Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, karmienie butelką, mama
Karmienie

Butelkowe abecadło

Specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy ściągę o karmieniu butelką. Dzięki niej już wkrótce stanie się ono dla ciebie i smyka prawdziwą przyjemnością!

Ssanie z butelki to dla niemowlaka kompletna nowość. Ale nie martw się: maluszek do wszystkiego szybko się przyzwyczai, jeśli tylko uda ci się dobrze dobrać dla niego, butelkę, smoczek, a przede wszystkim nauczyć się rozpoznawać, kiedy dzidziuś chce jeść. W naszym przewodniku znajdziesz informacje na ten temat.

A jak apetyt
Wszelkie normy (np. podawane na opakowaniu mleka), które określają, ile razy dziennie i jak duże porcje powinno wypijać maleństwo, traktuj wyłącznie orientacyjnie. Jeśli dziecko jest zdrowe, dobrze się rozwija i przybiera na wadze nie martw się, jeśli czasami zjada mniej. Nie zmuszaj go do wypijania całej porcji, nie karm na siłę. Niepokojący jest tylko nagły spadek apetytu. Kolejne karmienia malca możesz notować w dzienniczku.

B jak butelka
Jej kształt jest w zasadzie obojętny, wybierz taką, którą wygodnie będzie ci trzymać. Najlepiej zaopatrzyć się w kilka. Będziesz wtedy mogła przygotować sobie na cały dzień zapas czystych, wyjałowionych butelek. Najwygodniejsze są te z żaroodpornego nietłukącego się tworzywa. Długo trzymają ciepło i są lekkie. Ich wadą jest to, że dość szybko się niszczą. Na porysowanej chropowatej powierzchni łatwo gromadzą się resztki jedzenia, a w nich rozmnażają bakterie. Dlatego gdy tylko zauważysz, że butelka zrobiła się matowa i porysowana, zmień ją na nową.

D jak dziurka w smoczku
Nie powinna być ani za mała, ani za duża – chodzi o to, żeby mleko płynęło bez przeszkód, ale też nie za szybko, bo wtedy maluch połyka za dużo powietrza, a nawet może się zachłysnąć. Jeśli łączysz karmienie piersią i butelką, to dziurki w smoczku powinny być nieduże, by smyk troszkę popracował, nim mleko wypłynie (jak przy piersi). Do mieszanki mlecznej i herbatek dziurka powinna być mniejsza, a do soków przecierowych trochę większa (zupki dziecko powinno jeść łyżeczką!).

F jak futerał
Wkłada się do niego butelkę z wodą lub mlekiem. Najczęściej wykonany jest on ze styropianu lub grubego materiału, który podtrzymuje temperaturę. Jest niezastąpiony podczas spacerów lub w podróży. Utrzymuje stałą temperaturę przez około cztery godziny.

H jak higiena
Przez pierwsze pół roku musisz wyjątkowo dbać o higienę przy posiłkach, bo łatwo o zatrucie pokarmowe. Możesz kupić sterylizator elektroniczny czy parowy lub sama sterylizować akcesoria. Dobrze umyte i rozkręcone butelki, smoczki, zakrętki włóż do dużego garnka, zalej wodą i gotuj przez trzy minuty.

Filary Rodzicielstwa Bliskości: 3. Karmienie piersią [WIDEO]

Karmienie
Vademecum butelkowej mamy
Czy maluch zawsze powinien wypić całą porcję mleka? I jak często mu je podawać? Rozwiązaliśmy najczęstsze problemy, które pojawiają się, gdy karmisz mieszanką.

Głodny, na pewno będzie głodny! A może jest chory lub potrzebuje innego mleka – zamartwiasz się, widząc że Twoje maleństwo nie dopiło porcji w butelce. Starasz się (jak każda mama), by malec był zawsze najedzony. Podpowiemy Ci, jak najlepiej podawać mleko modyfikowane, by szkrab miał pełen brzuszek i był zdrowy. PROBLEM: Chcę odstawić dwumiesięczną córkę od piersi. Czy mogę jej podać tę samą mieszankę, którą moja siostra karmi swoje dzieci? ROZWIĄZANIE: Nie. Zapytaj lekarza, jakie mleko powinno pić Twoje maleństwo (to konieczne, jeśli dziecko ma mniej niż pięć miesięcy). Tylko pediatra oceni, czy córeczka może pić zwykłe mleko modyfikowane, czy też preparat mlekozastępczy, bo ma objawy alergii na białko mleka krowiego. PROBLEM: Moja mama twierdzi, że powinnam karmić synka butelką co trzy godziny. Ale czasem mam wrażenie, że mały jest częściej głodny. ROZWIĄZANIE: Karm smyka, kiedy się tego domaga. Jeszcze niedawno pediatrzy zalecali, by podawać niemowlęciu mleko modyfikowane co trzy godziny. Obecnie radzą karmić na żądanie. Maleństwo przecież o różnych porach może odczuwać głód. Jedno woli wypić mniejszą porcję co dwie godziny, inne je więcej i starcza mu na dłużej. Początkowo może Ci być trudno przewidzieć, kiedy dziecko będzie miało ochotę na mleczko. Ale po kilku tygodniach pory karmienia ustabilizują się, a Ty lepiej poznasz apetyt maluszka. Pamiętaj, że karmienie na żądanie nie oznacza podsuwania dziecku butelki co pół godziny, gdy tylko zapłacze. PROBLEM: Ania często zjada mniej niż zalecają normy. Boję się, że będzie się źle rozwijać. ROZWIĄZANIE: Jeśli dziecko jest zdrowe, dobrze przybywa na wadze, nie martw się, jeśli za którymś razem zje mniej – może tego dnia po prostu nie ma apetytu. O tym, ile i jak często je, powinno decydować samo dziecko. Maluchy już od urodzenia różnią się apetytem. Dlatego nie...

mama, karmienie butelką, niemowlę
Karmienie
10 popularnych błędów podczas karmienia butelką
Zasady karmienia butelką są jasne, ale nie wszyscy się ich trzymają. Zobacz, jakie błędy zdarzają się najczęściej i czemu lepiej ich unikać.

Na pierwszy rzut oka nie ma nic prostszego: wystarczy zalać porcję mlecznego proszku ciepłą wodą, wymieszać i gotowe.Ale w praktyce okazuje się, że podczas karmienia butelką czyha na ciebie mnóstwo pułapek. Oto nasz ranking najczęstszych błędów. 1. Poszerzanie dziurki w smoczku To prawda, dzięki dużej dziurce mleko wypływa szybko i karmienie trwa tylko chwilę. Ale karmione takim „ulepszonym” smoczkiem dziecko może nie nadążać z połykaniem i się zakrztusić. W dodatku niemowlę podczas takiego karmienia połyka mnóstwo powietrza, a to kończy się bólem brzuszka, kolką i płaczem. Sprawdź 11 przyczyn płaczu niemowlaka. 2. Usypianie przy butelce Ssąc ciepłe mleczko, dziecko szybko zasypia, ale potem bakterie w jego buzi mają używanie! Pozostałe na zębach i języku resztki mleka zmieniają się w kwas, który powoduje próchnicę. Łatwo wtedy o kłopoty, bo w nocy zmniejsza się ilość śliny, hamującej rozwój bakterii.   Na szczęście można zaradzić tzw. próchnicy butelkowej , myjąc po karmieniu ząbki dziecka albo przecierając dziąsła gazą zmoczoną w przegotowanej wodzie. Jeśli dziecko nie może zasnąć bez ssania, zamiast butelki podaj mu smoczek. 3. Przekarmianie dziecka Gdy tylko dziecko zapłacze, już czekasz z pełną butelką? Owszem, dziecko powinno być karmione na żądanie, ale nie każdy płacz oznacza głód. Czasem chce się przytulić, ma ochotę na drzemkę lub boli je brzuszek, a wtedy dodatkowa porcja mleka może tylko pogorszyć sytuację. Maluszek powinien wypijać mniej więcej tyle mleka, ile przewiduje schemat żywienia opracowany przez IMiD: w 1. miesiącu – 7 razy po 90––110 ml, w 2. – 6 razy po 110––130 ml, w 3. – 6 razy po 130 ml, w 4. – 6 razy po 150 ml, w 5.–6. – 4 razy po 180 ml, w 7.–9....

Panthermedia
Karmienie
Kłopoty z karmieniem butelką
Masz dobrą wodę, smoczek, butelkę i mleko. Karmienie powinno być dziecinnie proste. Ale albo on nie chce jeść, albo nie wtedy, kiedy przygotowałaś mieszankę.

Albo chce w nocy co godzinę wypić po kilka łyków. No cóż, pogódź się z tym, że twoje dziecko po prostu nie jest niemowlęciem „z reklamy”, które je co trzy godziny, zawsze wypija wszystko, co jest w butelce, i nie domaga się ani pół łyczka więcej. A potem śpi zadowolone aż do następnego karmienia. Pociesz się: twój smyk od urodzenia jest po prostu dzieckiem z charakterem! Musisz tylko teraz umiejętnie z nim postępować. A wtedy problemy, które dziś wydają ci się nie do przezwyciężenia, dadzą się pokonać. Dasz sobie radę, zobaczysz! W nocy ciągle chce jeść Problem: Asia ma prawie miesiąc. Co najmniej dwa razy w nocy daję jej butelkę. Jestem wykończona! Rozwiązanie: Maluchy „na butelce” co prawda zwykle szybciej niż karmione piersią rezygnują z nocnego karmienia, jednak musisz liczyć się z tym, że przez całe pierwsze półrocze (a często dłużej) dziecko będzie chciało jeść także w nocy. Niedługo liczba nocnych karmień powinna zmniejszyć się do jednego, a kiedy już zaczniesz podawać na kolację mleko z dodatkiem kaszki lub kleiku (od piątego miesiąca), być może malec w ogóle zrezygnuje z jedzenia w nocy. Niektóre niemowlęta nie potrafią jednak obejść się bez takiego posiłku. Przygotuj wieczorem wszystko tak, by w nocy stracić jak najmniej czasu na przygotowanie mleka. Butelkę i smoczek dobrze umyj, sparz wrzątkiem. Zagotuj wodę, ostudź do temperatury ok. 40°C, wlej do butelki, szczelnie ją zamknij i wstaw do podgrzewacza, ustawiając termostat na ok. 40ºC. Gdy dziecko obudzi się, wsyp mleko modyfikowane i potrząśnij butelką, by proszek dokładnie się rozpuścił. Przed podaniem dziecku mleka sprawdź jego temperaturę. Wylej kilka kropli na przegub dłoni; powinny być ciepłe. Ssie bardzo łapczywie Problem: Synek „pochłania” zawartość butelki w pięć minut, a potem strasznie płacze, bo boli go brzuch....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak