Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Karmienie

Beata Sadowska bierze udział w akcji „Projekt body" [WIDEO]

Eksperci ds. żywienia są zdania, że należy kontrolować ilość i jakość białka, jaką dziecko otrzymuje w pierwszych miesiącach życia. Dlaczego? Żeby uchronić je przed otyłością w przyszłości!

Rola białka w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym, w tym otyłości u dzieci – to główny temat Kampanii pt. "Projekt Body" organizowany przez firmę Nestlé pod hasłem Zdrowy Start w Przyszłość.
Twarzą kampanii, która zaprojektowała dziecięce body, jest znana ze zdrowego stylu życia Beata Sadowska, dziennikarka i mama dwójki dzieci.
– Mamy jasny cel i bardzo precyzyjne przesłanie – uświadomienie mamom, że odpowiednia dieta niemowlęcia może zapobiegać chorobom cywilizacyjnym, w tym otyłości – tak tłumaczy swój udział w kampanii Beata Sadowska. - Sama zwracałam uwagę na to, co jem zarówno w ciąży, jak i teraz przygotowując posiłki dla swojej rodziny.
Każdego dnia przez cały czas trwania akcji 500 szt. body z limitowanej kolekcji Beaty Sadowskiej będzie rozdawane wśród mam. Body to lifestylowy element dziecięcej garderoby, którym interesują się zarówno kobiety w ciąży, jak i młode mamy.
– W tym projekcie nie chodzi tylko o modę, o to, że zaprojektowałam ładne ubranka, tylko o to, by w ten sposób dotrzeć, do jak największej liczby młodych mam – mówi Sadowska.

Białko a problem otyłości u dzieci?

Skala problemu otyłości wśród dzieci w Polsce jest naprawdę duża. Eksperci mówią już o prawdziwej epidemii. 31,2% polskich ośmiolatków ma nadmierną masę ciała: 12,7% zmaga się z otyłością, a 18,5% – z nadwagą. Dane wskazują również, że częstość zarówno nadwagi u dzieci, jak i otyłości w Polsce systematycznie rośnie.
Badania naukowe wskazują, że nadmierne spożycie białka we wczesnym okresie życia związane jest z nadmiernym przyrostem masy ciała, co z kolei może powodować większe ryzyko otyłości w kolejnych latach życia. Z drugiej strony – jak uważają eksperci – białko to kluczowy element ciała: mięśni, organów, enzymów, hormonów, krwi, skóry czy włosów.
– Spośród wszystkich niezbędnych składników, których dziecko potrzebuje podczas pierwszych kluczowych miesięcy swojego życia, to białko jest najważniejsze dla rozwoju mózgu – mówi dr hab. n. med. Jan Mazela z Katedry Neonantologii, kierownik kliniki Zakażeń Noworodka i Pracowni Mikrobioty i Żywienia na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. – Białko pomaga niemowlęciu podwoić objętość mózgu przed ukończeniem 18. miesiąca życia i potroić jego wielkość przed 2. rokiem życia.

Białko podczas karmienia piersią i rozszerzania diety niemowlęcia

Kobiety karmiące piersią nie muszą się obawiać nadmiernej podaży białka u swojego dziecka – ilość tego składnika w mleku kobiecym, jak również jego skład jakościowy, zmieniają się i dostosowują do potrzeb dziecka na każdym etapie jego rozwoju. Na początku życia dziecka mleko kobiece zawiera duże ilości białka, ponieważ noworodek potrzebuje go do intensywnego w tym okresie wzrostu.
– Z czasem, ilość białka w pokarmie kobiecym ulega zmniejszeniu, ponieważ także potrzeby niemowlęcia maleją – mówi dr inż. Danuta Gajewska, prezes Polskiego Towarzystwa Dietetyki.
Część mam z różnych przyczyn kończy jednak karmienie piersią wcześniej. W takich przypadkach niezwykle istotne jest, aby przy wyborze mleka modyfikowanego sięgać po preparaty z możliwie najmniejszą ilością białka, przy zachowaniu jego wysokiej jakości. Wynika to z faktu, iż zapotrzebowanie dziecka na ten składnik w przeliczeniu na 1 kg masy ciała wraz z wiekiem znacząco maleje. Niższa ilość białka w mleku modyfikowanym zmniejsza ryzyko otyłości i może chronić przed rozwojem zespołu metabolicznego w późniejszym wieku.
– Zasada "nie ilość, a jakość" ma więc zastosowanie również, jeśli chodzi o białko – składa się ono z mniejszych elementów zwanych aminokwasami, z których każdy odgrywa w organizmie dziecka ściśle określoną rolę, każdego z nich organizm dziecka potrzebuje w ściśle określonych ilościach – wyjaśniał podczas konferencji dr hab. n. med. Jan Mazela z Katedry Neonantologii. – Białko wysokiej jakości to białko, które zawiera komplet aminokwasów, w tym również te najważniejsze, określane jako niezbędne egzogenne, a dodatkowo połączone zostały one w odpowiednich, dostosowanych do potrzeb organizmu, proporcjach.
Wzorem białka najwyższej jakości, najlepiej dopasowanego do potrzeb dziecka, jest oczywiście białko mleka matki.

Programowanie otyłości u dziecka już w brzuchu mamy

Poza białkiem, istnieją także inne czynniki predysponujące dziecko do wystąpienia chorób cywilizacyjnych. Podejrzewa się, że nieprawidłowa masa ciała kobiety ciężarnej może negatywnie wpływać na programowanie metabolizmu i mechanizmów fizjologicznych u rozwijającego się płodu, a tym samym zwiększać u dziecka ryzyko otyłości w życiu dorosłym.
– Dlatego tak ważna jest odpowiednia dieta kobiety w ciąży – mówiła na konferencji dr inż. Danuta Gajewska, prezes Polskiego Towarzystwa Dietetyki. – Masa ciała przyszłej mamy ma bowiem wpływ na przyrosty masy ciała rozwijającego się dziecka.
Badania pokazują, że noworodki kobiet otyłych są cięższe o ok. 300 g w porównaniu do dzieci kobiet o prawidłowej masie ciała. Dodatkowo, nowonarodzone dzieci mam z otyłością mają także wyższy odsetek tkanki tłuszczowej w organizmie. Naukowcy podkreślają, że niemowlęta z wysoką masą urodzeniową w dalszych latach życia powinny być uważnie obserwowane ze względu na zwiększone prawdopodobieństwo rozwoju zaburzeń metabolicznych, otyłości, chorób serca czy cukrzycy typu 2. Prawidłowe żywienie kobiety oczekującej dziecka, karmiącej mamy oraz noworodka i małego dziecka warunkuje przyszłe zdrowie i jakość życia młodego człowieka.
"Projekt Body" powstał, by dzielić się z mamami wiedzą i wspierać je w podejmowaniu najlepszych wyborów.

Uwaga! Jak otrzymać darmowego bodziaka zaprojektowanego przez Beatę Sadowską oraz więcej informacji o kampanii znajdziesz na stronie: www.projektbody.pl

Polecamy:

Karmienie piersią
Fotolia
Zdrowie
Jak postępować w przypadku alergii na białko mleka krowiego?
Alergia na białko mleka krowiego jest najczęstszą alergią pokarmową u niemowląt. Może powodować u dziecka wiele problemów, np. zmiany skórne, problemy jelitowe, oddechowe, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Jak postępować w przypadku alergii na białko mleka krowiego?

.vjs-default-skin .vjs-big-play-button { display: none !important; }

dziecko, katar, chusteczka, zdrowie dziecka
Panthermedia
Dieta
5 powodów, dla których trzeba chronić dziecko przed otyłością
Czy naprawdę warto uważać co dziecko jada, skoro jest (póki co) szczupłe? Czy przejmować się, jeśli wygląda „za dobrze”?

Tak, bo grube dzieci: 1. Są mniej sprawne  fizycznie  Jako niemowlęta później siadają, raczkują, chodzą. Potem wolniej biegają,  trudniej im się wspinać, jeździć na rowerze itd. Łatwo się męczą i szybko pocą. Nie błyszczą na na placu zabaw i na boisku, więc zaczynają unikać ruchu. A przez to tyją jeszcze bardziej.  2. Są bardziej narażone na problemy ze zdrowiem Częściej chorują na astmę, cukrzycę typu 2, nadciśnienie (Tak! Mają je coraz młodsze dzieci!), stłuszczenie wątroby, bezdech. Są bardziej narażone na płaskostopie, koślawość kolan, skrzywienie kręgosłupa, a nawet zmiany zwyrodnieniowe stawów.  3. Nie mają łatwego życia Bywają wyzywane lub  odrzucane przez rówieśników, często mają kompleksy, są narażone na upokorzenia (np. podczas zajęć sportowych). Zaniżone poczucie własnej wartości może sprawić, że osiągają mniej, niż by mogły. Uciekają w samotność, a swoje nieszczęście „zajadają” łakociami siedząc przed telewizorem albo komputerem.  4. Często wyrastają na okrągłych nastolatków i otyłych dorosłych Sprawa jest prosta: nadwaga i otyłość w dzieciństwie to najkrótsza droga do otyłości w życiu dorosłym. Oraz, niestety,  całej listy chorób, które jej towarzyszą, albo z niej wynikają. 5. Wkraczają w życie z niewygodnym bagażem Powstałe w dzieciństwie nadprogramowe komórki tłuszczowe, złe nawyki żywieniowe i popsuty metabolizm, to coś, z czym trudno walczyć.  Przeczytaj także, jak chronić dziecko przed otyłością gdy jest niemowlęciem i później  oraz co robic, gdy już wazy za dużo .

Nabiał, dieta, ciąża
Fotolia
Dieta w ciąży
Białko – jakie znaczenie ma dla kobiet w ciąży?
Jaką rolę w organizmie odgrywa białko? Czy białko można przedawkować i z czym się to wiąże? Jakie produkty mają najwięcej białka i czy są one bezpieczne dla kobiet w ciąży?

Białko – dzienne zapotrzebowanie Zapotrzebowanie na białko w czasie ciąży wzrasta o około 0,3 g na kilogram masy ciała dziennie. Ważna jest nie tylko ilość, ale także rodzaj dostarczanego białka . 60% białka ogółem należy dostarczać z produktów zwierzęcych, a 40% z roślinnych. Z badań przeprowadzonych w  grupie kobiet ciężarnych w Polsce wynika, że spożywają one znacznie więcej tego składnika niż wynosi bezpieczny poziom spożycia. Po co nam białko? Białko jest podstawowym budulcem tkanek i narządów rozwijającego się w łonie matki dziecka . Dostarcza rozwijającemu się dziecku aminokwasów, niezbędnych do prawidłowego wzrostu , a także zapewnia niezbędną do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania energię. Zobacz także:   Na twardo, a może na miękko - jakie jajko dla kobiety w ciąży? (film) Do czego może prowadzić niedobór białka? Niedobór białka w ciąży może prowadzić do niedożywienia, zahamowania procesu rozwojowego dziecka, wzrostu mięśni. Może również dojść do zaburzeń pracy jelit. W przypadku niedoboru białka wzrasta też ryzyko chorób infekcyjnych i ryzyko alergii . Do czego może prowadzić nadmiar białka w organizmie? Wysokie spożycie białka w ciąży prowadzi do większych strat wapnia , stąd zalecenie uzupełniania diety także w produkty dostarczające wapń. Nadmiar białka w ciąży może przeciążyć wątrobę i nerki oraz doprowadzić do kamicy nerkowej. Ponieważ pełnowartościowe białko zawsze występuje w połączeniu z tłuszczem zwierzęcym, w przypadku nadmiernego spożycia białka istnieje też ryzyko podniesienia poziomu cholesterolu . Jakie są najlepsze źródła białka? Najwięcej białka jest w mięsie, rybach, jajach, produktach mlecznych, nasionach roślin strączkowych.   Z mięs szczególnie polecane są gatunki chude, takie jak: indyk, kurczak, królik, cielęcina lub mięso...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz