dziecko ssie pierś
Panthermedia
Karmienie

Cesarskie cięcie a karmienie noworodka

Miałaś cesarkę i nie wiesz kiedy pierwszy raz można przystawić noworodka do piersi. Przeczytaj koniecznie.

Jakie wybrać znieczulenie? Kiedy pierwszy raz można przystawić noworodka do piersi. Czy można karmić podczas kuracji antybiotykowej? Poznaj odpowiedzi na te pytania.

Czy rodzaj znieczulenia może mieć wpływ na laktację i karmienie noworodka

Rodzaj użytego znieczulenia podczas cesarskiego cięcia nie ma bezpośredniego związku z rozpoczęciem laktacji, choćby z tego powodu, że pokarm wytwarzał się w gruczołach piersiowych już w 16. tygodniu ciąży! W pierwszych dobach po porodzie laktacja zależy prawie wyłącznie od hormonów, które w tym czasie pojawiają się w organizmie mamy.

Jak szybko po cesarskim cięciu można zacząć karmić noworodka

Nowo narodzone dziecko, które przyszło na świat poprzez cesarskie cięcie, powinno być nakarmione mlekiem mamy jak najszybciej. Po znieczuleniu zewnątrzoponowym lub podpajęczynówkowym będzie to możliwe tuż po przewiezieniu na salę pooperacyjną. Po zabiegu w znieczuleniu ogólnym pierwsze karmienie należy rozpocząć zaraz po wybudzeniu się mamy.

Czy trzeba przerwać karmienie noworodka, jeśli dojdzie do infekcji pooperacyjnej i mama musi przyjmować antybiotyk

Większość antybiotyków podawanych kobietom po cesarskim cięciu jest bezpieczna dla dziecka, nie ma więc potrzeby przerywania karmienia piersią. Przeciwskazane są amfenikole (np. Chloramfenikol) i kwas nalidyksowy (np. Nevigramon). Karmiąc noworodka nie należy też brać antybiotyków z grup: makrolidów (np. Davercin), chinolonów (np. Palin), linkozamidów (np. Dalacin C), tetracyklin (np. Vibramycyna), sulfonamidów (np. Biseptol). Zgodnie z nowymi zaleceniami mamy karmiące piersią mogą stosować Metronidazol (miejscowo, dopochwowo, doustnie). Decyzję, jaki lek wybrać, lekarz podejmie na podstawie antybiogramu.

lek. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy dyplomowany konsultant laktacyjny (IBCLC), sekretarz Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią, autorka bardzo popularnego wśród mam poradnika „Warto karmić piersią”

Jak długo można przechowywać odciągnięty pokarm? [WIDEO]

karmienie piersią po cesarce
Fotolia
Karmienie
Karmienie po cesarce? To możliwe!
Przy odrobinie samozaparcia i pomocy innych na pewno będziesz karmić piersią – zapewnia lek. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy doradca laktacyjny.

Wierz, że ci się uda karmić po cesarce! Nie słuchaj opowieści, że karmienie piersią jest możliwe tylko po naturalnym porodzie. Jeśli miałaś cesarskie cięcie, dziecko również może się cieszyć twoim mlekiem. Najważniejsze, by w pierwszych godzinach i dniach po porodzie zaopiekowała się tobą doświadczona położna – podała dziecko, pomogła je ułożyć i przystawić do piersi. Zacznij karmić dziecko, kiedy tylko będzie to możliwe – pijąc mleko w ramionach mamy, poczuje się bezpieczne i kochane. Karmienie piersią przyspieszy też obkurczanie się macicy i gojenie ran po operacji. Sprawdź też, czy to normalne w połogu Jak karmić po cesarskim cięciu? Do karmienia noworodka układaj się na plecach. To najwygodniejsza pozycja po cesarskim cięciu. Oprzyj głowę na poduszce i poproś położną, by ułożyła dziecko na tobie. Będziesz je podtrzymywała z boku ramieniem. Przytrzymuj główkę dziecka, by nie odchylała się na boki (cały czas powinna znajdować się na wysokości piersi). Nie zrażaj się, jeżeli na początku noworodek będzie bardzo senny i zacznie drzemać przy piersi. To efekt środków znieczulających zastosowanych podczas operacji. Sprawdź również 5 najlepszych pozycji do karmienia piersią

Karmienie piersią po porodzie
Fotolia
Karmienie
Cesarka a karmienie piersią – jak poród wpływa na laktację?
Dlaczego cesarka ma wpływ na karmienie piersią? Jak przeciwdziałać jej negatywnym skutkom i rozkręcić laktację po cesarskim cięciu. Poznaj fakty.

Często przyszłe mamy na pytanie, czy zamierzają karmić piersią odpowiadają: „Tak, jeśli tylko będę mieć pokarm”. To bardzo ciekawe, że w dzisiejszym świecie wiele kobiet straciło wiarę we własne ciało. Skąd wzięło się przekonanie, że tylko nieliczne mamy są w stanie wykarmić swoje dziecko? Warto to wiedzieć. Organizm kobiety zaczyna wytwarzać pokarm już w okolicy 20. tygodnia ciąży . Nie ma więc znaczenia, czy dziecko rodzi się w 32. czy 42. tygodniu ciąży – piersi już dawno zaczęły przygotowanie do podjęcia pracy po porodzie. Sygnałem do uruchomienia laktacji jest moment oddzielenia łożyska od ściany macicy. Oznacza to, że bez względu na rodzaj porodu: czy odbywa się on drogami i siłami natury, czy przez cesarskie cięcie, organizm kobiety dostaje sygnał, że czas uruchomić wypływ mleka. Dlaczego więc, tak często słyszy się opinie, że cesarskie cięcie utrudnia karmienie piersią? Czy przebieg i rodzaj porodu ma wpływ na karmienie piersią? Oto garść faktów. Wpływ porodu na karmienie piersią: Podczas porodu drogami i siłami natury w ciele kobiety zachodzi szereg procesów hormonalnych. Wielkim sprzymierzeńcem jest oksytocyna – odpowiada za skurcze macicy, ale jest także ważnym elementem w karmieniu piersią – ułatwia wypływ mleka. Podanie sztucznej oksytocyny lub cesarskie cięcie zaburzają delikatną równowagę hormonalną. Może to utrudnić chwilowo wypływ mleka. Jest to trudność tymczasowa, która mija wraz z systematycznym przystawianiem dziecka do piersi.   Zdrowy, donoszony, niebędący pod wpływem środków farmakologicznych noworodek położony na brzuchu mamy w kontakcie skóra do skóry jest w stanie samodzielnie przemieścić się do piersi, chwycić sutek i rozpocząć karmienie (breast crawl). W przypadku stosowania znieczulenia zewnątrzoponowego lub tym bardziej znieczulenia ogólnego w przypadku...

Znieczulenie cesarskiego cięcia: rodzaje znieczuleń, jak działa znieczulenie cesarki
Fotolia
Cesarskie cięcie
Znieczulenie przy cesarskim cięciu
Zewnątrzoponowe, podpajęczynówkowe, ogólne... To od rodzaju znieczulenie podczas cesarskiego cięcia zależy, jak będziesz się czuła po zabiegu i jak szybko wrócisz do formy.

Decyzja, jakie wybrać znieczulenie należy wyłącznie do lekarza. Warto jednak poznać zasady działania i skutki wszystkich typów znieczulenia, jakie możesz mieć podczas cięcia cesarskiego, aby przygotować się w odpowiedni sposób.   Zobacz też: kiedy robi się cesarskie cięcie   Zewnątrzoponowe czy podpajęczynówkowe podczas cesarskiego cięcia Przy cesarskim cięciu najczęściej stosuje się je oba jednocześnie. Tuż przed zabiegiem pacjentka zostaje znieczulona podpajęczynówkowo, a zaraz po tym zostaje jej założony cewnik zewnątrzoponowy. Dzięki temu kobieta nie czuje bólu podczas operacji, a także może zostać łagodnie znieczulona jeszcze przez kilka godzin po cięciu. Kilkanaście minut przed cięciem anestezjolog: znieczuli miejsce na plecach, gdzie zostanie wkłuta igła – poczujesz jedynie chłód po chwili zostaniesz poproszona o pochylenie się do przodu i wygięcie pleców w „koci grzbiet” – postaraj się nie poruszyć, ponieważ anestezjolog musi precyzyjnie wprowadzić znieczulenie. To trwa tylko chwilkę. możesz się położyć, już po chwili od ukłucia odczujesz drętwienie od pasa w dół – nie będziesz w stanie poruszyć nogami i z pewnością nie poczujesz cięcia ani wyjmowania noworodka (sprawdź, jak wygląda noworodek ) kilkanaście minut później zobaczysz swoje dziecko. Zaletą znieczulenia zewnątrzoponowego i podpajęczynówkowego jest to, że: rodząca zostaje cały czas świadoma, może aktywnie uczestniczyć w porodzie po porodzie możesz przez pewien czas odczuwać ból głowy, ale ta – jedyna przy tego rodzaju znieczuleniu – dolegliwość występuje dość rzadko.   Zobacz też: jak karmić piersią po cesarskim cięciu   Przy cesarskim cięciu znieczulenie ogólne to ostateczność Kiedyś znieczulenie ogólne było jedynym sposobem na uśmierzenie bólu podczas...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj