Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
01_BUTELKA1_tdz_08.jpg
Karmienie

Dziecko nie ma apetytu

Co zrobić, gdy dziecko wypluwa smoczek, choć w butelce zostało jeszcze dużo mleka? Karmić za chwilę czy czekać, aż zgłodnieje?

Przede wszystkim policz, ile wypija mleka w ciągu dnia. Jeżeli niewiele mniej niż zalecają lekarze (od 500 do 1000 ml dziennie), bądź spokojna. Zwłaszcza jeśli harmonijnie (choć powoli) przybiera na wadze. Widocznie wystarcza mu mniej mleka niż rówieśnikom. Jeżeli zaś nie mieści się w normach wagowych zaznaczonych na siatce centylowej, lekarz może poprosić was o wykonanie badań. Przyczyną niechęci do jedzenia bywa np. anemia lub alergia (wtedy pediatra zaleci maluchowi specjalną mieszankę leczniczą). Upewnij się również, czy mały niejadek nie jest chory. Gdy niemowlę ma gorączkę, zapalenie ucha lub gardła, infekcję dróg moczowych, pleśniawki, nic nie zachęci go do jedzenia. Wybierz się też do lekarza, gdy dziecko straciło apetyt nagle (zazwyczaj świadczy to o tym, że rozwija się choroba). Pamiętaj, że malec może się rzadziej domagać butelki także po szczepieniu (gdy gorączkuje, podaj mu paracetamol).

Jeśli masz pewność, że dziecko jest zdrowe, porozmawiaj z lekarzem o zmianie mleka (mieszanki różnią się nie tylko składem, ale i smakiem), spróbuj też zmienić rodzaj smoczka. I jeszcze jedna rada: karm małymi porcjami, by zmniejszyć ryzyko ulewania (ulewający brzdąc może nie chcieć jeść, bo cofanie się mleka z żołądka do przełyku jest nieprzyjemne).


Odpowiada: dr n. med. Maria Rudzińska-Chazan, pediatra neonatolog.

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

Filary Rodzicielstwa Bliskości: 3. Karmienie piersią [WIDEO]

Karmienie
Nie chce butelki
Co zrobić, gdy dziecko wpluwa smoczek, choć w butelce zostało jeszcze dużo mleka? Podpowiadamy, jak namówić malca do jedzenia.

Co zrobić, gdy dziecko wpluwa smoczek, choć w butelce zostało jeszcze dużo mleka? Karmić je za chwilę czy kiedy zgłodnieje? Podpowiadamy, jak namówić malca do jedzenia. Sprawdź wagę malca Policz, ile zjada w ciągu dnia. Jeżeli jest to niewiele mniej, niż zalecają lekarze (od 50 do 100 mililitrów dziennie), nie ma problemu. Zważ dziecko w przychodni, sprawdź, jak przybiera na wadze. Jeśli powoli, ale harmonijnie, mieści się w centylach, a przy tym jest pogodne – wszystko w porządku. Widocznie wystarcza mu mniej mleka niż rówieśnikom. Jeżeli zaś nie mieści się w normach wagowych, lekarz może zalecić badania (przyczyną niechęci do jedzenia bywa np. anemia). Nie zmuszaj do jedzenia Nie karm malca na siłę, nie zabawiaj podczas jedzenia, nie zagaduj, starając się za wszelką cenę, by skończył porcję. To nie rozwiąże problemu, tylko odroczy go do następnego karmienia. Poproś kogoś o pomoc Są niemowlęta, które chcą pić mleko tylko z piersi, a nie z butelki. Gdybyś nie planowała powrotu do pracy, pewnie nie byłoby problemu. Ale wracasz, a maluch jest za mały, by jeść łyżeczką zupkę czy kaszkę. Bądź cierpliwa. Niektóre dzieci do picia z butelki przyzwyczajają się kilka tygodni. Świetnie się sprawdza zmiana osoby karmiącej. Maluch może chętniej wypić mleko, gdy butelkę poda tata lub babcia. Spróbuj! Zmień butelkę i smoczek Jeśli dziecko do tej pory ssało tylko pierś i nigdy nie miało w buzi smoczka, może się denerwować, że mleko wypływa z butelki szybciej niż przy ssaniu piersi. Kup kilka butelek i smoczków (różnych firm). Wypróbuj, który zestaw okaże się najlepszy. Trzy-, czteromiesięcznemu brzdącowi możesz już podać mleko z kubeczka z dzióbkiem. Zapytaj lekarza o inne mleko Mieszanki dla niemowląt różnią się od siebie składem i smakiem. Jeżeli inne sposoby zachęcenia malca do jedzenia nie pomogły, porozmawiaj z lekarzem,...

Panthermedia
Karmienie
Kłopoty z karmieniem butelką
Masz dobrą wodę, smoczek, butelkę i mleko. Karmienie powinno być dziecinnie proste. Ale albo on nie chce jeść, albo nie wtedy, kiedy przygotowałaś mieszankę.

Albo chce w nocy co godzinę wypić po kilka łyków. No cóż, pogódź się z tym, że twoje dziecko po prostu nie jest niemowlęciem „z reklamy”, które je co trzy godziny, zawsze wypija wszystko, co jest w butelce, i nie domaga się ani pół łyczka więcej. A potem śpi zadowolone aż do następnego karmienia. Pociesz się: twój smyk od urodzenia jest po prostu dzieckiem z charakterem! Musisz tylko teraz umiejętnie z nim postępować. A wtedy problemy, które dziś wydają ci się nie do przezwyciężenia, dadzą się pokonać. Dasz sobie radę, zobaczysz! W nocy ciągle chce jeść Problem: Asia ma prawie miesiąc. Co najmniej dwa razy w nocy daję jej butelkę. Jestem wykończona! Rozwiązanie: Maluchy „na butelce” co prawda zwykle szybciej niż karmione piersią rezygnują z nocnego karmienia, jednak musisz liczyć się z tym, że przez całe pierwsze półrocze (a często dłużej) dziecko będzie chciało jeść także w nocy. Niedługo liczba nocnych karmień powinna zmniejszyć się do jednego, a kiedy już zaczniesz podawać na kolację mleko z dodatkiem kaszki lub kleiku (od piątego miesiąca), być może malec w ogóle zrezygnuje z jedzenia w nocy. Niektóre niemowlęta nie potrafią jednak obejść się bez takiego posiłku. Przygotuj wieczorem wszystko tak, by w nocy stracić jak najmniej czasu na przygotowanie mleka. Butelkę i smoczek dobrze umyj, sparz wrzątkiem. Zagotuj wodę, ostudź do temperatury ok. 40°C, wlej do butelki, szczelnie ją zamknij i wstaw do podgrzewacza, ustawiając termostat na ok. 40ºC. Gdy dziecko obudzi się, wsyp mleko modyfikowane i potrząśnij butelką, by proszek dokładnie się rozpuścił. Przed podaniem dziecku mleka sprawdź jego temperaturę. Wylej kilka kropli na przegub dłoni; powinny być ciepłe. Ssie bardzo łapczywie Problem: Synek „pochłania” zawartość butelki w pięć minut, a potem strasznie płacze, bo boli go brzuch....

mama, karmienie butelką, niemowlę
Karmienie
Rady na kłopoty - karmienie butelką
Maluch zamiast ssać smoczek oblizuje go? Albo karmienie trwa 40 minut? A może za mało wypija? Spokojnie. Na kłopoty, zawsze jest jakaś rada.

Będąc w brzuchu, malec nie nauczył się ssać smoczka i pić modyfikowanego mleka. Pierwsze dni z butelką mogą więc być trudne, ale kłopotom da się zaradzić. 1. Problem: Malec nie chce jeść co trzy godziny Byłoby dziwne, gdyby chciał, dziecko to przecież nie zegarek! Bobas każdego dnia ma nieco inny apetyt. Gdy więcej zje na jeden posiłek, chętnie poczeka cztery godziny, aż wszystko ułoży mu się w brzuszku. Rozwiązanie: Karm na żądanie Noworodek ma jeść MNIEJ WIĘCEJ co trzy godziny. Raz może to jednak być dwie i pół, innym razem – cztery. W miarę jak dziecko będzie rosło, powoli zacznie się przyzwyczajać do stałych pór posiłków. Jaka butelka dla niemowlaka - sprawdź opinie rodziców 2. Problem: Zjada dużo mniej niż to jest zalecane dla jego wieku Każde dziecko ma inny apetyt, podawane normy są pewną średnią dla danego wieku. Czasem jednak odmowa jedzenia może być spowodowana chorobą dziecka lub jakąś nietoleracją pokarmową. Rozwiązanie: Jeśli taka sytuacja zdarza się sporadycznie – nie martw się Dziecko zgłodnieje i kolejną porcję zje całą. Jeżeli jednak maluszek często zostawia w butelce połowę mleczka, policz, ile w sumie go wypija przez całą dobę. Zważ dziecko w przychodni. Jeśli coś cię niepokoi, porozmawiaj na ten temat z lekarzem. 3. Problem: Malec strasznie długo je, karmienie zajmuje czterdzieści minut Dzieci jedzą w różnym tempie. Jednak czterdzieści minut to rzeczywiście trochę za długo – nawet mleko już będzie zimne. Taka sytuacja zwykle jest spowodowana tym, że dziecko albo bawi się, albo śpi – a nie je. Rozwiązanie: Sprawdź, czy dziurka w smoczku nie jest za mała i mleko nie wypływa zbyt wolno Może maluszkowi będzie bardziej odpowiadać smoczek z nieco większą dziurką? Nie dawaj malcowi podsypiać podczas karmienia. Budź go łaskotaniem w policzek, bródkę, piętkę. Jeśli widzisz, że...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak