Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku
Karmienie

Bezsenność u niemowląt – czy to niebezpieczne?

Bezsenność – choroba XXI wieku – alarmują specjaliści. Czy ten problem dotyczy także niemowląt? Jakie może mieć konsekwencje niedobór snu dla dziecka?

Nieprzespana noc – bez względu na przyczynę – zawsze ma swoje nieprzyjemne konsekwencje następnego dnia.  Złe samopoczucie, rozdrażnienie, utrudniona koncentracja – to tylko niektóre z dolegliwości, które mogą się pojawić i dezorganizować skutecznie nasze funkcjonowanie. Jeśli bezsenność trwa dłużej jej skutki mogą być znacznie poważniejsze – alarmują naukowcy z Laboratorium Snu i Neuroobrazowania na Uniwersytecie w Berkeley. Organizm pozbawiony odpowiedniej ilości snu przez dłuższy okres czasu odczuje to dotkliwie i w sferze fizycznej i psychicznej. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja ze specjalistą.
Czy kłopoty ze snem i ich negatywne skutki dotyczą także dzieci? Sen dla niemowląt to podstawa ich prawidłowego rozwoju. Podczas snu maleńki organizm zwalnia swój tryb pracy o ok.33%. Wolniej przebiega proces metabolizmu, wolniej pracuje serduszko i układ oddechowy, natomiast układ odpornościowy dziecka jest wówczas mobilizowany do działania i wzmacniania całego organizmu. Również układ nerwowy podczas snu intensywnie rozwija się i dojrzewa. Układ hormonalny pracuje intensywniej – wydzielając przede wszystkim tak ważny dla dziecka hormon wzrostu. Gdy dziecko śpi – porządkują się także wszystkie zebrane w ciągu dnia emocje.

Ważne jest, by dziecko od pierwszych chwil życia miało zapewnione optymalne warunki do zdrowego snu. Warto zadbać o systematyczne wietrzenie pomieszczenia, w którym dziecko śpi, o to by temperatura była odpowiednia, by dziecko nie przegrzewało się, ale też by nie marzło. Gdy maluszek ma suchą pieluszkę i pełny brzuszek nic nie powinno już go niepokoić. Specjaliści doradzają by wprowadzać w życie dziecka odpowiednie wieczorne rytuały – takie jak wieczorna kąpiel, wyciszającą muzykę, przyciemnione  światło, by dziecko uczyło się kiedy jest noc, a kiedy dzień – ponieważ nie rodzi się z taką wiedzą, dopiero obserwacje uczą je tego rozróżnienia. Jeśli mimo wszystko dziecko śpi niespokojnie i budzi się w nocy – być może jest głodne, bo jego potrzeby stale wzrastają.  Jeśli mama karmi dziecko mlekiem modyfikowanym może na noc przygotowywać specjalne mleko o większej gęstości np. Mleko HUMANA 2 Plus na Dobranoc. Jest to mleko wzbogacone o płatki gryczane i ryżowe, które są lekkostrawne, nie zawierają glutenu, a powodują, że dziecko ma uczucie sytości na dłużej i dzięki temu może spokojnie przespać  noc. Naturalną i bezpieczną pomocą w przesypianiu nocy może także być ziołowa herbatka dla niemowląt, w skład której wchodzą np. melisa, kwiat malwy, kwiat lipy, tymianek. Bardzo smaczna i kojąca herbatka tego typu to Herbatka Humana Słodkich Snów. Podanie ciepłej ziołowej herbatki utuli delikatnie niemowlę po pełnym emocji dniu i sprawi, że i rodzice docenią coraz dłuższe przespane godziny nocne.
Zdrowy sen to podstawa rozwoju dla niemowląt i dzieci – warto dbać by mogły jak najlepiej i najpełniej korzystać z jego dobrodziejstw.

Czytaj więcej na : www.humana.pl


 

Karolina Malinowska rekomenduje HUMANA Co to jest mleko modyfikowane? Gdy niemowlę nie chce jeść

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

sen dziecka, niemowlę, noworodek
Fotolia
Rozwój
10 pytań o to, ile powinno spać dziecko
Zadają je wszyscy młodzi rodzice. Poznaj odpowiedzi, a wreszcie przestaniesz się martwić.

Co to jest spowijanie i czy pomaga na sen? To tradycyjna metoda zawijania noworodka dość ciasno razem z rączkami w kocyk lub rożek. Stwarza to warunki zbliżone do tych w brzuszku mamy. W pierwszych tygodniach po porodzie spowijanie noworodka sprzyja pogłębieniu jego snu, pomaga wyregulować oddech, poprawia pracę serca. Pozwala łagodniej przystosować się do spania poza łonem mamy. Czy budzić dziecko do karmienia? Zdrowe niemowlę samo reguluje sobie cykl snu i czuwania. Trzeba je budzić tylko w wyjątkowych sytuacjach: gdy ma nasiloną żółtaczkę po porodzie. Może ona powodować taką ospałość, że dziecko, mimo głodu, nie budzi się. Trzeba je wybudzać do karmienia co 3-4 godziny. gdy dziecko słabo przybiera na wadze gdy mocno uderzyło się w głowę. Przedłużający się sen może być oznaką powikłań pourazowych, więc po 2-3 godzinach sprawdź, czy malec da się obudzić. Jeśli nie, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Ile powinien spać noworodek? Są dzieci, które śpią 20 godzin na dobę, innym wystarcza znacznie mniej snu. W kolejnych miesiącach, im niemowlę starsze, tym mniej czasu przesypia. Jego układ nerwowy dojrzewa i organizm więcej czasu przeznacza na czuwanie, zabawę, poznawanie nowego świata. Synek ma miesiąc, śpi płytko i bardzo krótko. Trochę się tym martwię. Powinnam? Jeśli dziecko budzi się wyspane i zadowolone z życia, oznacza to, że wszystko jest w porządku. Czasem jednak mała ilość snu świadczy o jakimś problemie. Można tak jednak podejrzewać tylko wówczas, jeśli nakładają się na to inne objawy: częsty niepokój, płacz dziecka, problemy z karmieniem. Warto wówczas pójść z maluszkiem do lekarza i o wszystkim opowiedzieć. Kiedy dziecko powinno zacząć odróżniać dzień od nocy? Niemowlak początkowo ma zupełnie inny rytm dobowy. Będąc w brzuszku mamy, nie zwracał uwagi na dzień i noc. Po urodzeniu jedne dzieci...

Pam 009-003.jpg
Rozwój
Jak śpi niemowlę?
Sen to dla Twojego maluszka naturalny filtr chroniący przed nadmiarem informacji, których jego mózg nie jest jeszcze w stanie całkowicie przyswoić.

Dziecko rodzi się z jeszcze nie w pełni wykształconym ośrodkowym układem nerwowym, dlatego docierające do niego bodźce są przez układ nerwowy przetwarzane w niedoskonały sposób. Kiedy maluszek śpi, jego umysł odpoczywa, a ciało... rośnie. Rytm dziecka Przez pierwsze miesiące Twoje maleństwo funkcjonuje w charakterystycznym, trójdzielnym rytmie. Co dwie lub trzy godziny kolejno następują fazy: czuwania, snu aktywnego i snu głębokiego. Faza czuwania to czas, kiedy niemowlę nie śpi . Wyraźnie odbiera bodźce wzrokowe, kieruje główkę w stronę światła, jest względnie spokojne, niezbyt często porusza rączkami i nóżkami. Jeśli Twój maluszek nie lubi, gdy w pokoju jest ciemno, przez pierwsze trzy lub cztery miesiące zostawiaj na noc zapaloną lampkę. Gdy po przebudzeniu dziecko zobaczy światło, a nie będzie głodne, prawdopodobnie po chwili ponownie zaśnie. W fazie snu aktywnego maluszek się wierci, posapuje, rusza powiekami i gałkami ocznymi. Często podkurcza i prostuje nóżki, szuka najwygodniejszej pozycji. To zupełnie normalne. Nie musisz od razu wyjmować dziecka z łóżeczka i próbować go utulać czy karmić. W ten sposób tylko wybijasz go ze snu i zaburzasz naturalny rytm. Sen głęboki charakteryzuje się tym, że niemowlę przyjmuje najdogodniejszą dla siebie pozycję, śpi z lekko rozchylonymi ustami, oddycha regularnie, ma miarowe, spokojne tętno. Nie wolno wtedy wybudzać dziecka, gdyż przerywanie tej fazy powoduje rozregulowanie całego cyklu. Maluch może stracić apetyt, stać się płaczliwy i drażliwy . Przywrócenie poprzedniego rytmu wymaga później wiele cierpliwości. Dlatego nawet jeśli malec ma mokrą pieluszkę lub wydaje Ci się, że powinien coś zjeść albo wyjść na spacer, poczekaj, aż sam się wybudzi i przejdzie do fazy czuwania bez płaczu, przetrze oczka, poziewa, poprzeciąga się… Dzień czy noc? Trudno wymagać od noworodka, by nocą ładnie spał,...

sen niemowlaka
Adobe Stock
Rozwój
Ile śpi niemowlę – długość snu a wiek dziecka. Tabela snu niemowląt
To, ile śpi niemowlę, jest często sprawą indywidualną. Podobnie jak to, ile z tego czasu powinno przypadać na noc, a ile na drzemki w ciągu dnia. Istnieją jednak tabele snu niemowląt, które podpowiedzą, ile powinno spać niemowlę w danym miesiącu życia.

Jeśli zastanawiasz się, ile śpi niemowlę i czy twoje maleństwo ma prawidłowy rytm czuwania i snu, możesz sprawdzić normy podawane przez specjalistów w specjalnych tabelach. Oczywiście im młodsze niemowlę, tym śpi więcej, ale więcej też ma pobudek, bo musi często jeść. Zwykle na pierwszą przespaną w całości noc można liczyć dopiero po ładnych kilku miesiącach od porodu. Spis treści: Ile śpi niemowlę? Ile śpi niemowlę w dzień, a ile w nocy? Ile śpi niemowlę: tabela snu niemowląt Dlaczego sen jest ważny? Kiedy dziecko zacznie przesypiać noc? Czy niemowlę powinno spać samo w łóżeczku? Problemy ze snem u niemowląt Co zrobić, jeśli jesteś niewyspana? Ile śpi niemowlę? Ile godzin na dobę powinno przesypiać dziecko? Pamiętaj, że podajemy tu tylko statystyczne wartości. W przypadku każdego dziecka są one nieco inne, ale zwykle zależą od wieku: Noworodek – od 17 do 20 godzin. Śpi siedem i więcej razy na dobę. Musi przystosować się do nowych warunków, dlatego przesypia tyle czasu. Nie odróżnia nocy od dnia, budzi się zgodnie z własnym rytmem. Półroczne niemowlę – od 14 do 16 godzin. Dziecko już wie, że noc jest dla marzeń sennych, a dzień do zabawy. W ciągu dnia funduje sobie dwie, trzy drzemki po blisko dwie godziny. Roczne dziecko – około 13 godzin. Śpi już całą noc, a w dzień regeneruje siły tylko raz, ale przez prawie dwie godziny. Spa - Akademia Młodych Rodziców Ile śpi niemowlę w dzień, a ile w nocy? Poniżej wyjaśniamy, ile czasu trwają pojedyncze drzemki niemowlęcia w dzień, i ile czasu pomiędzy nimi dziecko jest zwykle aktywne. Na to, ile śpi niemowlę, znaczący wpływ ma wiek dziecka. Ile śpi miesięczne niemowlę? Podczas dziennej drzemki przesypia od 45 minut do 3 godzin. Między drzemkami upływa na ogół 45-60...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak