Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, karmienie butelką, mama
Karmienie

Higiena karmienia

Nie wystarczy wiedzieć, jakie mleko wybrać dla malucha, i poznać najlepsze techniki karmienia. Ważne jest też, by robić to higienicznie.

Podczas przyrządzania mieszanki zadbaj szczególnie o zachowanie higieny, ponieważ słodkie mleko jest świetną pożywką dla bakterii. Jak zadbać o to, aby karmienie butelką nie stało się źródłem kłopotów?

Wybierz dobry smoczek
Najbardziej trwałe i najłatwiejsze do mycia są smoczki wykonane z silikonu (te, które są zupełnie przezroczyste). Żółte, gumowe szybciej się zużywają. Ważny jest też kształt smoczka – im bardziej przypomina kształt maminej piersi, tym lepiej dla zgryzu dziecka. Kiedy smoczek zacznie ciemnieć, odkształci się, od razu zmień go na nowy. Zużyty materiał sprawia, że smoczek jest mniej trwały, łatwo się nadrywa, a wtedy maluch może odgryźć kawałek i go połknąć.

Kup bezpieczną butelkę
Najlepiej od razu kilka (przyda się 4–6 butelek o pojemności 180 ml). Nim je wybierzesz, zwróć uwagę, by były z tworzywa niezawierającego groźnego dla zdrowia bisfenolu A (takie butelki są oznaczone znakiem „BPA free” lub „BPA 0”). Dlaczego to ważne? Pod wpływem ciepła (np. podczas podgrzewania mieszanki w butelce albo wyparzania butelki przed użyciem) wytwarza się szkodliwa substancja, która uwalnia się ze ścianek i przedostaje do mleka. Po karmieniu umyj butelkę specjalną szczotką (samo płukanie gorącą wodą nie usunie całkowicie resztek mleka).

Przed użyciem sterylizuj...
To gwarantuje, że wewnątrz butelki nie będzie bakterii ani grzybów. W elektrycznym sterylizatorze butelki są poddawane działaniu pary wodnej w temperaturze przekraczającej 100°C. Czas sterylizacji wynosi osiem minut, a butelki przechowywane w zamkniętym urządzeniu są sterylne przez trzy godziny.

...lub wygotowuj akcesoria
Jeśli nie masz sterylizatora, wygotuj butelki w wodzie. Zanurz je we wrzątku i gotuj  3–5 minut (woda musi bulgotać). Do wygotowywania przeznacz osobny garnek i używaj go tylko do tego celu. Możesz też wybrać butelki samosterylizujące się. Wtedy wystarczy nalać wodę do umytej butelki, włożyć do niej smoczek (odwrotnie niż do karmienia), zakręcić specjalną nakrętką i wstawić na kilka minut (zależnie od zaleceń producenta) do kuchenki mikrofalowej. Czyste butelki trzymaj w garnku pod pokrywką lub w sterylizatorze. Możesz też włożyć je na najniższą półkę w lodówce.

Przegotuj wodę na mleko
Nawet jeżeli dopiero otworzyłaś nową butelkę wody, bezpieczniej jest ją przegotować. Do przyrządzania mleka nie używaj wody z kranu – nie znasz jej składu mineralnego ani stopnia zanieczyszczenia. Kupuj wodę niskozmineralizowaną (500 mg składników mineralnych/l). Najlepsze mają na opakowaniu rekomendację CZD albo IMiD. Otwartą butelkę przechowuj w lodówce najdłużej 48 godzin.

Rozmieszaj proszek
Zrób to tuż przed podaniem dziecku mleka. Nie trzymaj gotowej mieszanki w temperaturze pokojowej dłużej niż godzinę, bo mogą się w niej namnożyć szkodliwe bakterie.

Wylej resztki pokarmu
I to od razu po zakończeniu karmienia, bo zaschnięte mleko trudno usunąć. Butelkę umyj wodą z dodatkiem sody oczyszczonej (to bezpieczniejsze niż płyn do zmywania). Nigdy nie dolewaj świeżego mleka do niedopitej mieszanki, bo ze śliną mogły się do niej przedostać bakterie.


Konsultacja: dr n. med. Lilianna Baran, neonatolog, pracuje w I Klinice Położniczej we Wrocławiu.

 

Filary Rodzicielstwa Bliskości: 3. Karmienie piersią [WIDEO]

edipresse.IS917-042.jpg
Edipresse
Karmienie
Vademecum karmienia butelką
Dla mamy i taty, debiutujących w roli butelkowych rodziców, przygotowaliśmy krótkie wademecum.

  Czy wiesz, kiedy przygotować mleko? I jak ważne jest zachowanie przy tym higieny? Maluch jest narażony na zatrucia pokarmowe, bo jest ono świetną pożywką dla bakterii. Dla mamy i taty, debiutujących w roli butelkowych rodziców, przygotowaliśmy krótkie wademekum. Oto cztery podstawowe zasady: Przygotuj mleko przed karmieniem Zdarza się, że maluszek nie jest głodny lub śpi dłużej niż zazwyczaj. Co wtedy? Możesz wówczas trzymać mieszankę w podgrzewaczu (do 45 minut). Gdy w tym czasie dziecko nie zgłodnieje lub się nie obudzi, trzeba ją wylać. Jeśli przewidujesz, że maluszek będzie jadł później, od razu wstaw butelkę z mieszanką do lodówki. Schłodzoną można przechowywać do dwóch godzin. Tuż przed podaniem podgrzej ją w podgrzewaczu lub kąpieli wodnej. Nigdy nie rób tego w mikrofalówce, bo mikrofale podgrzewają nierównomiernie i wpływają na strukturę białka. I pamiętaj – mieszankę można podgrzewać tylko raz. Sprawdź wielkość otworu w smoczku Upewnisz się, że jest prawidłowy, odwracając butelkę do góry dnem i potrząsając nią kilka razy. Jeżeli mleko wypłynie ciągłym strumieniem – jest za duży. Gdy spadnie tylko kilka kropel – za mały. Otwór jest odpowiedni wtedy, gdy najpierw mleko wycieknie małym strumieniem, a potem zacznie kapać kroplami. Obserwuj też dziecko. Gdy wkłada w ssanie wiele wysiłku, a potem staje się rozdrażnione – mleko najpewniej leci za wolno. Podobnie dzieje się, kiedy nakrętka jest zbyt mocno dokręcona. W środku wytwarza się wtedy próżnia, co hamuje jego wypływ. Wystarczy więc nieco ją odkręcić. Podczas karmienia rób przerwy Jedząc, maluch połyka nie tylko mleko, ale i powietrze, dlatego się denerwuje, szybko ma też uczucie sytości. Zrób więc w trakcie karmienia kilka krótkich przerw. A jeśli dziecko samo przerywa ssanie po kilku łykach – potrzymaj je na ramieniu do odbicia,...

niemowlę, butelka, karmienie butelką, spacer
Panthermedia
Karmienie
Z butelką na spacer
Karmienie maluszka w plenerze jest prostsze, niż myślisz. Zobacz, jak się do tego przygotować.

Lepiej nie zabieraj na spacer gotowej mieszanki. Bezpieczniej jest przygotować ją tuż przed karmieniem. Ale choć proszek wymieszasz z wodą dopiero na parkowej ławce, o karmieniu malucha pomyśl jeszcze w domu, przed wyjściem.   Wyparz akcesoria Zanim spakujesz do torby butelkę i smoczek, dokładnie je umyj i wstaw do wyparzacza albo wygotuj w garnku z przykrywką (włóż je do gotującej się wody na około 5–10 minut). Osusz na papierowym ręczniku – zwykłe, kuchenne ściereczki nie zawsze są higieniczne.   Odmierz proszek Kiedy butelka i smoczek będą się już suszyć, wsyp do plastikowego pojemniczka odmierzoną porcję mlecznego proszku. Szczelnie go zamknij, aby do środka nie dostała się wilgoć. Nawet kropla wody wystarczyłaby, żeby mleko się zbryliło, a bakterie zaczęły się w nim namnażać.   Zagotuj wodę Do przygotowywania mieszanki najlepiej używać niegazowanej, niskozmineralizowanej wody butelkowanej (ta z kranu mogłaby nie być odpowiedniej jakości dla niemowlęcia). Zagotuj ją: niech bulgocze przez parę minut na małym ogniu. Wystudź (do temperatury około 37ºC), wlej do butelki i wstaw do termoopakowania, dzięki któremu przez kolejne kilka godzin utrzyma stałą temperaturę. Jeśli nie masz takiego termosu, możesz po prostu zabrać ze sobą dwie butelki: jedną z gorącą, drugą z chłodną wodą, i zmieszać je tuż przed karmieniem, mniej więcej w proporcji 1:2. Dodawaj mleczny proszek do ciepłej, ale nie gorącej wody. W zbyt wysokiej temperaturze część cennych składników ulega zniszczeniu.   Rozmieszaj mleko Zrób to wtedy, kiedy malec już zgłodnieje – gotowe mleko nie powinno stać dłużej niż 15–20 minut. Zanim podasz dziecku mieszankę, wylej kilka kropel na swój nadgarstek. Powinna mieć temperaturę ciała. Poszukaj cienia Usiądź z malcem w spokojnym miejscu, z...

niemowlę, kuchnia, karmienie, łyżeczka
Dieta
Sekrety zdrowych posiłków
Sześciomiesięczny brzdąc jest już gotowy na nowe dania. Pamiętaj, że ważne jest nie tylko to, co mu podajesz, ale też - w jaki sposób jedzenie przygotowujesz.

Na początek wystarczą 1–2 łyżeczki zupki czy kleiku, łyczek soczku. Nowości wprowadzaj nie częściej niż co 3–4 dni. To pomoże dziecku oswoić się z nowym smakiem, a Tobie pozwoli upewnić się, czy produkt jest dobrze tolerowany. Postaraj się, by posiłki przebiegały w spokojnej atmosferze. Dziecko powinno czuć, że je, by zaspokoić głód, a nie po to, żeby zrobić Tobie przyjemność. Nie noś go od okna do okna i nie ucz, że stajesz na głowie, byle tylko zawartość miseczki znalazła się w jego buzi. Zdrowe niemowlę samo instynktownie wie, ile powinno zjeść! Kilka rad 1. Przed posiłkiem myj ręce i ćwicz ten nawyk z malcem. 2. Nowe naczynia przed użyciem umyj w gorącej wodzie. Miseczki, talerzyki i sztućce czyść od razu po posiłku lub opłucz i wstaw do zmywarki (na spodzie naczyń znajdziesz oznaczenie, czy mogą być w niej myte). 3. Posiłki przygotowuj bezpośrednio przed podaniem. 4. Dania domowe przechowuj w lodówce najwyżej dobę. 5. Po otwarciu słoika część “na teraz” przełóż do miseczki. Resztę możesz przechowywać w lodówce przez 48 godzin. 6. Schładzaj potrawy tuż po ich ugotowaniu. 7. Produkty mleczne, ze względu na dużą zawartość białka i węglowodanów, stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii. Przechowuj je tylko w lodówce. Naczynia Niemowlę powinno mieć swoje naczynia i sztućce – dostosowane do jego możliwości. Kupuj tylko te z atestem. To ci się przyda: – Miseczka z przyssawką. Machając rączkami, maluch na pewno nie zrzuci jej ze stołu. – Miseczka z podwójnym dnem. Wlewa się do niej gorącą wodę, by potrawa nie ostygła. – Talerzyki z plastiku. – Kubeczek z dzióbkiem i osłoną. Wygodny w domu i na spacerze. Ułatwia naukę picia, uchwyty pomagają dziecku go utrzymać. – Kubek z obciążonym dnem. Stabilny, zawartość trudno wylać. – Stalowy rondelek z przykrywką – do...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak