Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
karmienie piersią po cesarce
Fotolia
Karmienie

Karmienie po cesarce? To możliwe!

Przy odrobinie samozaparcia i pomocy innych na pewno będziesz karmić piersią – zapewnia lek. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy doradca laktacyjny.

Wierz, że ci się uda karmić po cesarce!

Nie słuchaj opowieści, że karmienie piersią jest możliwe tylko po naturalnym porodzie. Jeśli miałaś cesarskie cięcie, dziecko również może się cieszyć twoim mlekiem. Najważniejsze, by w pierwszych godzinach i dniach po porodzie zaopiekowała się tobą doświadczona położna – podała dziecko, pomogła je ułożyć i przystawić do piersi. Zacznij karmić dziecko, kiedy tylko będzie to możliwe – pijąc mleko w ramionach mamy, poczuje się bezpieczne i kochane. Karmienie piersią przyspieszy też obkurczanie się macicy i gojenie ran po operacji.

Sprawdź też, czy to normalne w połogu

Jak karmić po cesarskim cięciu?

  1. Do karmienia noworodka układaj się na plecach. To najwygodniejsza pozycja po cesarskim cięciu.
  2. Oprzyj głowę na poduszce i poproś położną, by ułożyła dziecko na tobie. Będziesz je podtrzymywała z boku ramieniem.
  3. Przytrzymuj główkę dziecka, by nie odchylała się na boki (cały czas powinna znajdować się na wysokości piersi).
  4. Nie zrażaj się, jeżeli na początku noworodek będzie bardzo senny i zacznie drzemać przy piersi. To efekt środków znieczulających zastosowanych podczas operacji.

Sprawdź również 5 najlepszych pozycji do karmienia piersią

Przełomowe odkrycie dotyczące składu mleka matki [WIDEO]

nakładki na brodawki, karmienie dziecka, srebrne nakładki na brodawki, karmienie piersią
Karmienie
Jak karmić po cesarskim cięciu
Mamy po cesarskim cięciu mogą karmić tak samo jak te, które rodziły naturalnie. Choć na początku miewają z tym trochę więcej problemów.

Być może spotkałaś się ze stwierdzeniem, że po cesarskim cięciu nie będziesz mogła karmić piersią. To nieprawda. Twój organizm na długo przed zabiegiem zaczął przygotowywać się do wytwarzania mleka. Wie, co robić, choć czasem trzeba mu podpowiedzieć, że najwyższy czas zabrać się do roboty. W jaki sposób? Jak rozpocząć karmienie piersią po cesarce? Najlepiej „skórą do skóry” i tak szybko, jak to będzie możliwe. Jeśli miałaś znieczulenie miejscowe, być może będziesz w stanie to zrobić jeszcze na sali operacyjnej. Jeżeli byłaś pod narkozą – poproś o przyniesienie dziecka, gdy tylko dojdziesz do siebie. To nie wszystko. Jak najczęściej przystawiaj dziecko do piersi . Rób to nawet wtedy, gdy pokarm nie wypływa, a noworodek jest dokarmiany sztucznie. Podczas ssania dziecko masuje językiem i dziąsełkami otoczkę oraz brodawkę. Pobudzone w ten sposób zakończenia nerwów czuciowych przekazują do przysadki mózgowej komunikat: „Potrzebne jest mleko!”. Zaalarmowana przysadka uwalnia hormony: prolaktyna sprawia, że piersi produkują pokarm, a oksytocyna – że zaczyna on wypływać. Polecamy:   Cesarka a karmienie piersią – jak poród wpływa na laktację? W czasie karmienia noworodka bądź cierpliwa Zdarza się, że na pojawienie się pokarmu trzeba trochę poczekać. Bywa, że nawet kilka dni. W chwilach zwątpienia pomyśl, że naprawdę warto: gdy w końcu się uda, dziecko dostanie to, co najlepsze. Staraj się nie denerwować. To normalne, że na początku pokarmu jest niewiele , rana po operacji boli, a myśl o tym, że miałabyś kichnąć, przyprawia cię o dreszcze. Mimo to spróbuj się rozluźnić i uspokoić. Twoje nastawienie jest naprawdę bardzo ważne. Gdy jesteś spięta, kanaliki, którymi wypływa mleko, zwężają się i mleko nie może wypłynąć. Co zrobić gdy rana po cesarce boli? Jeśli boli cię rana,...

Karmienie piersią po porodzie
Fotolia
Karmienie
Cesarka a karmienie piersią – jak poród wpływa na laktację?
Dlaczego cesarka ma wpływ na karmienie piersią? Jak przeciwdziałać jej negatywnym skutkom i rozkręcić laktację po cesarskim cięciu. Poznaj fakty.

Często przyszłe mamy na pytanie, czy zamierzają karmić piersią odpowiadają: „Tak, jeśli tylko będę mieć pokarm”. To bardzo ciekawe, że w dzisiejszym świecie wiele kobiet straciło wiarę we własne ciało. Skąd wzięło się przekonanie, że tylko nieliczne mamy są w stanie wykarmić swoje dziecko? Warto to wiedzieć. Organizm kobiety zaczyna wytwarzać pokarm już w okolicy 20. tygodnia ciąży . Nie ma więc znaczenia, czy dziecko rodzi się w 32. czy 42. tygodniu ciąży – piersi już dawno zaczęły przygotowanie do podjęcia pracy po porodzie. Sygnałem do uruchomienia laktacji jest moment oddzielenia łożyska od ściany macicy. Oznacza to, że bez względu na rodzaj porodu: czy odbywa się on drogami i siłami natury, czy przez cesarskie cięcie, organizm kobiety dostaje sygnał, że czas uruchomić wypływ mleka. Dlaczego więc, tak często słyszy się opinie, że cesarskie cięcie utrudnia karmienie piersią? Czy przebieg i rodzaj porodu ma wpływ na karmienie piersią? Oto garść faktów. Wpływ porodu na karmienie piersią: Podczas porodu drogami i siłami natury w ciele kobiety zachodzi szereg procesów hormonalnych. Wielkim sprzymierzeńcem jest oksytocyna – odpowiada za skurcze macicy, ale jest także ważnym elementem w karmieniu piersią – ułatwia wypływ mleka. Podanie sztucznej oksytocyny lub cesarskie cięcie zaburzają delikatną równowagę hormonalną. Może to utrudnić chwilowo wypływ mleka. Jest to trudność tymczasowa, która mija wraz z systematycznym przystawianiem dziecka do piersi.   Zdrowy, donoszony, niebędący pod wpływem środków farmakologicznych noworodek położony na brzuchu mamy w kontakcie skóra do skóry jest w stanie samodzielnie przemieścić się do piersi, chwycić sutek i rozpocząć karmienie (breast crawl). W przypadku stosowania znieczulenia zewnątrzoponowego lub tym bardziej znieczulenia ogólnego w przypadku...

dziecko ssie pierś
Panthermedia
Karmienie
Cesarskie cięcie a karmienie noworodka
Miałaś cesarkę i nie wiesz kiedy pierwszy raz można przystawić noworodka do piersi. Przeczytaj koniecznie.

Jakie wybrać znieczulenie? Kiedy pierwszy raz można przystawić noworodka do piersi. Czy można karmić podczas kuracji antybiotykowej? Poznaj odpowiedzi na te pytania. Czy rodzaj znieczulenia może mieć wpływ na laktację i karmienie noworodka Rodzaj użytego znieczulenia podczas cesarskiego cięcia nie ma bezpośredniego związku z rozpoczęciem laktacji , choćby z tego powodu, że pokarm wytwarzał się w gruczołach piersiowych już w 16. tygodniu ciąży! W pierwszych dobach po porodzie laktacja zależy prawie wyłącznie od hormonów, które w tym czasie pojawiają się w organizmie mamy. Jak szybko po cesarskim cięciu można zacząć karmić noworodka Nowo narodzone dziecko, które przyszło na świat poprzez cesarskie cięcie, powinno być nakarmione mlekiem mamy jak najszybciej. Po znieczuleniu zewnątrzoponowym lub podpajęczynówkowym będzie to możliwe tuż po przewiezieniu na salę pooperacyjną. Po zabiegu w znieczuleniu ogólnym pierwsze karmienie należy rozpocząć zaraz po wybudzeniu się mamy. Czy trzeba przerwać karmienie noworodka, jeśli dojdzie do infekcji pooperacyjnej i mama musi przyjmować antybiotyk Większość antybiotyków podawanych kobietom po cesarskim cięciu jest bezpieczna dla dziecka, nie ma więc potrzeby przerywania karmienia piersią. Przeciwskazane są amfenikole (np. Chloramfenikol) i kwas nalidyksowy (np. Nevigramon). Karmiąc noworodka nie należy też brać antybiotyków z grup: makrolidów (np. Davercin), chinolonów (np. Palin), linkozamidów (np. Dalacin C), tetracyklin (np. Vibramycyna), sulfonamidów (np. Biseptol). Zgodnie z nowymi zaleceniami mamy karmiące piersią mogą stosować Metronidazol (miejscowo, dopochwowo, doustnie). Decyzję, jaki lek wybrać, lekarz podejmie na podstawie antybiogramu. lek. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy dyplomowany konsultant laktacyjny (IBCLC), sekretarz Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią, autorka bardzo popularnego...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj