
Przez pierwsze miesiące życia dzidziuś, zajadając się wyłącznie mlekiem (twoim albo modyfikowaną mieszanką lub tym i tym), czerpie z niego wszystkie składniki potrzebne do rozwoju. Nie wiesz, jak często przygotowywać mieszankę i co zrobić, gdy malec nie wypija wszystkiego? Albo płacze, bo chciałby dokładkę? Podpowiadamy.
Jakie mleko podać noworodkowi?
Dla tak malutkiego dziecka sama nie wybieraj mleka. Porozmawiaj z pediatrą. Podpowie ci, czy możesz podać mleko modyfikowane przeznaczone dla dzieci zdrowych, czy raczej np. dla alergików. Bo może być tak, że malec nie ma objawów, jednak uczulenie ma ktoś w rodzinie (ty, mąż, rodzeństwo). Lekarz poleci wtedy mieszankę, która zapobiega rozwojowi alergii.
Czym mleko początkowe, dla najmłodszych, różni się od następnego – dla półrocznych dzieci?
Mleko początkowe, oznaczane cyfrą 1, jest robione na bazie mleka krowiego, jednak bardzo mocno zmodyfikowanego – po to, by było jak najbardziej zbliżone składem do pokarmu mamy. Zmienia się w nim proporcje białek, węglowodanów, rodzaj tłuszczów, ilość witamin oraz składników mineralnych. Dziecko po skończeniu sześciu miesięcy powinno pić mleko następne (czyli oznaczane cyfrą 2). Jego bazą też jest mleko krowie, również mocno zmienione, ale jednak w mniejszym stopniu niż mleko początkowe. Skład mieszanki następnej jest bardziej dostosowany do potrzeb starszego niemowlęcia. Zawiera ona więcej białka, a witaminy i składniki mineralne występują w niej w nieco innych proporcjach.
Mogę sama zmienić dziecku mieszankę?
Jeśli to nie jest konieczne, lepiej tego nie robić. Dziecko szybko przyzwyczaja się do smaku określonej mieszanki, każda zmiana może być dla niego nieprzyjemna i spowodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego, np. bóle brzucha, ulewania.
Co to jest mleko HA?
To mleko hipoalergiczne, o którym wspominaliśmy wcześniej. Podaje się je dzieciom, które są zagrożone alergią pokarmową (ale nie mają jeszcze jej objawów). Białko krowiego mleka zostało w nim tak zmienione, że rzadziej wywołuje reakcje alergiczne.