurteczkę i polarowe spodnie. - Weź dodatkowy koc. Włóż go pod wózek, na wypadek zerwania się wiatru albo przelotnego deszczu.  W chłodniejsze dni przydadzą się też rękawiczki (ale cieńsze niż zimą, najlepiej bawełniane) i wiązana, polarowa czapka. - Nie przegrzewaj. Jeżeli jest tak ciepło, że ty zakładasz już tylko bluzkę, nie każ malcowi pocić się pod czterema warstwami ubrania – takie obrazki wciąż można zobaczyć w parkach! - Sprawdzaj kark. Powinien być ciepły, ale nie spocony. Nie sugeruj się ciepłotą rąk malca – często są chłodne, nawet jeśli dziecku wcale nie jest zimno. Zmień krem Na początku wiosny dzieci nadal nie powinny wychodzić na spacer z „gołą” buzią. Ich skóra jest o wiele delikatniejsza niż nasza, dlatego nadal trzeba ją chronić np. przed chłodnymi powiewami. - Wybierz lżejszy krem. Kiedy słupek w termometrze za oknem skoczy powyżej 7ºC, zrezygnuj z tłustych i ciężkich kremów na zimę. Przejdź na lżejsze, zawierające wodę preparaty. Właśnie teraz jest pora na kosmetyki „na każdą pogodę”. - Chroń przed słońcem. Dziecku poniżej szóstego miesiąca nie nakładaj kremów zawierających filtry przeciwsłoneczne. Lepiej będzie, jeśli postawisz budkę w gondoli, tak by ocieniała jego buzię. W drugim półroczu życia maluchy mogą już być smarowane kremami z filtrami (ale...

mama, spacer, niemowlę, wózek
Zakupy
Idealny wózek
...dla maluszka, ale także dla ciebie! Zastanawiasz się, który będzie lepszy: gondola czy nowoczesna spacerówka? A może modny trójkołowiec? Z nami nie popełnisz błędu przy zakupach.

Codzienne spacery z dzieckiem staną się uciążliwe, jeśli wybrany przez ciebie piękny wózek nie będzie mógł pokonać piaszczystej drogi, ugrzęźnie w windzie albo okaże się zbyt ciężki do wnoszenia na trzecie piętro. Podpowiemy ci, jak kupić pojazd dopasowany do wieku i potrzeb maluszka, a także do trybu życia całej rodziny. Trafny wybór gwarantowany! Malec nie ma pół roczku Najlepszy będzie dla niego wózek głęboki. Smyk leży w nim na płaskiej, twardej powierzchni, a to najzdrowsze dla delikatnego kręgosłupa. Gondola ochroni też smyka przed hałasem i chłodem. Zwróć uwagę, żeby była szeroka – szkrabowi nie może być ciasno (minimalne wymiary: 35 x 78 cm). W wózku muszą być uchwyty na doczepienie szelek. Nasza rada: Chcesz zrezygnować z gondoli i od razu kupić malcowi spacerówkę? Wybierz taką, której dno można rozłożyć zupełnie płasko. Najlepiej, gdy jest dodatkowo wyposażona w specjalną torbę-nosidło z usztywnionym dnem dla niemowląt do trzeciego miesiąca życia. Spacerówka dla najmłodszych musi mieć też doskonałą amortyzację! Smyk sam już siedzi Najwyższy czas sprawić mu wózek spacerowy. Musi być wygodny. Siedzisko powinno być usztywnione, ale wyściełane, by dziecku nie było twardo. Nie może być też za wąskie (malec musi mieć swobodę ruchów nawet w kurtce). Oparcie wózka powinno być regulowane. W dobrej spacerówce smyk może zarówno siedzieć, być w pozycji półleżącej, jak i spać, ułożony płasko. Nasza rada: Sprawdź, czy spacerówka ma regulowany podnóżek. Gdy malec na spacerze leży płasko, nóżki nie mogą mu zwisać. Szkrab bez trudu chodzi i biega Jeśli tak, z pewnością nie interesuje go spędzanie całego czasu na spacerze w wózku. Dla takiego malca potrzebujesz tzw. parasolki. To leciutka spacerówka, idealna dla smyka od około półtora roczku do dwóch, trzech latek. Przyda się, gdy maluszkowi znudzi się bieganie...

piknik, rodzina, dziecko, wiosna, majówka
Panthermedia
Święta i uroczystości
Co zabrać na majówkowy piknik?
Jak Polak głodny, to zły. Nawet ten całkiem mały. Zobacz, co dla niego zabrać, abyście mogli jak najdłużej zostać na dworze.

Kiedy na dworze piękna pogoda, żal wracać do domu tylko po to, by nakarmić maluszka. Zresztą w parku, na łące czy w lesie również możesz to zrobić. A przecież piknik z mamą (i tatą) na trawie będzie dla smyka wielką atrakcją. Oto nasze rady, jak zorganizować posiłek na zielonej trawce, by był nie tylko pyszny, ale też zdrowy dla małego dziecka. Mleko na zapas Jeżeli malec ssie pierś, możesz karmić go prawie wszędzie – znajdź tylko zaciszną ławkę. Jeśli podajesz dziecku mleko modyfikowane , zabierz na spacer pojemniczek z mlecznym proszkiem i butelkę z ciepłą wodą. Podobnie możesz przygotować w plenerze kaszkę dla malucha lub zabrać gotową – pitną. Jogurciki Zwykły jogurt i kefir przechowywane poza lodówką szybko tracą świeżość, więc na spacer nadają się tylko wtedy, gdy zamierzasz je podać najpóźniej godzinę po wyjściu z domu. Ale i na to znajdzie się rozwiązanie: jogurciki dla niemowląt – nie muszą stać w lodówce. Przegryzki Niektóre maluchy lubią na spacerku pogryzać to i owo. Herbatniczki, chrupki kukurydziane czy wafelki ryżowe doskonale nadają się na przekąskę poza domem, bo długo pozostają świeże i smyk może sobie wygodnie trzymać je w rączce, np. kiedy siedzi w wózeczku. Zobacz także: Zdrowe przekąski dla dziecka Owoce i warzywa Znakomicie sprawdzają się obrane i pokrojone w kawałki jabłuszka lub gruszki, banany, marchewka, kawałki kalarepki, ogórka – pod warunkiem że malec dobrze radzi sobie z gryzieniem. Jeśli nie, spakowane w całości jabłko możesz skrobać łyżeczką. Przed wyjściem dokładnie umyj owoce! W plenerze śmiało możesz też podać gotowy mus z owoców czy przecier warzywny . Picie Nie zabieraj na piknik kompotu, bo szybko fermentuje. Unikaj też gazowanych i aromatyzowanych napojów, bo wcale nie gaszą pragnienia. Najlepsza będzie niegazowana woda mineralna (kupuj ją w...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak