Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, karmienie butelką
Karmienie

Czy może jeść sam

Niektóre mamy zostawiają maluszka sam na sam z butelką mleczka. To nie jest dobry pomysł. Sprawdź dlaczego.

Nieprawdą jest to, że tylko podczas karmienia piersią tworzy się emocjonalna więź mamy z dzieckiem. Twój „butelkowy” dzidziuś poczuje się tak samo kochany, jeśli będziesz pamiętać o kilku zasadach.

Karm w swoich ramionach
Usiądź w ulubionym fotelu, oprzyj się wygodnie o poduszkę. Połóż główkę dziecka na uniesionym zgięciu ręki i przytul je do siebie (najlepiej bezpośrednio do ciała), aby poczuło twoje ciepło i usłyszało bicie serca. Bądź całkowicie skupiona na dziecku – w czasie karmienia nie czytaj gazet, nie rozmawiaj przez telefon. Obserwuj je: pozwalaj na krótki odpoczynek podczas ssania, popraw niewygodną pozycję.
To ważne. Karmienie to także zaspokajanie potrzeby bliskości, dotyku, dlatego głaszcz ssącego maluszka, mów i patrz mu w oczy. Po karmieniu nie odkładaj go od razu do łóżeczka. Pozwól mu nacieszyć się twoją bliskością.

Nie zostawiaj malca samego
Choć niektóre niemowlęta (ku uciesze rodziców) bardzo wcześnie opanowują sztukę trzymania butelki, nie oznacza to, że dla malucha nadszedł czas na samodzielne picie mleka. Dziecko powinno kojarzyć karmienie z obecnością i miłością mamy. Jeśli zostanie wtedy samo, poczuje się niespokojne.
To ważne. Pamiętaj, że picie mleka na leżąco jest niebezpieczne – w tej pozycji łatwo się zachłysnąć. Zwiększa się wówczas również ryzyko powstania wad zgryzu.

Ucz samodzielności, gdy jesteś blisko
Jeśli twój maluch chce trzymać butelkę, podaj mu ją, gdy siedzi na twoich kolanach. Możesz też posadzić go w krzesełku do karmienia. Ale nawet wtedy powinnaś mu asystować podczas jedzenia, np. podtrzymując butelkę i... chwaląc, chwaląc, chwaląc.
To ważne. Podawanie butelki w krzesełku do karmienia ma dużą zaletę. Maluch uczy się, że jedzenie to ważny moment w rozkładzie dnia.

Zmień butelkę na kubeczek
Pediatrzy zalecają zrezygnowanie z podawania posiłków i napojów przez smoczek ok. 12. miesiąca życia dziecka. Od ssania butelki szybciej odzwyczajają się te maluchy, które w niemowlęctwie nauczyły się pić mleko z kubeczka. Kubeczkowe próby można rozpocząć, gdy maluch pewnie siedzi. Na pewno poradzi już sobie z tym wyzwaniem. Choć picie mleka w ten sposób może wydać ci się bardzo „dorosłe”, nie zapominaj, że malec nadal ma silną potrzebę kontaktu fizycznego z tobą.
To ważne. Na początek wybierz kubek niekapek, z wygodnymi uchwytami do trzymania i miękkim dzióbkiem. Dobrze, by miał podziałkę – łatwiej będzie ci określić, ile mleka wypija twój maluszek.

Poproś o pomoc męża
Jako butelkowa mama masz wielki atut: do karmienia możesz włączyć tatę. Jeśli jesteś zmęczona, zamiast odkładać malca z butelką do łóżeczka, zaangażuj do pomocy męża.
To ważne. Badania dowodzą, że mężczyźni są równie wrażliwy na sygnały wysyłane przez malusza jak kobiety.


Konsultacja: dr n. med. Lilianna Baran, pediatra neonatolog, I Klinika Położnicza we Wrocławiu.

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

Filary Rodzicielstwa Bliskości: 3. Karmienie piersią [WIDEO]

edipresse.IS917-055.jpg
Edipresse
Karmienie
Pożegnanie dziecka z butelką
Każdy maluszek musi się z nią kiedyś z rozstać. Pytanie tylko kiedy, a także, co zrobić, by obyło się bez łez? Z nami znajdziesz odpowiedź.

Każdy maluszek musi się z nią kiedyś z rozstać. Pytanie tylko kiedy, a także, co zrobić, by obyło się bez łez? Z nami znajdziesz odpowiedź. Sprawa wydaje się prosta: wystarczy wlać maluszkowi mleko do kubeczka, zaś kaszkę zrobić nieco gęściejszą, wyłożyć do miseczki i podać łyżeczką. Niektóre szkraby szybko się na to godzą: chętnie wypijają mleczko z kubka. Niestety, są też dzieci, które wcale nie zamierzają rozstać się z butelką i smoczkiem. Oto rady, dzięki którym nie przegapisz najlepszego momentu na podanie malcowi kubka, a nauka picia z niego pójdzie jak po maśle. Wybierz odpowiedni moment Już półrocznemu malcowi możesz podać picie w kubeczku. Szkrab w tym wieku łatwiej znosi zmiany niż dwulatek. Poza tym, butelkowy nałóg nie jest jeszcze w nim tak silnie ugruntowany, jak w przypadku starszego malucha, któremu z butlą trudniej się rozstać. Odzwyczajaj stopniowo Picie z butelki daje maluszkowi poczucie bezpieczeństwa: kojarzy mu się ze ssaniem, mlekiem i mamą. Dlatego nie dziw się protestom i łzom malca, gdy nagle będziesz chciała pozbawić go tej przyjemności. Jeśli smyk jest mocno przywiązany do ssania z butli, nie zabieraj mu jej z dnia na dzień. Stopniowo ograniczaj liczbę posiłków z butelki. Możesz zostawić wieczorne karmienie, bo malec często jest już zbyt zmęczony, by kolację zjeść łyżeczką. Potem umyj mu ząbki. Kup dobry niekapek Dzieci mają różne upodobania: niektóre lubią kubki z uchem, inne bez. Być może będziesz musiała wypróbować kilka modeli, nim smyk jakiś zaakceptuje. Na początek wybierz niekapek z dzióbkiem. Umożliwi on łagodne przejście od ssania do korzystania z dorosłego kubeczka. Z niekapka płyn wypływa powoli, więc smyk się nie zakrztusi. Nie przedłużaj sztucznie fazy picia z „dzióbka”, bo maluch do tego przywyknie, a ma nauczyć się pić ze zwykłego kubka. Pokaż, jak pić z kubka Wlej...

edipresse.IS917-042.jpg
Edipresse
Karmienie
Vademecum karmienia butelką
Dla mamy i taty, debiutujących w roli butelkowych rodziców, przygotowaliśmy krótkie wademecum.

  Czy wiesz, kiedy przygotować mleko? I jak ważne jest zachowanie przy tym higieny? Maluch jest narażony na zatrucia pokarmowe, bo jest ono świetną pożywką dla bakterii. Dla mamy i taty, debiutujących w roli butelkowych rodziców, przygotowaliśmy krótkie wademekum. Oto cztery podstawowe zasady: Przygotuj mleko przed karmieniem Zdarza się, że maluszek nie jest głodny lub śpi dłużej niż zazwyczaj. Co wtedy? Możesz wówczas trzymać mieszankę w podgrzewaczu (do 45 minut). Gdy w tym czasie dziecko nie zgłodnieje lub się nie obudzi, trzeba ją wylać. Jeśli przewidujesz, że maluszek będzie jadł później, od razu wstaw butelkę z mieszanką do lodówki. Schłodzoną można przechowywać do dwóch godzin. Tuż przed podaniem podgrzej ją w podgrzewaczu lub kąpieli wodnej. Nigdy nie rób tego w mikrofalówce, bo mikrofale podgrzewają nierównomiernie i wpływają na strukturę białka. I pamiętaj – mieszankę można podgrzewać tylko raz. Sprawdź wielkość otworu w smoczku Upewnisz się, że jest prawidłowy, odwracając butelkę do góry dnem i potrząsając nią kilka razy. Jeżeli mleko wypłynie ciągłym strumieniem – jest za duży. Gdy spadnie tylko kilka kropel – za mały. Otwór jest odpowiedni wtedy, gdy najpierw mleko wycieknie małym strumieniem, a potem zacznie kapać kroplami. Obserwuj też dziecko. Gdy wkłada w ssanie wiele wysiłku, a potem staje się rozdrażnione – mleko najpewniej leci za wolno. Podobnie dzieje się, kiedy nakrętka jest zbyt mocno dokręcona. W środku wytwarza się wtedy próżnia, co hamuje jego wypływ. Wystarczy więc nieco ją odkręcić. Podczas karmienia rób przerwy Jedząc, maluch połyka nie tylko mleko, ale i powietrze, dlatego się denerwuje, szybko ma też uczucie sytości. Zrób więc w trakcie karmienia kilka krótkich przerw. A jeśli dziecko samo przerywa ssanie po kilku łykach – potrzymaj je na ramieniu do odbicia,...

mama, niemowlę, karmienie butelką
Karmienie
Karmienie mieszanką
Zdarza się, że karmienie piersią nie jest możliwe, bo mama ma na przykład coraz mniej pokarmu. Podpowiadamy, jak bezpiecznie i bez stresu przejść na karmienie mieszanką mleczną.

Jeśli planujesz rezygnację z karmienia naturalnego, zacznij od wizyty u lekarza. Pediatra oceni stan zdrowia dziecka i pomoże ci wybrać mleko, którego skład będzie dla niego najlepszy. A wszystko po to, aby rosło szybko i zdrowo. Przygotuj malca do ssania smoczka Podstawą sukcesu jest zaakceptowanie przez dziecko nowego sposobu ssania. Większość maluchów karmionych piersią ma na początku z tym problem. Ale im dziecko mniejsze, tym łatwiej mu to przychodzi. Jeśli więc planujesz przejście na sztuczne karmienie już po pierwszym miesiącu życia malucha, raz w tygodniu podaj mu przez smoczek odciągnięty pokarm. Ssanie ułatwi smoczek anatomiczny, który dopasowuje się do buzi dziecka (wydłuża się podczas ssania jak brodawka piersi). Dobra rada. Trzy-, czteromiesięcznemu brzdącowi możesz już podać mleko z kubeczka z dzióbkiem. Wybierz dobry moment Dzieciom, które mają trudności w zaakceptowaniu nowego sposobu karmienia, można przez pierwsze tygodnie podawać mieszankę tuż przed przystawieniem do piersi, gdy maluch jest głodny, ale w dobrym humorze. Potraktuj to jak trening – jeśli podczas pierwszych prób niemowlę wypije niewiele, podasz mu pierś i będziesz pewna, że nie jest głodne. Karmiąc, połóż sobie główkę malca na przedramieniu, mów do niego czule, głaszcz go po buzi. Dobra rada. Zdarza się, że karmienie butelką przez mamę jest zbyt skomplikowane – dziecko czuje zapach twojego pokarmu i traci zainteresowanie mieszanką. Gdy wypluwa smoczek, odkręca głowę i szuka piersi, poproś o pomoc w karmieniu tatę. Dodawaj nowe mleczko Aby przyzwyczaić brzdąca do smaku mieszanki, na kilka tygodni przed planowaną zmianą sposobu karmienia zacznij dodawać do pokarmu wybrane mleko modyfikowane. Dzięki temu maluszek powoli zaakceptuje nowy smak. Dobra rada. Każdego dnia zmieniaj proporcje mieszanek, aż do całkowitego zastąpienia pokarmu mieszanką. Rezygnuj z...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak