Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, karmienie piersią
Karmienie

Trudne początki karmienia piersią

Maluszek nie chce ssać, nie potrafi albo nie budzi się na karmienie. Nie poddawaj się! Problemy pierwszych dni można pokonać.
Katarzyna Raczek-Pakuła - pediatra
lek. Katarzyna Raczek-Pakuła
Konsultacja merytoryczna

Laktacyjni doradcy zalecają, by noworodka przystawić do piersi zaraz po porodzie, i to jak najszybciej. Teoretycznie wszystko powinno być w porządku, bo małe dziecko, które przychodzi na świat, ma dwa odruchy umożliwiające mu jedzenie: poszukiwania piersi i ssania. Gdy połaskoczesz go w policzek, na zasadzie odruchu otworzy buzię. A kiedy znajdzie się w niej pierś, zacznie ją ssać. To znaczy... tak być powinno. Czasem jednak dziecko musi nauczyć się ssać, a mama karmić. Początki bywają trudne. Zobacz, jak dać sobie radę w trudnych sytuacjach.

Karmienie piersią wcześniaka

O tym, jak odżywiać wcześniaka, zadecyduje lekarz. Często możliwe jest karmienie mlekiem mamy – jeśli nie bezpośrednio, to odciągniętym pokarmem. To ważne, bo jego skład jest niepowtarzalny. Zawiera więcej białka, żelaza, cynku, miedzi, magnezu i przeciwciał odpornościowych, niż gdybyś urodziła dziecko o czasie. Twój pokarm jest skarbem dla wcześniaka!

Gdy noworodek nie umie ssać

Przyczyną może być zbyt krótkie wędzidełko (to część języka, która łączy dolną powierzchnię zębów z dnem jamy ustnej), za silne lub zbyt słabe napięcie mięśni buzi. Sama tego jednak nie rozpoznasz. Dlatego poproś o radę położną lub doradcę laktacyjnego, jeśli masz jakiekolwiek problemy z karmieniem. Pomóc może masaż buzi i języka. Jak masować – pokaże ci doradca laktacyjny lub neurologopeda (adresy i pomoc znajdziesz na stronach: www.laktacja.pl oraz www.mlekomamy.pl).

Czy dziecko, które piło z butelki będzie potrafiło ssać pierś?

Przez kapturek nakładany na pierś czy przez smoczek na butelce ssie się inaczej niż prosto z piersi. Dziecku nie tak łatwo jest się potem przestawić. Nic dziwnego, że z piersi ssie płytko, nie wypija całego mleka. Musisz cierpliwie przystawiać niemowlaka do piersi, pilnując, by zawsze szeroko otwierał buzię. A najważniejsze: nie pozwalaj mu już więcej ssać przez kapturek. I nie podawaj smoczka!

Karmienie piersią, a sen dziecka

Noworodki przeważnie same budzą się na karmienie i głośnym płaczem oznajmiają, że są głodne. Zdarzają się jednak śpiochy, które trzeba budzić. Przyczyn może być wiele: znieczulenie po porodzie, żółtaczka. Wśród zdrowych dzieci też czasem zdarzają się takie, które przesypiają pory karmienia i słabo przybierają na wadze. Jeśli twoje dziecko jest śpioszkiem, w pierwszych tygodniach życia musisz je budzić na posiłek. Noworodek powinien jeść w dzień co trzy godziny, w nocy zaś najdłuższa przerwa nie powinna przekroczyć sześciu godzin. To ważne, gdyż jeśli malec je rzadko, to słabo przybierze na wadze, a ty będziesz miała w piersiach coraz mniej mleka. Po pewnym czasie wytwarza się go tyle, ile potrzebuje twoje dziecko.

Polecamy: Czy prawidłowo karmisz dziecko piersią? - test

Co robić, gdy dziecko cały czas chce ssać pierś?

Niektóre dzieci spędzają całe dnie przy piersi. Nie znaczy to wcale, że jedzą; raczej śpią, tylko czasem poruszając buzią. Niestety, dziecko szybko zasypiające przy piersi wypija jedynie mleko pierwszej fazy, w którym jest mało tłuszczu i białka. Śpioszka musisz budzić i zachęcać do większej aktywności przy piesi. Połaskocz go delikatnie w policzek, pod brodę, a jeśli to nie pomaga, połóż do łóżeczka i rozbudź, np. zmieniając ubranko.

Dziecko odpycha się od piersi

Mleczko początkowo wypływa z piersi powoli, po chwili jednak – gdy uruchamia się odruch szybkiego wypływu – wręcz tryska. Wiele dzieci nie radzi sobie z połykaniem mleka, krztusi się, nie może oddychać. Nic więc dziwnego, że odpycha się od piersi. Spróbuj zmienić pozycję, w jakiej karmisz. Najlepiej połóż się na plecach, a dziecko ułóż na sobie, na brzuszku. Pokarm będzie wtedy wypływał wolniej, więc niemowlę na pewno poradzi sobie z jego ssaniem.

Jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi?

Po to, by niemowlę najadało się, musi dobrze chwycić pierś. Tylko wtedy będzie mógł języczkiem wymasować z zatok mlecznych cały pokarm. Jeśli źle uchwyci pierś, nie naje się, a w piersiach będzie się wytwarzać coraz mniej mleka. Zobacz, jak dobrze przystawiać dziecko do piersi:

  1. Ujmij pierś od dołu, czterema palcami podtrzymaj ją pod spodem, a kciukiem od góry. Połaskocz usta dziecka brodawką, przesuwając nią w dół i w górę. Ma to na celu pobudzenie odruchu szukania. Powiedz: „Otwórz buzię”.
  2. Gdy niemowlę szeroko otworzy buzię, energicznym, ale pełnym czułości ruchem ramienia przytul je do siebie. Przysuwaj dziecko do piersi, nie odwrotnie!
  3. Sprawdź, czy maluszek ma w buzi brodawkę i dużą część otoczki. Jego wargi muszą być wywinięte, bo dziecko ma pierś uchwycić, a nie wciągać. Gdy dziecko prawidłowo ssie, słyszysz wyraźnie odgłosy połykania mleka (przypomina postękiwanie).
  4. Jeśli dziecko uchwyciło pierś zbyt płytko, ssanie nie ma sensu. Niemowlę nie naje się, bo nie będzie w stanie wypić całego mleka, które jest w piersiach. Dlatego jeśli widzisz, że maluszek wciągnął brodawkę, albo słyszysz cmokanie, to przerwij karmienie. Włóż mały palec w kącik ust dziecka (wypuści wtedy pierś z buzi). A potem spróbuj spokojnie jeszcze raz przystawić dziecko do piersi.
  5. Po nakarmieniu potrzymaj dziecko w pozycji pionowej (oczywiście podtrzymując mu przy tym plecki i główkę). Poczekaj, aż odbije mu się powietrze, które niechcący połknął w czasie ssania. Gdy niemowlę się go nie pozbędzie, będzie miał bóle brzuszka (kolkę).

Zobacz także: Dlaczego rezygnujemy z karmienia piersią tuż po urodzeniu dziecka?

Kiedy mama wcześniaka może przystawić swoje dziecko do piersi?

niemowlę
Fotolia
Rozwój
Żarłok, a może Smakosz? Jakim typem noworodka jest twoje dziecko? - test
jak zwiększyć laktację
Fotolia
Karmienie
Jak zwiększyć ilość pokarmu? 10 sprawdzonych sposobów na poprawienie laktacji
W piersiach masz mało pokarmu, martwisz się, że twoje dziecko płacze z głodu i nie najada się. Jak zwiększyć laktację? Znamy sprawdzone sposoby.

Każda mama może karmić piersią i mieć tyle mleka, by dziecko nie było głodne. Przejściowo może się jednak zdarzyć, że mleka w piersiach jest mniej i dziecko się nie najada. Nie musisz jednak podawać dziecku butelki z mlekiem. Są skuteczne sposoby, by zwiększyć laktację. 1. Jak najczęściej karm piersią: mleka będzie więcej Karm dziecko zawsze, gdy jest głodne. Jak sprawdzić, czy się najada?  Najedzony noworodek jest spokojny, śpi pomiędzy karmieniami, a jeśli płacze, to raczej ze zmęczenia lub bólu brzuszka. Noworodek, gdy jest głodny, otwiera buzię, szuka piersi, wpycha do buzi paluszek lub całą piąstkę. Jest niespokojny i płacze. 2. Połóż się z dzieckiem do łóżka i podawaj pierś, gdy chce ssać Nie musisz liczyć, ile razy karmisz dziecko, tak jak nie liczysz, ile razy je całujesz.  Ilość karmień piersią noworodka nie może być jednak mniejsza niż 8 na dobę (na ogół jest ich więcej, nawet 10-12). Jeśli czujesz, że masz mało pokarmu, najlepiej połóż się z dzieckiem na cały dzień do łóżka i podawaj mu pierś wtedy, gdy tylko chce ssać. To dobry sposób na szybie zwiększenie laktacji. Laktatory elektryczne - sprawdź opinie 3. Karm piersią w nocy Jeśli chcesz zwiększyć laktację, karm noworodka przynajmniej raz w nocy. Nocne karmienia są ważne ze względu na duże stężenie prolaktyny we krwi (im wyższy poziom tego hormonu, tym więcej mleka w piersiach). 4. Pilnuj, by dziecko prawidłowo ssało pierś Pierś powinna wypełniać całą buzię dziecka. Gdy ssie, słyszysz charakterystyczne postękiwanie (to odgłos połykania mleka). Jeśli słyszysz cmokanie, to znaczy, że dziecko chwyciło pierś zbyt płytko. Nie wyssie wtedy całego mleka z piersi. Przerwij karmienie piersią i jeszcze raz prawidłowo przystaw dziecko do piersi. 5. Nie spiesz się podczas karmienia piersią Niektóre dzieci opróżniają pierś w 10...

karmienie piersią noworodka
Fotolia
Karmienie
Karmienie piersią: rady na dobry początek
Pierwsze karmienia mają ogromny wpływ na to, czy uda się wam na długo stworzyć zgrany duet przy piersi. Najważniejsze, by od początku prawidłowo przystawiać dziecko do piersi. A ono musi się nauczyć dobrego ssania.

Jeśli dziecko urodziło się zdrowe, w pierwszych dwóch godzinach życia jest bardzo aktywne. Ma też silny odruch ssania. Jeśli więc i ty, i dziecko czujecie się dobrze, spróbuj je pierwszy raz nakarmić piersią. Pierwsze karmienia piersią są bardzo ważne: ty uczysz się prawidłowo przystawiać dziecko do piersi, ono uczy się prawidłowo ssać. Ważne, by od początku skutecznie karmić piersią .   Przystaw dziecko do piersi U niektórych kobiet pokarm pojawia się jeszcze przed porodem. Jeśli jednak dziecko już est na świecie, a ty wciąż nie masz pokarmu, nie martw się, tylko przystaw dziecko do piersi. Mleko wytwarza się dzięki ssaniu: sygnał drogami nerwowymi biegnie do przysadki mózgowej, a we krwi pojawia się prolaktyna – hormon, od którego zależy wytwarzanie pokarmu. Na pierwsze karmienie dziecku wystarczy niewiele: tyle, ile zmieści się na łyżeczce od herbaty. Ważne jest jednak, żebyś od początku dobrze przystawiała dziecko do piersi. I tobie, i dziecku musi być wygodnie, by dziecko mogło prawidłowo ssać i najeść się do syta.      Jak przystawić dziecko do piersi po porodzie  W pierwszych dniach po porodzie najwygodniejsza dla ciebie będzie pozycja leżąca. Karm w pozycji leżacej .   Połóż się na boku, oprzyj głowę na poduszkach. Dziecko powinno leżeć na boczku, zwrócone w twoją stronę (brzuch do brzucha). Jego główka niech spoczywa w zgięciu twojego łokcia, a przedramieniem podeprzyj plecki dziecka. Buzia dziecka powinna znajdować się na poziomie twoich piersi, byś nie musiała nachylać się do dziecka. Drugą ręką podtrzymaj pierś: czterema palcami od dołu, a kciukiem – od góry. Dotknij brodawką ust dziecka i delikatnie je połaskocz. Gdy maluszek otworzy buzię (a zrobi to na pewno, bo ma tzw. odruch szukania), ramieniem przytul go mocno do siebie. Uwaga! Zawsze przysuwaj...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Dzień Nauczyciela 2021
Aktualności
Dzień Nauczyciela 2022: kiedy obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej? Co warto o nim wiedzieć?
Joanna Biegaj
jod a ciąża
Dieta w ciąży
Czy jod w ciąży jest równie ważny jak kwas foliowy?
Małgorzata Wódz
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Laurka na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Laurka na Dzień Nauczyciela: pomysły i wzory do druku
Joanna Biegaj
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Żywienie
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Joanna Biegaj
Wierszyki na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Wierszyki na Dzień Nauczyciela: śmieszne, krótkie, rymowane
Adrianna Trusiuk
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Święta i uroczystości
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Imiona dla bliźniaków? Wybierz najpiękniejsze
Imiona
Imiona dla bliźniaków: jak wybrać najpiękniejsze? (dla pary tej samej płci oraz dla dziewczynki i chłopca)
Luiza Słuszniak
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda
Święta i uroczystości
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda? [PEŁEN PRZEBIEG LITURGII + DIALOGI]
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Grzyby niejadalne z gąbką
Zdrowie
Grzyby niejadalne z gąbką – czy są trujące, jak wyglądają? (zdjęcia)
Ewa Janczak-Cwil
Tabletki z jodkiem potasu po co
Zdrowie
Tabletki z jodkiem potasu – po co się stosuje?
Ewa Janczak-Cwil
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, postępowanie
Zdrowie
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, kiedy do lekarza?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
rejestr ciąż
Prawo i finanse
Rejestr ciąż – czemu ma służyć, od kiedy obowiązuje?
Ewa Janczak-Cwil
Budyń dla niemowlaka
Przepisy
Budyń dla niemowlaka: przepis. Jak go zrobić i od kiedy można go podać?
Adrianna Trusiuk
Szczepienia na COVID dzieci dawka przypominająca
Zdrowie
Szczepienia na COVID dzieci – kiedy dawka przypominająca?
Ewa Janczak-Cwil
kasztany
Gry i zabawy
Jak zrobić ludziki z kasztanów –​ różne wzory
Joanna Biegaj
Jakie książki do nauki czytania wybrać dla dziecka?
Gry i zabawy
Książki do nauki czytania. Te polecamy najbardziej!
Milena Oszczepalińska
grzyby w ciąży
Dieta w ciąży
Czy można jeść grzyby w ciąży? Tak, ale zawsze istnieje ryzyko
Małgorzata Wódz