nakładki na brodawki, karmienie dziecka, srebrne nakładki na brodawki, karmienie piersią
Karmienie

Jak karmić po cesarskim cięciu

Mamy po cesarskim cięciu mogą karmić tak samo jak te, które rodziły naturalnie. Choć na początku miewają z tym trochę więcej problemów.

Być może spotkałaś się ze stwierdzeniem, że po cesarskim cięciu nie będziesz mogła karmić piersią. To nieprawda. Twój organizm na długo przed zabiegiem zaczął przygotowywać się do wytwarzania mleka. Wie, co robić, choć czasem trzeba mu podpowiedzieć, że najwyższy czas zabrać się do roboty. W jaki sposób?

Jak rozpocząć karmienie piersią po cesarce?

Najlepiej „skórą do skóry” i tak szybko, jak to będzie możliwe. Jeśli miałaś znieczulenie miejscowe, być może będziesz w stanie to zrobić jeszcze na sali operacyjnej. Jeżeli byłaś pod narkozą – poproś o przyniesienie dziecka, gdy tylko dojdziesz do siebie.
To nie wszystko. Jak najczęściej przystawiaj dziecko do piersi. Rób to nawet wtedy, gdy pokarm nie wypływa, a noworodek jest dokarmiany sztucznie. Podczas ssania dziecko masuje językiem i dziąsełkami otoczkę oraz brodawkę. Pobudzone w ten sposób zakończenia nerwów czuciowych przekazują do przysadki mózgowej komunikat: „Potrzebne jest mleko!”. Zaalarmowana przysadka uwalnia hormony: prolaktyna sprawia, że piersi produkują pokarm, a oksytocyna – że zaczyna on wypływać.

Polecamy: Cesarka a karmienie piersią – jak poród wpływa na laktację?

W czasie karmienia noworodka bądź cierpliwa

Zdarza się, że na pojawienie się pokarmu trzeba trochę poczekać. Bywa, że nawet kilka dni. W chwilach zwątpienia pomyśl, że naprawdę warto: gdy w końcu się uda, dziecko dostanie to, co najlepsze.
Staraj się nie denerwować. To normalne, że na początku pokarmu jest niewiele, rana po operacji boli, a myśl o tym, że miałabyś kichnąć, przyprawia cię o dreszcze. Mimo to spróbuj się rozluźnić i uspokoić. Twoje nastawienie jest naprawdę bardzo ważne. Gdy jesteś spięta, kanaliki, którymi wypływa mleko, zwężają się i mleko nie może wypłynąć.

Co zrobić gdy rana po cesarce boli?

Jeśli boli cię rana, poproś o środki przeciwbólowe, które nie przenikają (albo przenikają w niewielkim stopniu) do pokarmu. Nie staraj się wytrzymać za wszelką cenę, ponieważ stres i złe samopoczucie może skutecznie zahamować produkcję mleka. Nie martw się tym, że dziecko jest dokarmiane. To naprawdę nie koniec świata. Już niedługo niemowlę zacznie pić tylko twój pokarm.

Zadbaj o wygodę swoją i noworodka

Zanim zaczniesz karmienie, rozluźnij ciało, zwłaszcza barki i kark. Ułóż malucha tak, by nie uciskał szwu. Masz kilka możliwości:

  1. Połóż się na wznak. Poproś kogoś (położną, męża), by ułożył dziecko na boku, w poprzek Twojego ciała, buzią skierowaną w stronę piersi.
  2. Usiądź wsparta o poduszki. Noworodek powinien leżeć na poduszce ułożonej na Twoim brzuchu.
  3. Ułóż dziecko na poduszce z nóżkami wsuniętymi pod Twoją pachę.

Konsultacja: Anna Kieżyńska, położna, I Klinika Ginekologii i Położnictwa we Wrocławiu

Zobacz także: Czy małe piersi przeszkadzają w karmieniu

Dziecko głodne po karmieniu piersią – czy to możliwe, że się nie najada? Wyjaśnia ekspert

karmienie piersią, karmienie noworodka, opóźnione karmienie piersią
Fotolia
Karmienie
Karmienie noworodka z opóźnieniem
Pierwsze karmienie piersią noworodka jest niezwykle ważne. Powinno nastąpić jak najszybciej po porodzie. Dlaczego? I co zrobić, jeśli będziesz musiała przystawić noworodka do piersi później? Sprawdź!

Karmienie noworodka z opóźnieniem może wywołać kłopoty z laktacją Karmienie noworodka z piersią, zwłaszcza to pierwsze nie zawsze jest proste. Nie każdy noworodek tuż po urodzeniu potrafi prawidłowo uchwycić pierś oraz ją ssać. Ważne jednak, by to pierwsze karmienie rozpocząć jak najszybciej po porodzie, najlepiej w pierwszych dwóch godzinach. Noworodek tuż po porodzie ma największą potrzebę ssania, a organizm mamy jest bardzo podatny na bodźce płynące od dziecka. Opóźnienie pierwszego karmienia, a szczególnie podanie dziecku pokarmu z butelki, może spowodować późniejsze kłopoty laktacyjne! Pokarm mamy jest zdrowszy niż mleko modyfikowane, dlatego nawet jeżeli dziecko odmawia ssania piersi, warto podejmować próby podawania mu jej. To trudne, ale możliwe. Sprawdź, gdzie możesz szukać pomocy, gdy masz problemy z karmieniem piersią Karmienie noworodka odciągniętym pokarmem Musisz 6-8 razy dziennie odciągać pokarm i podawać go dziecku. Zrelaksuj się. Pomyśl o tym, co sprawia ci przyjemność i uspokaja cię. Możesz mieć dziecko blisko siebie. Zrób sobie ciepły prysznic lub połóż na piersi kompres. Potem delikatnie pomasuj piersi. Ruchy powinny przypominać głaskanie. Masuj całą pierś w różnych kierunkach. Następnie spróbuj odciągnąć mleko. Dobre opróżnianie piersi trwa około 20-30 minut. Możesz też zdecydować się na laktator ręczny lub elektryczny. Jaki laktator wybrać? Pomoże ci: Laktator – test Karmienie noworodka, ale nie butelką Jeśli chcesz jeszcze próbować nakłonić dziecko do ssania piersi, nie podawaj mu odciągniętego pokarmu butelką. Mechanizm ssania z piersi jest bowiem inny niż przy piciu z butelki – w przypadku piersi kluczową rolę spełnia język, którym dziecko wymasowuje pokarm. Ssąc smoczek, pracuje głównie dziąsłami. Lepiej więc podawać dziecku mleko łyżeczką, kubeczkiem lub tzw. systemem wspomagającym...

karmienie piersią po cesarce
Fotolia
Karmienie
Karmienie po cesarce? To możliwe!
Przy odrobinie samozaparcia i pomocy innych na pewno będziesz karmić piersią – zapewnia lek. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy doradca laktacyjny.

Wierz, że ci się uda karmić po cesarce! Nie słuchaj opowieści, że karmienie piersią jest możliwe tylko po naturalnym porodzie. Jeśli miałaś cesarskie cięcie, dziecko również może się cieszyć twoim mlekiem. Najważniejsze, by w pierwszych godzinach i dniach po porodzie zaopiekowała się tobą doświadczona położna – podała dziecko, pomogła je ułożyć i przystawić do piersi. Zacznij karmić dziecko, kiedy tylko będzie to możliwe – pijąc mleko w ramionach mamy, poczuje się bezpieczne i kochane. Karmienie piersią przyspieszy też obkurczanie się macicy i gojenie ran po operacji. Sprawdź też, czy to normalne w połogu Jak karmić po cesarskim cięciu? Do karmienia noworodka układaj się na plecach. To najwygodniejsza pozycja po cesarskim cięciu. Oprzyj głowę na poduszce i poproś położną, by ułożyła dziecko na tobie. Będziesz je podtrzymywała z boku ramieniem. Przytrzymuj główkę dziecka, by nie odchylała się na boki (cały czas powinna znajdować się na wysokości piersi). Nie zrażaj się, jeżeli na początku noworodek będzie bardzo senny i zacznie drzemać przy piersi. To efekt środków znieczulających zastosowanych podczas operacji. Sprawdź również 5 najlepszych pozycji do karmienia piersią

laktacja po cesarce
Adobe Stock
O noworodku
Laktacja po cesarce: jak ją pobudzić i w jakich pozycjach karmić noworodka?
Laktację po cesarce pobudza się, przystawiając dziecko do piersi matki. Bez względu na to, w jakiej formie odbywa się poród – pierwsze karmienie powinno nastąpić jak najszybciej.

Karmienie naturalne po cesarskim cięciu zwykle nie jest tak łatwe jak po porodzie fizjologicznym. Jeśli jednak wszystko przebiegnie dobrze i dziecko urodzi się zdrowe, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby karmić piersią. Ze względu na ranę po cięciu cesarskim konieczna jest fachowa pomoc w doborze najwygodniejszej pozycji dla mamy karmiącej. Opieka powinna polegać również na zachęcaniu do jak najczęstszego bezpośredniego bliskiego kontaktu mamy z dzieckiem, a w przypadku trudności laktacyjnych – natychmiastowej pomocy. Za produkcję pokarmu w piersiach kobiety odpowiadają dwa hormony: oksytocyna i prolaktyna. Gdy kobieta rodzi przez cesarskie cięcie, ich poziom może być zbyt niski, stąd czasami brakuje pokarmu. Najlepszym sposobem, by pobudzić laktację po cesarce, jest częste przystawianie noworodka do piersi matki.  Spis treści: Laktacja po cesarce Jak pobudzić laktację po cesarce? Pierwsze karmienie piersią po cesarskim cięciu Kiedy pojawia się pokarm po cesarce? Brak pokarmu po cesarskim cięciu Jakie pozycje są najlepsze do karmienia piersią po cesarce? Jak karmić noworodka, który leży w inkubatorze? Laktacja po cesarce Cesarskie cięcie nie zaburza laktacji. Produkcja pokarmu w piersiach przyszłej matki rozpoczyna się już około 16. tygodnia ciąży. Sygnałem, by produkcja mleka ruszyła pełną parą, jest brak łożyska w łonie matki, czyli rodzaj porodu nie ma tu zupełnie znaczenia. Po przyjściu na świat dziecka zwiększa się poziom oksytocyny i prolaktyny, dwóch hormonów odpowiedzialnych za produkcję pokarmu w piersiach. Jak pobudzić laktację po cesarce? Laktację przede wszystkim pobudza przystawianie dziecka do piersi matki (powinno mieć to miejsce w ciągu kilku godzin od porodu). Dlatego właśnie tak ważne jest, by maluch od początku mógł przebywać z matką – kobieta będzie mogła mieć...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj