Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
zapytajnik2.jpg
Karmienie

Czy ściągając pokarm uniknę zapalenia piersi?

 

 

Karmię moją trzymiesięczną córeczkę piersią. Kasia dobrze przybiera na wadze i nie mam z nią większych problemów. Moja mama ciągle namawia mnie do ściągania pokarmu po każdym karmieniu. Twierdzi, że to jest konieczne. Podobno matki, które nie ściągają pokarmu, często mają zapalenie piersi. Nie ma potrzeby ściągania pokarmu po każdym karmieniu. Ponieważ w Waszym przypadku karmienie piersią odbywa się bez problemów, a Kasia prawidłowo przybiera na wadze, na pewno ustaliła się już równowaga pomiędzy wytwarzaniem mleka a potrzebami dziecka. To naprawdę idealna sytuacja i niepotrzebnymi zabiegami, czyli właśnie odciąganiem pokarmu, można ją tylko zepsuć.
Oczywiście, czasem staje się to wręcz niezbędne. Dzieje się tak, gdy na przykład musisz rozstać się z dzieckiem na kilka godzin w ciągu dnia i kto inny będzie go karmił, albo gdy Twój malec jest wcześniakiem i słabo przybiera na wadze (wówczas odciągaj pokarm w ciągu dnia i podawaj go dziecku łyżeczką). Takim postępowaniem sprawisz, że piersi będą wytwarzać więcej mleka.
Odciąganie bywa również pomocne w przypadku zastoju pokarmu.
Przed przystawieniem córeczki do piersi spróbuj odciągnąć tyle mleka, by otoczka stała się miękka – wówczas dziecku łatwiej będzie ją uchwycić. To jedyny powód, dla którego powinnaś to robić. Mamie zaś powiedz, że najlepszym „odciągaczem” pokarmu jest samo dziecko.


Odpowiada: Elżbieta Bartha, konsultant laktacyjny.

 

 

Dziecko głodne po karmieniu piersią – czy to możliwe, że się nie najada? Wyjaśnia ekspert

Karmienie
Kiedy odciągać pokarm z piersi
Nie słuchaj rad, że po każdym karmieniu musisz do końca opróżnić pierś. Są jednak sytuacje, gdy ściąganie jest konieczne.

Nie słuchaj przestarzałych rad, że po każdym karmieniu musisz dodatkowo do końca opróżnić pierś. Są jednak sytuacje, gdy ściąganie ręczne lub laktatorem jest konieczne. Oto sytuacje, w których trzeba ściągać pokarm 1. Noworodek jest od Ciebie oddzielony – np. leży w inkubatorze. Ściągaj wtedy mleko nie mniej niż 8 razy dziennie. 2. Noworodek ssie słabo i nie najada się – nie słyszysz odgłosów połykania i widzisz, że dziecko jedynie trzyma w buzi sutek i delikatnie porusza wargami. Po każdym karmieniu lub między posiłkami ściągaj pokarm i podawaj go dziecku. 3. Po porodzie masz nawał pokarmu – jeśli w pierwszych dniach po porodzie piersi są obrzmiałe i przepełnione i sprawia Ci to ból, a dziecko już nie chce jeść, odciągnij nadmiar pokarmu. 4. Chcesz zwiększyć laktację , która z jakichś powodów zmniejszyła się i dziecko zbyt mało przybiera na wadze. Pobudzaj piersi odciąganiem po każdym karmieniu lub między posiłkami.

Jak rozkręcić laktację
Adobe Stock
Karmienie
Jak rozkręcić laktację – co pomoże? Czy można rozkręcić laktację laktatorem?
Jeśli zastanawiasz się, jak rozkręcić laktację, pewnie martwisz się, że masz za mało pokarmu dla dziecka. Spokojnie, są sposoby na rozkręcenie laktacji, także laktatorem. Uwaga, wbrew obiegowym opiniom na pobudzenie laktacji nie pomoże bezalkoholowe piwo czy bawarka.

Jeśli karmisz piersią i szukasz sposobu na rozkręcenie laktacji, nie jesteś jedyna. Karmienie piersią często łączy się z obawą o dostateczną ilość pokarmu. To jednak nie osławiona bawarka czy herbatki z anyżkiem pomogą piersiom w produkcji mleka, lecz coś zupełnie innego. Podpowiadamy, jak skutecznie rozkręcić laktację. Jak rozkręcić laktację? Przystawiaj do piersi na żądanie Laktacja rządzi się zasadą popytu i podaży: im więcej dziecko ssie, tym więcej mleka produkuje pierś. Jeżeli maluch jest dobrze przystawiony, ssie aktywnie, przy każdym zassaniu połyka pokarm i ma siłę, aby rytmicznie, bez podsypiania ssać przynajmniej 10 minut z jednej piersi. W takiej sytuacji możesz być pewna, że laktacja jest prawidłowo stymulowana i nie musisz dodatkowo pobudzać piersi do produkowania pokarmu. Nie czekaj z podaniem piersi, aż poczujesz, że są pełne mleka (to częsty błąd karmiących mam). Mleko powstaje, gdy dziecko ssie pierś. Aby rozkręcić laktację, karm wyłącznie piersią Dokarmianie mlekiem modyfikowanym to najprostsza droga do zahamowania laktacji. Przekarmiane niemowlę rzadziej domaga się ssania piersi, przez co produkcja pokarmu się zmniejsza, aż w końcu może zacząć zanikać. Sposób na rozkręcenie laktacji: ściąganie laktatorem Jeżeli lekarz stwierdzi, że dziecko za mało przybiera na wadze, porozmawiaj z nim o dokarmianiu twoim odciągniętym pokarmem. Po karmieniu albo między karmieniami odciągaj mleko laktatorem według zasady: najpierw 7 minut z jednej piersi, potem 7 minut z drugiej, następnie 5 minut z pierwszej i 5 minut z drugiej i jeszcze po 3 minuty z każdej piersi. Zasada 7-5-3 jest polecana przez konsultantów laktacyjnych jako jeden ze skutecznych sposobów na to, by pobudzić laktację .  Ważne! Jeżeli twoje dziecko prawidłowo przybiera na wadze i moczy 6–8 pieluszek dziennie, to znaczy, że z...

karmienie piersią
Fotolia
Karmienie
Kiedy i JAK odciągać pokarm z piersi?
Odciąganie pokarmu może pomóc zwalczyć nawał pokarmu po porodzie albo rozkręcić laktację np. po przedwczesnym porodzie. Zobacz, kiedy warto odciągać pokarm i jak to robić.

Kiedyś położne radziły, aby po każdym karmieniu dodatkowo odciągać pokarm , aby „całkowicie opróżnić pierś” i w ten sposób uniknąć zastoju pokarmu. Dziś wiemy, że coś takiego, jak całkowite opróżnienie piersi nie istnieje – mleko powstaje podczas ssania dziecka, a jego ilość zależy od tego, jak często dziecko ssie i jak efektywnie. Wiadomo też, że odciąganie mleka po każdym karmieniu nie chroni przed zastojem mlecznym – przeciwnie, paradoksalnie może nawet do niego doprowadzić. Odciąganie mleka będzie wskazane z innych powodów. Sprawdź, w jakich sytuacjach warto odciągać pokarm: 1. Dziecko jest wcześniakiem Karmienie wcześniaka może być trudne, szczególnie kiedy dziecko jest oddzielone od mamy i leży w inkubatorze. Jednak dla wszystkich wcześniaków mleko mamy jest pokarmem pierwszego wyboru. Nawet jeżeli dziecko nie może od razu być przystawione do piersi, warto regularnie odciągać pokarm i dbać o laktację. Odciąganie pokarmu powinno odbywać się ok. 6-8 razy na dobę, metodą: 7-5-3-1. Polega ona na tym, że odciągamy naprzemiennie z obu piersi: po 7 minut, następnie po 5, potem po 3 i na końcu po jednej minucie. W ten sposób maksymalnie stymulujemy wytwarzanie pokarmu.     Odciąganie mleka z piersi jest bardzo ważne, ale w stymulowaniu laktacji równie ważną rolę odgrywa też bliskość z dzieckiem. Nie ma żadnych przeciwwskazań, by rodzice dotykali wcześniaka w inkubatorze (trzeba jednak zapytać lekarzy, jak można to robić). Głaskanie, tulenie albo noszenie (jeśli to możliwe) wcześniaka nie tylko pozytywnie wpływa na jego zdrowie, ale też powoduje u mamy wydzielanie hormonów, które stymulują produkcję pokarmu. Laktatory elektryczne - sprawdź opinie   2. Dziecko słabo ssie Jeżeli dziecko nie umie prawidłowo uchwycić piersi albo ssie nieefektywnie (nie słychać...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak