Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
odciaganie pokarmu metoda 7 5 3
Adobe stock
Karmienie

Odciąganie pokarmu metodą 7 5 3 wspomaga laktację

Odciąganie pokarmu metodą 7 5 3 nosi nazwę schematu Chele Marmet. Stworzyła go specjalistka z Instytutu Laktacji w Kaliforni. Metoda 7 5 3 polega na odciąganiu pokarmu po każdym karmieniu, z każdej piersi, przez określony w minutach czas.
Dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska
Konsultacja merytoryczna

Odciąganie pokarmu metodą 7 5 3 warto polecić każdej kobiecie, która chce stymulować laktację. Aby do tego doszło, schemat Chele Marmet trzeba kontynuować przez minimum 7 dni z rzędu. Metoda pozwala odciągnąć maksymalną ilość pokarmu w najkrótszym możliwym czasie: 30 lub 20 minut – odciąganie pokarmu tym sposobem obejmuje dwa schematy, które podajemy niżej.

Spis treści:

Jak długo można przechowywać odciągnięty pokarm? [WIDEO]

Schematy odciągania pokarmu metodą 7 5 3

Dłuższy schemat 7 5 3 wymaga odciągania pokarmu przez 30 minut. Wykonuje się go następująco:

  • 7 minut z jednej piersi, 7 minut z drugiej,
  • 5 minut z jednej, 5 minut z drugiej,
  • 3 minuty z jednej, 3 minuty z drugiej.


Można też zastosować krótszy, 20-minutowy schemat 5 3 2, jeśli kobieta nie ma czasu na realizację dłuższego schematu. Ten krótszy wygląda następująco:

  • 5 minut z jednej piersi, 5 minut z drugiej,
  • 3 minut z jednej, 3 minut z drugiej,
  • 2 minuty z jednej, 2 minuty z drugiej.


Jeżeli kobieta zastosuje podwójny laktator, którym można odciągać pokarm z obu piersi jednocześnie, schemat dłuższy skraca się do 15 minut, a krótszy do 10. To wygodne rozwiązanie, gdyż przy stosowaniu schematu dłuższego, przez pierwsze 10 dni odciąganie pokarmu 8 razy na dobę w sumie zajmuje aż 4 godziny.

Zasady odciągania pokarmu metodą 7 5 3

Aby metoda była skuteczna, należy przestrzegać określonych zasad odciągania pokarmu:

  • odciąganie pokarmu trzeba przeprowadzać 8-10 razy w ciągu doby, w tym przynajmniej raz w nocy,
  • aby uzyskać efekt stymulacji laktacji, metoda powinna być stosowana minimum przez tydzień,
  • odciąganie pokarmu musi za każdym razem odbywać się po karmieniu,
  • nie ma znaczenia, od której piersi rozpocznie się odciąganie pokarmu,
  • do odciągania pokarmu metodą 7 5 3 można używać laktatora elektrycznego lub ręcznego,
  • nie należy wydłużać sesji odciągania, jeśli w 20 lub 30 minut udało się odciągnąć mało pokarmu,
  • jeśli ilość odciągniętego w 20 czy 30 minut mleka jest duża, można wydłużyć odciąganie o 2 minuty z każdej piersi.


Po 10. dobie ilość odciągniętego mleka w ciągu doby powinna wynosić ok. 750 ml (nie mniej niż 500 ml). Jeśli tak się stanie, mleko można odciągać rzadziej, ale nie mniej niż 5 razy na dobę, nadal stosując metodę 7 5 3.

Dodatkowe rady ułatwiające odciąganie pokarmu

Zanim zaczniesz odciągać pokarm, zadbaj o spokojne, wygodne miejsce (fotel przy stoliku, szklanka wody w zasięgu ręki) i odpowiednią pozycję, bez obciążania pleców i ramion. Zrelaksuj się myśleniem o czymś przyjemnym, bo stres może zahamować wypływ pokarmu.

Na piersi możesz położyć ciepły kompres z pieluszki. Ciepło ułatwi wypływ pokarmu. Aby pobudzić wypływ mleka, przez chwilę delikatnie głaszcz pierś od podstawy w kierunku brodawki. Możesz też opukać ją lekko opuszkami palców.

Podczas odciągania możesz lekko masować pierś, ale nigdy nie ściskaj jej ani nie ugniataj boleśnie. Takie zabiegi nie tylko nie pobudzą wypływu mleka, lecz odwrotnie: mogą hamować jego wydzielanie albo nawet prowadzić do uszkodzenia gruczołu.

Odciąganie laktatorem rzadko jest tak samo skuteczne jak ssanie piersi przez dziecko. Nie martw się zatem, jeżeli odciągniesz mniej pokarmu, niż oczekiwałaś.

Pamiętaj: kiedy uczucie odciągania stanie się nieprzyjemne, należy nieznacznie zmniejszyć podciśnienie. Jeśli odczuwasz ból podczas odciągania, to najlepiej skonsultować to z certyfikowanym doradcą laktacyjnym. Ból może być również spowodowany podrażnieniami brodawek lub skóry.


Czytaj także:

dziecko ssie pierś
Fotolia
Karmienie
Problemy z karmieniem piersią: płaskie brodawki. Zobacz rady konsultanta laktacyjnego
Jedna na 10 kobiet ma płaskie brodawki sutkowe. Czy to może utrudniać karmienie piersią? Jak sobie poradzić z tym problemem? Podpowiada konsultant laktacyjny, dr Magdalena Nehring-Gugulska

Zazwyczaj pod wpływem zimna albo lekkiego uszczypnięcia kobieca brodawka piersiowa lekko się stawia. Niektóre kobiety mają jednak brodawki płaskie albo nawet wklęsłe, które nie reagują na tego typu stymulację. Przystawianie do nich niemowlęcia może być trudniejsze, chociaż karmienie piersią jest jak najbardziej możliwe – dziecko chwyta przecież też dużą część otoczki, a nie tylko brodawkę. W przypadku płaskich brodawek najważniejsze są pierwsze dni karmienia. Najlepiej, by personel szpitala poinstruował karmiącą mamę, jak przystawiać noworodka do piersi. Jeżeli dziecko ma trudności z uchwyceniem płaskiej brodawki (np. gdy piersi są przepełnione podczas nawału pokarmu), warto przed karmieniem odciągnąć ręcznie lub laktatorem odrobinę mleka, żeby zmiękczyć otoczkę piersiową. Uwaga! W przypadku wklęsłych brodawek piersiowych, które chowają się pod wpływem stymulacji, warto skonsultować się z doradcą laktacyjnym. Być może wskazane będzie używanie pomiędzy karmieniami muszli korygujących brodawki, a w czasie karmienia – silikonowych nakładek. Konsultacja: Dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy konsultant laktacyjny, dyrektor centrum nauki o laktacji, www.kobiety.med.pl

zastój pokarmu
Adobe Stock
Karmienie
Zastój pokarmu – co oznacza, jak zlikwidować zator mleczny [SPRAWDZONE SPOSOBY]
Zastój pokarmu może pojawić się na początku karmienia piersią, po dłuższej przerwie w karmieniu lub po odstawieniu dziecka od piersi. Komplikacją zastoju pokarmu może być zapalenie piersi lub ropień, dlatego trzeba pozbyć się zastoju, stosując m.in. okłady, masaż i często przystawiając dziecko do piersi.

Zastój pokarmu powstaje wskutek niewystarczającego opróżnienia piersi. To z reguły problem występujący na początku karmienia piersią, mniej więcej między 2. a 10. dobą po porodzie. Dochodzi wówczas do znacznej produkcji mleka i przytkania się kanalików mlecznych. Jednak to nie jedyny moment, w którym może dojść do zastoju pokarmu. Zastój pokarmu, zwany także zatorem, to sytuacja w której dochodzi do zablokowania przewodów mlekowych w piersi. Efektem tego jest utrudnienie wypływu mleka z piersi.  Najczęściej dochodzi do niego w czasie nawału pokarmu . Spis treści: Przyczyny zastoju pokarmu Objawy zastoju pokarmu Zastój pokarmu – ile trwa? Jak pozbyć się zastoju pokarmu? Zastój pokarmu – powikłania Przyczyny zastoju pokarmu Do zastoju pokarmu może przyczyniać się wiele różnych czynników. Są to m.in. stres, karmienie głównie jedną piersią, karmienie zawsze w tej samej pozycji, zmęczenie. Najczęstsze powody zastoju pokarmu: zbyt rzadkie przystawianie dziecka do piersi, zbyt wczesne odstawienie dziecka od piersi, zbyt długa przerwa w karmieniu, niewłaściwa pozycja do karmienia lub technika ssania dziecka, dokarmianie dziecka mlekiem modyfikowanym, źle dobrany, zbyt uciskający biustonosz do karmienia . Objawy zastoju pokarmu oraz powikłania Piersi karmiącej mamy przy zastoju pokarmu są: nabrzmiałe, twarde, ciepłe, bolesne, nie wypływa z nich mleko, czasami widoczna jest czerwona plama lub wyczuwalny jest w piersi guzek. Problem może dotyczyć całej piersi lub jej fragmentu. U niektórych kobiet zastojowi pokarmu towarzyszy podwyższona temperatura ciała.  Powikłania zastoju pokarmu Po wystąpieniu zastoju pokarmu kobieta powinna jak najszybciej odpowiednio zadbać o piersi. Zignorowanie tego problemu może prowadzić do...

przechowywanie pokarmu pojemniki
mat. prasowe
Karmienie
Przechowywanie pokarmu – pojemniki, woreczki, torebki
Mleko mamy powinno być przechowywane w sterylnych, bezpiecznych pojemnikach albo woreczkach. Planujesz odciągać pokarm i zamrażać go? Sprawdź, w czym możesz go przechowywać.
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz