Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Karmienie

Jak karmić piersią?

Zanim przystąpisz do karmienia, usiądź wygodnie lub połóż się.


ME009_214.jpg
Zanim przystąpisz do karmienia, usiądź wygodnie lub połóż się.


Następnie weź dziecko na ręce i ułóż jego główkę w zgięciu łokciowym. Jeśli leżysz, połóż je obok siebie na poduszce. Głowa dziecka powinna znaleźć się na wysokości Twojej piersi. U noworodków odruch ssania jest bardzo silny - dziecko otwiera usta w momencie, gdy jego policzek dotknie brodawki. Nakieruj dolną wargę maluszka na dolną część obwódki brodawki- wtedy górna warga będzie mogła swobodnie objąć całą brodawkę. Dziecko powinno ssać brodawkę wraz z całą jej otoczką.

Niemowlę może się poruszyć, dlatego pamiętaj, aby to właśnie maluszka przystawiać do piersi, a nie pierś do niego. Kiedy piersi są obrzmiałe, występuje obrzęk brodawki, co utrudnia jej uchwycenie. Możesz pomóc w tym dziecku, uciskając okolicę brodawki kciukiem i jednym z palców.

Ból w brodawce jest oznaką nieprawidłowego przystawienia noworodka do piersi. Gdy po kilku pierwszych pociągnięciach mleka z piersi, dziecko rozpocznie rytmiczne ssanie, to znaczy, że pokarm wydziela się prawidłowo. Ssanie mleka przerywane jest chwilami odpoczynku, podczas których maluch nie wypuszcza z ust brodawki. Po posiłku dziecko musi odbić powietrze połknięte podczas jedzenia. W tym celu przytrzymaj je w pozycji pionowej i lekko poklep po pleckach.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

karmienie piersią noworodka
Fotolia
Karmienie
Karmienie piersią: rady na dobry początek
Pierwsze karmienia mają ogromny wpływ na to, czy uda się wam na długo stworzyć zgrany duet przy piersi. Najważniejsze, by od początku prawidłowo przystawiać dziecko do piersi. A ono musi się nauczyć dobrego ssania.

Jeśli dziecko urodziło się zdrowe, w pierwszych dwóch godzinach życia jest bardzo aktywne. Ma też silny odruch ssania. Jeśli więc i ty, i dziecko czujecie się dobrze, spróbuj je pierwszy raz nakarmić piersią. Pierwsze karmienia piersią są bardzo ważne: ty uczysz się prawidłowo przystawiać dziecko do piersi, ono uczy się prawidłowo ssać. Ważne, by od początku skutecznie karmić piersią .   Przystaw dziecko do piersi U niektórych kobiet pokarm pojawia się jeszcze przed porodem. Jeśli jednak dziecko już est na świecie, a ty wciąż nie masz pokarmu, nie martw się, tylko przystaw dziecko do piersi. Mleko wytwarza się dzięki ssaniu: sygnał drogami nerwowymi biegnie do przysadki mózgowej, a we krwi pojawia się prolaktyna – hormon, od którego zależy wytwarzanie pokarmu. Na pierwsze karmienie dziecku wystarczy niewiele: tyle, ile zmieści się na łyżeczce od herbaty. Ważne jest jednak, żebyś od początku dobrze przystawiała dziecko do piersi. I tobie, i dziecku musi być wygodnie, by dziecko mogło prawidłowo ssać i najeść się do syta.      Jak przystawić dziecko do piersi po porodzie  W pierwszych dniach po porodzie najwygodniejsza dla ciebie będzie pozycja leżąca. Karm w pozycji leżacej .   Połóż się na boku, oprzyj głowę na poduszkach. Dziecko powinno leżeć na boczku, zwrócone w twoją stronę (brzuch do brzucha). Jego główka niech spoczywa w zgięciu twojego łokcia, a przedramieniem podeprzyj plecki dziecka. Buzia dziecka powinna znajdować się na poziomie twoich piersi, byś nie musiała nachylać się do dziecka. Drugą ręką podtrzymaj pierś: czterema palcami od dołu, a kciukiem – od góry. Dotknij brodawką ust dziecka i delikatnie je połaskocz. Gdy maluszek otworzy buzię (a zrobi to na pewno, bo ma tzw. odruch szukania), ramieniem przytul go mocno do siebie. Uwaga! Zawsze przysuwaj...

Enfamil - trudności z karmieniem piersią
Fotolia
Karmienie
Masz trudności z karmieniem piersią? My mamy na to radę!
Każde karmienie piersią to doskonały sposób na nawiązanie wyjątkowej, bliskiej więzi z dzieckiem. Niestety karmienie naturalne czasem sprawia nam trochę kłopotów. Są jednak na to sposoby!

var _gde_salsfvpknm = new Image(1,1); _gde_salsfvpknm.src='https://edipresse.hit.gemius.pl/redot.gif?l=8/tstamp='+(new Date()).getTime()+'/id=ciTg68_h29cE4SDQnGsAGbbuzZWY7E9lYpwTei4xoDX..7/stparam=salsfvpknm/fastid=drqqqgvcbshtuefhpvuddabkddjx'; Ze względu na optymalny skład mleka mamy eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zalecają karmienie piersią do 6. miesiąca życia dziecka, a później kontynuowanie go także w trakcie rozszerzania diety. Niestety wiele młodych mam rezygnuje z niego po kilku nieudanych próbach, a to wszystko przez pojawiające się trudności takie jak zbyt mała ilość pokarmu czy przeciwnie – jego nawał. Nie warto jednak poddawać się tak łatwo! Na każdy problem jest rozwiązanie, wystarczy trochę cierpliwości i wiedzy. Problemy z karmieniem piersią 1. Zbyt mała ilość pokarmu . Wiele młodych mam skarży się na to, że nie mają wystarczającej ilości mleka, przez co maluszek nie najada się do syta, a samo karmienie jest uciążliwe zarówno dla kobiety, jak i dziecka. Co robić? Przede wszystkim zachowaj spokój, bo stres na pewno nie pomoże ani Tobie, ani dziecku. Co więcej, może nawet jeszcze bardziej zmniejszyć ilość wytwarzanego pokarmu lub w ogóle zahamować laktację. Pamiętaj, że ssanie stymuluje produkcję mleka przez organizm, dlatego staraj się jak najczęściej przystawiać dziecko do piersi. Możesz także spróbować odciągnąć trochę pokarmu za pomocą laktatora, a przed karmieniem masować piersi okrężnymi ruchami lub położyć na nie ciepły okład. Uzbrój się w cierpliwość – początki mogą nie być łatwe, ale Twój trud się opłaci. Zwykle szybko udaje się pobudzić laktację. 2. Nawał pokarmu. Być może wydaje Ci się, że to żaden problem – w końcu od przybytku głowa nie boli, ale uwierz, że zbyt duża ilość pokarmu też może sprawiać trudności młodej mamie i jej maleństwu. Co robić? Część mam, które...

karmienie piersią noworodka
Fotolia
Karmienie
Czy bawarka i hartowanie brodawek ułatwią karmienie piersią? Obalamy mity
Im bliżej porodu, tym więcej dociera do ciebie teorii na temat karmienia piersią. Wydają ci się sprzeczne, dziwne, wspaniałe? Zanim je zastosujesz, sprawdź najważniejszą informację - czy są prawdziwe.

Karmienie piersią nie ma związku z rozmiarem i kształtem biustu – nawet posiadaczka zupełnie niewydatnych kształtów może z powodzeniem wykarmić swoje dziecko. Istotne jest pozytywne nastawienie do tematu, które sprawia, że mózg uruchamia produkcję bardzo ważnego hormonu - prolaktyny. To jej zasługą jest produkcja mleka. O przygotowaniu do karmienia piersią krąży wiele obiegowych opinii. Sprawdzamy, które z nich są prawdą, a które mitem. „Mleko może pojawić się także przed porodem” – prawda Prawda. Zdarza się, że podczas ciąży z sutka wypływają niewielkie ilości przezroczystego płynu, przypominające krople rosy. To nic innego tylko siara , tzw. pierwsze mleko, które piersi produkują zanim pojawi się prawdziwy pokarm. Obfituje ona w cenne składniki dla dziecka, które m.in. wpływają na pracę jego układu odporności. Pojawienie się przed siary porodem świadczy o tym, że piersi są już gotowe do laktacji . „Wklęsłe brodawki uniemożliwiają karmienie piersią” – nieprawda! Dziecko podczas karmienia ssie nie tylko brodawkę, ale również jej otoczkę - wtedy mówimy, że jest prawidłowo przystawione do piersi . Jeśli brodawka jest wklęsła, ssanie staje się trochę trudniejsze, w takiej sytuacji pomoże wiedza, jak karmić, gdy masz wklęsłe brodawki . Dodatkowo możesz już podczas ciąży delikatnie wyciągać brodawki w kąpieli, dbając o to, by ich nie podrażnić. Przed porodem możesz nosić również nakładki korekcyjne (codziennie przez kilka godzin pod dopasowanym, nie uciskającym biustonoszem). Zakładając je zwróć uwagę, aby brodawka wypełniała otwór w krążku. Nakładki możesz nosić także po porodzie między kolejnymi karmieniami. Jeśli źle się z nimi czujesz, nie jest to konieczne. „Picie bawarki sprzyja karmieniu piersią” – nieprawda! Pojawienie się mleka czy jego ilość nie mają związku ani z...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak