Karmienie

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią? Radzi Magdalena Komsta, promotorka karmienia piersią

Odstawienie dziecka od piersi to proces na wiele dni, a nawet tygodni. Nie śpiesz się z definitywnym zakończeniem karmienia, rezygnuj z kolejnych karmień stopniowo, zaspokajając przy tym potrzebę bliskości dziecka.

Zastanawiasz się, jak odstawić dziecko od karmienia piersią, oszczędzając mu przy tym stresu, a sobie nerwów? Jeżeli jesteś już zdecydowana na ten krok, to przede wszystkim nie przeznaczaj na zakończenie karmienia piersią tylko jednego dnia, ani nawet tylko jednego tygodnia. Pamiętaj, że łagodne odstawianie dziecka od piersi to długi proces – powolne kończenie karmienia niesie korzyści zarówno dla dziecka, jak i dla mamy – mówi Magdalena Komsta, psycholożka, promotorka karmienia piersią, autorka bloga Wymagajace.pl i prowadząca warsztaty o karmieniu piersią

Odstawienie od karmienia piersią jest procesem

Decydując się na zakończenie drogi mlecznej z dnia na dzień, nie unikniesz płaczu dziecka i bólu związanego z zastojem mleka w piersiach. Robiąc to stopniowo, coraz bardziej ograniczając liczbę i czas poszczególnych karmień, pozwolisz dziecku i sobie przyzwyczaić się do nowej sytuacji. 

Korzyści powolnego odstawiania dziecka od karmienia piersią

Dla dziecka:

  • pozwala się oswoić z nową sytuacją,
  • pozwala się przyzwyczaić i zaakceptować.


Dla mamy:

Zasady odstawiania dziecka od karmienia piersią

Magdalena Komsta podaje cztery zasady, według których najlepiej jest przejść przez proces odstawienia dziecka od piersi. Oto one:

1. Nie odmawiaj piersi, nie proponuj

Pierwsza podstawowa zasada przy łagodnym kończeniu drogi mlecznej brzmi: „Nie odmawiaj, nie proponuj”. Czyli nie odmawiamy dziecku na jego prośbę, żeby podać mu mleko, ale z drugiej strony nie wychodzimy same z inicjatywą – tłumaczy Magdalena Komsta. – To wymaga trochę kreatywności od mamy, która do tej pory zaspokajała różne potrzeby dziecka poprzez karmienie piersią. Od teraz, np. kiedy dziecko się uderzy i płacze, to mama najpierw musi spróbować pocieszyć je w inny sposób niż poprzez podanie piersi.

Zobacz także: Magdalena Komsta o metodzie Tracy Hogg

2. Zmień nieco domowe rytuały

Drugą zasadą łagodnego odstawiania dziecka od piersi będzie lekkie zmodyfikowanie domowych rytuałów, np. usypiania, tak, by karmienie piersią odgrywało w nich coraz mniejszą rolę. Warto przede wszystkim włączyć w te rytuały tatę albo poszerzyć je o inne formy bliskości. 

– Przykładowo, jeżeli mama chce już niedługo odstawić dziecko od nocnego karmienia piersią, to już teraz powinna wprowadzić do wieczornego rytuału także inną wyciszającą aktywność, np. czytanie książeczki lub delikatny masaż. Tak, żeby jeszcze zanim „zabierzemy” mu karmienie przed spaniem, dać mu jakąś inną strategię łagodnego wyciszenia się – radzi ekspertka.

3. Rezygnuj tylko z jednego karmienia na raz

Według psycholożki łagodne odstawianie dziecka od piersi polega na tym, że należy rezygnować tylko z jednego karmienia na raz. Dzięki temu jest ono rozłożone w czasie i możemy obserwować reakcje maluszka. 

– Z mojego doświadczenia i doświadczenia uczestniczek warsztatów, które prowadzę, najtrudniejsze do odstawienia są karmienia nocne, a także ostatnie karmienie przed snem dziecka i pierwsze karmienie tuż po obudzeniu. To są karmienia, które raczej zostawiamy sobie na sam koniec. Najpierw zmniejszamy liczbę karmień dziennych – mówi Magdalena Komsta. 

Pamiętajmy też, że zmniejszanie liczby karmień w ciągu doby wcale nie musi oznaczać definitywnego zakończenia karmienia piersią. Nie ma żadnych powodów: ani emocjonalnych, ani zdrowotnych, aby mama nie mogła karmić swojego dziecka nawet po 2. roku życia. Co więcej, z każdym miesiącem karmienia spada ryzyko zachorowania na raka piersi czy raka jajników. Choć wiele kobiet stawia sobie granicę karmienia na okolicę pierwszych urodzin dziecka, wcale nie musi się temu podporządkowywać. Ostawienie rocznego dziecka od karmienia piersią nie jest żadnym przymusem. Ważne, by zrobić to w momencie, gdy zarówno mama, jak i dziecko, są na to gotowi. 

4. Zapewnij bliskość dziecku w trakcie odstawiania od piersi

Ekspertka ostrzega, że często odstawianie od piersi dziecka poniżej 1,5 roku życia, jest jednak okupione mniejszym lub większym płaczem. – Warto przy tym pamiętać, że czym innym jest płacz w ramionach mamy, a czym innym: samotny płacz w łóżeczku – dodaje. 

Nie dajmy sobie zatem wmówić bzdur, że w okresie odstawiania dziecka od piersi lepiej go „nie rozdrażniać” noszeniem, tuleniem i kołysaniem. – Jest wręcz przeciwnie. Bardzo ważne jest, aby tę bliskość fizyczną wynikającą ze ssania piersi, zastąpić inną bliskością fizyczną: noszeniem, kołysaniem, tuleniem. To dla dziecka jest bardzo ważne w tym momencie – tłumaczy Magdalena Komsta.

Zobacz także: 

depresja po karmieniu piersią
Adobe Stock
Karmienie
Smutek po odstawieniu dziecka od piersi? To może być depresja
To, że nigdy nie słyszałaś o depresji po odstawieniu dziecka od piersi, nie znaczy, że takie zjawisko nie istnieje. Istnieje i warto o nim wiedzieć nieco więcej.

Może pojawić się wkrótce po odstawieniu dziecka od piersi, ale czasami atakuje kilka miesięcy po nim. Poznaj najczęstsze objawy choroby, o której się właściwie nie mówi – o depresji mam, które przestały karmić piersią. Depresja po odstawieniu dziecka od piersi – na czym polega Mimo tego, że nigdy o tej depresji nie słyszałaś, to być może spotkałaś się z innymi określeniem, np. trudne czy ciężkie chwile po odstawieniu dziecka. Trzeba sobie powiedzieć jasno: to zbyt łagodne stwierdzenie, gdyż depresja kobiet, które odstawiły dziecko od piersi, jest jednostką chorobową . Oczywiście nie musi się przytrafić każdej młodej mamie, ale część z nich jej doświadczy. Zobacz: Jak bezstresowo odstawić dziecko od piersi Przyczyną choroby mogą być wahania hormonalne (spadek poziomu oksytocyny i prolaktyny ), ale i stres. Do jej objawów zalicza się: płaczliwość , poirytowanie, utratę przyjemności płynącą z rzeczy, które tę przyjemność sprawiały, chroniczne zmęczenie, utratę masy ciała, kłopoty z koncentracją , napady lęku, nocne poty. Zobacz także: Rozmowa o depresji poporodowej Kiedy szukać pomocy Lekkie uczucie smutku czy straty to normalna sprawa po odstawieniu dziecka od piersi. Jeśli jednak wyżej wymienione objawy są tak nasilone, że utrudniają normalne funkcjonowanie , nie ma na co czekać – trzeba iść do lekarza (pierwszego kontaktu, ginekologa lub psychiatry) i opowiedzieć o swoim samopoczuciu. Być może warto zasugerować depresję po odstawieniu dziecka od piersi. Na czym polega leczenie Decyzję podejmie lekarz. Kobieta może zostać wysłana na psychoterapię, może otrzymać leki lub kurację hormonalną . Czasami łączy się te trzy sposoby działania. To, co możesz zrobić sama, jeszcze przed wizytą u lekarza, to jak najczęstsze podejmowanie aktywności fizycznej . Chodź regularnie...

Niemowlę karmione piersią
AdobeStock
Mama
Piersi po karmieniu nie wyglądają jak dawniej? Nie musi tak być!
Często mówi się, że karmienie piersią powoduje, że piersi stają się obwisłe. Ale prawda jest taka, że młode mamy zapominają o jednej ważnej sprawie. A ta może zdziałać cuda!

Początki karmienia piersią dla wielu mam mogą być trudne. Nawał mleczny, trudności z przystawianiem malucha, bolesność piersi, o których słyszały na szkole rodzenia, nagle staje się faktem. W dodatku krążące opinie o tym, że po karmieniu piersi stają się obwisłe, nie brzmi zachęcająco dla młodych mam. Ale wcale nie musi tak być! Biustonosz to podstawa Może wydaje ci się, że gdy masz noworodka w domu, ostatnią rzeczą, jaką powinnaś zrobić, jest pójście na zakupy po bieliznę dla siebie, ale to nieprawda. Noszenie odpowiedniego biustonosza w trakcie laktacji jest bardzo ważne. Nie tylko dlatego, by prawidłowo przytrzymywał biust i dbał o jego kształt, lecz także by przeciwdziałać zastojom mleka i zapaleniom piersi . Najlepiej, by był to biustonosz przeznaczony właśnie dla kobiet karmiących. To bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie.   Nawet jeśli naprawdę nie masz czasu wyjść na zakupy lub nie masz z kim zostawić malca choćby na chwilę, nie musisz rezygnować z komfortu dla swoich piersi. Możesz postawić po prostu na zakupy w internecie, co jest rzeczywiście szybsze i wymaga mniej wysiłku. Dobór odpowiedniego biustonosza do karmienia jest naprawdę sprawą priorytetową, o czym powie wam każda położna, dlatego nie odkładaj zakupu w nieskończoność. Zrób to dla zdrowia i urody swoich piersi . Jak dbać o piersi w trakcie laktacji? Tak jak dbasz o skórę całego ciała, by była jędrna, stosując różne kremy i balsamy, tak samo powinnaś zadać o delikatną skórę na piersiach . Pamiętaj jednak, by wszelkie preparaty, jakie aplikujesz, były bezpieczne i przeznaczone dla kobiet karmiących. Omijaj też brodawki i otoczki, czyli te części, z którymi maluch styka się, ssąc pierś.   Przede wszystkim jednak noś dobry biustonosz . Żadne kremy nie pomogą, jeśli piersi nie będą odpowiednio podtrzymywane. Pamiętaj o sile grawitacji i zdejmuj biustonosz...

Karmienie w tandemie
Instagram
Aktualności
Czy ciąża oznacza odstawienie starszaka od piersi? One twierdzą, że nie!
Zachodząc w kolejną ciążę, nie odstawiły starszego dziecka od piersi, a teraz karmią dwójkę jednocześnie. Co za widok!

Wiele kobiet obawiają się karmienia piersią w ciąży. Zaraz, gdy pojawią się dwie kreski na teście ciążowym, odstawia starsze dziecko. Jednak to nie jedyne wyjście. Coraz więcej mam karmi piersią dwójkę dzieci w różnym wieku. Co więcej, karmi je w tandemie. Zobacz te oszałamiające i naszpikowane emocjami fotografie mam karmiących swoje dzieci. Dlaczego to robią? Mleko mamy to bez wątpienia najlepszy pokarm, jaki można zapewnić swojemu dziecku. Kobiety świadome wartości tego cudownego płynu, nie chcą odstawiać starszaka zbyt szybko. I kontynuują karmienie w ciąży i po narodzinach maluszka. Skoro mamy bliźniąt karmią dwójkę noworodków jednocześnie, to mama dwójki dzieci także może!           Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez Babyidea/MaM Design (@babyideamamdesign) Wrz 9, 2018 o 1:49 PDT Zdarza się także, że dziecko, które już nie je z piersi, po narodzinach młodszego rodzeństwa przychodzi regres i dopomina się mleka mamy. Jeśli czujesz się na siłach, pragniesz karmić w ten sposób - niewiele stoi na przeszkodzie! Na początek upewnij się u lekarza, czy w przypadku twojej ciąży nie ma przeciwwskazań do kamienia starszego dziecka w trakcie ciąży. Pamiętaj koniecznie zdrowo się odżywiaj i pij dużo płynów.         Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez J E S S B O W E N (@modelmother) Lip 3, 2018 o 11:47 PDT Wiele kobiet nie przyznaje się do kamienia w tandemie, gdyż: "życzliwym" ten widok często...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj