
Ssanie z butelki to dla noworodka kompletna nowość. Ale nie martw się: maluszek do wszystkiego szybko się przyzwyczai, jeśli tylko uda ci się dobrze dobrać dla niego mleko, butelkę, smoczek, a przede wszystkim nauczyć się rozpoznawać, kiedy chce jeść i jak bardzo jest głodny. Specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy ściągę o karmieniu butelką. Dzięki niej już wkrótce stanie się ono dla was prawdziwą przyjemnością!
Akcesoria
Absolutne minimum to butelka, smoczek i szczotka do mycia butelek. Niezbędna jest też dobra woda (jaka jest najlepsza, zobacz hasło: woda). Przyda ci się też podgrzewacz i sterylizator.
Brak apetytu
Malec może mieć czasem gorszy dzień i nie mieć ochoty jeść tyle co zwykle. Nie musisz się tym niepokoić: ty też przecież czasem nie masz ochoty na jedzenie. Gdy jednak widzisz, że maluszek wyraźnie stracił apetyt, a przy tym ma gorączkę, biegunkę, idź z nim do lekarza. Skontaktuj się z nim również, jeśli niemowlę odmawia zjedzenia więcej niż dwóch kolejnych posiłków, nie chce pić, ulewa pokarm w dużych ilościach lub wymiotuje.
Butelka
Może być plastikowa albo szklana. Jej kształt jest w zasadzie obojętny, wybierz taką, którą wygodnie będzie ci trzymać. Jeśli malec ma często kolki, warto wypróbować antykolkową.
Grubasek
Są maluchy, które wypiją nawet podwójną porcję mleka, jeśli wlejesz ją do butelki. Niestety, przekarmianie może spowodować nadwagę. Dziecko przez wiele lat może mieć potem kłopoty z utrzymaniem wagi. Jeśli więc widzisz, że jest bardzo pulchny, porozmawiaj z lekarzem na temat jego diety. Nie przekarmiaj go. Nie wydłużaj jednak przerw miedzy kolejnymi posiłkami. Gdy maluch jest strasznie głodny, znacznie więcej wtedy zjada.
Ilość karmień
Karmić malca co trzy, co cztery czy co dwie godziny? Najlepiej wtedy, kiedy jest głodny, czyli na żądanie. Maluch to nie zegarek. Na jeden posiłek może zjeść więcej i wtedy na kolejny chętnie poczeka cztery godziny, aż wszystko „ułoży” mu się w brzuszku. Jeśli zaś zje mniej, szybciej jest głodny.