Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
6304014-1024x683.jpg
Karmienie

Jak zachować higienę karmiąc butelką

Przygotowując jedzenie dla malca, dbaj, by do mleka i innych potraw nie dostały się bakterie. Gdy jest ciepło, znacznie łatwiej o zatrucia pokarmowe.

Szczególną uwagę zwróć na czystość w czasie przygotowywania mieszanek mlecznych, bo ciepłe, słodkie mleko jest doskonałą pożywką dla bakterii. Najczęściej zatrucia pokarmowe wywoływane są przez salmonellę lub gronkowca, ale powodują je również inne bakterie, np. Escherichia coli, Schigiella (przenoszą ją np. muchy). Im dziecko młodsze, tym silniej reaguje na zatrucie.

Szykuj mleko tuż przed karmieniem
Wsyp odmierzoną porcję mleka do butelki, dodaj odpowiednią ilość ciepłej (nie gorącej, powinna mieć ok. 40°C) przegotowanej wody i wymieszaj, potrząsając butelką lub obracając ją w dłoniach.

Nie przygotowuj butelek z mlekiem na cały dzień
Zrobienie mieszanki jest tak proste, że nie warto robić zapasów. Wyjątkowo, jeśli chcesz mieć jedzenie na następne karmienie, schłódź butelkę z mlekiem pod bieżącą wodą i dopiero potem wstaw ją do lodówki. Mleka nie można przechowywać w cieple. Nie trzymaj gotowej mieszanki w temperaturze pokojowej dłużej niż godzinę, bo mogą się w niej namnożyć bakterie.

Bezpośrednio po jedzeniu umyj butelkę i smoczek
Zaschnięte mleko trudniej jest potem usunąć. Jeśli maluszek nie wypił całej porcji, wylej resztki. Nigdy nie podawaj dziecku niedopitego mleka ani nie dolewaj go do świeżej mieszanki, bo ze śliną mogły się do niego przedostać bakterie. Myj butelki wąską szczoteczką do butelek i smoczków. Możesz użyć wody z dodatkiem sody oczyszczonej. Umyte butelki trzymaj w zamkniętej szafce lub garnku z pokrywką, by nie siadały na nich muchy.

Butelki i smoczki sterylizuj w garnku lub sterylizatorze
Do sterylizacji butelek przeznacz osobny garnek z pokrywką i używaj go tylko do tego celu. Wlej do niego tyle wody, by butelki i smoczki były zanurzone, i przykryj. Gotuj naczynia 3–5 minut od momentu zagotowania.
W sterylizatorach butelki i smoczki są wyjaławiane parą wodną w temperaturze powyżej 100°C. Czas sterylizacji zależy od rodzaju urządzenia – producenci zwykle zalecają ok. 8 minut.

Do robienia mleka używaj czystej przegotowanej wody
Kupuj wodę butelkowaną niskozmineralizowaną i niskosodową. Napoczętą butelkę z wodą zakręć i trzymaj w lodówce do 48 godzin.

Kilka dobrych rad
Butelki wysterylizuj przed pierwszym użyciem.
• Na początek kup butelki o objętości 125 lub 150 ml, potem większe: 160–260 ml.
• Potrzebujesz 6–7 butelek i około 10 smoczków, gdy malec jest karmiony tylko butelką. n nie przekraczaj czasu sterylizacji. Zbyt długo gotowane smoczki niszczą się i nie nadają do użycia.
• Wybieraj raczej smoczki silikonowe niż z lateksu. Te ostatnie szybciej się niszczą, mogą też, niestety, uczulać.


Konsultacja: dr n. med. Teresa Kibalenko-Nowak, pediatra, leczy dzieci od ponad 50 lat, odpowiada na wasze pytania w naszym poradniku telefonicznym.

 

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

 

Filary Rodzicielstwa Bliskości: 3. Karmienie piersią [WIDEO]

sterylizacja butelek
Panthermedia
Karmienie
Musisz mieć sterylizator, czy wystarczy wrzątek?
Czy zastawiałaś się, co by się stało, gdybyś podała niemowlęciu mleko w butelce, która nie byłaby sterylnie czysta? Bakterie, które znajdują się w butelce, mogłyby spowodować u dziecka poważne zatrucie pokarmowe. Czy jednak konieczny jest sterylizator, czy wystarczy zwykła wrząca woda?

Resztki mleka to świetna pożywka dla bakterii, które będą się szybko namnażać. Dlatego butelki po mleku trzeba dokładnie umyć, najlepiej zaraz, gdy dziecko wypije mleko. Ważne jest, by użyć nie tylko samej wody, ale też szczotki do mycia butelek: wyczyści wszystkie zakamarki.    Myć czy sterylizować butelki Dokładne umycie butelki w wodzie jest konieczne, ale to za mało. Ciepła woda nie jest w stanie zabić bakterii.  Możesz wysterylizować butelki wrzącą wodą, możesz też użyć sterylizatora: najważniejsze, by zrobić to tak, by na butelce i smoczku nie przetrwały bakterie, które mogłyby spowodować nawet poważne zatrucie pokarmowe u niemowlęcia .     Kiedy sterylizować wrzątkiem Jeśli karmisz piersią, i tylko od czasu do czasu podajesz dziecku mleko z butelki, nie musisz kupować sterylizatora. Wystarczy sterylizować butelki, używając wrzącej wody. Butelki i smoczki włóż do garnka z gorącą wodą. Woda powinna je przykryć i znajdować się także w środku butelki. Butelki i smoczki gotuj 5-10 minut. Najlepiej osobno sterylizuj smoczki, osobno butelki, by osad czasem powstający przy gotowaniu smoczków nie brudził butelek).     Kiedy sterylizować sterylizatorem Jeśli karmisz dziecko wyłącznie butelką, będzie ci wygodniej sterylizować butelki, używając sterylizatora (choć nie jest to konieczne, wystarczy wrzątek). W sterylizatorze możesz sterylizować kilka butelek naraz. W elektrycznym sterylizatorze naczynia dla dzieci dezynfekowane są nasyconą parą wodną w temperaturze przekraczającej 100 stopni Celsjusza. W sterylizatorze są półeczki, na których ustawia się butelki. Na nich znajdują się też specjalne wypustki, na których można zawiesić smoczki.  Uwaga: Butelek i smoczków nie wycieraj ściereczką po myciu lub sterylizacji , gdyż mogłabyś w ten sposób przenieść na butelkę lub smoczek...

Nestle mamabezporownania
Adobe Stock
Karmienie
To powinnaś wiedzieć o karmieniu butelką [9 porad]
Mleko mamy to najlepszy i najbardziej cenny dla dziecka pokarm. Czasem jednak – z różnych powodów – po konsultacji lekarskiej może się zdarzyć, że będziesz musiała sięgnąć po mieszankę i butelkę. Co wtedy? Podpowiadamy, o czym należy pamiętać!

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Pokarm kobiecy zawiera wszystkie najważniejsze składniki odżywcze. Poza tym, jeśli do tej pory karmiłaś malucha tylko i wyłącznie piersią, sama doskonale wiesz, jaka to wygoda – nie trzeba podgrzewać mleka, sterylizować butelek ani smoczków. To także gwarancja idealnego składu pokarmu. Jeśli jednak na horyzoncie pojawia się butelka – podpowiadamy, co musisz wiedzieć, aby również spać spokojnie! 1. Wybór butelki Na rynku dostępnych jest wiele modeli o różnych kształtach i pojemnościach . W pierwszej kolejności jednak zastanów się, czy wolisz postawić na szklane (łatwiej je utrzymać w czystości i są trwalsze) czy może plastikowe (te z kolei są lżejsze i nietłukące). Dziecko powyżej 6. miesiąca życia zjadać powinno jednorazowo około 180 ml mleka, dlatego najwygodniejszym rozwiązaniem będzie butelka o pojemności 250 ml. Nieodłącznym elementem butelki jest smoczek. Mamy do wyboru smoczki w różnych kształtach , między innymi te z okrągłą główką pozwalającą regulować wlot powietrza (zapobiegają atakom kolki) oraz anatomiczne, przypominające kształtem brodawkę sutkową – umocowane na szerokiej podstawie. Kluczem jest dopasowanie smoczka do kształtu jamy ustnej dziecka, jego aktualnych potrzeb (np. smoczki antykolkowe czy ortodontyczne) oraz wieku – w zależności od tego zmienia się ilość dziurek, a co za tym idzie – tempo przepływu mleka. Pamiętaj również, że do wyboru są smoczki kauczukowe oraz silikonowe . Te pierwsze (w odcieniu bardziej brązowe) są bardziej elastyczne, jednak szybciej się zużywają. Drugie (bezbarwne) są nieco bardziej trwałe i twardsze – lepiej sprawdzą się przy karmieniu mieszanym, gdyż maluch ssąc wkłada to więcej wysiłku, podobnie jak przy piersi mamy. 2. Rodzaj mieszanki Zanim sięgniesz po mleko modyfikowane, skonsultuj swój wybór z...

mama w kuchni
fotolia.com
Dieta
Jak zachować higienę, gotując dla dziecka?
10 złotych zasad higieny przy przygotowywaniu mleka i pierwszych posiłków dla niemowląt. Sprawdź, jakich zasad przestrzegać, gotując dla dziecka lub przygotowując mu mleko.

Posiłki, które przygotowujesz dla dziecka, muszą być nie tylko wartościowe, ale także bezpieczne pod względem mikrobiologicznym. Musisz dbać nie tylko o czystość rąk, sprzętów kuchennych, naczyń i używanych produktów. Przestrzegaj również innych zaleceń higienicznych. 1. Ściśle stosuj się do zaleceń producenta podanych na opakowaniu mleka modyfikowanego i innych potraw dla niemowląt (kaszki, kleiki). Dzięki temu zachowasz wartość odżywczą tych posiłków. 2. Schładzaj potrawy tuż po ich ugotowaniu, przestrzegaj właściwego czasu ich przechowywania. 3. Pamiętaj, że produkty mleczne, ze względu na specyficzny skład – dużą zawartość białka, węglowodanów i innych składników pokarmowych, stanowią doskonałe podłoże do rozwoju drobnoustrojów, także chorobotwórczych. Ułatwia to ich niewłaściwie przechowywanie. Najwięcej bakterii namnaża się w temperaturze 15-50°C, najmniej poniżej 4°C. Dlatego w lodówce umieść termometr, aby można było kontrolować temperaturę. 4. Dbaj o czystość smoczków i butelek, w których podajesz posiłki (mleko modyfikowane, zupy jarzynowe, soki) dziecku niekarmionemu piersią w pierwszych 6 miesiącach życia. Do potraw dla najmłodszych niemowląt polecane są butelki szklane, które przed każdym użyciem należy wygotować (około 5 minut), podobnie smoczki. 5. Po każdym karmieniu usuń resztki pokarmu, a butelkę wypłucz pod bieżącą wodą. Następnie umyj szczoteczką (tylko do tego celu przeznaczoną) w 2-3 procentowym roztworze sody oczyszczonej, dokładnie wypłucz, osusz i przechowuj w zamkniętym pojemniku. Przed kolejnym użyciem należy ją wygotować. Butelki do posiłków dla starszych niemowląt wystarczy sparzyć wrzącą wodą, podobnie miseczki, talerzyki, łyżeczki. 6. Do przygotowywania i podawania posiłków używaj naczyń przeznaczonych dla dzieci , opatrzonych atestem. Sprzęt kuchenny powinien być wysokiej...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak