Karmienie

Karmienie naturalne

Mleko matki jest i zawsze będzie najlepszym pożywieniem dla niemowląt w pierwszych miesiącach życia. Sprawdź podstawowe zalety karmienia piersią.

Najlepszy pokarm dla dziecka

Karmienie niemowlaka piersią jest dostosowane do specyficznych potrzeb niemowlęcia. Wraz z mlekiem matki dziecko otrzymuje wiele ważnych składników odżywczych, które budują komórki jego ciała, zapewniając właściwą mineralizację kośćca, wspomagają funkcjonowanie organizmu i odpowiadają za rozwój psychomotoryczny.
Mleko matki zawiera łatwo przyswajalne białko oraz przeciwciała, które mają chronić organizm dziecka przez infekcjami. Ze względu na swój specyficzny skład, kobiece mleko stanowi idealne pożywienie zarówno nowonarodzonych niemowląt, jak i nieco starszych maluchów.
Mleko to dostosowuje się do potrzeb niemowlęcia i zmienia wraz z nim. W zależności od etapu rozwoju dziecka, w pokarmie mamy odpowiedniej modyfikacji ulega udział niektórych składników, np. białka, laktozy, tłuszczów.
Warto też wiedzieć, że podczas posiłku następuje zmiana jakości mleka. W trakcie pojedynczego karmienia, zawsze na początku wydzielane jest mleko bardziej rozwodnione i słodkie, którym niemowlę zaspokaja swoje pragnienie, potem mleko zmienia się w bardziej sycące – ma wyższą zawartość białka i tłuszczu.
Zobacz też: Karmienie noworodka piersią – twój plan na sukces

Kiedy mama wcześniaka może przystawić swoje dziecko do piersi?

karmienie piersią
Karmienie
Sprawa wielkiej wagi
Dlaczego należy dbać o poziom białka w diecie niemowląt i małych dzieci?

TAK WYJĄTKOWE, JAK POTRZEBY DZIECKA Najlepszym sposobem karmienia niemowląt jest karmienie piersią . Nic nie dorówna mleku matki . Skład mleka kobiecego stale się zmienia w trakcie laktacji i dostosowuje do potrzeb i możliwości trawiennych dziecka, zapewniając mu zdrowy wzrost i rozwój . Kobiecy pokarm zmienia się w zależności od wieku niemowlęcia, od pory dnia, od pogody, a nawet w trakcie pojedynczego karmienia.   BIAŁKO – KLUCZOWY SKŁADNIK Zasadniczym składnikiem mleka kobiecego, którego ilość podlega istotnym zmianom jest białko . Jego całkowity poziom w pokarmie ewoluuje od pierwszego dnia laktacji . Na początku życia dziecka, mleko kobiece zawiera duże ilości białka, ponieważ maluch potrzebuje go do intensywnego w tym okresie wzrostu. Z czasem ilość białka w kobiecym mleku ulega zmniejszeniu, ponieważ potrzeby dziecka maleją. Dostosowując się do zmniejszającego się tempa wzrostu i związanego z tym obniżeniem zapotrzebowania dziecka na białko, ilość białka w mleku mamy zmniejsza się idealnie dopasowując się do potrzeb malucha.   A JA ROSNĘ I ROSNĘ… Przed ukończeniem 6. mż. dziecko podwaja swoją masę urodzeniową, a w ciągu roku – potraja, jego wzrost natomiast zwiększa się o połowę. Ten pierwszy rok życia to najbardziej gwałtowny okres jego rozwoju. Aby tak szybki wzrost był możliwy, niemowlę potrzebuje odpowiedniej jakości białka . Takim białkiem jest białko w mleku kobiecym . WHO zaleca karmienie piersią przez co najmniej pierwszych 6 miesięcy życia dziecka. Takie postępowanie zapewni dziecku odpowiedni poziom białka w diecie i zdrowy start w przyszłość . Optymalnie jest karmić naturalnie tak długo, jak kobieta ma pokarm, a dziecko chce ssać pierś.   CO ZA DUŻO, TO NIEZDROWO! Eksperci ds. żywienia są zdania, że należy kontrolować ilość i jakość białka , jaką otrzymuje...

Mleko Bebiko Junior
Bebiko
Żywienie
Tego produktu nie powinno zabraknąć w diecie rocznego dziecka!
Mamo, sprawdź, czy o nim pamiętasz.

var _gde_mllfeopnai = new Image(1,1); _gde_mllfeopnai.src='https://edipresse.hit.gemius.pl/redot.gif?l=8/tstamp='+(new Date()).getTime()+'/id=nSo6sT_8Z1kQ.4fCo3SEy7dN.s08jW7a_u1qgSsqOW3.f7/stparam=mllfeopnai/fastid=koveebolurugeaalobkbgipugljp'; Kiedy dziecko kończy roczek, jest coraz bardziej energiczne i chętne do poznawania świata. Nie oznacza to jednak, że staje się „małym dorosłym”. Wręcz przeciwnie! Jego organizm wciąż się rozwija i potrzebuje prawidłowo skomponowanej diety, dopasowanej do potrzeb. Chociaż jadłospis juniora jest bardzo różnorodny, nie może zabraknąć w nim miejsca dla mleka (w tym mleka modyfikowanego) i jego przetworów, będących bogatym źródłem ważnych składników odżywczych, których dziecko potrzebuje nawet kilka razy więcej niż dorosły! Jakich? Sprawdź poniżej. Dynamiczny rozwój = niezbędna odpowiednia dieta Rodzice rocznego dziecka każdego dnia z dumą mogą oglądać, jak szybko ich junior rośnie i uczy się nowych rzeczy. Jego organizm ciągle dynamicznie się rozwija – intensywnie wzrastają kości, mięśnie oraz zęby. Do prawidłowego rozwoju niezbędna jest zbilansowana dieta, która pokryje zapotrzebowanie młodego organizmu na witaminy i ważne składniki odżywcze. Roczne dziecko to nie „mały dorosły” – nadal potrzebuje szczególnej diety, dlatego tak ważna jest kontynuacja sposobu żywienia dopasowanego do jego potrzeb. Odpowiednio skomponowany jadłospis zawierający składniki ze wszystkich grup produktów spożywczych przyczynia się do prawidłowego wzrostu dziecka oraz wpływa na jego samopoczucie, spokojny sen i chęć do zabawy.  Mały brzuszek ma wielkie potrzeby Menu dziecka po 1. roku życia jest już bardzo urozmaicone. Warzywa, owoce, kaszki zbożowe, mięso, ryby i jaja to produkty, które junior bardzo dobrze już zna. Warto przy tym pamiętać, że ważnym elementem codziennego jadłospisu wciąż powinno...

Mleko modyfikowane
Fotolia
Karmienie
Czym mleko modyfikowane różni się od krowiego?
Niemowlęciu nie można podawać mleka krowiego – ma za dużo białka, sodu, za mało żelaza. Inne składniki też są w nieodpowiednich proporcjach. Dlatego jeśli nie karmisz piersią, dziecko zwykle dostaje mieszankę modyfikowaną. Czym mleko modyfikowane różni się od krowiego?

var _gde_npkncwsjrz = new Image(1,1); _gde_npkncwsjrz.src='https://edipresse.hit.gemius.pl/redot.gif?l=8/tstamp='+(new Date()).getTime()+'/id=zC5AUnyI69A0cHexWLroo5PZnKSGY6SvaY8IckIm85..T7/stparam=npkncwsjrz/fastid=lxogwlrnunuesdiveihejqjwjmmm'; Najlepiej, jeśli niemowlę jest karmione piersią: kobiecy pokarm zaspokaja wszystkie potrzeby niemowlęcia w pierwszym półroczu życia, dlatego WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zaleca przez pierwsze półrocze życia dziecka wyłączne karmienie go piersią.  Co podawać dziecku w zamian za mleko mamy? Jeśli z różnych względów karmienie piersią nie jest możliwe, konieczne jest podanie dziecku odpowiedniej alternatywy. Najlepiej skonsultować się w tej sprawie z lekarzem. Jeżeli niemowlę nie ma alergii pokarmowej ani innych problemów zdrowotnych, a nie jest możliwe karmienie piersią (lub jest ono niewystarczające i nie udaje się zwiększyć laktacji), zwykle lekarz zaleca mieszankę modyfikowaną . Zasady karmienia mlekiem modyfikowanym Sztuczna mieszanka nie jest tak lekkostrawna dla maluszka, jak mleko mamy, dlatego jeśli dziecko nie jest karmione piersią, a mieszanką, nie powinno mieć podawanego mleka na żądanie. Liczba karmień mlekiem modyfikowanym powinna wynosić 7-8 na dobę w pierwszych tygodniach życia, a później stopniowo się zmniejszać. To ważne, by zachowywać u niemowlaka karmionego w ten sposób 2-3 godzinne przerwy między posiłkami , by nie powodować u niego problemów z brzuszkiem.  Mleko modyfikowane po roku - sprawdź opinie! Różnice między mieszanką modyfikowaną a mlekiem krowim Czym mleko modyfikowane różni się od mleka krowiego? Jak sama nazwa mówi, mleko modyfikowane to mleko, które zostało tak zmienione, by było odpowiednie do potrzeb niemowlęcia . Zwykle jego podstawą jest mleko krowie (chociaż bywają też mleka modyfikowane kozie ). Dodaje się do niego dodatki, jak białka serwatkowe lub...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj