Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
karmienie piersią
Fotolia
Karmienie

Czego nauczyło mnie karmienie piersią?

Policzmy: karmiłam przez rok, przynajmniej kilka razy dziennie, za każdym razem mniej więcej po 40 minut. Wychodzi na to, że z dzieckiem przy piersi spędziłam prawie 2 tysiące godzin. To wystarczająco dużo czasu, aby wielu rzeczy się dowiedzieć i nauczyć.

Karmienie piersią jest korzystne dla matki nie nie tylko dlatego, że chroni ją przed nowotworami jajnika i piersi, lecz także dlatego, że dzięki niemu możemy dowiedzieć się wielu rzeczy – o świecie i sobie samych.


Lekcja nr 1
Nie zawsze warto wierzyć innym mamom

Jeszcze w ciąży czytałam na forach dla mam, jak przyjemną, wręcz relaksującą czynnością jest karmienie piersią i pierwszą rzeczą, której dowiedziałam się po porodzie było, że: nie, nie zawsze to relaksuje. Czasem jest wprost przeciwnie: karmienie może stresować i to mocno. W moim przypadku właściwie cały pierwszy miesiąc macierzyństwa upłynął pod znakiem: „Ja już nie chcę karmić!”.

Przystawianie niemowlęcia do piersi bolało, brodawki piersiowe pękały i krwawiły, a piersi żyły własnym życiem: czasem pokarm wyciekał z nich całymi litrami (wkładki laktacyjne to naprawdę bardzo przydatny gadżet!), a czasem zupełnie go nie było (czemu nikt mi wcześniej nie powiedział o kryzysie laktacyjnym?). Jako takie odprężenie poczułam dopiero, kiedy przewaliły się te wszystkie zapalenia piersi, zastoje pokarmu i kryzysy – i kiedy moje dziecko wreszcie nauczyło się ssać. Bo ono też potrzebowało czasu.
 

Lekcja nr 2
Nie każda położna umie walczyć z zapaleniem piersi

Podczas pierwszego zastoju pokarmu szybko pojechałam na oddział położniczy po radę i pomoc. Trafiłam na położną, która poprzez pomoc rozumiała piętnastominutowe ugniatanie z całej siły moich piersi. Ból porównywalny z porodem! Po tym zabiegu, guzki w piersiach utrzymywały się przez następne cztery tygodnie. Gdy z kolei w ich sprawie zadzwoniłam do jednej z poradni laktacyjnych, dowiedziałam się (diagnoza przez telefon!), że guzki w piersiach powinny zniknąć w ciągu kilku dni, a jeśli nie znikły, to pewnie nie mają nic wspólnego z laktacją, ale raczej z… nowotworem. Umiecie sobie wyobrazić mój strach po odłożeniu słuchawki?

Na szczęście po tych doświadczeniach trafiłam na wspaniałą położną laktacyjną, która uspokoiła mnie, mówiąc, że zdarza się, że małe guzki w piersiach – które są objawem zatkanego pojedynczego kanalika mlecznego – mogą utrzymywać się do końca laktacji: ważne jednak, aby pokazać je doradcy laktacyjnemu albo położnej laktacyjnej. I doradziła, aby absolutnie nigdy podczas zastoju pokarmu a tym bardziej zapalenia piersi, nie ugniatać piersi, bo to pogarsza sprawę (zalecanymi praktykami podczas tych dolegliwości są okłady – ciepły przed karmieniem, zimny po – i delikatne głaskanie piersi podczas ssania dziecka). Jak widać: specjaliści od zdrowia mamy dziecka też są różni – warto uważnie ich dobierać.
 

Lekcja nr 3
Przy karmieniu piersią bardzo ważny jest mąż/partner

Powiem szczerze: gdyby nie mój mąż, najpewniej rzuciłabym to karmienie w diabły już trzeciego dnia po porodzie. I pewnie żałowałabym tego do dziś. Na szczęście był i wspierał, i pomagał, jak mógł. Czyli: podawał mi wodę do picia w momencie, gdy przystawiałam dziecko (to pomagało mi przeżyć pierwsze bolesne sekundy ssania), chwalił, jaka jestem dzielna i odpowiedzialna (panowie, takie słowa naprawdę czasem pomagają!), a gdy postanowiłam się raz wyspać, po cichutku wstawał przez całą noc i karmił odciągniętym mlekiem.
 

Lekcja nr 4
Cierpliwość można wyćwiczyć

Gdyby mi ktoś kiedyś powiedział, że spędzę w ciągu roku prawie 2 tys. godz. wpatrując się w ssące dziecko, to pomyślałabym, że opowiada bajki. A jednak. Chociaż nigdy karmienie nie stało się jakąś moją ulubioną czynnością, to jednak w końcu stało znośne, a kiedy moja córeczka zaglądała mi przy ssaniu w oczy – to nawet bardzo przyjemne. I czas karmienia, który w pierwszych tygodniach po porodzie dłużył mi się niesamowicie, w końcu zaczął płynąć szybciej (inna sprawa, że dziecko z wiekiem ssie coraz efektywniej i szybciej się najada). Te godziny spędzone w jednej pozycji uświadomiły mi, że pośpiech to najgorszy doradca mamy. I że nie warto się śpieszyć, jeśli chce się nawiązać silną więź z dzieckiem – tego nie da się zrobić w minutę czy dwie.


Czytaj także: 6 dowodów, że dziecko cię kocha
 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

mama karmi piersią
Fotolia
Karmienie
Karmienie piersią: przyczyny zastoju pokarmu w piersiach
Zastój pokarmu to częsty problem na początkach karmienia piersią. Pierś z zastojem robi się obrzmiała, czerwona i bolesna. Mleko nie wypływa i zalega w piersi. Co może być przyczyną takiego zastoju? Sprawdź.

Obrzmiała, gorąca i bardzo bolesna pierś świadczy o tym, że doszło w niej do zastoju mleka w piersi. W takim wypadku konieczne będzie częstsze karmienie dziecka (zaczynając od piersi z zastojem), stosowanie zimnych okładów na pierś po każdym karmieniu i najważniejsze : wyeliminowanie przyczyny zastoju. A co nią może być? Sprawdź. Za rzadkie przystawianie do piersi. Kiedy mleko nie jest dostatecznie częste usuwane z piersi, przewody mleczne rozszerzają się i uciskają drobne naczynia krwionośne w piersiach. To sprawia, że do komórek mięśniowych wokół przewodów mlecznych nie może dotrzeć oksytocyna, a w efekcie tego mleko – mimo zalegania – nie może wypływać. Właśnie taki mechanizm prowadzi do zastoju. Zła technika karmienia piersią. Zbyt płytkie przystawianie dziecka do piersi albo zbyt krótkie karmienie także może doprowadzić do zalegania pokarmu w przewodach mlecznych i zastoju. O nieprawidłowej technice będzie świadczyć też np. ból piersi podczas karmienia oraz pękanie brodawek piersiowych. W przypadku takich objawów wskazana jest konsultacja u doradcy laktacyjnego. Nieefektywne ssanie przez dziecko. Nawracające zastoje pokarmu w piersiach mogą świadczyć też o tym, że dziecko ma problem ze ssaniem. Może ssie za słabo, może za wolno, a może coś mu przeszkadza, np. skrócone wędzidełko podjęzykowe (czyli coś, co łączy język z dnem jamy ustnej). W każdym z tych przypadków wskazana jest konsultacja u doradcy laktacyjnego. U niemowlęcia ze zbyt krótkim wędzidełkiem podjęzykowym lekarz może też zalecić wykonanie zabiegu podcięcia go. Konsultacja: Dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy konsultant laktacyjny, dyrektor Centrum Nauki o Laktacji, www.kobiety.med.pl

blogerka ostrzega przed zapaleniem piersi
Mamaclog/Instagram/kolaż Babyonline.pl
Aktualności
Karmisz? Nie ignoruj tych objawów! Mogą skończyć się szpitalem, a nawet sepsą!
Wszystkie nowe mamy powinny być informowane o zapaleniu piersi – apeluje mama, która dzieli się z innymi swoją wstrząsającą historią.

Pierwsze tygodnie macierzyństwa mogą być trudne, nie tylko dlatego, że się nie wysypiamy, nie możemy odnaleźć w nowej roli, boimy się, że zrobimy coś źle, cierpimy na baby blues lub – co gorsza – depresję poporodową . Problemem jest też ból fizyczny , którego doświadczamy jako nowe mamy – najpierw podczas porodu, potem w połogu. Rzadko jednak myślimy o innym bardzo bolesnym problemie, wiele z nas nawet nie wie, że może on być aż tak dotkliwy – to błąd, bo zapalenie piersi zdarza się częściej, niż myślisz. Ta matka, blogerka MamaClog z Wielkiej Brytanii, postanowiła przestrzec inne mamy, żeby nie skończyły tak jak ona – w szpitalu, pod kroplówką, w bardzo złym stanie. Wszystko dlatego, że zignorowała pierwsze objawy zapalenia piersi. Nikt jej nie powiedział o zapaleniu piersi MamaClog karmi swojego synka od roku, a jej profil na Instagramie pełny jest zdjęć przedstawiających macierzyństwo. Jednak jedno z ostatnich zdjęć jest inne: kobieta leży w szpitalu, podłączona do kroplówki, jej pierś jest czerwona i obrzmiała , a ona wyraźnie cierpi. W komentarzu napisała, że karmienie piersią nie było dla niej łatwe. Pokarm pojawił się dopiero po 5 dniach – nie wiedziała, że może to tyle trwać i nikt nie przygotował jej na to, co może się wydarzyć, kiedy mleko w końcu się pojawi. W szpitalu nie otrzymała pomocy w karmieniu piersią, była jedyną mamą na oddziale, która nie karmiła mieszanką.  Początki karmienia była trudne i bolesne. Miała poranione sutki, płakała, ale wciąż karmiła. "Nikt mi nie powiedział, że karmienie piersią może boleć . Nikt mi nie pokazał, jak prawidłowo przystawiać do piersi". To jednak nie wszystko. Ponieważ wstydziła się karmić w miejscach publicznych, często czekała z karmieniem na bardziej sprzyjające warunki. Skończyło się zapaleniem piersi – najpierw zastój, potem...

karmienie piersią, noworodek, mama
Fotolia
Karmienie
Jak karmić piersią: przewodnik dla mamy
Dla niemowlęcia nie ma nic lepszego niż mleko mamy, a jednak tylko 14 proc. dzieci w 6. miesiącu życia dostaje tylko pierś. Zbyt pochopnie przechodzimy na butelkę, bo nie wiemy, jak karmić. Jak karmić, jak przystawić do piersi, co robić, gdy masz mało pokarmu i gdy pojawia się zastój – sprawdź koniecznie.

  Kobiece mleko   chroni przed alergią , infekcjami, chorobami serca, cukrzycą, otyłością, wieloma typami nowotworów. Z badań wynika, że dzieci karmione piersią lepiej mówią (ssanie stymuluje rozwój mięśni odpowiedzialnych za mówienie), są śmielsze, bardziej asertywne, mają wyższy IQ. Wszyscy to wiemy, a jednak w pierwszych 3 dobach życia dziecka jedynie 86 proc. niemowląt dostaje tylko pierś, w 4. miesiącu – 31 proc., a w 6. – zaledwie 14 proc. (ta liczba w ostatnich 15 latach spadła o połowę!). Powody rezygnacji z karmienia? Obawy, że pokarm jest mało wartościowy, alergizuje, a dziecko jest głodne i nie rozwija się dobrze. Nie rezygnuj pochopnie z karmienia piersią. Nawet jeśli nie wiesz, jak karmić piersią , masz małe piersi, niewiele mleka, a dziecko zamiast grzecznie ssać, odpycha się i płacze. Uwierz w siebie i spróbuj karmić. Pomożemy ci, podpowiadając, jak to robić. Kiedy pierwszy raz nakarmić dziecko piersią? Jak najszybciej po porodzie, najlepiej w pierwszych 2 godzinach. Położna ci w tym pomoże (to jej obowiązek, zgodnie z nowymi standardami opieki okołoporodowej). Nie wahaj się pytać ją o wszystko, bo te karmienia są bardzo ważne dla ciebie i dziecka. W ciągu pierwszych 2 godzin po porodzie noworodek jest bardzo czujny, aktywny, ma ochotę ssać. Potem będzie zmęczony i głęboko zaśnie. Przez kolejne 2 dni może mieć znacznie mniejszą ochotę na ssanie piersi. Nie martw się tym, że masz mało mleka (lub nawet nie masz go wcale) i nie będziesz miała czym karmić. Zobacz, co zrobić, gdy masz mało mleka. Czy jest sens przystawiać dziecko do piersi, skoro nie mam mleka po porodzie? Tak. W pierwszych godzinach po porodzie dziecku wystarczy kilka mililitrów pokarmu : tyle, ile zmieści się w jednej łyżeczce od herbaty! Większa ilość mleka pojawi się niedługo – pod warunkiem że noworodek będzie ssać. Wtedy do twojego...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak