Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, niemowlę, spacer, karmienie butelką, wózek
Karmienie

Nie taka butelka straszna!

Czujesz się jak wyrodna matka, bo zamiast piersi podajesz dziecku butelkę? Skończ z wyrzutami sumienia i uwierz, że karmiąc dziecko mlekiem modyfikowanym naprawdę nie wyrządzasz mu krzywdy.

Być może jeszcze w ciąży kupiłaś smoczek, butelkę i pierwsze pudełko mleka. Albo planowałaś karmić piersią, ale okazało się, że gdy maluch ssie, czujesz zbyt wielki fizyczny dyskomfort. Mogło być i tak, że źle znosiłaś presję karmienia „na żądanie”, byłaś zmęczona ciągłymi pobudkami albo bezmleczna dieta mamy alergika była już nie do wytrzymania.

Nie ma znaczenia, z jakich powodów zdecydowałaś się przestawić malca na mleko modyfikowane. Nie zadręczaj się. To, że karmisz butelką, nie oznacza, że jesteś gorszą mamą niż kobiety, które przez pierwsze miesiące albo lata podają swoim dzieciom pierś.

Wybierz to, co najlepsze

Trudno przecenić jakość maminego pokarmu, ale nowoczesne mleko modyfikowane na szczęście nie ma nic wspólnego z pamiętnym proszkiem w niebieskich woreczkach, którym my byliśmy karmieni w dzieciństwie. Dzisiaj mieszanki mają dobrze zbilansowany skład, lekkostrawne białko (tak spreparowane, aby zmniejszyć ryzyko alergii), a do tego są wzbogacane w witaminy, probiotyki albo żelazo. Możesz wybrać mleko modyfikowane odpowiednie dla małego niejadka, dla dziecka z ryzykiem alergii albo dla malca, który często ulewa.

Jaka butelka dla noworodka - sprawdź opinie!

Pamiętaj o korzyściach

Karmienie butelką ma też zalety! Trudno ci w to uwierzyć? Ale przecież właśnie dzięki karmieniu mlekiem modyfikowanym twój mąż ma większe szanse na włączenie się do aktywnej opieki nad dzieckiem, a dzięki temu wcześniejsze nawiązanie z nim głębokiej więzi emocjonalnej. Jeśli już od pierwszych dni życia po porodzie będzie aktywnie uczestniczył w opiece – przewijał, nosił, kąpał i właśnie karmił – malec szybko dostrzeże jego obecność. Ty również możesz na tym skorzystać. Jeśli np. umówisz się z mężem, że to do niego należy pierwsze nocne karmienie dziecka, wreszcie będziesz mogła zacząć się lepiej wysypiać. A to olbrzymia korzyść nie tylko dla ciebie, ale i dla malca. Wypoczęta mama rzadziej się denerwuje, no i ma więcej sił na zabawę z maluchem.

Nie daj się zwariować

Pozytywny wpływ naturalnego karmienia (zwłaszcza w ciągu pierwszych dni po porodzie) na rozwój fizyczny i umysłowy dziecka jest niepodważalny. Na szczęście nie znaczy to, że malec karmiony butelką już na starcie ma gorzej: przecież o jego zdrowie i intelekt możesz dbać na wiele sposobów! Na prawidłowy rozwój dziecka wpływa nie tylko rodzaj mleka, jaki dostaje w pierwszych miesiącach, ale też późniejsza dieta i styl życia, np. uprawianie sportów. Przecież jeszcze trzydzieści lat temu lekarze radzili mamom, aby przechodziły na sztuczne karmienie. Większość twoich znajomych została zresztą wychowana na butelce. A czy rzeczywiście są grubi, wciąż łapią przeziębienie i nie grzeszą inteligencją?!

Karm uważnie i z czułością

Mimo że nie karmisz piersią, zadbaj, aby posiłki dziecka były okazją do zacieśniania relacji między wami. Kiedy karmisz i jednocześnie przytulasz malca do siebie, on zaczyna kojarzyć twój widok z przyjemnością, jaki niesie pełny brzuszek. To właśnie podczas jedzenia maluszek uczy się polegać na rodzicach i wiązać ich obecność z poczuciem komfortu. Ułóż dziecko na kolanach i patrzcie sobie w oczy. Karmienie może być magicznym momentem dla was obojga, bez względu na to, czy maluch pije z piersi, czy z butelki.

Okazuj miłość także między posiłkami

Postaraj się, aby malec doświadczał twojej miłości nie tylko podczas podawania butelki. Dziecko, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia, jest spragnione bliskiego kontaktu fizycznego z mamą, noś je zatem i tul jak najwięcej. Możesz je włożyć np. do chusty (takie kangurowanie zalecają również lekarze) albo położyć w samej pieluszce na swoim nagim brzuchu. Twoje ciepło, zapach skóry i znany maluchowi jeszcze sprzed narodzin rytm bicia serca sprawią, że poczuje się szczęśliwy.   

Konsultacja: Anna Kałuba-Korczak, psycholog, pracuje w Uniwersytecie dla Rodziców.

 

Filary Rodzicielstwa Bliskości: 3. Karmienie piersią [WIDEO]

karmienie piersią, karmienie noworodka, opóźnione karmienie piersią
Fotolia
Karmienie
Karmienie noworodka z opóźnieniem
Pierwsze karmienie piersią noworodka jest niezwykle ważne. Powinno nastąpić jak najszybciej po porodzie. Dlaczego? I co zrobić, jeśli będziesz musiała przystawić noworodka do piersi później? Sprawdź!

Karmienie noworodka z opóźnieniem może wywołać kłopoty z laktacją Karmienie noworodka z piersią, zwłaszcza to pierwsze nie zawsze jest proste. Nie każdy noworodek tuż po urodzeniu potrafi prawidłowo uchwycić pierś oraz ją ssać. Ważne jednak, by to pierwsze karmienie rozpocząć jak najszybciej po porodzie, najlepiej w pierwszych dwóch godzinach. Noworodek tuż po porodzie ma największą potrzebę ssania, a organizm mamy jest bardzo podatny na bodźce płynące od dziecka. Opóźnienie pierwszego karmienia, a szczególnie podanie dziecku pokarmu z butelki, może spowodować późniejsze kłopoty laktacyjne! Pokarm mamy jest zdrowszy niż mleko modyfikowane, dlatego nawet jeżeli dziecko odmawia ssania piersi, warto podejmować próby podawania mu jej. To trudne, ale możliwe. Sprawdź, gdzie możesz szukać pomocy, gdy masz problemy z karmieniem piersią Karmienie noworodka odciągniętym pokarmem Musisz 6-8 razy dziennie odciągać pokarm i podawać go dziecku. Zrelaksuj się. Pomyśl o tym, co sprawia ci przyjemność i uspokaja cię. Możesz mieć dziecko blisko siebie. Zrób sobie ciepły prysznic lub połóż na piersi kompres. Potem delikatnie pomasuj piersi. Ruchy powinny przypominać głaskanie. Masuj całą pierś w różnych kierunkach. Następnie spróbuj odciągnąć mleko. Dobre opróżnianie piersi trwa około 20-30 minut. Możesz też zdecydować się na laktator ręczny lub elektryczny. Jaki laktator wybrać? Pomoże ci: Laktator – test Karmienie noworodka, ale nie butelką Jeśli chcesz jeszcze próbować nakłonić dziecko do ssania piersi, nie podawaj mu odciągniętego pokarmu butelką. Mechanizm ssania z piersi jest bowiem inny niż przy piciu z butelki – w przypadku piersi kluczową rolę spełnia język, którym dziecko wymasowuje pokarm. Ssąc smoczek, pracuje głównie dziąsłami. Lepiej więc podawać dziecku mleko łyżeczką, kubeczkiem lub tzw. systemem wspomagającym...

karmienie butelką
Adobe Stock
Karmienie
Do kiedy mleko modyfikowane? Aktualne zalecenia specjalistów
To, do kiedy mleko modyfikowane powinno być w diecie dziecka zamiast mleka krowiego, zależy m.in. od wieku dziecka i jego upodobań. Nie ma żadnych przeciwwskazań do karmienia mieszanką nawet kilkulatków, jeśli lubią jej smak. Mleko krowie, zamiast modyfikowanego, można podawać w 2. roku życia dziecka. Poznaj najnowsze zalecenia specjalistów po aktualizacji wytycznych dotyczących żywienia dzieci.

Do kiedy mleko modyfikowane będzie stanowić część diety twojego dziecka zależy od ciebie i malucha. Mleko modyfikowane jest robione na wzór kobiecego pokarmu, dlatego tak samo jak mleko mamy , można podawać je nawet kilkulatkom. W najnowszych zaleceniach znajduje się informacja, że po pierwszych urodzinach można, o ile dziecko nie ma skazy białkowej, podawać już dziecku mleko krowie. Część dzieci przyzwyczaja się jednak do smaku mieszanki i domaga się jej nawet w wieku przedszkolnym. Nie ma w tym niczego złego – o ile dziecko nie pije mleka z butelki ze smoczkiem. Spis treści: Do kiedy podawać mleko modyfikowane? Dlaczego w pierwszym roku życia dziecko nie może pić mleka krowiego? Mleko modyfikowane dla starszych dzieci Do kiedy karmić dziecko butelką? Jak odzwyczaić malucha od butelki? Jak nauczyć dziecko pić z kubeczka? Do kiedy podawać mleko modyfikowane? W opublikowanych w marcu 2021 roku zaktualizowanych zaleceniach żywienia niemowląt znajduje się informacja o tym, by karmić dziecko piersią tak długo, jak samo tego będzie chciało, a maluchy karmione mlekiem modyfikowanym powinny je jeść do ukończenia pierwszego roku życia . Oczywiście początkowo, do 6. miesiąca życia należy podawać tzw. mieszankę początkową (oznaczoną numerem 1), a później mleko modyfikowane tzw. następne (oznaczone numerem 2). W zaleceniach tych nie ma informacji o tym, że karmienie mlekiem modyfikowanym następnym trzeba zakończyć po pierwszych urodzinach dziecka. Zatem nie ma górnej granicy podawania mleka modyfikowanego. W praktyce wygląda to tak, że pierwszy rok życia traktowany jest jako czas stosowania diety mlecznej . Drugi rok życia dziecka to etap przejściowy i diety mieszanej, gdyż nie sposób z dnia na dzień odebrać maluchowi mleko, do którego jest przyzwyczajone. Jednak w trzecim roku życia dziecko powinno być już na...

edipresse.MTN023.jpg
Edipresse
Zdrowie w ciąży
Ciąża a alergia
Już będąc w ciąży możesz minimalizować ryzyko wystąpienia alergii u Twojego dziecka.

Już będąc w ciąży możesz minimalizować ryzyko wystąpienia alergii u Twojego dziecka - uważaj na czynniki alergizujące i podejmij decyzję... o karmieniu piersią. Nie można w stu procentach uchronić dziecka przed alergią, ale warto robić wszystko, by jej ryzyko było jak najmniejsze. Zaraz po porodzie rozpocznij karmienie piersią - to najlepsza ochrona, jaką możesz dać dziecku. Alergiczka w czasie ciąży - po konsultacji z lekarzem - powinna dodatkowo wykluczyć ze swojego jadłospisu pokarmy, które ją dotychczas uczulały, zastępując je innymi, posiadającymi podobną wartość odżywczą. Dieta eliminacyjna Co do tego, czy zdrowa, nie cierpiąca z powodu alergii kobieta w ciąży powinna stosować profilaktycznie dietę eliminacyjną, nie ma zgodności wśród specjalistów. Na pewno przyszła mama nie może przejadać się pokarmami powszechnie uważanymi za najczęstsze alergeny, np. orzeszkami ziemnymi, owocami morza lub codziennie wypijać ogromnych ilości mleka. Alergeny przenikają przez łożysko i owodnię, usposabiając do uczuleń dziecko rozwijające się w łonie. Jeśli taki noworodek po przyjściu na świat, jeszcze na oddziale położniczym, otrzyma mleko modyfikowane, mogą wystąpić u niego niepokojące objawy, np. wysypka. Niestety, w okresie płodowym dziecko jest narażone nie tylko na alergeny pokarmowe, ale i wziewne, z którymi matka ma kontakt, dlatego jej dieta eliminacyjna nie zawsze przynosi skutek. Uwaga! Wszelkie diety w okresie ciąży powinny być stosowane ostrożnie, zawsze w porozumieniu z lekarzem! Najlepsza ochrona przed alergią W mleku kobiecym, zwłaszcza w pierwszych dniach karmienia noworodka, znajdują się składniki (np. komórki odpornościowe i hormony), które chronią maleństwo przed alergią i nietolerancją pokarmową. Chronią też przed czynnikami infekcyjnymi, dzięki czemu dzieci karmione mlekiem mamy rzadziej chorują z powodu infekcji bakteryjnych i...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz