Karmienie piersią po porodzie
Fotolia
Karmienie

Cesarka a karmienie piersią – jak poród wpływa na laktację?

Dlaczego cesarka ma wpływ na karmienie piersią? Jak przeciwdziałać jej negatywnym skutkom i rozkręcić laktację po cesarskim cięciu. Poznaj fakty.

Często przyszłe mamy na pytanie, czy zamierzają karmić piersią odpowiadają: „Tak, jeśli tylko będę mieć pokarm”. To bardzo ciekawe, że w dzisiejszym świecie wiele kobiet straciło wiarę we własne ciało. Skąd wzięło się przekonanie, że tylko nieliczne mamy są w stanie wykarmić swoje dziecko?
Warto to wiedzieć.

Organizm kobiety zaczyna wytwarzać pokarm już w okolicy 20. tygodnia ciąży. Nie ma więc znaczenia, czy dziecko rodzi się w 32. czy 42. tygodniu ciąży – piersi już dawno zaczęły przygotowanie do podjęcia pracy po porodzie.

Sygnałem do uruchomienia laktacji jest moment oddzielenia łożyska od ściany macicy. Oznacza to, że bez względu na rodzaj porodu: czy odbywa się on drogami i siłami natury, czy przez cesarskie cięcie, organizm kobiety dostaje sygnał, że czas uruchomić wypływ mleka. Dlaczego więc, tak często słyszy się opinie, że cesarskie cięcie utrudnia karmienie piersią? Czy przebieg i rodzaj porodu ma wpływ na karmienie piersią? Oto garść faktów.

Wpływ porodu na karmienie piersią:

 • Podczas porodu drogami i siłami natury w ciele kobiety zachodzi szereg procesów hormonalnych. Wielkim sprzymierzeńcem jest oksytocyna – odpowiada za skurcze macicy, ale jest także ważnym elementem w karmieniu piersią – ułatwia wypływ mleka. Podanie sztucznej oksytocyny lub cesarskie cięcie zaburzają delikatną równowagę hormonalną. Może to utrudnić chwilowo wypływ mleka. Jest to trudność tymczasowa, która mija wraz z systematycznym przystawianiem dziecka do piersi.
   
 • Zdrowy, donoszony, niebędący pod wpływem środków farmakologicznych noworodek położony na brzuchu mamy w kontakcie skóra do skóry jest w stanie samodzielnie przemieścić się do piersi, chwycić sutek i rozpocząć karmienie (breast crawl). W przypadku stosowania znieczulenia zewnątrzoponowego lub tym bardziej znieczulenia ogólnego w przypadku cięcia cesarskiego dziecko może być leniwe, ospałe i nie mieć siły na ssanie piersi. Przeważnie są to problemy przejściowe. Ważne, aby przystawiać noworodka jak najczęściej. Jeśli dziecko w pierwszych dobach jest wyjątkowo ospałe i leniwe, należy je budzić na karmienie co 2,5-3 h.
   
 • W polskich szpitalach cesarskie cięcie jest przeważnie „przeciwskazaniem’’ do kontaktu skóra do skóry. A szkoda. Kontakt nagiego noworodka z nagim ciałem mamy pobudza receptory oksytocyny i ułatwia wypływ mleka. Po cięciu noworodki przeważnie są zabierane na jakiś czas, aby mama mogła dojść do siebie. Opóźnienie pierwszego karmienia jest często jedną z przyczyn powodujących problemy z rozpoczęciem karmienia. Choć oczywiście nie oznacza to, że mama nie będzie miała pokarmu. Będzie musiała po prostu więcej czasu spędzić na rozbudzeniu laktacji.
   
 • Przebieg i rodzaj porodu ma również olbrzymi wpływ na samopoczucie mamy: jej samoocenę, poczucie kontroli i wiele innych czynników psychologicznych. Kobiety, które swoje doświadczenia porodowe oceniają jako „dobre” i są zadowolone z przebiegu porodu rzadziej zapadają na depresją poporodową, mają lepsze samopoczucie, co ma także duże znaczenie w bezproblemowym rozpoczęciu karmienia naturalnego. Złe samopoczucie po cesarskim cięciu, boląca blizna, lub trudno gojąca się rana po epizjotomii (nacięciu krocza) są przeszkodami, z którymi musi sobie poradzić młoda mama. Mogą stanowić pewnego rodzaju barierę lub utrudniać opiekę nad dzieckiem w pierwszych dobach po porodzie.

Czytaj także: Jak cesarskie cięcie wpływa na odporność dziecka?

 • Przeprowadzono badania, które miały na celu sprawdzenie, w jaki sposób interwencja medyczna wpływa na poziom lęku i rodzaj interakcji społecznych. Porównywano 4 grupy kobiet: pierwszą, która otrzymała dożylną oksytocynę w czasie porodu, drugą – matki, które otrzymały znieczulenie zewnątrzoponowe, z lub bez wlewu oksytocyny, trzecią grupą były matki, które otrzymały oksytocynę domięśniowo po porodzie, a czwartą grupą – matki, które przeszły niezmedykalizowany poród. W grupie niezmedykalizowanej i tej, która otrzymała jedynie oksytocynę odnotowano znacząco niższy poziom lęku i agresji oraz wyższy poziom kompetencji społecznych w porównaniu z grupą kontrolną. Badanie wykazało, że podanie oksytocyny w większym stopniu wiąże się ze zmniejszeniem poczucia lęku i agresji niż znieczulenie zewnątrzoponowe.
   
 • Ilość pokarmu regulowana jest zasadą popytu i podaży: im częściej dziecko przystawiane jest do piersi, tym więcej mleka się pojawi. Nie ma znaczenia w którym tygodniu ciąży dziecko się urodziło, ani jak odbył się poród. Mleko pojawi się, jeśli piersi będą odpowiednio często stymulowane. Jeśli z jakiś przyczyn niemożliwe jest dostawianie dziecka do piersi, mama powinna pracować z laktatorem co 2,5-3 h, aby pobudzić piersi do pracy.

Koniec z mitami o karmieniu piersią

W temacie karmienia piersią krąży wiele błędnych mitów i przekonań. Często zamiast naukowych faktów słyszymy raczej subiektywne opinie. Mamy otrzymują błędne informacje (często także od personelu medycznego), które odbierają im wiarę w siebie i rodzicielskie kompetencje. Butelki z mlekiem modyfikowanym w każdym szpitalu są na wyciągnięcie ręki. Kobiety tracą wiarę w to, że są w stanie wykarmić swoje dziecko. Słyszą uwagi o „miękkich piersiach”, „silnym odruchu ssania” i „chudym mleku”. Tymczasem jedynym czynnikiem warunkującym ilość mleka jest podaż i popyt. Rodzaj i przebieg porodu ma bardziej wpływ pośredni – wpływając na samopoczucie mamy i dziecka może być swego rodzaju utrudnieniem w walce o udaną laktację. Nie jest jednak barierą nie do pokonania.

Czytaj także: Karmienie piersią: prawdy i mity

Autorka: Ewa Krogulska, organizatorka akcji Lepszyporod.pl, psycholog, doula i certyfikowana przez CNOL Promotorka Karmienia Piersią.

Przydatne linki:
http://www.kobiety.med.pl/cnol/index.php
http://www.lllpolska.org

Źródła:
http://www.kobiety.med.pl/cnol/images/cnol/Publikacje/zjazd2013/Wzajemne_zaleznosci_Nissen.pdf

Dziecko głodne po karmieniu piersią – czy to możliwe, że się nie najada? Wyjaśnia ekspert

Karmienie piersią po cesarskim cięciu
Fotolia
Aktualności
Karmienie piersią ma niezwykły wpływ na ciało matki po cesarce!
Karmienie piersią wpływa na prawidłowy rozwój dziecka. Hiszpańscy naukowcy dowiedli, że długie karmienie piersią ma także pozytywny wpływ na ciało mam!

Karmienie piersią przez co najmniej dwa miesiące po narodzinach dziecka zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia przewlekłego bólu po cesarce aż trzykrotnie – poinformowali naukowcy z Hospital Universitario Nuestra Señora de Valme w Sewilli podczas Kongresu Europejskiego Towarzystwa Anestezjologów, który odbył się w Genewie. Karmienie piersią a ból po cesarskim cięciu Badanie przeprowadzono na grupie 185 kobiet, które w latach 2015-2016 miały przeprowadzone cesarskie cięcie . Wywiady dotyczące karmienia piersią i odczuwalnego bólu przeprowadzono 24 i 72 godziny po porodzie i po upływie 4 miesięcy. Przy badaniu wzięto pod uwagę technikę wykonania cesarskiego cięcia, wiek, wykształcenie i zawód kobiet, występowanie bólu w pierwszych dobach po porodzie i odczuwanie lęku w okresie karmienia piersią. Badanie wykazało, że jedynie 8% kobiet, które karmiły piersią dłużej niż 2 miesiące, odczuwało przewlekły ból w okolicach blizny po cięciu . W przypadku kobiet, które karmiły krócej niż dwa miesiące, odsetek ten wynosił aż 23%. Zaobserwowano również, że przewlekły ból występował rzadziej u kobiet... z wyższym wykształceniem. Autorzy badania przekonują, że uzyskane wyniki powinny przekonać młode mamy do karmienia piersią. Przypominamy, że Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by kobiety karmiły piersią co najmniej do 6. miesiąca życia dziecka . Wiedziałyście, że karmienie piersią może zmniejszyć ból po cesarce? Jak długo karmiłyście piersią wasze maluchy? Zobacz także:   8 gadżetów, które ułatwią karmienie piersią Źródło: rynekzdrowia.pl

karmienie piersią
Fotolia
Karmienie
W karmieniu piersią chodzi nie tylko o mleko! A o co jeszcze? Zobacz 10 dodatkowych korzyści
Karmienie piersią zapewnia niemowlęciu (i starszemu dziecku także!) idealne pożywienie – a także dużo, dużo więcej korzyści! I nie tylko dla dziecka, bo dla jego karmiącej mamy też. O jakich korzyściach mowa? Oto lista. 

Karmienie piersią to wbrew nazwie nie tylko napełnianie brzuszka dziecka. „Służy” też wielu innym celom, z których niektóre są korzystne dla mamy, a inne dla maleństwa. Sprawdź jakim:  1. Zaspokojenie potrzeby ssania. Potrzeba ssania to dla niemowlęcia tak samo ważna potrzeba jak jedzenie czy sen. Większość dzieci zaspokaja ją właśnie podczas ssania piersią. Powie ktoś: smoczek też spełnia takie zadanie. Owszem: smoczek to świetny wynalazek, ale jednak nawet najlepszy model nie zastąpi niemowlęciu ciepłej, miękkiej i bardzo ważne: pachnącej znajomo piersi mamy.  2. Łagodzenie bólu. Udowodniono, że karmienie piersią łagodzi odczuwanie nagłego, ostrego bólu u noworodków i niemowląt - z tego powodu warto przystawiać dziecko do piersi np. tuż po pobraniu krwi albo po szczepieniach (pisała o tym dr med. Hanna Czajka na stronie: Medycyna praktyczna ).  3. Zdrowie malucha Wiedziałyście, że karmienie piersią zapobiega zapaleniu ucha u dzieci poniżej pierwszego roku życia? To fakt, który potwierdzają świeżutkie badania, opublikowane w najnowszym numerze "Pediatrics", prestiżowego pisma dla pediatrów. Więcej o wpływie karmienia piersią na zdrowie dziecka przeczytasz tutaj. 4. Odprężenie. Niemowlę nie ma łatwego życia. Chociaż na pozór tylko je i śpi, to w rzeczywistości codziennie mierzy się z wieloma stresami, zupełnie nowymi dla niego. Karmienie pomaga mu się odprężyć – widać to gołym okiem. Podczas ssania rozluźniają się rączki i nóżki dziecka, otwierają piąstki… To świadczy o tym, że maluch czuje się bezpiecznie i spokojnie.  5. Usypianie. Na pewno już słyszałyście o tym, że nocą skład mleka matki się odrobinę zmienia. Wzrasta w nim poziom nienasyconych kwasów tłuszczowych, ważnych dla rozwoju mózgu, ale co ciekawe – rośnie też poziom melatoniny, czyli...

Dziecko pije z butelki i trzyma się za stópki
Fotolia
Aktualności
Nie oceniajmy mam karmiących mm! Oto 5 powodów, dlaczego nie powinniśmy tego robić
Choć popieramy karmienie piersią, jest wiele powodów, dla których młode mamy wybierają inny sposób karmienia. Powinniśmy to uszanować!

Każda mama wielokrotnie słyszała o zaletach karmienia piersią . Jednak nie wszystkie kobiety się na to decydują. Jeśli mama rezygnuje z kp i wybiera karmienie mieszanką, jest oceniana i krytykowana. Oto 5 powodów, dla których nie powinniśmy oceniać wyborów młodych mam. Dziecko nie chciało pić mleka z piersi To zdarza się częściej, niż nam się wydaje. Maluszek, który raz został nakarmiony butelką, może nie chcieć pić mleka z piersi. Czasem mama potrzebuje odpoczynku i wytchnienia. Decyduje się na podanie maluszkowi mieszanki, bo jest chora, zmęczona albo chce ułatwić mężowi czy niani (lub sobie!) opiekę nad dzieckiem. Zdarza się jednak, że mimo starań mamy, malec nie ma ochoty wracać do piersi. Mama myślała, że nie ma wystarczająco dużo mleka To sytuacja, która złości i wykańcza młode mamy. Niewielka laktacja wywołuje obawy, że mama nie będzie w stanie wykarmić swojego dziecka. W takiej sytuacji, podanie mieszanki wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Młoda mama zyskuje pewność, że jej maluch jest zdrowy i najedzony. Niestety, często wiąże się to z poczuciem winy, że nie daje dziecku tego, co najlepsze – musimy zmieniać takie myślenie! Stan zdrowia mamy nie pozwala na karmienie Często zapominamy, że młode mamy mogą cierpieć na choroby, które uniemożliwiają im karmienie piersią . Zdrowie jest w takich przypadkach najważniejsze. Zdarza się, że mama nie wie czy może karmić piersią i nie odpowiedniego wsparcia medycznego. Nie wiedząc, czy nie zaszkodzi dziecku lub sobie, postanawia zrezygnować z karmienia piersią. Jeśli nie mamy pewności czy nasze mleko nie zaszkodzi maluchowi, lepiej nie ryzykować. Mimo starań, karmienie piersią okazało się zbyt wyczerpujące Wielokrotnie słyszymy historie kobiet, które karmią piersią mimo krwawiących i obolałych sutków, podczas choroby czy mimo bezsenności i wycieńczenia organizmu. Są jednak...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz