Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, tata, niemowlę, karmienie butelką
Karmienie

Klub butelkowej mamy

Wiele mam nie karmi własnym mlekiem. Byłoby dobrze spotkać się w klubie wsparcia, podzielić obawami i sukcesami. Myślisz, że to dobry pomysł, aby taki klub istniał? Tak? To go zakładamy!

Cóż..., ze smutkiem musimy stwierdzić, że w Polsce właściwie nie ma specjalnych doradców, którzy by pomagali mamom karmiącym butelką. Ani książek wyłącznie na ten temat.

A przecież taki sposób karmienia wcale nie jest prosty! Dlatego jeśli czujesz, że coś jest nie tak, np. dziecko nie chce ssać, ma kolkę i nie umiesz sobie z tym poradzić, warto poszukać pomocy. Także wtedy, gdy obwiniasz się (niepotrzebnie!), że nie karmisz dzidziusia piersią. Tylko kogo poprosić o taką poradę? Podpowiadamy.

Położna
Podawać malcowi mleczko co trzy godziny czy co cztery? I co zrobić, gdy niedługo po jedzeniu smyk płacze i intensywnie ssie paluszki? Raz jeszcze dać mleko? A może herbatkę lub tylko smoczek? Kierujesz się instynktem, ale warto też zapytać o radę położną środowiskową. Na pewno odwiedzi cię kilka dni po porodzie (uwaga: musisz tylko zgłosić w poradni dla dzieci, że urodziłaś maluszka). Przyjdzie do was co najmniej dwa razy, jeśli jednak masz poważny problem, zawsze możesz zadzwonić do poradni i poprosić o dodatkową wizytę. Położna oceni, czy powód waszych problemów jest błahy i łatwo dacie sobie z nim radę (np. wystarczy zmienić pozycję, w której karmisz, lub smoczek). Podpowie ci też, jak radzić sobie z kolką, ulewaniem. Jeśli uzna, że problem jest poważny, zaleci, byś poszła z malcem do lekarza.

Szkoła rodzenia
Zawsze możesz również poprosić o pomoc w szkole rodzenia, do której chodziłaś (wcześniej jednak tam zadzwoń i umów się na wizytę). Położne, które tam pracują, mają duże doświadczenie, na pewno podpowiedzą, jak podawać dzidziusiowi mleczko. Warto też zadzwonić do poradni laktacyjnej, szczególnie jeśli będziesz chciała łączyć karmienie naturalne z „butelkowym”.

Pediatra
Chodź do niego nie tylko na szczepienia i wtedy, gdy dziecko jest chore. Kłopoty z karmieniem to ważny powód wizyty (szczególnie w wypadku noworodka). Lekarz sprawdzi, jak dziecko przybiera na wadze, stwierdzi, czy nie za mało (albo za dużo), podpowie, co robić. Jeśli maleństwo ma kolki, ulewania, bóle brzucha, zaparcia, pediatra może zalecić zmianę mleka na inne. A gdy dzidziuś skończy cztery miesiące, specjalista podpowie, jakie zmiany wprowadzić w jego menu. Jest co prawda opracowany schemat żywienia dzieci, ale lekarz może wprowadzić do niego zmiany, zależnie od tego, jak maluch się rozwija.

Internet
Jeśli kiedyś przyjdzie ci do głowy myśl, że może źle zrobiłaś, bo nie karmiłaś piersią, albo gdy będziesz się bała, że przez to coś maluszkowi odebrałaś, to kto lepiej cię wesprze niż osoba, która jest w podobnej sytuacji? Na wielu forach internetowych możesz spotkać butelkowe mamy. Mają takie same wątpliwości, kłopoty (ale i radości) jak ty. Warto skorzystać z ich rad. A czytając wpisy bardziej doświadczonych mam, przekonasz się, że twoje dziecko, pijąc mleko z buteleczki, też będzie zdrowe, mądre i kochane. „Daję Misiowi wszystko, co najlepsze: miłość. I wystarczy mi jego błogie westchnienie po porcji mleczka, by wiedzieć, że jest szczęśliwy” – pisze na forum Lauretta. Twoje dziecko też takie będzie!

Klub Butelkowej Mamy
Pierwszy taki klub właśnie założyliśmy! Będziesz mogła tu:
1. Napisać o swoich problemach.
2. Przeczytać, jak sobie z nimi poradzili inni.
3. Znaleźć wielu nowych przyjaciół!

 

 

Wejdź na nasze forum: Klub Butelkowej Mamy >>

 

 

W naszym klubie porozmawiacie z innymi mamami, które też karmią butelką swoje dzieci.

 


Konsultacja: dr Ewa Orłowska, pediatra, Centrum Zdrowia Dziecka.

 

 

 

mtj_dopisek.gif

 

 

 

Filary Rodzicielstwa Bliskości: 3. Karmienie piersią [WIDEO]

mama, noworodek, karmienie piersią
Karmienie
Gdy dziecko nie chce ssać
Twoje dziecko odwraca głowę lub po kilku łykach puszcza pierś i płacze? Karmienie piersią czasem sprawia trudności. Sprawdź, co zrobić, by niemowlę chciało ssać.

Odciągaj trochę mleka przed karmieniem Jeśli dziecko ssie łapczywie, pokarm wręcz tryska mu do buzi. A wtedy dziecko krztusi się. Przed podaniem dziecku piersi odciągnij nieco mleka, by nie wypływało za szybko. Warto też zmienić pozycję do karmienia na taką, by główka szkraba znajdowała się nad twoją piersią. Karm częściej Rób tak, jeśli dziecko często ulewa . Pamiętaj, by karmić niemowlę mniejszymi porcjami. A po karmieniu zawsze poczekaj, aż dziecku odbije się połknięte powietrze. Pomasuj brzuszek Gdy niemowlę boli brzuch, ma prawo nie mieć ochoty na jedzenie. W takiej sytuacji może pomóc masaż brzuszka . Nakarm dziecko dopiero wtedy, gdy brzuszek przestanie je boleć. Dbaj o swoją dietę Dziecko może odmawiać ssania, gdy zjesz np. czosnek, cebulę czy fasolę. Dlatego zwłaszcza w pierwszych tygodniach karmienia nie jedz produktów wzdymających (kapusty, fasoli, grochu, czosnku). Jeśli dziecko nie ma kłopotów z brzuszkiem, wprowadzaj je do swojej diety – ale w niewielkich ilościach i stopniowo. Zrezygnuj ze smoczka Smoczek podawany w pierwszych tygodniach życia może zaburzać prawidłowe ssanie. Gdy musisz czasem nakarmić dziecko odciągniętym pokarmem, najlepiej rób to łyżeczką, strzykawką, specjalnym kieliszkiem, ewentualnie butelką ze smoczkiem, który jak najbardziej przypomina pierś.   Sprawdź, czy dziecko nie ząbkuje Podczas wyrzynania się ząbków dziecko często odmawia jedzenia, bo dziąsełka je bolą. Wtedy na kilka minut przed karmieniem posmaruj niemowlęciu dziąsła żelem na ząbkowanie – uśmierzy ból i swędzenie. Ząbkujące dziecko często przystawiaj do piersi, nawet na krótki czas (ssanie rozmasuje dziąsła). Bądź spokojna Jeśli będziesz się denerwować, dziecko także stanie się niespokojne. A w takiej atmosferze trudno ssać mleczko. Dlatego podczas karmienia piersią staraj się zrelaksować:...

Edipresse
Noworodek
Jak powinna wyglądać pierwsza wizyta u noworodka?
Ograniczenie wizyt to podstawowa zasada, której powinno się przestrzegać w domu noworodka. Co jednak zrobić, gdy drzwi szturmuje tłum stęsknionych nowego członka rodziny mam, cioć i kuzynów? Otworzyć czy udawać, że nikogo nie ma? To drugie raczej nie przejdzie.

Dopiero wróciłaś ze szpitala, a już urywają się telefony z gratulacjami od krewnych dalekich i bliższych, przyjaciółek i sąsiadów. Choć wiele ich dzieli, łączy jedno: wszyscy chcą zobaczyć nowego członka rodziny . Jak stawić czoła temu wyzwaniu, gdy równie trudno odmówić, jak i się spotkać? Rodzice i teściowie od dawna marzyli o wnuku, ukochana babcia ze łzami w oczach martwiła się, że nie doczeka pierwszego prawnuczka. Marzysz, żeby się wyspać, ale sprawdzasz, czy w kuchennej szafe są jeszcze jakieś dyżurne ciasteczka dla gości. Kiedy je zaplanować? Odwiedziny u noworodka nie muszą odbywać się tuż po waszym powrocie ze szpitala. Najpierw sami nacieszcie się sobą, a rodzina – nawet najbliższa – może poczekać. Na spotkanie warto wybrać termin, który najbardziej odpowiada debiutującym rodzicom. Dla noworodków najlepszą porą nie jest wieczór, kiedy to wiele z nich cierpi na wieczorny niepokój , ale przedpołudnie. Nie krępuj się i spytaj wcześniej zapowiadających się gości o ich stan zdrowia – lekki dla dorosłego katar dla noworodka może oznaczać groźną infekcję. Jeśli dziecko śpi, nie wyciągaj go z łóżeczka i nie budź. Pozwól krótko na niego popatrzeć, a potem zaproś wszystkich do drugiego pokoju. A gdy wizyta się przedłuża, nie ukrywaj, że chcesz się już położyć. Czy wypada odmówić? Bardzo absorbuje cię opieka nad dzieckiem, każdą wolną chwilę przeznaczasz na sen, masz zastrzeżenia do swojego wyglądu... Każdy z tych powodów jest wystarczający, by z nikim się nie spotykać. Nie musisz nikomu się tłumaczyć. Ustal ze swoim partnerem wspólną strategię i zamknijcie na pewien czas drzwi przed światem. Może uda wam się znaleźć chwilę, aby zadzwonić do bliskich, opowiedzieć, jak się czujecie i zapewnić, że planujecie spotkanie, jak tylko uda wam się opanować nową dla was sytuację. Nadmiar energii i zdrowy rozsądek...

doradca laktacyjny
mat. arch.
Karmienie
Doradca laktacyjny - pomoc przy problemach z karmieniem piersią
Jeśli masz mało pokarmu, dziecko płacze, jest ciągle głodne, pręży się, wypluwa pierś - możesz skorzystać z profesjonalnej pomocy. W takiej sytuacji świetnie sprawdzi się doradca laktacyjny. Wsparcie i wiedzę możesz znaleźć również w internecie lub korzystając z grup wsparcia.

Jeśli masz problem z karmieniem piersią (to się zdarza większości mam), nie zadręczaj się, tylko poszukaj pomocy. Gdzie? Udaj się do doradcy laktacyjnego. Oceni on sposób przystawiania dziecka do piersi, wskaże ewentualne błędy. Zyskasz poradę w zakresie karmienia naturalnego, a jeśli będzie taka potrzeba - doradca laktacyjny skieruje cię do odpowiedniego specjalisty.  Spis treści :  Doradca laktacyjny - kim jest? Poradnia laktacyjna Grupy wsparcia Doradca laktacyjny - kim jest? Doradca laktacyjny jest profesjonalnym wsparciem dla kobiet, które mają problem z laktacją. Certyfikowany Doradca Laktacyjny to osoba, która ma tytuł nadany przez Centrum Nauki o Laktacji. Certyfikat otrzymują ci, którzy odbyli kurs, praktyki i zaliczyli specjalny egzamin odnośnie problemów w laktacji. Doradca laktacyjny posiada wiedzę i umiejętności, by pomagać mamom borykającym się z problemami w tej sferze. Wizyta u niego zazwyczaj obejmuje: szczegółowy wywiad, badanie dziecka (jego jamy ustnej i umiejętności ssania), badanie mamy, obserwację karmienia, ocenę skuteczności karmienia i poziomu laktacji, postawienie diagnozy, porady i wsparcie. Z pomocy doradcy laktacyjnego możesz skorzystać w związku z każdą sytuacją w kwestii karmienia piersią, która budzi w tobie obawy i niepokój, są to między innymi: trudności w przystawieniu dziecka do piersi , poranione brodawki , ból piersi, podejrzenie zapalenia piersi , masz za mało lub za dużo mleka, ssawka u niemowlaka nieprawidłowe ssanie piersi przez dziecko, odrzucanie piersi przez dziecko, brak przyrostu masy ciała przez dziecko, nietypowe problemy z karmieniem, dobór odpowiedniego sprzętu do pozyskiwania i podawania pokarmu kobiecego.   Pomoc doradcy laktacyjnego...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak