Ile wiesz o mleku
Specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy ściągę o karmieniu butelką. Dzięki niej już wkrótce stanie się ono dla ciebie i twojego smyka dziecinie proste.
Przez pierwsze miesiące życia dzidziuś, zajadając się wyłącznie mlekiem (twoim albo modyfikowaną mieszanką lub tym i tym), czerpie z niego wszystkie składniki potrzebne do rozwoju. Nie wiesz, jak często przygotowywać mieszankę i co zrobić, gdy malec nie wypija wszystkiego? Albo płacze, bo chciałby dokładkę? Podpowiadamy.
Jakie mleko podać noworodkowi?
Dla tak malutkiego dziecka sama nie wybieraj mleka. Porozmawiaj z pediatrą. Podpowie ci, czy możesz podać mleko modyfikowane przeznaczone dla dzieci zdrowych, czy raczej np. dla alergików. Bo może być tak, że malec nie ma objawów, jednak uczulenie ma ktoś w rodzinie (ty, mąż, rodzeństwo). Lekarz poleci wtedy mieszankę, która zapobiega rozwojowi alergii.
Czym mleko początkowe, dla najmłodszych, różni się od następnego – dla półrocznych dzieci?
Mleko początkowe, oznaczane cyfrą 1, jest robione na bazie mleka krowiego, jednak bardzo mocno zmodyfikowanego – po to, by było jak najbardziej zbliżone składem do pokarmu mamy. Zmienia się w nim proporcje białek, węglowodanów, rodzaj tłuszczów, ilość witamin oraz składników mineralnych. Dziecko po skończeniu sześciu miesięcy powinno pić mleko następne (czyli oznaczane cyfrą 2). Jego bazą też jest mleko krowie, również mocno zmienione, ale jednak w mniejszym stopniu niż mleko początkowe. Skład mieszanki następnej jest bardziej dostosowany do potrzeb starszego niemowlęcia. Zawiera ona więcej białka, a witaminy i składniki mineralne występują w niej w nieco innych proporcjach.
Mogę sama zmienić dziecku mieszankę?
Jeśli to nie jest konieczne, lepiej tego nie robić. Dziecko szybko przyzwyczaja się do smaku określonej mieszanki, każda zmiana może być dla niego nieprzyjemna i spowodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego, np. bóle brzucha, ulewania.
Co to jest mleko HA?
To mleko hipoalergiczne, o którym wspominaliśmy wcześniej. Podaje się je dzieciom, które są zagrożone alergią pokarmową (ale nie mają jeszcze jej objawów). Białko krowiego mleka zostało w nim tak zmienione, że rzadziej wywołuje reakcje alergiczne.
[CMS_PAGE_BREAK]
Podobno mieszanki dla alergików nie są tak smaczne, jak zwykłe mleko modyfikowane. To prawda?
Hydroliza (rozbicie białka na mniejsze cząstki) powoduje, że mleko traci swoje właściwości uczulające i niestety zmienia też smak. Na szczęście dziecko szybko się do niego przyzwyczaja.
Czemu gotowa porcja mleka nie może długo stać w butelce?
Bo w mleku szybko rozmnażają się chorobotwórcze bakterie. Nim minie godzina, ciepłe mleko zamieni się w napój wywołujący bóle brzuszka lub biegunkę. Lepiej przygotować mleko tuż przed podaniem go dziecku. Szczególnie najmłodszemu, tak wrażliwemu na wszystko, co nie jest całkiem świeże. Dwumiesięcznemu szkrabowi można zrobić jedzonko na zapas, ale tuż po przygotowaniu trzeba je natychmiast wstawić do lodówki. Gdy smyk zgłodnieje, wystarczy je wyjąć i ogrzać, np. w garnuszku z gorącą wodą lub podgrzewaczu.
Dobrze podane
Odpowiednie przygotowanie mieszanki jest nie mniej ważne niż wybór mleka.
- Starannie wyparzaj butelkę i smoczek (wrzącą wodą lub sterylizatorem) po każdym użyciu.
- Zagotuj wodę (najlepiej butelkowaną, niegazowaną i niskozmineralizowaną).
- Ostudź ją do temperatury ok. 40°C. Kropla wylana na przegub dłoni powinna sprawiać wrażenie ciepła.
- Wsyp tyle mleka w proszku, ile zaleca producent. Inaczej smyk nie dostanie odpowiedniej ilości składników.
- Zakręć butelkę i potrząsaj nią, aż proszek dobrze się wymiesza z wodą.
- Podaj mleko maluszkowi. Wylej resztki, których smyk nie wypije, bo szybko się psują.
3 dodatki, które może zawierać mieszanka
Pomożemy ci rozszyfrować nazwy i skróty znajdujące się na opakowaniach mleka.
1. AR. Tak opisuje się mleko antyrefluksowe, dla dzieci, które często ulewają. Znajdują się w nim substancje zagęszczające, np. kleik ryżowy, skrobia ziemniaczana.
2. Bifidus, albo Probiotyczne, PRO, Plus. Np. Nestlé NAN Pro, ok. 15 zł. To mleko zawierające dodatek probiotyków, czyli dobrych bakterii wspomagających odporność.
3. LC-PUFA, LIPIL. Mleko z dodatkiem kwasów omega-3. Wspomagają rozwój mózgu i układu nerwowego.