Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, niemowlę, karmienie butelką
Karmienie

Karmienie mieszanką

Zdarza się, że karmienie piersią nie jest możliwe, bo mama ma na przykład coraz mniej pokarmu. Podpowiadamy, jak bezpiecznie i bez stresu przejść na karmienie mieszanką mleczną.

Jeśli planujesz rezygnację z karmienia naturalnego, zacznij od wizyty u lekarza. Pediatra oceni stan zdrowia dziecka i pomoże ci wybrać mleko, którego skład będzie dla niego najlepszy. A wszystko po to, aby rosło szybko i zdrowo.

Przygotuj malca do ssania smoczka
Podstawą sukcesu jest zaakceptowanie przez dziecko nowego sposobu ssania. Większość maluchów karmionych piersią ma na początku z tym problem. Ale im dziecko mniejsze, tym łatwiej mu to przychodzi. Jeśli więc planujesz przejście na sztuczne karmienie już po pierwszym miesiącu życia malucha, raz w tygodniu podaj mu przez smoczek odciągnięty pokarm. Ssanie ułatwi smoczek anatomiczny, który dopasowuje się do buzi dziecka (wydłuża się podczas ssania jak brodawka piersi).
Dobra rada. Trzy-, czteromiesięcznemu brzdącowi możesz już podać mleko z kubeczka z dzióbkiem.

Wybierz dobry moment
Dzieciom, które mają trudności w zaakceptowaniu nowego sposobu karmienia, można przez pierwsze tygodnie podawać mieszankę tuż przed przystawieniem do piersi, gdy maluch jest głodny, ale w dobrym humorze. Potraktuj to jak trening – jeśli podczas pierwszych prób niemowlę wypije niewiele, podasz mu pierś i będziesz pewna, że nie jest głodne. Karmiąc, połóż sobie główkę malca na przedramieniu, mów do niego czule, głaszcz go po buzi.
Dobra rada. Zdarza się, że karmienie butelką przez mamę jest zbyt skomplikowane – dziecko czuje zapach twojego pokarmu i traci zainteresowanie mieszanką. Gdy wypluwa smoczek, odkręca głowę i szuka piersi, poproś o pomoc w karmieniu tatę.

Dodawaj nowe mleczko
Aby przyzwyczaić brzdąca do smaku mieszanki, na kilka tygodni przed planowaną zmianą sposobu karmienia zacznij dodawać do pokarmu wybrane mleko modyfikowane. Dzięki temu maluszek powoli zaakceptuje nowy smak.
Dobra rada. Każdego dnia zmieniaj proporcje mieszanek, aż do całkowitego zastąpienia pokarmu mieszanką.

Rezygnuj z kolejnych karmień
Na początku podaj butelkę zamiast tego karmienia, podczas którego twoje piersi są najmniej wypełnione. Po kilku dniach zaproponuj butelkę zamiast kolejnego, najlepiej popołudniowego. Z wieczornego i nocnego zrezygnuj na końcu – po całym dniu maluch potrzebuje bliskości mamy.
Dobra rada. Dzięki powolnemu redukowaniu karmień unikniesz bólu przepełnionych piersi, a maluch nie będzie czuł stresu po nagłym pożegnaniu z mlekiem mamy.

Bądź cierpliwa!
Ta zmiana jest trudna dla dziecka i dla mamy. Niektóre niemowlęta przyzwyczajają się do butelki od razu, inne potrzebują kilku tygodni.
Dobra rada. Nigdy nie zmuszaj do jedzenia. Nie karm malca na siłę, nie zabawiaj podczas jedzenia, starając się, by skończył porcję. To nie rozwiąże problemu, tylko odroczy go do następnego karmienia.


Konsultacja: dr n. med. Lilianna Baran, pediatra neonatolog I Klinika Położnicza we Wrocławiu.

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

Beata Sadowska bierze udział w akcji „Projekt body" [WIDEO]

Karmienie
Nie chce butelki
Co zrobić, gdy dziecko wpluwa smoczek, choć w butelce zostało jeszcze dużo mleka? Podpowiadamy, jak namówić malca do jedzenia.

Co zrobić, gdy dziecko wpluwa smoczek, choć w butelce zostało jeszcze dużo mleka? Karmić je za chwilę czy kiedy zgłodnieje? Podpowiadamy, jak namówić malca do jedzenia. Sprawdź wagę malca Policz, ile zjada w ciągu dnia. Jeżeli jest to niewiele mniej, niż zalecają lekarze (od 50 do 100 mililitrów dziennie), nie ma problemu. Zważ dziecko w przychodni, sprawdź, jak przybiera na wadze. Jeśli powoli, ale harmonijnie, mieści się w centylach, a przy tym jest pogodne – wszystko w porządku. Widocznie wystarcza mu mniej mleka niż rówieśnikom. Jeżeli zaś nie mieści się w normach wagowych, lekarz może zalecić badania (przyczyną niechęci do jedzenia bywa np. anemia). Nie zmuszaj do jedzenia Nie karm malca na siłę, nie zabawiaj podczas jedzenia, nie zagaduj, starając się za wszelką cenę, by skończył porcję. To nie rozwiąże problemu, tylko odroczy go do następnego karmienia. Poproś kogoś o pomoc Są niemowlęta, które chcą pić mleko tylko z piersi, a nie z butelki. Gdybyś nie planowała powrotu do pracy, pewnie nie byłoby problemu. Ale wracasz, a maluch jest za mały, by jeść łyżeczką zupkę czy kaszkę. Bądź cierpliwa. Niektóre dzieci do picia z butelki przyzwyczajają się kilka tygodni. Świetnie się sprawdza zmiana osoby karmiącej. Maluch może chętniej wypić mleko, gdy butelkę poda tata lub babcia. Spróbuj! Zmień butelkę i smoczek Jeśli dziecko do tej pory ssało tylko pierś i nigdy nie miało w buzi smoczka, może się denerwować, że mleko wypływa z butelki szybciej niż przy ssaniu piersi. Kup kilka butelek i smoczków (różnych firm). Wypróbuj, który zestaw okaże się najlepszy. Trzy-, czteromiesięcznemu brzdącowi możesz już podać mleko z kubeczka z dzióbkiem. Zapytaj lekarza o inne mleko Mieszanki dla niemowląt różnią się od siebie składem i smakiem. Jeżeli inne sposoby zachęcenia malca do jedzenia nie pomogły, porozmawiaj z lekarzem,...

odciąganie mleka
Adobe Stock
Karmienie
Karmienie mieszane: jak karmić piersią i mlekiem modyfikowanym [ZASADY]
Karmienie mieszane to karmienie częściowo piersią, a częściowo butelką. Takie karmienie może być konieczne, gdy masz za mało pokarmu, wracasz do pracy lub musisz wyjechać bez dziecka. Z pomocą pediatry zebrałyśmy najważniejsze zasady karmienia mieszanego, a wśród nich reguły dotyczące dopajania i dobierania ilości mleka modyfikowanego.

Karmienie mieszane budzi wiele wątpliwości wśród młodych mam. Dopóki nie ma wskazań medycznych, nie trzeba przechodzić na karmienie mieszane i dokarmiać dziecka mlekiem modyfikowanym. Jeśli niemowlę ssie regularnie, w piersi mamy będzie tyle mleka, ile potrzebuje. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy karmienie mieszane jest dobrym rozwiązaniem: np. gdy mimo wszystko mleka jest za mało lub gdy wracasz do pracy, a nie chcesz rezygnować z podawania piersi. Skąd zatem wiedzieć, ile mleka modyfikowanego przygotować dla dziecka, i jak go nie przekarmić? I co z dopajaniem niemowlaka podczas karmienia mieszanego? Spis treści: Czy karmienie mieszane szkodzi, bo picie przez smoczek jest łatwiejsze? Czy karmienie mieszane można stosować już u noworodka? Karmienie mieszane – jakie mleko modyfikowane wybrać? Jak podawać mleko butelką przy karmieniu mieszanym? Karmienie mieszane: czy można podawać mleko inaczej niż butelką? Karmienie mieszane: co ile godzin podawać mleko? Karmienie mieszane a dopajanie Czy da się utrzymać laktację, dokarmiając dziecko mlekiem modyfikowanym? Czy z karmienia mieszanego można przejść na karmienie wyłącznie naturalne? Czy karmienie mieszane szkodzi, bo picie przez smoczek jest łatwiejsze? Karmienie mieszane może zaburzyć naukę ssania piersi, a więc utrudnić karmienie naturalne. Aby sprawić, że mleko wypłynie z piersi, dziecko musi popracować 30–60 sekund. Nic dziwnego, że niemowlę, które nie nauczyło się jeszcze skutecznego ssania piersi, a dostaje od razu mleko modyfikowane, może ją odrzucić. Na szczęście to nie reguła. Bywa, że dziecko dokarmiane w szpitalu butelką, w domu ssie już tylko pierś. Jeśli planujesz karmienie piersią , nie wprowadzaj butelki wcześniej niż po 6 tygodniach od porodu, by mechanizm prawidłowego ssania się utrwalił....

niemowlę, karmienie butelką, mleko, butelka, uśmiech
Karmienie
7 kroków przestawiania z piersi na butelkę
Przyjaźń z butelką rodzi się czasem w bólach, ale jest możliwa. Zobacz, jak pomóc dziecku oswoić się z nowym sposobem karmienia.

Maluch wie dobrze, czego chce, a czego nie. Nic dziwnego, że mając do wyboru ciepłą pachnącą mamą pierś i gumowy smoczek, za każdym razem wybierze to pierwsze. A tutaj wasze drogi się rozmijają. Na szczęście istnieją sztuczki, które pomogą ci przekonać dziecko do picia z butelki. Kup dobry smoczek Musi być dostosowany do wieku malca, czyli taki, z którego mleko czy soczek nie wypływa ani za wolno, ani zbyt szerokim strumieniem (dziecko mogłoby się zachłysnąć). Gdy maluch ma już pół roczku, zamiast przyzwyczajać go do butelki, spróbuj podawać mu picie z kubeczka z miękkim ustnikiem. Pozwól pobawić się butelką Aby maluszek polubił picie z butelki, musi się najpierw z nią zaprzyjaźnić. Daj mu więc butelkę do rączek, pozwól ją przekładać, turlać, lizać i ssać. Jeśli dopisze ci szczęście, w pewnym momencie dziecko włoży ją do buzi i zacznie pić. Mleko modyfikowane - sprawdź opinie rodziców! Nie śpiesz się Nie odstawiaj malca od piersi z dnia na dzień – to może być dla niego zbyt dużym szokiem. Na początku zrezygnuj z jednego karmienia (np. drugiego w ciągu dnia), potem kolejnego, dopiero na samym końcu z karmień nocnych. Takie stopniowe rozstawanie się z piersią będzie dla maluszka łatwiejsze do zniesienia, tobie zaś pomoże uniknąć kłopotów z przepełnionymi piersiami. Wybierz dobry moment W momencie podawania butelki dziecko nie powinno być zbyt głodne, bo wtedy może zabraknąć mu cierpliwości na eksperymenty. Najlepiej podaj mu mieszankę mniej więcej pół godziny przed zwykłą porą karmienia. Maluch powinien wtedy już odzyskać apetyt, ale jeszcze nie stracić dobrego humoru. Ale jeśli dziecko jest chore, poczekaj z butelkowym eksperymentem, aż poczuje się lepiej. Możesz też podać mu mieszankę przez sen – śpiący maluch może się nawet nie zorientować, że ssie smoczek, a nie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak