Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Karmienie dziecka butelką
Fotolia
Karmienie

Butelka i smoczek do karmienia: jak wybrać najlepsze?

Zwykła czy antykolkowa? Plastikowa czy szklana: czym kierować się przy wyborze butelki do karmienia niemowlęcia? Jak wybrać smoczek i inne akcesoria: sprawdź, które naprawdę ci się przydadzą.

Chcesz kupić butelkę i smoczek do karmienia niemowlęcia? Wybór jest bardzo duży, dlatego zanim kupisz, chwilę się zastanów. Dobra butelka i smoczek do karmienia dla dziecka to nie tylko kwestia wygody, ale też zdrowia. Od dobrego smoczka zależy m.in. dobry rozwój mowy niemowlęcia!

Butelka do karmienia niemowlęcia

Wybierając butelkę do karmienia dla dziecka, masz do wyboru butelki szklane lub plastikowe. Przewagą szklanej butelki jest to, że jest wykonana z bezpiecznego materiału. Łatwo może się jednak stłuc, a poza tym mleko szybciej w nim stygnie.
Butelki plastikowe mają lepsze właściwości izolacyjne, czyli mleko pozostaje dłużej ciepłe.
Są butelki o różnym przeznaczeniu, np. jedne służą do karmienia wcześniaków, inne – do karmienia dzieci z kolką (mają odkręcane dna z odpowietrznikiem, kształt rogala, dzięki czemu dziecko nie połyka powietrza, lub smoczki z odpowietrznikami).
Niektóre butelki zostały nawet wyposażone w czujniki ciepła, wymiennie montowany ustnik lub trójprzepływowy smoczek (do różnych płynów). Ciekawym rozwiązaniem są specjalne wypustki na smoczku (masują bolące dziąsła ząbkującego dziecka).
Ważne! Jeśli wybierasz plastikową butelkę, sprawdź, czy w składzie nie znajduje się bisfenol A (na opakowaniu powinien być napis: bez fisfenolu, BPA free).
 

Butelki do karmienia - TOP 5 według użytkowników serwisu Bangla.babyonline.pl
Praktyczny zestaw do karmienia noworodków (średnia ocena: 4,77, liczba opinii: 11)
Butelka z serii Aktywne Ssanie z systemem odpowietrzania Super Vent (średnia ocena: 4,69, liczba opinii: 127)
Butelka do Karmienia/Złota (średnia ocena: 5,0, liczba opinii: 3)
Butelka szerokootworowa EasyStart Owoce - różne pojemności (średnia ocena: 4,56, liczba opinii: 221)
Antykolkowa butelka szerokootworowa EasyStart "Newborn baby" (średnia ocena: 4,5, liczba opinii: 13)


Butelka do karmienia - sprawdź opinie rodziców

Smoczek na butelkę dla noworodka

Możesz wybrać smoczek lateksowy (ciemny, brązowy) lub smoczek silikonowy (jest przezroczysty, więc od razu widać, czy smoczek został dobrze wyczyszczony). Smoczki silikonowe są bardziej wytrzymałe na wysoką temperaturę, nie mają zapachu, nie kleją się. Smoczki silikonowe są twardsze, dziecko musi włożyć więcej energii w ssanie, co przyczynia się do większej pracy mięśni, które są potem potrzebne do rozwoju mowy.
Najlepsze są smoczki płaskie, przypominające brodawkę mamy (polecają je ortodonci). Ważna jest też wielkość dziurek – małe przeznaczone są do mieszanek mlecznych, nieco większe – do soków przecierowych (zupki dziecko powinno jeść łyżeczką!).
Pamiętaj, że smoczek trzeba natychmiast wyrzucić, jeśli się odkształci lub zmieni kolor!

Zobacz także: Smoczki w Katalogu produktów

Akcesoria do butelek 

Przyda ci się specjalna szczoteczka do butelek, bo dzięki niej dokładniej umyjesz butelkę.
Myj butelkę zawsze jak najszybciej po karmieniu, najlepiej ciepłą wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń (są też specjlane płyny do czyszczenia butelek dla niemowląt).
Po to, żeby butelki i smoczki utrzymać w czystości, możesz kupić też specjalny sterylizator, pojemnik do sterylizacji w mikrofalówce lub przeznaczyć do tego zwykły garnek. Umyte butelki, smoczki, zakrętki zalej wodą i gotuj pięć minut; wygotowane akcesoria przechowuj w najzimniejszym miejscu w lodówce lub na osobnej półce).
Przydatne też będzie, zwłaszcza w podróży, specjalny pojemnik na odmierzone już porcje mleka w proszku.
Dobrą butelkę i smoczek możesz wybrać sama, natomiast o to, jak wybrać mleko dla dziecka, zapytaj pediatry.

Przydatne akcesoria dokarmienia dziecka - TOP 5 według użytkowników serwisu Bangla.babyonline.pl
Szczotka do butelek i smoczków 72/001 (średnia ocena: 4,9, liczba opinii: 31)
Mikrofalowy Sterylizator Parowy SCF271 (średnia ocena: 4,86, liczba opinii: 22)
Podgrzewacz żelowy (średnia ocena: 4,8, liczba opinii: 22)
Pojemniczki na żywność z pokrywkami. Różne kolory i pojemności (średnia ocena: 4,79, liczba opinii: 17)
Praktyczny zestaw do karmienia noworodków (średnia ocena: 4,77, liczba opinii: 11)


Warto zobaczyć: Akcesoria do karmienia w Katalogu produktów

Filary Rodzicielstwa Bliskości: 3. Karmienie piersią [WIDEO]

jakie pieluchy dla noworodka
Adobe Stock
Noworodek
Jakie pieluchy dla noworodka: najlepsze pieluchy jednorazowe [RANKING]
Pieluchy dla noworodka to podstawowy element wyprawki. Warto kupić spory zapas pieluszek, bo to produkt pierwszej potrzeby! Nie tylko chronią pupę dziecka, ale i gwarantują spokojny sen, brak odparzeń oraz czyste ubranko. Powinny być bezpieczne, naturalne i mieć wycięcie na pępek. Zapytaliśmy dermatologa, na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając najlepsze pieluchy dla noworodka.

Pieluchy dla noworodka powinny być dobrane ze szczególną starannością. Ważne są naturalne materiały i wycięcie na kikut pępowiny. Pieluszki nie mogą przeciekać, uciskać ani drażnić skóry noworodka. Zanim upewnisz się, że wybrałaś najlepsze pieluchy dla noworodka, z pewnością będziesz mieć mnóstwo pytań. Na najważniejsze odpowiadamy razem z dermatologiem dziecięcym, dr hab. n. med. Dorotą Jenerowicz z Katedry i Kliniki Dermatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Dzięki fachowym poradom i opiniom rodziców udało nam się stworzyć ranking pieluch dla noworodka! Po czym poznać najlepsze pieluchy dla noworodka? Nie wszystkie pieluchy dla noworodka są identyczne. Prawdziwym testem dla pieluch jest kontakt ze skórą dziecka. Choć pieluchy, które znajdziesz w sklepach, są bezpieczne , maluszek może nie tolerować materiału, z którego je zrobiono, lub substancji, jaką dodano (np. po to, by nawilżała pośladki). Zdarza się, że dziecko może nosić tylko jeden rodzaj pieluch i tolerować tylko jeden krem do pupy, bo inne powodują podrażnienia i przyczyniają się do powstawania odparzeń.   Pampersy czy pieluchy wielorazowe dla noworodka? Rodzice najczęściej wybierają pieluchy jednorazowe dla noworodka. Ale nowoczesnym pieluchom wielorazowym daleko do używanych dawniej pieluszek tetrowych. Szyje się je z wielowarstwowej bawełny, flaneli lub bambusa z dodatkową wkładką chłonną. Na wierzch zakłada się specjalny otulacz, który zapobiega przemoczeniu ubranka. Takie pieluchy to ekologiczne rozwiązane coraz bliższe wielu rodzicom. Wybierając ekopieluchy  dla noworodka, zwróć uwagę, czy nie są zbyt grube. Leżąc, dziecko nie powinno mieć nienaturalnie wygiętych plecków.  Czy pieluchy dla noworodka muszą mieć wycięcie na pępek? Tak. Dopóki nie odpadnie pępowina , do brzuszka dziecka musi swobodnie docierać...

płyny do kąpieli dla niemowlaka
Adobe Stock
Pielęgnacja
Płyn do kąpieli dla niemowląt – jaki wybrać? [RANKING]
Płyn do kąpieli dla niemowląt musi mieć atest odpowiedniej instytucji, a ten przeznaczony do mycia noworodka – oznaczenie, że można go używać od pierwszego dnia życia. W pielęgnacji niemowlaka wystarczy jeden uniwersalny preparat, dlatego warto wybrać polecany i sprawdzony produkt.

Jaki płyn do kąpieli dla niemowlaka wybrać? Szeroki wybór produktów w drogerii może przyprawić mamy o ból głowy! Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszego kosmetyku dla niemowlaka: kiedy wybrać emolienty do kąpieli, kiedy naturalny płyn do mycia dla noworodka, a kiedy w ogóle zrezygnować z płynu do kąpieli.  Jak wybrać płyn do kąpieli dla niemowląt? Jaki płyn do kąpieli dla niemowlaka – ranking Jak wybrać płyn do kąpieli dla niemowląt? Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę, wybierając płyn do mycia dla niemowląt. Pojemność Opakowania płynów do kąpieli dla niemowląt są bardzo różne, czasem mają takie kształty, że właściwie nie wiadomo, ile płynu jest wewnątrz. Dlatego zwracaj uwagę na podaną w mililitrach pojemność. Może się okazać, że droższy płyn tak naprawdę kosztuje mniej niż ten z niższej półki. Skład Zawsze sprawdzaj skład na etykiecie płynu do kąpieli dla noworodka. Jeżeli malec będzie miał objawy uczulenia, będziesz mogła wyśledzić winowajcę i unikać go w przyszłości. W składzie niektórych kosmetyków dla dzieci są emolienty. Kosmetyki zawierające te substancje najczęściej przybierają formę emulsji,. Mają one działanie natłuszczające, dzięki czemu nie trzeba dodatkowo stosować oliwek bądź balsamów po kąpieli. Świetnie sprawdzą się zwłaszcza u niemowląt o bardziej suchej bądź wyjątkowo wrażliwej skórze. Dozownik Najwygodniejsze są te, które można „obsłużyć” jedną ręką np. w pompce albo z zakrętką wyposażoną w klapkę-zatyczkę. Drugiej będziesz potrzebować, aby podtrzymywać malucha, dlatego warto, aby była wolna.  Etykieta Nie daj się zwieść kolorowym opakowaniom. Koniecznie zwróć uwagę na to, czy płyn do kąpieli, na który się zdecydowałaś, jest odpowiedni do wieku malca. Korzystanie z...

wyparzanie butelek
Adobe Stock
Karmienie
Wyparzanie butelek – czy jest konieczne i do kiedy trzeba sterylizować butelki?
Wyparzanie butelek ma na celu wyjałowienie ich, czyli pozbycie się bakterii, które mogłyby zaszkodzić dziecku. Ten sam cel można osiągnąć za pomocą sterylizatora do butelek. Skuteczne wyparzanie jest szczególnie ważne w przypadku noworodków karmionych z butelki. Sprawdź, jak często sterylizować butelki i do kiedy trzeba to robić.

Mycie i wyparzanie butelek to bardzo ważny element higieny noworodka i małego niemowlaka. Pozostałości pokarmu stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii, które po przedostaniu się do układu pokarmowego dziecka mogą mu zaszkodzić, wywołując dolegliwości sprzyjające odwodnieniu dziecka . Dlatego dokładne wyparzanie butelek i smoczków, albo poddawanie ich sterylizacji, powinny wejść w nawyk każdej młodej mamie, która podjęła decyzję o karmieniu (lub dokarmianiu) dziecka butelką. Spis treści: Wyparzanie butelek: do kiedy trzeba to robić? Jak wyparzyć butelkę dla noworodka Jak często sterylizować butelki niemowlaka Jak myć butelki noworodka Wyparzanie butelek: do kiedy trzeba to robić? Do kiedy wyparzać butelki? Ogólne zalecenia mówią o tym, aby butelki i smoczki wyparzać do czasu, aż dziecko ukończy 6 miesiąc życia . Jednak granicę tę trzeba traktować orientacyjnie. Jeśli dziecko ma osłabiony układ odpornościowy, cierpi na skłonność do biegunek, ma wrażliwy układ pokarmowy, często ma zmiany w jamie ustnej, wyparzanie butelek trzeba przeciągnąć do czasu, aż dziecko skończy rok. Z kolei, kiedy niemowlę raczkuje albo pełza po podłodze i pcha wszystko do buzi, wyparzanie butelek lub ich sterylizacja mijają się z celem, bo maluch i tak ma kontakt z wieloma drobnoustrojami. Dobrym pomysłem jest też skonsultowanie się z pediatrą i zasięgnięcie jego opinii w tej sprawie. Jak wyparzyć butelkę dla noworodka Po zakupie, ale przed pierwszym użyciem butelkę i smoczek trzeba wygotować przez 10-15 minut. Później, za każdym razem przed użyciem, wystarczy wyparzyć butelkę w czystym garnku, zalewając ją wrzątkiem. Dla większej pewności można wyparzyć butelkę gotując ją 3-5 minut.  Do skutecznego pozbywania się bakterii służą też sterylizatory różnego rodzaju: parowe, elektryczne, z funkcją gotowania na parze albo takie do...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz