
Być może spotkałaś się ze stwierdzeniem, że po cesarskim cięciu nie będziesz mogła karmić piersią. To nieprawda. Twój organizm na długo przed zabiegiem zaczął przygotowywać się do wytwarzania mleka. Wie, co robić, choć czasem trzeba mu podpowiedzieć, że najwyższy czas zabrać się do roboty. W jaki sposób?
Jak rozpocząć karmienie piersią po cesarce?
Najlepiej „skórą do skóry” i tak szybko, jak to będzie możliwe. Jeśli miałaś znieczulenie miejscowe, być może będziesz w stanie to zrobić jeszcze na sali operacyjnej. Jeżeli byłaś pod narkozą – poproś o przyniesienie dziecka, gdy tylko dojdziesz do siebie.
To nie wszystko. Jak najczęściej przystawiaj dziecko do piersi. Rób to nawet wtedy, gdy pokarm nie wypływa, a noworodek jest dokarmiany sztucznie. Podczas ssania dziecko masuje językiem i dziąsełkami otoczkę oraz brodawkę. Pobudzone w ten sposób zakończenia nerwów czuciowych przekazują do przysadki mózgowej komunikat: „Potrzebne jest mleko!”. Zaalarmowana przysadka uwalnia hormony: prolaktyna sprawia, że piersi produkują pokarm, a oksytocyna – że zaczyna on wypływać.
Polecamy: Cesarka a karmienie piersią – jak poród wpływa na laktację?
W czasie karmienia noworodka bądź cierpliwa
Zdarza się, że na pojawienie się pokarmu trzeba trochę poczekać. Bywa, że nawet kilka dni. W chwilach zwątpienia pomyśl, że naprawdę warto: gdy w końcu się uda, dziecko dostanie to, co najlepsze.
Staraj się nie denerwować. To normalne, że na początku pokarmu jest niewiele, rana po operacji boli, a myśl o tym, że miałabyś kichnąć, przyprawia cię o dreszcze. Mimo to spróbuj się rozluźnić i uspokoić. Twoje nastawienie jest naprawdę bardzo ważne. Gdy jesteś spięta, kanaliki, którymi wypływa mleko, zwężają się i mleko nie może wypłynąć.
Co zrobić gdy rana po cesarce boli?
Jeśli boli cię rana, poproś o środki przeciwbólowe, które nie przenikają (albo przenikają w niewielkim stopniu) do pokarmu. Nie staraj się wytrzymać za wszelką cenę, ponieważ stres i złe samopoczucie może skutecznie zahamować produkcję mleka. Nie martw się tym, że dziecko jest dokarmiane. To naprawdę nie koniec świata. Już niedługo niemowlę zacznie pić tylko twój pokarm.
Zadbaj o wygodę swoją i noworodka
Zanim zaczniesz karmienie, rozluźnij ciało, zwłaszcza barki i kark. Ułóż malucha tak, by nie uciskał szwu. Masz kilka możliwości:
- Połóż się na wznak. Poproś kogoś (położną, męża), by ułożył dziecko na boku, w poprzek Twojego ciała, buzią skierowaną w stronę piersi.
- Usiądź wsparta o poduszki. Noworodek powinien leżeć na poduszce ułożonej na Twoim brzuchu.
- Ułóż dziecko na poduszce z nóżkami wsuniętymi pod Twoją pachę.
Konsultacja: Anna Kieżyńska, położna, I Klinika Ginekologii i Położnictwa we Wrocławiu
Zobacz także: Czy małe piersi przeszkadzają w karmieniu

Karmienie noworodka z opóźnieniem może wywołać kłopoty z laktacją Karmienie noworodka z piersią, zwłaszcza to pierwsze nie zawsze jest proste. Nie każdy noworodek tuż po urodzeniu potrafi prawidłowo uchwycić pierś oraz ją ssać. Ważne jednak, by to pierwsze karmienie rozpocząć jak najszybciej po porodzie, najlepiej w pierwszych dwóch godzinach. Noworodek tuż po porodzie ma największą potrzebę ssania, a organizm mamy jest bardzo podatny na bodźce płynące od dziecka. Opóźnienie pierwszego karmienia, a szczególnie podanie dziecku pokarmu z butelki, może spowodować późniejsze kłopoty laktacyjne! Pokarm mamy jest zdrowszy niż mleko modyfikowane, dlatego nawet jeżeli dziecko odmawia ssania piersi, warto podejmować próby podawania mu jej. To trudne, ale możliwe. Sprawdź, gdzie możesz szukać pomocy, gdy masz problemy z karmieniem piersią Karmienie noworodka odciągniętym pokarmem Musisz 6-8 razy dziennie odciągać pokarm i podawać go dziecku. Zrelaksuj się. Pomyśl o tym, co sprawia ci przyjemność i uspokaja cię. Możesz mieć dziecko blisko siebie. Zrób sobie ciepły prysznic lub połóż na piersi kompres. Potem delikatnie pomasuj piersi. Ruchy powinny przypominać głaskanie. Masuj całą pierś w różnych kierunkach. Następnie spróbuj odciągnąć mleko. Dobre opróżnianie piersi trwa około 20-30 minut. Możesz też zdecydować się na laktator ręczny lub elektryczny. Jaki laktator wybrać? Pomoże ci: Laktator – test Karmienie noworodka, ale nie butelką Jeśli chcesz jeszcze próbować nakłonić dziecko do ssania piersi, nie podawaj mu odciągniętego pokarmu butelką. Mechanizm ssania z piersi jest bowiem inny niż przy piciu z butelki – w przypadku piersi kluczową rolę spełnia język, którym dziecko wymasowuje pokarm. Ssąc smoczek, pracuje głównie dziąsłami. Lepiej więc podawać dziecku mleko łyżeczką, kubeczkiem lub tzw. systemem wspomagającym...

Wierz, że ci się uda karmić po cesarce! Nie słuchaj opowieści, że karmienie piersią jest możliwe tylko po naturalnym porodzie. Jeśli miałaś cesarskie cięcie, dziecko również może się cieszyć twoim mlekiem. Najważniejsze, by w pierwszych godzinach i dniach po porodzie zaopiekowała się tobą doświadczona położna – podała dziecko, pomogła je ułożyć i przystawić do piersi. Zacznij karmić dziecko, kiedy tylko będzie to możliwe – pijąc mleko w ramionach mamy, poczuje się bezpieczne i kochane. Karmienie piersią przyspieszy też obkurczanie się macicy i gojenie ran po operacji. Sprawdź też, czy to normalne w połogu Jak karmić po cesarskim cięciu? Do karmienia noworodka układaj się na plecach. To najwygodniejsza pozycja po cesarskim cięciu. Oprzyj głowę na poduszce i poproś położną, by ułożyła dziecko na tobie. Będziesz je podtrzymywała z boku ramieniem. Przytrzymuj główkę dziecka, by nie odchylała się na boki (cały czas powinna znajdować się na wysokości piersi). Nie zrażaj się, jeżeli na początku noworodek będzie bardzo senny i zacznie drzemać przy piersi. To efekt środków znieczulających zastosowanych podczas operacji. Sprawdź również 5 najlepszych pozycji do karmienia piersią

Karmienie naturalne po cesarskim cięciu zwykle nie jest tak łatwe jak po porodzie fizjologicznym. Jeśli jednak wszystko przebiegnie dobrze i dziecko urodzi się zdrowe, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby karmić piersią. Ze względu na ranę po cięciu cesarskim konieczna jest fachowa pomoc w doborze najwygodniejszej pozycji dla mamy karmiącej. Opieka powinna polegać również na zachęcaniu do jak najczęstszego bezpośredniego bliskiego kontaktu mamy z dzieckiem, a w przypadku trudności laktacyjnych – natychmiastowej pomocy. Za produkcję pokarmu w piersiach kobiety odpowiadają dwa hormony: oksytocyna i prolaktyna. Gdy kobieta rodzi przez cesarskie cięcie, ich poziom może być zbyt niski, stąd czasami brakuje pokarmu. Najlepszym sposobem, by pobudzić laktację po cesarce, jest częste przystawianie noworodka do piersi matki. Spis treści: Laktacja po cesarce Jak pobudzić laktację po cesarce? Pierwsze karmienie piersią po cesarskim cięciu Kiedy pojawia się pokarm po cesarce? Brak pokarmu po cesarskim cięciu Jakie pozycje są najlepsze do karmienia piersią po cesarce? Jak karmić noworodka, który leży w inkubatorze? Laktacja po cesarce Cesarskie cięcie nie zaburza laktacji. Produkcja pokarmu w piersiach przyszłej matki rozpoczyna się już około 16. tygodnia ciąży. Sygnałem, by produkcja mleka ruszyła pełną parą, jest brak łożyska w łonie matki, czyli rodzaj porodu nie ma tu zupełnie znaczenia. Po przyjściu na świat dziecka zwiększa się poziom oksytocyny i prolaktyny, dwóch hormonów odpowiedzialnych za produkcję pokarmu w piersiach. Jak pobudzić laktację po cesarce? Laktację przede wszystkim pobudza przystawianie dziecka do piersi matki (powinno mieć to miejsce w ciągu kilku godzin od porodu). Dlatego właśnie tak ważne jest, by maluch od początku mógł przebywać z matką – kobieta będzie mogła mieć...