Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
karmienie butelką, mama, niemowlę
Karmienie

Karmienie butelką podczas upałów

Malec zawsze jadł za trzech, a teraz po kilku łykach wykręca się od butelki. Czyżby stał się niejadkiem, albo może boli go brzuch? Nie, to tylko upał!

Latem butelkowy maluszek często traci apetyt. Nie zmuszaj go, ty też, gdy jest 30ºC, nie masz ochotę na obiad. Ale smyk musi rosnąć, a więc jeść. Zobacz, jak go karmić latem.

Naprawdę mleko tak szybko się psuje? Jeśli dziecko go nie dopiło, muszę je wylać?
Tak. W mleku są białka, węglowodany, tłuszcze, czyli wszystko, co niezbędne dziecku. Niestety, uwielbiają to też bakterie, dlatego tak szybko namnażają się w mleku. Mogą u niemowlęcia spowodować zatrucie pokarmowe. Podawaj więc maluszkowi mleko zaraz po przygotowaniu. A jeśli go nie dopije, trzeba je wylać. Szczególnie w ciepłe dni, kiedy bakterie namnażają się ze zdwojoną prędkością.


Czy dziecko na butelce musi latem dodatkowo coś pić, prócz mleka?
Nie musi, ale może. Mleko modyfikowane ma skład podobny do kobiecego pokarmu, a więc zawiera też dużo wody. Nie ma jednak tak szczególnych właściwości, jak kobiecy pokarm, to znaczy nie jest na początku bardziej wodniste. Dlatego w gorące dni zaproponuj maluszkowi do picia wodę (niskozmineralizowaną) lub herbatkę, najlepiej bez cukru (parzoną z torebek). Granulowana zawiera cukier.

Karmić malca na dworze?
Najlepiej tak zaplanuj spacer, by podać posiłek przed wyjściem na dwór, a potem po powrocie do domu. Nie zawsze jednak to się uda. Lepiej więc zabrać ze sobą coś na dwór.

Wziąć gotowe mleko, czy robić je na dworze?
Lepiej je zrobić na dworze. Zabierz na spacer butelkę do karmienia (albo dwie, jeśli chcesz być długo na spacerze). Wlej do niej przegotowaną i lekko ostudzoną wodę i wstaw do termoopakowania. A mleko w proszku wsyp do specjalnego pojemnika (produkują je niektóre firmy) lub do wyparzonego słoiczka (od razu odmierz tyle proszku, ile będzie potrzebne). Gdy dziecko zgłodnieje, przygotuj mieszankę. Sprawdź tylko, czy nie jest za gorąca i podaj malcowi.

Synek nie chce pić wody. Może mu bardziej rozcieńczać mleko, bo przecież dziec-ko powinno więcej pić?
Nie. Mleko modyfikowane trzeba przygotowywać tak, jak to jest zalecane na opakowaniu. Nie można go rozcieńczać, bo maluszek musi dostać odpowiednią porcję składników mineralnych i witamin. Jeśli dziecko nie chce pić wody, to znaczy, że nie jest spragnione.

Czy latem muszę wstawiać opakowanie z mlekiem do lodówki, bo może się zepsuć?
Nie. Opakowanie z mlekiem w proszku wystarczy przechowywać w temperaturze pokojowej. Nie zepsuje się, nie trzeba go wstawiać do lodówki, wystarczy, że będzie w szafce. Opakowanie musi być jednak szczelnie zamknięte i nie może stać na słońcu. Zwróć za to uwagę na to, by zawsze odmierzać mleko w proszku specjalną miarką, która jest dołączona do opakowania – i ona zawsze musi być sucha. Nawet odrobina wody może bowiem spowodować, że mleko zacznie się zbrylać. A proszek, w połączeniu z wodą, będzie już świetną pożywką dla bakterii.

 

 

 

mtj_dopisek.gif

 

 

 

 

Filary Rodzicielstwa Bliskości: 3. Karmienie piersią [WIDEO]

mama, tata, niemowlę, karmienie piersią, lato
Karmienie
Letnie karmienie
W upalne dni często nie chce ci się nawet myśleć o jedzeniu. Nie zdziw się więc, gdy i smyk nie będzie miał ochoty na ssanie. Spokojnie, jego organizm wie, co robi.

Gdy z nieba leje się żar, musisz karmić maluszka inaczej niż zwykle. Czasem nawet go trochę przechytrzyć. Mleko z piersi W upał dziecko ssie krócej, mniej chętnie. Zwykle wypija wtedy tylko tzw. mleko pierwszej fazy , które pojawia się na początku karmienia. Zawiera ono więcej wody, szybko zaspokaja pragnienie. Na bardziej kaloryczny pokarm smyk nie ma ochoty. Staraj się podawać maluszkowi pierś częściej wtedy, kiedy jeszcze nie jest gorąco: rano, po powrocie ze spaceru, wieczorem. Nie zapominaj też o nocnym ssaniu. Twój pokarm jest wtedy najbardziej tłusty i kaloryczny – dziecko, pijąc go, najszybciej rośnie. Wtedy też łatwiej wydziela się prolaktyna, czyli hormon, od którego zależy ilość mleka w piersiach – zatem nocne karmienia są ważne dla prawidłowej laktacji. Jeśli będziecie dłużej na spacerze, maluszkowi może zachcieć się jeść lub pić. Możesz szybko wracać do domu, ale możesz też  karmić na dworze . Poszukaj spokojnego miejsca. Pamiętaj, że w gorące dni ty też musisz więcej pić. Pocisz się, a więc tracisz wodę, a jest ona niezbędna do „wyprodukowania” mleka. Pij 2–3 litry dziennie. Najlepsza jest niegazowana woda średniozmineralizowana, butelkowana, domowy kompot lub sok. Mleko z butelki Rano, po południu i wieczorem, gdy jest chłodniej, dziecko ma dobry  apetyt. W ciągu dnia, kiedy temperatura przekroczy 25ŻC, może już nie chcieć jeść. Zaplanuj więc dzień tak, by chodzić na spacer pomiędzy porami karmienia. Dla noworodka najlepsze jest świeżo przygotowane mleko, więc będzie ci wygodniej podawać je w domu. Trzy-, czteromiesięczne niemowlę możesz też nakarmić na dworze. Nie zabieraj jednak rozrobionego mleka w butelce (mogą się w nim mnożyć bakterie). Weź tylko butelkę z przegotowaną, lekko ostudzoną wodą (wstaw ją do termosu) i osobno mleko w proszku (odpowiednią ilość wsyp do pojemniczka lub...

niemowlę, picie, karmienie butelką
Karmienie
Ważne pytania o picie
Jak każda mama masz dylemat: w upalne dni podawać dziecku dodatkowo coś do picia, czy wystarczy mu mleczko z piersi lub butelki. Wyjaśniamy.

Gdy jest gorąco, dziecko – tak jak ty – więcej się poci. Powinno więcej pić, bo nawet niewielkie odwodnienie pogarsza jego samopoczucie: malec staje się marudny, stale płacze, szybciej się męczy. Trzeba temu zapobiec. Czy niemowlęciu karmionemu piersią podawać latem picie? Nie jest to konieczne. Oczywiście maluszkowi chce się pić, ale wystarczy przystawić go na chwilę do piersi. Na początku każdego karmienia mleko jest bardzo wodniste: świetnie zaspokoi więc pragnienie. Dziecko possie kilka łyków i tym się napije. Jednak z drugiej strony nic się nie stanie, jeśli od czasu do czasu podasz mu picie. Ważne, by była to woda, a nie słodka herbatka. Czy moje mleko nie jest za gęste, by synek się nim napił? Nie. Twoje mleko jest bardzo dobre, naprawdę dziecku nie trzeba nic więcej. Pozwól tylko, by ssało pierś tyle, ile ma ochotę. Czasem będzie to tylko kilka łyków. Pozwól mu też ssać tak często, jak zechce. Gdy zauważysz, że dziecko staje się marudne, po prostu przytul je do piersi. Nie zrażaj się tym, że w gorące dni będzie ssać bardzo często, nawet co godzinę, za to krótko. Nie czekaj trzech godzin, by podać mu pierś. W czym podawać dodatkowe picie, by dziecko nie odzwyczaiło się od piersi? Możesz podawać wodę z łyżeczki, kubeczka z dzióbkiem. To lepiej niż z butelki ze smoczkiem. Jeśli jednak nie masz cierpliwości, to nic się nie stanie, jeśli malec napije się z butelki. Ważne, by smoczek miał małą dziurkę i żeby to robić rzadko. Podstawą jest przecież karmienie piersią. Jak często muszę podawać picie malcowi, który dostaje mleko modyfikowane? W ogóle to nie jest konieczne. Tak naprawdę wcale nie trzeba podawać dodatkowych napojów. Skład mleka modyfikowanego jest bardzo zbliżony do pokarmu mamy. Pod warunkiem że przygotowałaś mieszankę tak, jak to jest zalecane na opakowaniu mleka. Maluszka nie trzeba dopajać, bo mleko...

niemowlę, piknik, szklanka, woda
Dieta
Letni piknik z dzieckiem
Teraz, kiedy jest ciepło, całe dnie spędzacie poza domem. Rano pakujecie wózek, koc, kilka pieluszek, butelkę z mlekiem... No właśnie – ta butelka! Im cieplej na dworze, tym większy kłopot z karmieniem maluszka.

Kiedy słońce zaczyna coraz mocniej przygrzewać, nie tylko ludzie, ale także bakterie odzyskują wigor! Jeśli tylko dostaną się do mleka albo do słoiczka z dziecięcą zupką, zaczynają szybko się namnażać – i mogą spowodować kłopoty. Dlatego w ciepłe dni szczególnie uważaj, przygotowując jedzenie dla dziecka. Pamiętaj też, że w upalne dni zasady karmienia malca są trochę inne niż zwykle. Przygotuj mleko tuż przed podaniem Jeśli planujesz na spacerze podać dziecku mleko, zabierz ze sobą oddzielnie wodę i proszek. Butelkę z lekko ostudzoną wodą włóż do pojemnika termoizolacyjnego (możesz też wziąć dwie butelki, jedną z ciepłą, drugą z zimną przegotowaną wodą), a mieszankę wsyp do wyparzonego pojemnika. Dopiero gdy malec zgłodnieje, rozmieszaj proszek mleczny z wodą i od razu podaj do picia (w ciepłe dni gotowa mieszanka nie może stać w butelce dłużej niż piętnaście minut). Jeśli dziecko nie wypije mleka do końca, wylej resztki. Przechowuj mieszankę w zamknięciu Nawet latem mleka modyfikowanego w proszku nie trzeba wstawiać do lodówki, wystarczy, że będzie w ciemnej szafce. Opakowanie musi być szczelnie zamknięte, by nie dostała się do środka wilgoć. Nawet odrobina wody może sprawić, że proszek zacznie się zbrylać, a wtedy będzie świetną pożywką dla bakterii. Często proponuj malcowi picie Co prawda nie zawsze konieczne jest dopajanie dziecka karmionego sztucznie, jednak szczególnie w bardzo gorące dni warto mieć przy sobie dodatkowe picie. Najlepiej wodę (niskozmineralizowaną, z atestem IMiD i koniecznie przegotowaną). Jeżeli malec skończył cztery miesiące, możesz też czasem podać mu sok – ale uwaga! – tylko ten przeznaczony dla niemowląt. Na spacer zabierz soczek w zamkniętej oryginalnie butelce, a kiedy będziesz chciała podać go malcowi, przelej do butelki lub kubeczka tylko tyle soku, ile może wypić...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz