Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, niemowlę, karmienie, butelka
Karmienie

Gdy pierś nie wystarcza

Czasami podanie mleka z butelki jest po prostu konieczne. Czy wiesz, jaka mieszanka będzie dla twojego dziecka najlepsza, jak ją dobrze przygotować i podawać?

Mimo najlepszych chęci czasem karmienie piersią się nie udaje: winna może być np. twoja choroba i przyjmowane leki albo silny stres...  Zamiast robić sobie wyrzuty, wybierz najlepsze mleko dla maleństwa. Nowoczesne mieszanki są naprawdę dobrej jakości. 

Mleko dla smyka
Porozmawiaj z pediatrą. Doradzi on, czy twoja pociecha może pić mleko dla dzieci zdrowych, czy raczej specjalistyczne.
Wcześniak. Pediatra  może zalecić mieszankę dla wcześniaków o specjalnym składzie, wzbogaconą m.in. w wielonienasycone kwasy tłuszczowe konieczne do budowy układu nerwowego.
Zdrowe niemowlę. Zwykle może pić mleko modyfikowane początkowe. Jego bazą jest mleko krowie, ale tak zmienione, by było odpowiednie dla niemowlęcia.
Alergik. Jeśli w waszej rodzinie są alergicy, lekarz może doradzić podawanie malcowi mleka hypoalergicznego (HA). Gdy dziecko już ma alergię, konieczna jest specjalna mieszanka lecznicza.

Dobrze przygotuj
Przeczytaj wszystko, co jest napisane na opakowaniu. Umyj i wyparz wrzątkiem butelkę i smoczek. Zagotuj wodę do przygotowania mieszanki (najlepiej butelkowaną, niskozmineralizowaną, niegazowaną). Wystudź ją do temperatury około 40°C i wlej do butelki – tyle, ile producent zaleca na opakowaniu (zgodnie z wiekiem dziecka). Wsyp proszek, używając dołączonej miarki. Gdy zamkniesz szczelnie butelkę, potrząsaj nią do całkowitego rozpuszczenia proszku (nie powinno być żadnych grudek). Nigdy nie wstawiaj mleka do mikrofalówki, bo podgrzewa się ono w niej nierównomiernie i dziecko może się poparzyć. Przed podaniem maluchowi mieszanki wylej kilka kropli na przegub swojej dłoni. Powinny być ciepłe, ale nie parzyć.

Jak często?
Pediatrzy doradzają, żeby maleńkiemu dziecku podawać mieszankę wtedy, gdy jest głodne – czyli na żądanie (i nie trzeba go dopajać). Maluszek często na raz zjada niewiele i może robić się głodny szybciej niż dopiero po kilku godzinach! Początkowo może ci być trudno ocenić, kiedy ma ochotę na mleczko. Szybko jednak nauczysz się to rozpoznawać. Twoje dziecko z kolei z czasem zacznie jeść regularniej i w większych odstępach czasu.

Wygodnie i prawidłowo
Nie podawaj butelki z mlekiem dziecku, które leży płasko na pleckach. Może się zakrztusić!
1. Weź maluszka na ręce. Jego główkę oprzyj w zgięciu swego łokcia. Plecki podtrzymuj mu przedramieniem. Główka dziecka powinna być uniesiona nieco wyżej
niż reszta ciała.
2. Drugą ręką przytrzymuj butelkę. Przechyl ją tak, by smoczek przez cały czas (i w całości) był wypełniony pokarmem.
3. Po posiłku unieś malca w pozycji pionowej. Poczekaj, aż odbije mu się powietrze.

 

 

Bede mama

 

 

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Karmienie
Nie chce butelki
Co zrobić, gdy dziecko wpluwa smoczek, choć w butelce zostało jeszcze dużo mleka? Podpowiadamy, jak namówić malca do jedzenia.

Co zrobić, gdy dziecko wpluwa smoczek, choć w butelce zostało jeszcze dużo mleka? Karmić je za chwilę czy kiedy zgłodnieje? Podpowiadamy, jak namówić malca do jedzenia. Sprawdź wagę malca Policz, ile zjada w ciągu dnia. Jeżeli jest to niewiele mniej, niż zalecają lekarze (od 50 do 100 mililitrów dziennie), nie ma problemu. Zważ dziecko w przychodni, sprawdź, jak przybiera na wadze. Jeśli powoli, ale harmonijnie, mieści się w centylach, a przy tym jest pogodne – wszystko w porządku. Widocznie wystarcza mu mniej mleka niż rówieśnikom. Jeżeli zaś nie mieści się w normach wagowych, lekarz może zalecić badania (przyczyną niechęci do jedzenia bywa np. anemia). Nie zmuszaj do jedzenia Nie karm malca na siłę, nie zabawiaj podczas jedzenia, nie zagaduj, starając się za wszelką cenę, by skończył porcję. To nie rozwiąże problemu, tylko odroczy go do następnego karmienia. Poproś kogoś o pomoc Są niemowlęta, które chcą pić mleko tylko z piersi, a nie z butelki. Gdybyś nie planowała powrotu do pracy, pewnie nie byłoby problemu. Ale wracasz, a maluch jest za mały, by jeść łyżeczką zupkę czy kaszkę. Bądź cierpliwa. Niektóre dzieci do picia z butelki przyzwyczajają się kilka tygodni. Świetnie się sprawdza zmiana osoby karmiącej. Maluch może chętniej wypić mleko, gdy butelkę poda tata lub babcia. Spróbuj! Zmień butelkę i smoczek Jeśli dziecko do tej pory ssało tylko pierś i nigdy nie miało w buzi smoczka, może się denerwować, że mleko wypływa z butelki szybciej niż przy ssaniu piersi. Kup kilka butelek i smoczków (różnych firm). Wypróbuj, który zestaw okaże się najlepszy. Trzy-, czteromiesięcznemu brzdącowi możesz już podać mleko z kubeczka z dzióbkiem. Zapytaj lekarza o inne mleko Mieszanki dla niemowląt różnią się od siebie składem i smakiem. Jeżeli inne sposoby zachęcenia malca do jedzenia nie pomogły, porozmawiaj z lekarzem,...

Karmienie
Mleko dla wcześniaka
Najlepiej, by noworodek urodzony przed czasem był karmiony piersią. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Wtedy musi dostawać specjalną mieszankę.

Noworodki urodzone znacznie przed naturalnym końcem ciąży (szczególnie przed trzydziestym tygodniem) wymagają karmienia pokarmem bogatym w białko, wapń, cynk i żelazo. Najlepiej byłoby oczywiście, gdyby otrzymywały mleko swojej mamy, ale i je czasem trzeba wzbogacić tzw. wzmacniaczami pokarmu, by zapobiec niedożywieniu dziecka. Wzmacniacze można dodawać do ściągniętego mleka kobiecego lub mieszać z wodą i podawać tuż przed karmieniem piersią. Jeśli karmienie naturalne okazało się niemożliwe, wcześniak będzie dostawał butelkę ze specjalną mieszanką. Mleka przeznaczone dla takich dzieci zawierają więcej odpowiedniego dla nich białka oraz tłuszczów niż zwykłe mleko modyfikowane. Te właśnie składniki są niezbędne dzieciom urodzonym przed czasem do ich prawidłowego rozwoju. Jaką mieszankę wybrać dla noworodka urodzonego przed czasem Mój Bartek urodził się miesiąc przed terminem i ważył 2200 g. Teraz ma już dwa miesiące, przybrał na wadze półtora kilograma. Dostaje mieszankę dla dzieci z alergią (Nutramigen) i nie ma objawów uczulenia. Pani doktor mówi, że już czas przejść na zwykle mleko modyfikowane. Boję się jednak, by mój synek nie dostał uczulenia. A może podawać mu mleko sojowe? Ewa z Lipna Proszę zaufać lekarzowi, który zajmuje się Bartkiem. Preparatów mlekozastępczych przeznaczonych dla dzieci, u których stwierdzono alergię, nie podaje się profilaktycznie. Nutramigen, a także mleka sojowe nie dostarczają wystarczającej ilości składników, których potrzebuje szybko rosnący organizm dziecka, np. wapnia i fosforu. Poza tym mleka sojowego nie zaleca się tak małym niemowlętom, bo mogą się na nie uczulić. Myślę, że lekarz opiekujący się Bartkiem wybierze mieszankę zawierającą wielonienasycone kwasy tłuszczowe (tzw. LC-PUFA). Przyczyniają się one do prawidłowego rozwoju mózgu dziecka. A więc nie może ich zabraknąć w diecie żadnego...

mleko dla dziecka
Fotolia
Karmienie
Jak przygotować mleko, by nie było w nim... bakterii
Mleko to świetna pożywka dla bakterii, a układ pokarmowy dziecka jest na nie bardzo wrażliwy. Źle przygotowana mieszanka może stać się przyczyną zatrucia pokarmowego. Jak więc wybrać butelkę i jak przygotować mleko dla dziecka? Jak podgrzać mleko, gdy dziecko od razu go nie wypiło?

Jeśli karmisz dziecko mlekiem z butelki musisz nie tylko wybrać dobre mleko dla dziecka : modyfikowane (lub mieszankę leczniczą). Ważne jest też, by dobrze wybrać butelkę do karmienia . A potem musisz przygotować mieszankę, by była taka, jak mleko mamy: zdrowa i pełna wartości.  Dobrze wybierz butelkę i smoczek do karmienia Butelka do karmienia musi być przede wszystkim łatwa do mycia. Resztki mleka często pozostają w zakamarkach butelki, dlatego dobra butelka do mleka dla niemowląt to taka, którą będzie ci łatwo umyć (szczotką do mycia). Zwróć uwagę, czy butelka ma wyraźną podziałkę (będziesz wiedziała, ile dziecko zjadło). Wybierając smoczek , zwróć uwagę, był miękki i dość szeroki. Ważna jest też ilość i wielkość dziurek (pokarm nie powinien wypływać zbyt szybko ani za wolno).      Jak przygotować mieszankę Mleko przygotowuj tuż przed podaniem go dziecku. 1. Zanim zaczniesz przygotowywać mieszankę , umyj ręce mydłem. 2. Wysterylizuj butelkę i smoczek (możesz użyć sterylizatora lub wysterylizować butelkę we wrzącej wodzie). Jeśli zrobiłaś to już wcześniej, sparz butelkę i smoczek wrzątkiem. 3. Zagotuj wodę (najlepsza jest butelkowana, niskozmineralizowana). Dobrze, jeśli ma na opakowaniu atest Instytutu Matki i Dziecka.  4. Wodę wlej do butelki i ostudź do temperatury ok. 36 stopni Celsjusza. Sprawdź na opakowaniu mleka, ile wody powinnaś wlać, w zaleźności od wieku dziecka.  5. Na opakowaniu mleka przeczytaj, jak je należy rozcieńczać. 6. Miarką dołączoną do opakowania dosyp do wody mleko w proszku. Nie zmniejszaj ani nie zwiększaj ilości dodawanego do wody proszku. 7. Sprawdź temperaturę mleka, wylewając kilka kropli na przegub dłoni. Powinny sprawiać wrażenie ciepła, ale nie parzyć. 8. Podaj mleko dziecku. Niedopite przez dziecko resztki mleka wylej. 9. Umyj butelkę z...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak