Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
karmienie po cesarce, cesarskie cięcie
Fotolia
Karmienie

Karmienie po cesarce jest możliwe!

Karmienie po cesarce raczej się nie uda – twierdzą wszystkie przyjaciółki. A lek. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy doradca laktacyjny zapewnia, że przy odrobinie samozaparcia na pewno będziesz karmić piersią!

Karmienie piersią po cesarce? Niemożliwe, to może się udać tylko po naturalnym porodzie? Bzdura! Jeśli miałaś cesarskie cięcie, dziecko również może się cieszyć twoim mlekiem.

Karmienie po cesarce jest łatwiejsze z położną

Najważniejsze, by w pierwszych godzinach i dniach po porodzie zaopiekowała się tobą doświadczona położna: podała dziecko, pomogła je ułożyć i przystawić do piersi. Zacznij karmić dziecko, kiedy tylko będzie to możliwe – pijąc mleczko w ramionach mamy, poczuje się bezpieczne i kochane. Karmienie piersią przyspieszy też obkurczanie się macicy i gojenie ran po operacji.

Sprawdź też, jak dbać o bliznę po cesarce

Karmienie po cesarce – krok po kroku

1. Do karmienia dziecka układaj się na plecach. To najwygodniejsza pozycja po cesarskim cięciu.

2. Oprzyj głowę na poduszce i poproś położną, by ułożyła dziecko na tobie. Będziesz je podtrzymywała z boku ramieniem.

3. Przytrzymuj główkę dziecka, by nie odchylała się na boki (cały czas powinna znajdować się na wysokości piersi).

4. Nie zrażaj się, jeżeli na początku dziecko będzie bardzo senne i zacznie drzemać przy piersi. To efekt środków znieczulających zastosowanych podczas operacji.

Przeczytaj też: Czy to normalne w połogu

Co powinna jeść kobieta karmiąca piersią?

karmienie piersią po cesarce
Fotolia
Karmienie
Karmienie po cesarce? To możliwe!
Przy odrobinie samozaparcia i pomocy innych na pewno będziesz karmić piersią – zapewnia lek. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy doradca laktacyjny.

Wierz, że ci się uda karmić po cesarce! Nie słuchaj opowieści, że karmienie piersią jest możliwe tylko po naturalnym porodzie. Jeśli miałaś cesarskie cięcie, dziecko również może się cieszyć twoim mlekiem. Najważniejsze, by w pierwszych godzinach i dniach po porodzie zaopiekowała się tobą doświadczona położna – podała dziecko, pomogła je ułożyć i przystawić do piersi. Zacznij karmić dziecko, kiedy tylko będzie to możliwe – pijąc mleko w ramionach mamy, poczuje się bezpieczne i kochane. Karmienie piersią przyspieszy też obkurczanie się macicy i gojenie ran po operacji. Sprawdź też, czy to normalne w połogu Jak karmić po cesarskim cięciu? Do karmienia noworodka układaj się na plecach. To najwygodniejsza pozycja po cesarskim cięciu. Oprzyj głowę na poduszce i poproś położną, by ułożyła dziecko na tobie. Będziesz je podtrzymywała z boku ramieniem. Przytrzymuj główkę dziecka, by nie odchylała się na boki (cały czas powinna znajdować się na wysokości piersi). Nie zrażaj się, jeżeli na początku noworodek będzie bardzo senny i zacznie drzemać przy piersi. To efekt środków znieczulających zastosowanych podczas operacji. Sprawdź również 5 najlepszych pozycji do karmienia piersią

nakładki na brodawki, karmienie dziecka, srebrne nakładki na brodawki, karmienie piersią
Karmienie
Jak karmić po cesarskim cięciu
Mamy po cesarskim cięciu mogą karmić tak samo jak te, które rodziły naturalnie. Choć na początku miewają z tym trochę więcej problemów.

Być może spotkałaś się ze stwierdzeniem, że po cesarskim cięciu nie będziesz mogła karmić piersią. To nieprawda. Twój organizm na długo przed zabiegiem zaczął przygotowywać się do wytwarzania mleka. Wie, co robić, choć czasem trzeba mu podpowiedzieć, że najwyższy czas zabrać się do roboty. W jaki sposób? Jak rozpocząć karmienie piersią po cesarce? Najlepiej „skórą do skóry” i tak szybko, jak to będzie możliwe. Jeśli miałaś znieczulenie miejscowe, być może będziesz w stanie to zrobić jeszcze na sali operacyjnej. Jeżeli byłaś pod narkozą – poproś o przyniesienie dziecka, gdy tylko dojdziesz do siebie. To nie wszystko. Jak najczęściej przystawiaj dziecko do piersi . Rób to nawet wtedy, gdy pokarm nie wypływa, a noworodek jest dokarmiany sztucznie. Podczas ssania dziecko masuje językiem i dziąsełkami otoczkę oraz brodawkę. Pobudzone w ten sposób zakończenia nerwów czuciowych przekazują do przysadki mózgowej komunikat: „Potrzebne jest mleko!”. Zaalarmowana przysadka uwalnia hormony: prolaktyna sprawia, że piersi produkują pokarm, a oksytocyna – że zaczyna on wypływać. Polecamy:   Cesarka a karmienie piersią – jak poród wpływa na laktację? W czasie karmienia noworodka bądź cierpliwa Zdarza się, że na pojawienie się pokarmu trzeba trochę poczekać. Bywa, że nawet kilka dni. W chwilach zwątpienia pomyśl, że naprawdę warto: gdy w końcu się uda, dziecko dostanie to, co najlepsze. Staraj się nie denerwować. To normalne, że na początku pokarmu jest niewiele , rana po operacji boli, a myśl o tym, że miałabyś kichnąć, przyprawia cię o dreszcze. Mimo to spróbuj się rozluźnić i uspokoić. Twoje nastawienie jest naprawdę bardzo ważne. Gdy jesteś spięta, kanaliki, którymi wypływa mleko, zwężają się i mleko nie może wypłynąć. Co zrobić gdy rana po cesarce boli? Jeśli boli cię rana,...

ciąża, brzuszek
Panthermedia
Cesarskie cięcie
Cesarskie cięcie to droga na świat przez wyjście ewakuacyjne
Cesarskie cięcie można porównać do konieczności skorzystania z wyjścia ewakuacyjnego – powinno się z niego korzystać tylko wówczas, gdy jest to konieczne. Co warto o nim wiedzieć?

Decyzja o tym, że trzeba przeprowadzić cesarskie cięcie , może zapaść już na samym początku ciąży, tuż przed rozwiązaniem albo dopiero w trakcie porodu. Przyczyny cesarskiego cięcia Wskazania do cesarskiego cięcia mogą być bardzo różne. Decyzję o cesarce lekarze podejmują na przykład, jeśli: Przyszła mama ma poważną wadę serca z zaawansowaną niewydolnością krążenia, zmiany chorobowe siatkówki oka (takie, które mogłyby spowodować jej odklejenie się w trakcie parcia) lub inne poważne schorzenia. W grę mogą wchodzić także wady w budowie kanału rodnego lub jego zmiany chorobowe (np. mięśniaki macicy). Czasem na operacyjne zakończenie ciąży trzeba się zdecydować ze względu na dziecko, np. gdy jest nieprawidłowo ułożone , ma zaburzenia akcji serca lub gdy akcja porodowa przebiega zbyt wolno. Na stół operacyjny przyszła mama może trafić również z powodu krwotoku i przedwcześnie odklejającego się łożyska . Wskazań jest o wiele więcej, tak czy inaczej cesarskie cięcie to poważny zabieg i powinno się je przeprowadzać tylko wówczas, gdy urodzenie siłami natury zdrowego dziecka jest niemożliwe lub wtedy, gdy jest ryzyko, że taki poród zagrażałby zdrowiu albo życiu rodzącej kobiety. Znieczulenie podczas cesarki Kiedyś cesarskie cięcie przeprowadzało się w znieczuleniu ogólnym , które było sporym obciążeniem i dla mamy, i dla dziecka. Dzisiaj stosuje się je bardzo rzadko. Nawet jeśli liczy się każda sekunda, doświadczony anestezjolog w dobrze wyposażonym, nowoczesnym ośrodku jest w stanie znieczulić rodzącą kobiete inaczej. Może zastosować znieczulenie rdzeniowe . Do przestrzeni podpajęczynówkowej kanału kręgowego kręgosłupa wstrzykuje lek, który oddziałuje bezpośrednio na rdzeń kręgowy i w ciągu kilkudziesięciu sekund powoduje znieczulenie przeważnie sięgające od okolicy pępka w dół. Brzmi to groźnie, ale takie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz