Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Karmienie

ABC karmienia butelką

Wpadasz w panikę, bo nie wiesz, ile mleka nalać do butelki, jak często je podawać i co robić, gdy maluch chce więcej (albo nie chce wcale)? Z nami nauczysz się karmić!

Ssanie z butelki to dla noworodka kompletna nowość. Ale nie martw się: maluszek do wszystkiego szybko się przyzwyczai, jeśli tylko uda ci się dobrze dobrać dla niego mleko, butelkę, smoczek, a przede wszystkim nauczyć się rozpoznawać, kiedy chce jeść i jak bardzo jest głodny. Specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy ściągę o karmieniu butelką. Dzięki niej już wkrótce stanie się ono dla was prawdziwą przyjemnością!

Akcesoria
Absolutne minimum to butelka, smoczek i szczotka do mycia butelek. Niezbędna jest też dobra woda (jaka jest najlepsza, zobacz hasło: woda). Przyda ci się też podgrzewacz i sterylizator.

Brak apetytu
Malec może mieć czasem gorszy dzień i nie mieć ochoty jeść tyle co zwykle. Nie musisz się tym niepokoić: ty też przecież czasem nie masz ochoty na jedzenie. Gdy jednak widzisz, że maluszek wyraźnie stracił apetyt, a przy tym ma gorączkę, biegunkę, idź z nim do lekarza. Skontaktuj się z nim również, jeśli niemowlę odmawia zjedzenia więcej niż dwóch kolejnych posiłków, nie chce pić, ulewa pokarm w dużych ilościach lub wymiotuje.

Butelka
Może być plastikowa albo szklana. Jej kształt jest w zasadzie obojętny, wybierz taką, którą wygodnie będzie ci trzymać. Jeśli malec ma często kolki, warto wypróbować antykolkową.

Grubasek
Są maluchy, które wypiją nawet podwójną porcję mleka, jeśli wlejesz ją do butelki. Niestety, przekarmianie może spowodować nadwagę. Dziecko przez wiele lat może mieć potem kłopoty z utrzymaniem wagi. Jeśli więc widzisz, że jest bardzo pulchny, porozmawiaj z lekarzem na temat jego diety. Nie przekarmiaj go. Nie wydłużaj jednak przerw miedzy kolejnymi posiłkami. Gdy maluch jest strasznie głodny, znacznie więcej wtedy zjada.

Ilość karmień
Karmić malca co trzy, co cztery czy co dwie godziny? Najlepiej wtedy, kiedy jest głodny, czyli na żądanie. Maluch to nie zegarek. Na jeden posiłek może zjeść więcej i wtedy na kolejny chętnie poczeka cztery godziny, aż wszystko „ułoży” mu się w brzuszku. Jeśli zaś zje mniej, szybciej jest głodny.

Filary Rodzicielstwa Bliskości: 3. Karmienie piersią [WIDEO]

Panthermedia
Karmienie
Kłopoty z karmieniem butelką
Masz dobrą wodę, smoczek, butelkę i mleko. Karmienie powinno być dziecinnie proste. Ale albo on nie chce jeść, albo nie wtedy, kiedy przygotowałaś mieszankę.

Albo chce w nocy co godzinę wypić po kilka łyków. No cóż, pogódź się z tym, że twoje dziecko po prostu nie jest niemowlęciem „z reklamy”, które je co trzy godziny, zawsze wypija wszystko, co jest w butelce, i nie domaga się ani pół łyczka więcej. A potem śpi zadowolone aż do następnego karmienia. Pociesz się: twój smyk od urodzenia jest po prostu dzieckiem z charakterem! Musisz tylko teraz umiejętnie z nim postępować. A wtedy problemy, które dziś wydają ci się nie do przezwyciężenia, dadzą się pokonać. Dasz sobie radę, zobaczysz! W nocy ciągle chce jeść Problem: Asia ma prawie miesiąc. Co najmniej dwa razy w nocy daję jej butelkę. Jestem wykończona! Rozwiązanie: Maluchy „na butelce” co prawda zwykle szybciej niż karmione piersią rezygnują z nocnego karmienia, jednak musisz liczyć się z tym, że przez całe pierwsze półrocze (a często dłużej) dziecko będzie chciało jeść także w nocy. Niedługo liczba nocnych karmień powinna zmniejszyć się do jednego, a kiedy już zaczniesz podawać na kolację mleko z dodatkiem kaszki lub kleiku (od piątego miesiąca), być może malec w ogóle zrezygnuje z jedzenia w nocy. Niektóre niemowlęta nie potrafią jednak obejść się bez takiego posiłku. Przygotuj wieczorem wszystko tak, by w nocy stracić jak najmniej czasu na przygotowanie mleka. Butelkę i smoczek dobrze umyj, sparz wrzątkiem. Zagotuj wodę, ostudź do temperatury ok. 40°C, wlej do butelki, szczelnie ją zamknij i wstaw do podgrzewacza, ustawiając termostat na ok. 40ºC. Gdy dziecko obudzi się, wsyp mleko modyfikowane i potrząśnij butelką, by proszek dokładnie się rozpuścił. Przed podaniem dziecku mleka sprawdź jego temperaturę. Wylej kilka kropli na przegub dłoni; powinny być ciepłe. Ssie bardzo łapczywie Problem: Synek „pochłania” zawartość butelki w pięć minut, a potem strasznie płacze, bo boli go brzuch....

02_akademia-piers_mtj_05.jpg
Karmienie
Karmienie piersią - prawdy i mity
„Nie podawaj maluszkowi smoczka i butelki, bo zrezygnuje z piersi”, „Daj mu wody, bo chce pić”... Co w obiegowych stwierdzeniach jest prawdą, a co nie? Sprawdziliśmy!

Często zadajesz sobie pytanie: czy twój pokarm wystarcza dziecku? A co zrobić, gdy po nakarmieniu płacze? Podać mu swój odciągnięty pokarm, inne mleko, a jeśli tak, to w butelce czy łyżeczką? I jak to jest z piciem – może jednak malec czasem powinien napić się herbatki? Zobacz, co mówi specjalista. Przez pół roku maluszkowi wystarczy pierś. MIT. To prawda, że dziecku nie jest potrzebne żadne inne mleko ani odżywka, ale musi dostawać dwie witaminy, których w twoim pokarmie jest za mało. Pierwsza to witamina K, ważna przy krzepnięciu krwi. Jej niedobór może prowadzić do choroby krwotocznej, która objawia się w postaci krwawień z przewodu pokarmowego. Gdy dziecko jest karmione piersią, lekarze zwykle zalecają podawanie witaminy K od drugiego tygodnia do końca trzeciego miesiąca. Od trzeciego tygodnia podawaj mu też witaminę D (chyba że lekarz zdecyduje inaczej). Jeśli na początku dziecko dostanie mleko z butelki, nie zechce już piersi. MIT. Oczywiście najlepiej od razu karmić piersią. Zdarza się jednak, że na początku jest to trudne, a czasem w ogóle niemożliwe, np. po trudnym porodzie, gdy nie pozwala na to stan zdrowia mamy albo dziecka. Czasem laktacja bywa opóźniona po cesarskim cięciu. Nie oznacza to jednak, że malec nie będzie już ssać piersi. O dodatkowym podaniu mleka noworodkowi musi decydować lekarz. PRAWDA. Tylko on oceni stan zdrowia dziecka. Może zadecydować o podaniu dodatkowego mleka, np. wtedy, gdy noworodek stracił na wadze więcej niż 10 proc. swojej wagi urodzeniowej, jest odwodniony (świadczy o tym suchość skóry, rzadkie siusianie, apatia). Lekarz podejmie też decyzję, ile podać dziecku mleka oraz jakie – czy może być to zwykłe modyfikowane, czy też specjalistyczna mieszanka. Mleko z butelki oznacza koniec karmienia piersią. MIT. Często kobieta, która początkowo musiała podać butelkę, potem karmi piersią przez długie...

mama, niemowlę, karmienie, butelka
Karmienie
Gdy pierś nie wystarcza
Czasami podanie mleka z butelki jest po prostu konieczne. Czy wiesz, jaka mieszanka będzie dla twojego dziecka najlepsza, jak ją dobrze przygotować i podawać?

Mimo najlepszych chęci czasem karmienie piersią się nie udaje: winna może być np. twoja choroba i przyjmowane leki albo silny stres...  Zamiast robić sobie wyrzuty, wybierz najlepsze mleko dla maleństwa. Nowoczesne mieszanki są naprawdę dobrej jakości.  Mleko dla smyka Porozmawiaj z pediatrą. Doradzi on, czy twoja pociecha może pić mleko dla dzieci zdrowych, czy raczej specjalistyczne. Wcześniak. Pediatra  może zalecić mieszankę dla wcześniaków o specjalnym składzie, wzbogaconą m.in. w wielonienasycone kwasy tłuszczowe konieczne do budowy układu nerwowego. Zdrowe niemowlę. Zwykle może pić mleko modyfikowane początkowe. Jego bazą jest mleko krowie, ale tak zmienione, by było odpowiednie dla niemowlęcia. Alergik. Jeśli w waszej rodzinie są alergicy, lekarz może doradzić podawanie malcowi mleka hypoalergicznego (HA). Gdy dziecko już ma alergię, konieczna jest specjalna mieszanka lecznicza. Dobrze przygotuj Przeczytaj wszystko, co jest napisane na opakowaniu. Umyj i wyparz wrzątkiem butelkę i smoczek. Zagotuj wodę do przygotowania mieszanki (najlepiej butelkowaną, niskozmineralizowaną, niegazowaną). Wystudź ją do temperatury około 40°C i wlej do butelki – tyle, ile producent zaleca na opakowaniu (zgodnie z wiekiem dziecka). Wsyp proszek, używając dołączonej miarki. Gdy zamkniesz szczelnie butelkę, potrząsaj nią do całkowitego rozpuszczenia proszku (nie powinno być żadnych grudek). Nigdy nie wstawiaj mleka do mikrofalówki, bo podgrzewa się ono w niej nierównomiernie i dziecko może się poparzyć. Przed podaniem maluchowi mieszanki wylej kilka kropli na przegub swojej dłoni. Powinny być ciepłe, ale nie parzyć. Jak często? Pediatrzy doradzają, żeby maleńkiemu dziecku podawać mieszankę wtedy, gdy jest głodne – czyli na żądanie (i nie trzeba go dopajać). Maluszek często na raz zjada niewiele i może robić się głodny szybciej niż...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak