Oczywiście, żadna mieszanka nie dorówna maminemu mleku. Ale tym najlepszym niedaleko do ideału! Mają zbliżoną do kobiecego pokarmu ilość białka, węglowodanów i tłuszczów, są wzbogacone w witaminy, probiotyki i żelazo. Dlatego nie miej wyrzutów sumienia, że karmisz butelką. Zadbaj, by dziecko dostawało idealny posiłek. Co musisz przemyśleć?

Reklama

Wybór mieszanki
Tę sprawę koniecznie przedyskutuj z lekarzem. Maluch, u którego w rodzinie wystąpiły przypadki alergii, powinien na wszelki wypadek dostać mleko hipoalericzne (jest lepiej tolerowane przez układ pokarmowy), jeśli zaś już ma uczulenie, będzie musiał pić preparat mlekozastępczy.

Pozycja do karmienia
Najlepiej ułożyć dziecko na ręku tak, by jego główka leżała w zgięciu twojego łokcia i była trochę wyżej niż reszta ciała malca. Przytul maleństwo do siebie. Możesz też rozpiąć bluzkę, by poczuło twój zapach i ciepło. Patrz mu prosto w oczy i czule szepcz.

Pory posiłków
Teoria, według której niemowlęta karmiono równo co trzy godziny, już dawno odeszła do lamusa. Karm maluszka po prostu wtedy, kiedy jest głodny. Jak to poznać? Jeśli dziecko płacze albo wkłada piąstkę do buzi, najpewniej już czeka na mleko.

Odpowiednia porcja
Martwisz się, że dziecko wypija mniej albo więcej niż określają to normy na pudełku mieszanki? Spokojnie, to tylko orientacyjne wartości. Wielkość poszczególnych posiłków dla kilkumiesięcznego malca może różnić się w ciągu doby nawet o 30–40 ml! Pamiętaj jednak, że dziecko karmione mieszanką można przekarmić, zatem gdy zauważysz, że maluch przybiera na wadze szybciej niż rówieśnicy (sprawdź to na siatce centylowej), porozmawiaj o tym z pediatrą.

Zobacz także

Zmiana na następne
Ostatnie zalecenia są takie, że niemowlęta powinny pić mleko oznaczone cyfrą 1 przez całe pierwsze pół roku życia. Mleko następne ma nieco inny skład i dlatego jest przeznaczone dopiero dla dzieci powyżej szóstego miesiąca.

Nie obwiniaj się!
Mimo tego, że nie karmisz piersią, jesteś tak samo dobrą mamą, jak wszystkie inne mamy! Twój malec pragnie przede wszystkim twojej bliskości i czułości, a to przecież możesz mu dać nawet bez przystawiania go do piersi, prawda?

Konsultacja: Lilianna Baran, neonatolog, pracuje w I Klinice Położniczej we Wrocławiu.

td_dopisek.gif

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama