Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, karmienie butelką
Karmienie

Dylematy butelkowej mamy

Maluszek, który pije mieszankę, rozwija się tak samo dobrze, jak dzieci karmione piersią. Aby jednak malec rósł zdrowo, pamiętaj o kilku ważnych sprawach.

Oczywiście, żadna mieszanka nie dorówna maminemu mleku. Ale tym najlepszym niedaleko do ideału! Mają zbliżoną do kobiecego pokarmu ilość białka, węglowodanów i tłuszczów, są wzbogacone w witaminy, probiotyki i żelazo. Dlatego nie miej wyrzutów sumienia, że karmisz butelką. Zadbaj, by dziecko dostawało idealny posiłek. Co musisz przemyśleć?

Wybór mieszanki
Tę sprawę koniecznie przedyskutuj z lekarzem. Maluch, u którego w rodzinie wystąpiły przypadki alergii, powinien na wszelki wypadek dostać mleko hipoalericzne (jest lepiej tolerowane przez układ pokarmowy), jeśli zaś już ma uczulenie, będzie musiał pić preparat mlekozastępczy.

Pozycja do karmienia
Najlepiej ułożyć dziecko na ręku tak, by jego główka leżała w zgięciu twojego łokcia i była trochę wyżej niż reszta ciała malca. Przytul maleństwo do siebie. Możesz też rozpiąć bluzkę, by poczuło twój zapach i ciepło. Patrz mu prosto w oczy i czule szepcz.

Pory posiłków
Teoria, według której niemowlęta karmiono równo co trzy godziny, już dawno odeszła do lamusa. Karm maluszka po prostu wtedy, kiedy jest głodny. Jak to poznać? Jeśli dziecko płacze albo wkłada piąstkę do buzi, najpewniej już czeka na mleko.

Odpowiednia porcja
Martwisz się, że dziecko wypija mniej albo więcej niż określają to normy na pudełku mieszanki? Spokojnie, to tylko orientacyjne wartości. Wielkość poszczególnych posiłków dla kilkumiesięcznego malca może różnić się w ciągu doby nawet o 30–40 ml! Pamiętaj jednak, że dziecko karmione mieszanką można przekarmić, zatem gdy zauważysz, że maluch przybiera na wadze szybciej niż rówieśnicy (sprawdź to na siatce centylowej), porozmawiaj o tym z pediatrą.

Zmiana na następne
Ostatnie zalecenia są takie, że niemowlęta powinny pić mleko oznaczone cyfrą 1 przez całe pierwsze pół roku życia. Mleko następne ma nieco inny skład i dlatego jest przeznaczone dopiero dla dzieci powyżej szóstego miesiąca.

Nie obwiniaj się!
Mimo tego, że nie karmisz piersią, jesteś tak samo dobrą mamą, jak wszystkie inne mamy! Twój malec pragnie przede wszystkim twojej bliskości i czułości, a to przecież możesz mu dać nawet bez przystawiania go do piersi, prawda?


Konsultacja: Lilianna Baran, neonatolog, pracuje w I Klinice Położniczej we Wrocławiu.

 

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

 

Filary Rodzicielstwa Bliskości: 3. Karmienie piersią [WIDEO]

Dieta
Ważne zasady karmienia
Nie tylko liczba posiłków ma znaczenie. Aby dziecko chętnie zasiadało do posiłków musisz przestrzegać kilku zasad.

Nie tylko liczba posiłków ma znaczenie. Aby dziecko chętnie zasiadało do posiłków musisz przestrzegać kilku zasad. Dbaj o to, by posiłki były urozmaicone. To najlepszy sposób na zapewnienie rosnącemu organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje. Najlepiej, gdy maluch zjada produkty ze wszystkich pięter piramidy zdrowia. Nie rozdrabniaj pokarmów dłużej, niż to konieczne. Dziecko, które nie jest już oseskiem, ma zęby to naprawdę powinno robić z nich użytek. Ucz dobrych nawyków. Jeśli nie przyzwyczaisz go do nadmiaru soli i cukru, nie pozwolisz na jadanie frytek, chipsów itp. oraz picie słodkich napojów gazowanych, jest szansa, że nie będą mu one w przyszłości tak bardzo smakować. Uważaj, by nie jadł byle czego. Wybieraj produkty nieprzetworzone lub przetworzone w niewielkim stopniu (lepiej np. zrobić zupę na wywarze z warzyw i mięsa, niż dodawać taką z proszku). Dbaj o atmosferę przy stole. Staraj się, by wszystkie posiłki kojarzyły się dziecku z przyjemnością. Jedzcie jak najczęściej razem, w spokoju, bez pośpiechu. Piramida zdrowia dla każdego malucha Jeśli postępujesz zgodnie z nią, masz gwarancję, że dziecko będzie rosło zdrowo. Słodycze - okazjonalnie Mięso - 1-2 porcje mięsa dziennie. Najlepiej drób i chude mięso. Ryby - 1-2 kawałki ryby w tygodniu. Najlepsze są ryby morskie. Mleko i jego przetwory - 2-3 porcje dziennie (dzieci do trzeciego roku powinny pić mieszanki typu „junior”). Owoce - 2-4 porcje dziennie. Najlepiej świeże albo mrożone. Część można zastąpić sokami. Warzywa - 3-5 porcji dziennie. Najlepiej dodawać je do wszystkich dań. Chleb, kasze i inne produkty zbożowe - 5 porcji dziennie. A więc polecane do każdego posiłku.

Karmienie
Nie chce butelki
Co zrobić, gdy dziecko wpluwa smoczek, choć w butelce zostało jeszcze dużo mleka? Podpowiadamy, jak namówić malca do jedzenia.

Co zrobić, gdy dziecko wpluwa smoczek, choć w butelce zostało jeszcze dużo mleka? Karmić je za chwilę czy kiedy zgłodnieje? Podpowiadamy, jak namówić malca do jedzenia. Sprawdź wagę malca Policz, ile zjada w ciągu dnia. Jeżeli jest to niewiele mniej, niż zalecają lekarze (od 50 do 100 mililitrów dziennie), nie ma problemu. Zważ dziecko w przychodni, sprawdź, jak przybiera na wadze. Jeśli powoli, ale harmonijnie, mieści się w centylach, a przy tym jest pogodne – wszystko w porządku. Widocznie wystarcza mu mniej mleka niż rówieśnikom. Jeżeli zaś nie mieści się w normach wagowych, lekarz może zalecić badania (przyczyną niechęci do jedzenia bywa np. anemia). Nie zmuszaj do jedzenia Nie karm malca na siłę, nie zabawiaj podczas jedzenia, nie zagaduj, starając się za wszelką cenę, by skończył porcję. To nie rozwiąże problemu, tylko odroczy go do następnego karmienia. Poproś kogoś o pomoc Są niemowlęta, które chcą pić mleko tylko z piersi, a nie z butelki. Gdybyś nie planowała powrotu do pracy, pewnie nie byłoby problemu. Ale wracasz, a maluch jest za mały, by jeść łyżeczką zupkę czy kaszkę. Bądź cierpliwa. Niektóre dzieci do picia z butelki przyzwyczajają się kilka tygodni. Świetnie się sprawdza zmiana osoby karmiącej. Maluch może chętniej wypić mleko, gdy butelkę poda tata lub babcia. Spróbuj! Zmień butelkę i smoczek Jeśli dziecko do tej pory ssało tylko pierś i nigdy nie miało w buzi smoczka, może się denerwować, że mleko wypływa z butelki szybciej niż przy ssaniu piersi. Kup kilka butelek i smoczków (różnych firm). Wypróbuj, który zestaw okaże się najlepszy. Trzy-, czteromiesięcznemu brzdącowi możesz już podać mleko z kubeczka z dzióbkiem. Zapytaj lekarza o inne mleko Mieszanki dla niemowląt różnią się od siebie składem i smakiem. Jeżeli inne sposoby zachęcenia malca do jedzenia nie pomogły, porozmawiaj z lekarzem,...

Karmienie piersią
Fotolia
Karmienie
Mały ssak: ciągle przy piersi
Znasz to. Nawet na moment nie możesz odłożyć swojego dziecka do łóżeczka, bo gdy tylko odstawiasz je od piersi, zaczyna płakać. Czy to znaczy, że Twój noworodek się nie najada.

Karmienie piersią może być stresujące, szczególnie, gdy dziecko zachowuje się, jakby ciągle było głodne: domaga się ssania, płacze po odstawieniu od piersi. Powodów, dla których tak robi, może być naprawdę wiele. Oto najczęstsze z nich. Noworodek nie potrafi zjeść dużo na raz Noworodek ma malutki żołądek. Mieści się w nim niewielka ilość mleka. A i w Twoich piersiach w pierwszych kilkunastu godzinach po porodzie jest go niedużo. Smyk wypija niewiele: początkowo kilka mililitrów, potem kilkadziesiąt, do 100–120 po kilku dniach. Dlatego musi ssać często, bo szybko robi się głodny. Pamiętaj jednak, że pierś w buzi malucha nie zawsze oznacza jedzenie. Jak poznać, że dziecko naprawdę je? Usłyszysz charakterystyczne odgłosy, jakby postękiwanie. To dlatego, że ssanie oraz przełykanie jest dla malca ciężką pracą. Gdy odczuwa duży głód, ssie szybko. Kiedy się trochę nasyci, zaczyna jeść spokojnie. Noworodek ma silny instynkt ssania Najmłodsze niemowlaki mają bardzo silny odruch ssania. Warto im pozwolić na częstsze jedzenie, ale nie non stop. Jeśli nawet na chwilę nie możesz odłożyć dziecka do łóżeczka, spróbuj podać mu smoczek gryzaczek (ale możesz to zrobić dopiero wtedy, gdy maluch ma już wyrobiony prawidłowy odruch ssania, czyli około szóstego tygodnia). Noworodkowi brakuje mleka Tuż po porodzie to normalne, ale kryzysy laktacyjne mogą się też zdarzać później, szczególnie około szóstego tygodnia i trzeciego miesiąca. Nie martw się: będziesz miała tyle mleka, ile potrzebuje twój noworodek, pod warunkiem że pozwolisz mu ssać tak często, jak chce. Nawet co chwila. Noworodkowi może chcieć się pić W gorące dni maluszek nieustannie domaga się piersi, bo ciągle chce mu się pić, a na początku karmienia w mleczku jest dużo wody. Dziecko ssie bardzo często (nawet co 15 minut), za to krótko. Nie jest głodne, więc spija tylko wodniste...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak