Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Karmienie

Mleczna droga

Od mleka z piersi, przez modyfikowane, do krowiego - na każdym etapie życia dobre jest inne. A jakie zakręty czekają was na mlecznej drodze?

Dla małego dziecka mleko to jedno z ważniejszych źródeł białka oraz składników mineralnych, przede wszystkim wapnia, niezbędnych m.in. do budowy kości i mięśni. Na początku zresztą jedynym. Im jednak dziecko starsze, tym więcej próbuje nowych produktów, również mlecznych. Przekonaj się, jakich zasad w podawaniu maluchowi mleka warto przestrzegać.

Na początek - mleko z piersi
Pokarm mamy to najlepsze mleko dla wszystkich dzieci. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by maluchy były nim karmione co najmniej przez pierwsze sześć miesięcy swojego życia. I choć już pod koniec pierwszego półrocza zaczynają dostawać inne „doroślejsze” pokarmy, to mamine mleko nadal jest w ich diecie bardzo ważne.
Dla kogo: dla wszystkich dzieci od urodzenia.
Zalety:
- w całości zaspokaja zapotrzebowanie niemowlęcia w pierwszym półroczu życia na wszystkie składniki odżywcze. Pokarm mamy jest łatwostrawny i dobrze przyswajalny,
- zawiera przeciwciała, które chronią dziecko przed chorobami,
- jest najlepiej dopasowany do potrzeb dziecka. Jego skład zmienia się wraz z wiekiem dziecka, ale nie tylko: na początku karmienia mleko jest bardziej wodniste, aby dziecko mogło się napić, potem jest tłustsze, by zaspokoiło głód.
- można je szybko podać, ma zawsze odpowiednią temperaturę,
- nic nie kosztuje – nie trzeba też kupować butelek, smoczków, podgrzewaczy, by je podawać.
Na co uważać: mama karmiąca zwłaszcza na początku laktacji powinna unikać w diecie produktów, na które sama jest uczulona, po których obserwuje niekorzystne objawy u swojego maluszka oraz zaliczanych do tzw. silnie alergizujących, które mogą przenikać do pokarmu.
W pierwszym roku życia wszystkie dzieci karmione piersią powinny dostawać dodatkowo witaminę D3, niezależnie od pory roku – mleko mamy nie zawiera jej bowiem w odpowiednich ilościach. Karmiąca mama nie powinna też palić papierosów, pić alkoholu, a w razie choroby przyjmować leki, które nie przenikają do pokarmu lub są bezpieczne dla malucha.
Jak wprowadzać zmiany w diecie: najlepiej stopniowo, za każdym razem konsultując się z lekarzem opiekującym się dzieckiem. Zalecenia dotyczące rozszerzania diety zawarte są w modelu żywienia niemowląt karmionych piersią. Na pewno ma go wasz pediatra.
Jeśli musisz odstawić malucha od piersi, swój pokarm zastąp mlekiem modyfikowanym odpowiednim dla wieku dziecka. Na początku może ono malcowi nie smakować, dlatego próbuj mieszać swój pokarm z mlekiem, które chcesz podawać dziecku. Odstawianie od piersi zawsze skonsultuj z pediatrą, który zna twojego malucha i udzieli ci najlepszych rad.

Później - mleko modyfikowane
To mleko krowie, którego skład został tak zmieniony, aby jak najbardziej upodobnić je do składu mleka kobiecego. Takie mleko z powodzeniem zastępuje pokarm mamy, gdy maluch nie może być karmiony piersią. Dziecko może dostawać mleko modyfikowane w pierwszym roku życia i dłużej. Zawsze jednak zwróć uwagę, aby rodzaj mleka (początkowe, następne i junior) był dostosowany do wieku twojej pociechy.
Dla kogo: dla niemowląt, które nie są karmione piersią, i dzieci w wieku poniemowlęcym.
Zalety:
- dzięki modyfikacji dostarcza dziecku odpowiednią ilość energii i składników odżywczych,
- przygotowuje się je w butelkach z miarką, dzięki czemu zawsze wiadomo, ile mleka maluch zjadł,
- jest wzbogacone w potrzebne dziecku witaminy i składniki mineralne, np. witaminę D, żelazo, które zapobiegają krzywicy i niedokrwistości,
- niektóre mieszanki są wzbogacane w probiotyki – bakterie korzystnie wpływające na proces trawienia, zmniejszające ryzyko wystąpienia kolki. Mogą zawierać również prebiotyki (substancje, które ułatwiają działanie tych korzystnych bakterii),
- mleko modyfikowane może dostarczać dziecku innych ważnych substancji, np. kwasów LCPUFA, które naturalnie występują w mleku kobiecym. Takie kwasy wspomagają rozwój mózgu dziecka.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

dziewczynka i mleko
fotolia.com
Żywienie
Roczne dziecko: mleko nadal ważne
Dziecko, które skończyło już roczek wciąż powinno dostawać mleko. Zastanawiasz się, które będzie najlepsze? Modyfikowane czy zwykłe? Ile i w jakiej postaci? Kiedy trzeba je wykluczyć z diety? Czym je zastąpić? Przeczytaj nasz krótki przewodnik.

Jakie mleko wybrać dla dziecka, które skończyło roczek W 2. roku życia większość dzieci nie ssie już piersi. Zastanawiasz się, czy podawać maluchowi mleko modyfikowane czy zwykłe? Odpowiedź brzmi: modyfikowane (zwykłe od czasu do czasu). Jest w nim więcej witamin i mikroelementów, których młody organizm potrzebuje do rozwoju. Mleko modyfikowane Mleko modyfikowane Junior jest przeznaczone dla dzieci w 2. i 3. roku życia. Wzbogacone jest w cynk, żelazo (zapobiega anemii ) oraz witaminy A, B, D i C. Ma więcej niż zwykłe mleko krowie długołańcuchowych nienasyconych kwasów tłuszczowych wpływających korzystnie na rozwój układu nerwowego. Jest w nim nieco mniej białka niż w mleku krowim, dzięki czemu nerki dziecka są mniej obciążone. Dziecku, które nie przepada za smakiem zwykłego mleka, zaproponuj kakao, kawę zbożową lub modyfikowane mleka smakowe np. waniliowe, czekoladowe, z miodem. W składzie niektórych rodzajów mleka modyfikowanego (mleko Bifidus) są specjalnie dobrane, żywe kultury bakterii, które korzystnie wpływają na zdrowie. Mleko krowie w diecie dziecka Na zwykłym krowim mleku możesz gotować płatki owsiane, kaszę mannę, lane kluseczki, budyń. Używaj go też do zabielania zup czy przygotowywania koktajli, zostawiaj na kwaśne. Dla dziecka kupuj mleko o zawartości 3,2% lub 2% tłuszczu (nie odtłuszczone!). Kefiry, jogurty i zsiadłe w diecie dziecka Są znacznie łatwiej strawne niż słodkie mleko, dlatego mogą je pić niektóre dzieci, które nie tolerują laktozy. Mleko zsiadłe – przygotujesz je sama z mleka pasteryzowanego, zakwaszając je śmietaną. Postawione w ciepłym miejscu będzie gotowe po dwóch dniach. Zanim podasz je dziecku, spróbuj, czy się dobrze ukwasiło. Najlepiej smakuje schłodzone. Często zdarza się, że dzieci, które nie lubią zwykłego mleka, tolerują kwaśne. Jogurt – bakterie probiotyczne z jogurtów mają...

warzywa dla niemowlaka
Adobe Stock
Dieta
Warzywa, owoce, nabiał: co po kolei w diecie niemowlęcia
Najpierw warzywa, zupa jarzynowa, potem owoce – tak obecnie zalecają eksperci. Ale które owoce, które warzywa, kiedy podać nabiał i co robić, by dziecko nie miało alergii: tłumaczy prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.

Jakie owoce wprowadzić jako pierwsze: jabłko, śliwkę, banana? Nie ma sztywnych reguł, nie ma badań naukowych, które mówią, jaki owoc podać na początek. Wydaje się jednak, że najlepiej na początek podawać te owoce, które są z naszej strefy klimatycznej . Dlatego na początek warto podawać dziecku jabłko , a potem kolejne polskie owoce. Bardzo dobrym owocem dla niemowlęcia jest też banan , ponieważ zawiera dużo składników mineralnych i witamin.                  Przeciery oraz soki owocowo-warzywne z łatwością zrobisz dzieki najwyższej jakości wyciskarce SKG!  Jeśli chodzi o warzywa, to które warto podawać jako pierwsze? To też nie ma sztywnych reguł czy najpierw podawać dziecku marchewkę , ziemniaka czy pietruszkę. Na pewno lepiej najpierw podać dziecku warzywa niż owoce. Owoce są słodkie i jeśli dziecko się do nich przyzwyczai, może potem nie chcieć warzyw. Dlatego lepiej najpierw podać warzywa, w postaci papki jarzynowej, zupy warzywnej, a dopiero potem posiłek owocowy. Jeśli chodzi o warzywa, to wydaje się, że najlepiej na początek podawać dziecku jedno warzywo, potem inne, a nie miks z warzyw, by przyzwyczajać dziecko do określonych smaków. Jeśli dziecko będzie zawsze dostawało miks warzyw, to nie nauczy się odróżniać ich smaku, a wtedy nie będzie chciało ich jeść. Czytaj też: Zmysł smaku u dziecka W nowych zaleceniach żywienia niemowląt mówi się o wcześniejszym wprowadzeniu nabiału. Czy to nie spowoduje alergii u dziecka? Strach rodziców przed alergią pokarmową jest bardzo duży, niestety, wręcz nasilił on alergię pokarmową. Z przeprowadzonych badań wynika, że zbytnie zwlekanie z podawaniem produktów, które mogą alergizować, nasila alergię pokarmową. Dziś wręcz wydaje się, że jeśli dziecko przed 8. miesiącem życia jest eksponowane na różne alergeny, to może nie rozwinąć...

niemowlę, jedzenie
Dieta
3 najczęstsze alergeny pokarmowe: mleko, gluten, jajka
Jeśli masz alergię lub ma ją także twój mąż, ryzyko, że wasze dziecko również będzie alergikiem, jest dość duże. Jednak nie przejmuj się, bo alergia pokarmowa u małych dzieci mija, zwykle do 3–5. roku życia.

Jedno jest pewne – nie musisz nic robić na zapas. Alergikom należy rozszerzać dietę tak jak zdrowym dzieciom. Dopiero gdy okaże się, że dziecko ma alergię na jakiś produkt, wyłącza się go z diety. Aby to sprawdzić, nowości wprowadzaj pojedynczo, co kilka dni, i obserwuj dziecko. Gdy okaże się, że dziecko ma reakcję alergiczną na jakiś produkt, zacznij przygotowywać dania bez niego – to jedyny sposób leczenia alergii pokarmowej . Kiedy już wiesz, że twoje dziecko nie może pić mleka, jeść jajek czy produktów z glutenem (to najczęstsze uczulenia u małych dzieci), możesz odetchnąć z ulgą. Teraz wiesz, co masz robić. 1. Mleko krowie Choć mleko zawiera tak potrzebne dzieciom białko i wapń, jest najczęstszą przyczyną uczuleń pokarmowych . W pierwszym roku życia dzieci powinny pić mleko mamy lub modyfikowane dostosowane do wieku. Objawem uczulenia na białka mleka krowiego jest wysypka, biegunka, obfite ulewanie , bóle brzuszka. W przypadku alergii na mleko trzeba też unikać w diecie masła, jogurtu, kefiru, maślanki. Kiedy wprowadzać mleko krowie do diety? Pod koniec pierwszego roku życia (w 11. miesiącu spróbuj podać przetwory mleczne: jogurt, kefir, maślankę, zsiadłe mleko). Czym zastąpić mleko w diecie? Dzieci uczulone na białka mleka krowiego powinny pić mieszanki lecznicze , w których białka są rozłożone na drobniejsze cząsteczki o znikomych lub niemal żadnych właściwościach uczulających . Dzieci w pierwszym roku życia nie powinny dostawać mieszanek sojowych – okazało się, że białka soi są nawet silniejszym alergenem niż białka mleka krowiego. Zamiast masła możesz używać masła klarowanego (rozpuść masło na małym ogniu, zbieraj szumowiny – białka mleka opadną na dno, a na górze zbierze się czysty tłuszcz; przelej go do słoika, wstaw do lodówki), miękkiej margaryny bezmlecznej lub oliwy z oliwek (wlej...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak