Reklama

Rodzice często obserwują Maluszka, wsłuchując się w rytm jego oddechu, szczególnie w czasie snu. Obserwacja spokojnie śpiącego niemowlęcia bywa pasjonująca – zwłaszcza dla rodziców. Miarowy i prawidłowy oddech nowo narodzonego Maluszka to prawdziwa radość dla mamy i taty.

Reklama

Warto wiedzieć, że fundamentalne znaczenie dla rozwoju aparatu oddechowego dziecka ma karmienie. Maluszek karmiony jest kilka razy dziennie, a każda sesja karmienia zajmuje średnio około pół godziny. To właśnie w czasie karmienia następuje intensywny trening jamy ustnej, aparatu mowy oraz właśnie aparatu oddechowego.

Ssanie w pierwszym półroczu życia dziecka nie tylko wpływa na wydolność oddechową dziecka, ale również stanowi bardzo ważny element rozwoju jamy ustnej. Jest ono przecież ściśle powiązanie z oddychaniem i połykaniem. Można zatem powiedzieć, że triada „ssanie – połykanie – oddychanie” jest swoistym cudem natury. Właśnie na potrzeby ssania dziecko odpowiednio modyfikuje oddech i równolegle dostosowuje do niego proces połykania.

Prawidłowo przebiegające oddychanie w czasie karmienia powinno odbywać się tylko poprzez nos! Jak się okazuje bardzo ważną funkcję i rolę spełniają tutaj akcesoria do karmienia. Kształt i rodzaj podawanego dziecku smoczka powinien spełniać określone parametry, które umożliwiają dziecku prawidłowe oddychanie w czasie karmienia.

Należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby smoczek był:

- dynamiczny – tylko taki smoczek (którego końcówka rozciąga się w czasie ssania i po każdym takcie wraca do pozycji wyjściowej) ma szansę wspomagać dziecko w wytworzeniu i utrzymaniu podciśnienia wewnątrz jamy ustnej. Wówczas ryzyko ulewania i wypływania pokarmu kącikami ust, będzie istotnie mniejsze;
- maksymalnie zbliżony do kształtu piersi mamy, z odpowiednio twardą i szeroką podstawą. Maluszek powinien mieć możliwość szczelnego ułożenia warg na szerokiej podstawie smoczka, analogicznie jak na brodawce piersi mamy. Dzięki temu jego usta szczelnie przylegają do smoczka i w trakcie karmienia dziecko nie łyka powietrza. Jest to niezwykle ważne, gdyż drogi oddechowe oraz pokarmowe w czasie ssania nie mogą się mieszać!

Prawidłowy oddech Maluszka może śledzić każdy rodzic. Warto konsultować to z lekarzem neonatologiem lub pediatrą. W czasie wizyt kontrolnych lekarz powinien pytać o przebieg karmienia, tym samym uzyskując informacje na temat oddychania, ssania oraz połykania.

Czy wiesz, że:
Istotne znaczenie dla prawidłowego przebiegu ssania i oddychania ma wyższa pozycja do karmienia. Pokarm jest wówczas swobodnie transportowany we wnętrzu jamy ustnej i dziecko może samo regulować tempo ssania. Niskie pozycje (np. leżące) wymuszają na niemowlęciu bardzo szybkie i intensywne połykanie, ponieważ płynny pokarm błyskawicznie przemieszcza się pod wpływem siły grawitacji w kierunku tylnej ściany jamy ustnej.

Mamo i Tato pamiętajcie:
Prawidłowe ssanie promuje efektywne, dobrze koordynowane oddychanie. Tym samym podnosi wydolność oddechową Twojego dziecka; stymuluje intensywną pracę całego aparatu oddechowego i dotlenia niemowlę.

Konsultacja: Aleksandra Łada, neurologopeda – specjalista NDT SLT, wykładowca akademicki w dziedzinie Neurologopedii Klinicznej, konsultant w zakresie zaburzeń rozwoju funkcji oralnych i komunikacyjnych u dzieci.

Artykuł jest własnością firmy Canpol Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Reklama





Reklama
Reklama
Reklama