Ssanie z butelki to dla niemowlaka kompletna nowość. Ale nie martw się: maluszek do wszystkiego szybko się przyzwyczai, jeśli tylko uda ci się dobrze dobrać dla niego, butelkę, smoczek, a przede wszystkim nauczyć się rozpoznawać, kiedy dzidziuś chce jeść. W naszym przewodniku znajdziesz informacje na ten temat.

Reklama

A jak apetyt
Wszelkie normy (np. podawane na opakowaniu mleka), które określają, ile razy dziennie i jak duże porcje powinno wypijać maleństwo, traktuj wyłącznie orientacyjnie. Jeśli dziecko jest zdrowe, dobrze się rozwija i przybiera na wadze nie martw się, jeśli czasami zjada mniej. Nie zmuszaj go do wypijania całej porcji, nie karm na siłę. Niepokojący jest tylko nagły spadek apetytu. Kolejne karmienia malca możesz notować w dzienniczku.

B jak butelka
Jej kształt jest w zasadzie obojętny, wybierz taką, którą wygodnie będzie ci trzymać. Najlepiej zaopatrzyć się w kilka. Będziesz wtedy mogła przygotować sobie na cały dzień zapas czystych, wyjałowionych butelek. Najwygodniejsze są te z żaroodpornego nietłukącego się tworzywa. Długo trzymają ciepło i są lekkie. Ich wadą jest to, że dość szybko się niszczą. Na porysowanej chropowatej powierzchni łatwo gromadzą się resztki jedzenia, a w nich rozmnażają bakterie. Dlatego gdy tylko zauważysz, że butelka zrobiła się matowa i porysowana, zmień ją na nową.

D jak dziurka w smoczku
Nie powinna być ani za mała, ani za duża – chodzi o to, żeby mleko płynęło bez przeszkód, ale też nie za szybko, bo wtedy maluch połyka za dużo powietrza, a nawet może się zachłysnąć. Jeśli łączysz karmienie piersią i butelką, to dziurki w smoczku powinny być nieduże, by smyk troszkę popracował, nim mleko wypłynie (jak przy piersi). Do mieszanki mlecznej i herbatek dziurka powinna być mniejsza, a do soków przecierowych trochę większa (zupki dziecko powinno jeść łyżeczką!).

F jak futerał
Wkłada się do niego butelkę z wodą lub mlekiem. Najczęściej wykonany jest on ze styropianu lub grubego materiału, który podtrzymuje temperaturę. Jest niezastąpiony podczas spacerów lub w podróży. Utrzymuje stałą temperaturę przez około cztery godziny.

Zobacz także

H jak higiena
Przez pierwsze pół roku musisz wyjątkowo dbać o higienę przy posiłkach, bo łatwo o zatrucie pokarmowe. Możesz kupić sterylizator elektroniczny czy parowy lub sama sterylizować akcesoria. Dobrze umyte i rozkręcone butelki, smoczki, zakrętki włóż do dużego garnka, zalej wodą i gotuj przez trzy minuty.
[CMS_PAGE_BREAK]

I jak instrukcja
Na opakowaniu mieszanki mlecznej producent zawsze umieszcza dokładne wskazówki, jak ją przygotować. Trzeba ich ściśle przestrzegać, ponieważ tylko wtedy masz pewność, że mleko zachowa wszystkie swoje właściwości i nie zaszkodzi maluszkowi. Przede wszystkim odmierzaj prawidłowo ilość mlecznego proszku (używaj do tego załączonej do opakowania miarki). Nigdy nie syp go zbyt dużo, bo skondensowane mleko obciąża układ trawienny malca.

J jak junior
Gdy maluch kończy rok, powinnaś podać mu mleko dla juniora — oznaczone cyfrą 3. Zawiera ono więcej składników odżywczych niż mieszanki dla młodszych dzieci – przede wszystkim żelaza, witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Mieszanki dla juniora mogą być też wzbogacone miodem albo kakao.

M jak mleko modyfikowane
Wybór mieszanek jest duży, wiele z nich zostało wzbogaconych w specjalne składniki, dlatego wybór konkretnej najlepiej uzgodnić z lekarzem. Jeśli ty, mąż lub starsze rodzeństwo maleństwa macie alergię, specjalista zaproponuje profilaktycznie podanie dziecku mleka hipoalergicznego (HA), które ma białko lekko zhydrolizowane (pocięte na mniejsze cząstki), dzięki czemu rzadziej uczula. Jeśli lekarz potwierdzi, że maluszek jest uczulony na białko mleka krowiego lub laktozę (cukier mleczny), mieszanki hipoalergiczne będą niewystarczającą ochroną i zamiast nich trzeba będzie podawać preparaty mlekozastępcze lub mieszanki na bazie mleka sojowego. Wśród mieszanek dla zdrowych dzieci są też mleka smakowe.

N jak następne
Tak określa się mleko modyfikowane dla dzieci, które skończyły już sześć miesięcy. Jest w nim więcej białka i żelaza niż w początkowym. To proporcje dobrane do wieku dziecka. Mleko oznacza się cyfrą 2.

O jak odbijanie po jedzeniu
Po karmieniu zawsze przytrzymaj dziecko przez chwilę w pozycji pionowej i poczekaj, aż odbije mu się połknięte przy jedzeniu powietrze. W przypadku szkrabów karmionych butelką jest to szczególnie ważne, bo ssąc mleko przez smoczek, połykają więcej powietrza niż maluchy karmione piersią.

P jak początkowe
Taką nazwę nosi mleko modyfikowane dla najmłodszych maluchów – oznacza się je cyfrą 1. Jest tak przygotowane, by bez problemu mógł je strawić jeszcze nie w pełni dojrzały układ pokarmowy maluszka. Zawiera m.in. mniej tłuszczów i białka, które mogłoby obciążać nerki.

P jak probiotyki
Dzięki nim smyk jest bardziej odporny na infekcje, rzadziej cierpi na biegunki, zaparcia i kolki. Probiotyki są w mleku mamy i w modyfikowanym, ale możesz też podać je butelką w postaci lekkiej kaszki.
[CMS_PAGE_BREAK]

R jak resztki
Absolutnie nigdy nie powinno się przechowywać niezjedzonych resztek pokarmu, gdyż mogłyby się w nim rozmnożyć bakterie. Maluszek zawsze powinien dostawać mleczko przygotowane bezpośrednio przed karmieniem.

S jak smoczek
Może być z lateksu (uwaga, niektóre dzieci uczula) albo z przezroczystego silikonu (widać, czy środek został dobrze wyczyszczony). Silikonowe częściej są polecane mamom, które karmią i piersią, i butelką. Ssie się je trochę trudniej, bo są twardsze, więc mniejsze ryzyko, że malec tak je polubi, że odzwyczai się od piersi.

T jak temperatura
Przygotowując mieszankę, pamiętaj, by wodę najpierw zagotować, a potem ostudzić do ok. 40°C. Nie powinno się zalewać mieszanki wrzątkiem ani jej gotować, gdyż wysoka temperatura niszczy wiele cennych witamin i składników mineralnych znajdujących się w mleku. Zanim podasz malcowi mieszankę, upewnij się, czy nie jest za gorąca (kapnij kropelkę na przegub dłoni). Można też wstawić mleko do podgrzewacza.

U jak ulewanie
W pierwszych miesiącach życia dzieci często ulewają pokarm. Jest to spowodowane tym, że mięsień wpuszczający pokarm do żołądka nie pracuje jeszcze sprawnie i często się nie domyka. Dlatego bywa, że mleczko „wędruje“ do góry. Jeśli malec bardzo często ulewa, nawet 2–3 godziny po jedzeniu, jest to nieprzyjemne, gdyż mleko, które się cofa, ma kwaśny smak. Nic dziwnego, że dziecko potem nie chce jeść. Spróbuj karmić je częściej, ale podawaj mniejsze porcje – być może to zmniejszy ciągłe ulewania.

W jak woda
Lepiej, żeby to nie była kranówka (chyba że masz pewność, że jest dobrej jakości albo używasz dodatkowego filtra). Niezbyt dobra dla niemowlęcia jest też woda oligoceńska. Z wód butelkowanych wybieraj wyłącznie niskozmineralizowane. W mleku modyfikowanym jest dokładnie tyle składników mineralnych, ile potrzebuje niemowlę. Większa ilość byłaby za dużym obciążeniem dla jego nerek.

Z jak zmiana mieszanki
Gdy tylko zauważysz, że aktualna mieszanka nie służy maluchowi — dziecko ma wzdęcia, ulewa, robi luźne kupki często z domieszką śluzu, źle przybiera na wadze lub ma wysypkę — od razu poradź się lekarza. Być może zadecyduje on o zmianie mieszanki mlecznej. Lepiej nie eksperymentować z tym na własną rękę.

Reklama

Ż jak żądanie
Karmienie na żądanie to dziś norma w żywieniu niemowląt. Maleństwo może odczuwać głód o różnych porach – jedno woli wypić mniejszą porcję co dwie godziny, inne je więcej i starcza mu na dłużej. Na początku może być ci trudno przewidzieć, kiedy maluch będzie domagał się mleka. Z czasem pory karmienia ustabilizują się.

Reklama
Reklama
Reklama